27. január 2021
Facebook
nedeľa, 29 marec 2020 18:00

Voľba predsedu najvyššieho súdu aj riešenie situácie na Okresnom súde Bratislava I sa odkladá

Written by 
Rate this item
(0 votes)

29.3.2020 (Webnoviny.sk) - Už v pondelok 30. marca sa mala opakovať na pôde Súdnej rady SR po štvrtýkrát voľba predsedu Najvyššieho súdu SR. V hre boli dvaja kandidáti, Ján Šikuta a Ivan Rumana. Zasadnutie však napokon nebude, pretože súdna rada nie je uznášaniaschopná. Na rokovanie bolo potrebných minimálne desať jej členov, z aktuálneho počtu 12 sa však traja ospravedlnili. Ide o Pavla Žilinčíka, Lajosa Mészárosa a Miloša Koleka. S voľbou šéfa súdu sa odložil na neurčito aj ďalší program, napríklad personálna situácia na Okresnom súde Bratislava I. Tamojší obchodný úsek v súčasnosti čelí vážnej personálnej kríze. Časť z jeho sudcov je totiž obvinená. Súdna rada mala tiež riešiť situáciu okolo preverovania nových sudcov a mnoho ďalšieho.

Uznášaniaschopnosť rady

Do platnosti sa dostal zákon o Súdnej rade SR. Piatim členom rady, ktorí sa vzdali funkcie člena súdnej rady dňa 23. marca, funkcia zanikne deň nasledujúci po dni účinnosti tohto zákona, teda 28. marca. Od tohto dňa bude mať súdna rada len 12 členov, z ktorých traja ospravedlnili svoju neúčasť na zasadnutí 30. marca. Súdna rada je uznášaniaschopná, ak by bolo prítomných aspoň 10 členov. Preto sa zvolané zasadnutia 30. marca 2020 neuskutočnia,“ informovala súdna rada ešte v piatok 27. marca. Časť sudcov z obchodného úseku navyše medzičasom odišla z justície alebo je obvinená. Patria totiž ku skupine, proti ktorej zasahovala Národná kriminálna agentúra (NAKA) ešte 11. marca počas akcie s názvom Búrka.

Korupcia aj marenie spravodlivosti

Sudcovia a sudkyne čelia obvineniam z korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a z marenia spravodlivosti. Niektorí z nich spolupracovali aj s obžalovaným Marianom K., ktorý čelí aj konaniu v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Na obchodnom úseku súdu je momentálne osem sudcov. Okresný súd Bratislava I mal pritom za minulý rok najviac nevyriešených prípadov. Dá sa predpokladať, že čísla neuzavretých spisov po súčasnej situácii s koronavírusom ešte porastú.

Viac k témam: Okresný súd Bratislava I
Zdroj: Webnoviny.sk - Voľba predsedu najvyššieho súdu aj riešenie situácie na Okresnom súde Bratislava I sa odkladá © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 17 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner