27. máj 2020
Facebook
sobota, 19 október 2019 00:00

Protest Za spravodlivé Slovensko: Smer Leopoldov či pomocníci mafie, ľudia reagovali na Threemu aj kauzu Gorila (foto)

Written by 
Rate this item
(0 votes)

19.10.2019 (Webnoviny.sk) - Pred Národnou radou Slovenskej republiky v Bratislave sa na zhromaždení Za spravodlivé Slovensko zišlo štyri až päť tisíc ľudí. Organizátori protestov Karolína Farská a Ján Gálik z iniciatívy Za slušné Slovensko volali po nezávislom vyšetrení káuz a dôveryhodnej vláde. „Zároveň, kvôli zisteniam posledných dní, nemôžeme mlčať ani pri konkrétnych osobách," uviedli organizátori. Na odstúpenie vyzvali sudkyňu Moniku Jankovskú a skupinu „kočnerových sudcov", prokurátora Dobroslava Trnku, Špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. „Pán generálny prokurátor Čižnár, takmer dva roky čakáme na vaše sľúbené peklo. Konajte, alebo odíďte!," vyzvala Farská. Na odchod zo spoločenského života vyzvali aj predsedu strany Smer-SD Roberta Fica.

Renesancia Slovenska

To čo sa deje, táto renesancia Slovenska, tá tu je preto lebo dvaja ľudia zomreli, Jano a Martina," zdôraznila na pódiu investigatívna novinárka a kolegyňa Jána Kuciaka Pavla Holcová. Zároveň poprosila ľudí, aby mysleli nielen na nich, ale aj na ich rodiny, ktoré za to zaplatili najvyššiu daň. Kazateľ, výtvarník a duchovný Daniel Pastirčák neskôr prečítal pasáže blogov zavraždeného Kuciaka z roku 2014. Posledným na pódiu bol sociológ, spisovateľ a diplomat Martin Bútora. „Začnem dobrou správou, podľa výskumu zo septembra 2019 mimovládnym organizáciám a občianskym iniciatívam dôveruje väčšina občanov," povedal Bútora. Ďalej poukázal na návrhy politikov na predĺženie súčasného dvojtýždňového moratória na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky na 30 alebo na 50 dní pred voľbami. Bútora varoval, že by sa tým Slovensko zaradilo medzi štyri krajiny na svete, ktoré majú predvolebné moratórium viac ako 30 dní. Po skončení zhromaždenia ľudia zapaľovali sviečky na počesť Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej pri plote, ktorý oddeľoval dav ľudí od budovy parlamentu.

Protesty vo viacerých mestách

Protestu Za spravodlivé Slovensko v Košiciach, ktoré zorganizovala iniciatíva Za slušne Slovensko, sa zúčastnilo odhadom viac ako 500 ľudí. Pred jeho začiatkom organizátori púšťali nahrávky z rozhovoru Mariana K. s Dobroslavom T., ako aj nahrávky z bytu na Vazovovej ulici. Po minúte ticha za zavraždených Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú sa na pódiu vystriedali viacerí rečníci, ktorí predniesli svoje požiadavky, napríklad odstúpenie predsedu Smeru-SD Roberta Fica. Na záver zhromaždenia prečítal jeden z organizátorov Jakub Ivančo blog, ktorý napísal Ján Kuciak počas protestov Gorila. Pred ukončením zhromaždenia si ešte prítomní zaspievali štátnu hymnu. Protesty Za spravodlivé Slovensko sa uskutočnili aj v ďalších mestách na Slovensku i v zahraničí. Iniciatíva Za slušné Slovensko sa rozhodla zorganizovať protesty po zverejnení ďalších informácií z aplikácie Threema Mariána K. obvineného z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a nahrávok z kauzy Gorila.

Žiadajú odstúpenie Fica či iných

Za slušné Slovensko žiada odstúpenie predsedu Smeru-SD Roberta Fica. Odísť z funkcií by mali aj prokurátori Dobroslav Trnka a Dušan Kováčik ako aj sudkyňa Monika Jankovská. Aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár by mal podľa Farskej urýchlene konať alebo odstúpiť. V piatok 18. októbra ide už o 13. protest Za slušné Slovensko v Bratislave. V poradí dvanásty sa konal 20. septembra. Vo štvrtok 17. októbra sa protestovalo aj pred domom spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka, kde mali ľudia na transparentoch gorily, ale aj Fica ako chobotnicu. Zobraziť fotogalériu k článku:
Zhromaždenie Za spravodlivé Slovensko (fotografie)

Viac k témam: kauza Gorila, Kočner komunikácia Threema, pochod "Za slušné Slovensko", Za slušné Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - Protest Za spravodlivé Slovensko: Smer Leopoldov či pomocníci mafie, ľudia reagovali na Threemu aj kauzu Gorila (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 37 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner