26. máj 2020
Facebook
utorok, 21 máj 2019 20:00

Aktualizované: Tretia voľba kandidátov na ústavných sudcov bola tajná, poslanci vybrali tri mená

Written by 
Rate this item
(0 votes)

  • aktualizované 21. mája 19:20
BRATISLAVA 21. mája (WebNoviny.sk) - Národná rada SR v utorok opäť volila kandidátov na ústavných sudcov. Poslanci v tajnej voľbe zvolili troch kandidátov. Pavol Boroň získal 76 hlasov, Martin Vernarský 113 a Marek Tomašovič dostal 91 hlasov. Na hlasovaní sa zúčastnilo 138 poslancov, z čoho bolo platných 127 hlasovacích lístkov. Keďže poslanci nezvolili požadovaný počet, čiže desať kandidátov, voľba sa zopakuje v stredu o 11-tej hodine. Informoval o tom podpredseda NR SR Béla Bugár (Most-Híd). V stredu budú poslanci voliť spomedzi 21 kandidátov. Medzi nimi je exšéf strany Sieť Radoslav Procházka, ďalej Patrik Palša, Vieroslav Júda, Monika Jurčová, Katarína Čechová, Ladislav Duditš, Anton Dulak, Libor Duľa, Michal Ďuriš, Dagmar Fillová, Boris Gerbery, Martina Jánošíková, Eva Kováčechová, Štefan Kseňák, Michal Matulník, Peter Melicher, Soňa Mesiarkinová, Edita Pfundtner, Zuzana Pitoňáková, Peter Straka a Robert Šorl.

Výsledky - tretia voľba kandidátov na ústavných sudcov

  • utorok (21. máj 2019)
Kandidát Za Proti Zdržalo sa Neplatných hlasov
Pavol Boroň 76 23 28
Katarína Čechová 40 52 35
Ladislav Duditš 11 65 51
Anton Dulak 4 66 57
Libor Duľa 8 63 56
Michal Ďuriš 12 59 56
Dagmar Fillová 32 51 44
Boris Gerbery 1 67 59
Martina Jánošíková 48 48 31
Monika Jurčová 25 51 51
Vieroslav Juda 22 62 43
Eva Kováčechová 39 50 38
Štefan Kseňák 4 64 59
Michal Matulník 37 53 37
Peter Melicher 1 66 60
Soňa Mesiarkinová 8 62 57
Patrik Palša 68 28 31
Edita Pfundtner 18 56 53
Zuzana Pitoňáková 47 47 33
Radoslav Procházka 17 61 49
Peter Straka 45 49 33
Robert Šorl 47 47 33
Marek Tomašovič 91 13 23
Martin Vernarský 113 8 6

Matovič hovorí o "komplikovanom pôrode"

Po hlasovaní o ústavných sudcoch Tibor Bastrnák (Most-Híd) vyhlásil, že koalícia je o kompromisoch. "Keď sa vieme dohodnúť na nejakých menách, tak sme radi. Pomaly pánovi prezidentovi postupne dodávame kandidátov, a to je pozitívne," uviedol s tým, že ústavný súd je teraz sfunkčnený. Poslanec za SNS Tibor Bernaťák očakával, že v utorok zvolia viac kandidátov. "Dúfam, že v stredu budú zvolení ďalší," dodal Bernaťák. Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič povedal, že poslanci za hnutie OĽaNO sa zhodli na desiatich menách kandidátov. Voľba kandidátov na ústavných sudcov je podľa neho "komplikovaný pôrod". Opozičná strana SaS v utorňajšej voľbe podporila 10 uchádzačov. Uviedol to na brífingu po tajnej voľbe poslanec Alojz Baránik. Konkrétne podľa neho ide o Katarínu Čechovú, Dagmar Fillovú, Martinu Jánošíkovú, Moniku Jurčovú, Evu Kováčechovú, Zuzanu Pitoňákovú, Petra Straku, Roberta Šorla, Mareka Tomašoviča a Martina Vernarského. „Náš celý klub považuje voľbu kandidátov na ústavných sudcov za extrémne dôležitú," povedal Baránik s tým, že o tejto téme rokovali aj s poslaneckými klubmi koalície.

Na Ústavný súd SR treba dosadiť šesť mien

Na Ústavnom súde SR v súčasnosti chýba obsadiť šesť miest z trinástich. Košická inštitúcia už má tiež nového predsedu, ktorým sa stal advokát Ivan Fiačan. Jeho zástupcom je bývalý predseda Okresného súdu v Galante Ľuboš Szigeti. V utorňajšom hlasovaní sa o dôveru poslancov uchádzalo dovedna 24 kandidátov a kandidátok. Väčšina z nich už celý proces absolvovala v predošlých dvoch voľbách.

Kandidáti na ústavných sudcov - tretia voľba (utorok 21. máj 2019)

O miesto na Ústavnom súde SR bojujú sudcovia, prokurátori, právnici, advokáti, notári, exekútori či bývalí politici. Opakovane dal súhlas so svojou nomináciou exšéf strany Sieť Radoslav Procházka, nováčikmi sú Patrik Palša, Vieroslav Júda a Monika Jurčová. Okrem nich tiež kandidujú Pavol Boroň, Katarína Čechová, Ladislav Duditš, Anton Dulak, Libor Duľa, Michal Ďuriš, Dagmar Fillová, Boris Gerbery, Martina Jánošíková, Eva Kováčechová, Štefan Kseňák, Michal Matulník, Peter Melicher, Soňa Mesiarkinová, Edita Pfundtner, Zuzana Pitoňáková, Peter Straka, Robert Šorl, Marek Tomašovič a Martin Vernarský.
O tom, že aj utorňajšia voľba bude tajná, rozhodli predpoludním poslanci hlasovaním. Tajnú voľbu preferovala opäť aj najväčšia koaličná strana Smer-SD, čo je podľa jej poslancov základom pre úspešné zvolenie ďalších kandidátov.

Podľa Žitňanskej je koho voliť

Poslanec Ondrej Dostál (SaS) v utorok v parlamente adresoval výzvu kolegom, aby nedopustili ďalšiu voľbu kandidátov na ústavných sudcov na júnovej schôdzi. „Chcem apelovať na všetkých poslancov, pretože potrebujeme doplniť chýbajúcich sudcov na Ústavnom súde SR, už to neodkladajme," dodal s tým, že ústavný súd je od februára nefunkčný. „Na to, aby plénum ústavného súdu rozhodlo, musí súhlasiť všetkých sedem sudcov. Stačí, že jeden nepríde, napríklad pre chorobu a plénum nie je uznášaniaschopné. Na ústavnom súde chýba takmer polovica sudcov," uviedol Dostál. Podľa Dostála by mali poslanci pri voľbe prejaviť rešpekt voči ľuďom, ktorí sa o post ústavného sudca uchádzajú. „Viacerí z nich už majú za sebou tri vypočutia. Len traja sú úplne noví. Je dobré, že sme do zákona doplnili inštitút verejných vypočutí. Dnes vieme o ľuďoch, ktorí sa chcú stať ústavnými sudcami oveľa viac, ako o tých v minulosti. Ale už stačilo. Je nedôstojné, ak záujemcov vystavíme tomu, že štvrtýkrát budú hovoriť o tom, prečo sa chcú stať sudcami ústavného sudu a my im budeme musieť štvrtýkrát klásť otázky," vysvetlil s tým, že trikrát a dosť by v tomto prípade malo platiť. Opozičný poslanec v pléne apeloval na vládne strany, aby pri výbere kandidátov počúvali svojich poslancov, ktorí sú členmi ústavnoprávneho výboru. Bývalá ministerka spravodlivosti a nezaradená poslankyňa Lucia Žitňanská v rozprave tvrdila, že je hrubá neúcta voči kandidátom, navrhovateľom kandidátov, inštitúcii a ľuďom, že NR SR nezvolila dostatočný počet kandidátov. „Je koho voliť a je to naša povinnosť," dodala.

Výzva SaS koaličným stranám

Poslanci koaličných strán ešte pred utorňajšou voľbou reflektovali na výzvu strany Sloboda a Solidarita (SaS) a v pondelok popoludní sa zúčastnili na rokovaní o voľbe ústavných sudcov. Agentúru SITA o tom informoval hovorca SaS Róbert Buček. Za Smer-SD sa zúčastnil podpredseda parlamentu Martin Glváč, za SNS predseda poslaneckého klubu Tibor Bernaťák a za Most-Híd Tibor Bastrnák, tiež predseda poslaneckého klubu. Liberálov reprezentovali predsedníčka poslaneckého klubu Natália Blahová a člen ústavnoprávneho výboru Ondrej Dostál. Zástupcovia ostatných opozičných strán sa na stretnutí nezúčastnili. „Oceňujeme, že zástupcovia koaličných strán si našli čas na rokovanie o tejto mimoriadne dôležitej téme,“ uviedla poslankyňa Blahová. „Vyjasnili sme si vzájomné stanoviská a dohodli sme sa, že v utorok na obed sa po rokovaniach jednotlivých poslaneckých klubov spolu opäť stretneme a povieme si, ako ďalej,“ dodala. „Rokovania sú o tom, ktorí kandidáti by boli prijateľní pre koalíciu aj opozíciu. My máme predstavu, kto sú tí vhodní uchádzači, ktorí by mohli byť zvolení za kandidátov,“ uviedol poslanec NR SR a tímlíder SaS pre spravodlivosť Alojz Baránik a doplnil, že SaS opäť pristúpilo k voľbe zodpovedne a spravilo všetko pre to, aby bol Ústavný súd SR po najbližšej voľbe plne funkčný.

Viac o téme: Voľba ústavných sudcovViac k témam: Národná rada SR, Ústavný súd SR, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Tretia voľba kandidátov na ústavných sudcov bola tajná, poslanci vybrali tri mená © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 199 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner