22. október 2020
Facebook
streda, 30 september 2020 22:00

ZOMOS: Väčšie obce sú transparentnejšie a zverejňujú viac informácií, ukázal prieskum

Written by 
Rate this item
(0 votes)

30.9.2020 (Webnoviny.sk) - Väčšie obce sú transparentnejšie a zverejňujú viac informácií. Vyplýva to z prieskumu Združenia občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS), o ktorom informoval predseda združenia Peter Uhlár v tlačovej správe. ZOMOS uskutočnil prieskum na dvoch obciach z každého okresu, celkovo teda na vzorke 140 obcí.

Hodnotili webstránky

Hodnotil pritom ich internetové stránky z hľadiska dostupnosti informácií o orgánoch obce, jej hospodárení či dokumentov upravujúcich základné procesy samosprávy, ako sú napríklad verejné obstarávania zákaziek s nízkou hodnotou, rokovací poriadok obecného zastupiteľstva či zásady nakladania s majetkom obce. Sledoval tiež zapájanie obyvateľov do rozhodovania či schopnosť obcí komunikovať elektronicky. Prvé miesto v hodnotení ZOMOS obsadila obec Banka v okrese Piešťany so stopercentným hodnotením. Druhú priečku si rozdelili štyri obce - Alekšince (okres Nitra), Bartošova Lehôtka (okres Žiar nad Hronom), Batizovce (okres Poprad) a Zemianske Kostoľany (okres Prievidza). Všetky štyri obce získali v hodnotení takmer 97 percent bodov.

Obce by sa mali zlučovať

V skupine s najhorším hodnotením sa vyskytli až na jednu výnimku obce s menej ako 250 obyvateľmi, prevažne z Prešovského kraja. „Aj podľa našich skúseností v týchto obciach nie je prítomná požiadavka na vyššiu transparentnosť – či už zo strany vedenia obce alebo politickej opozície alebo aktívnych občanov,“ povedal Uhlár. Predseda ZOMOS-u dodal, že výsledky prieskumu poukazujú na potrebu zlučovania obcí do väčších celkov. Podľa Uhlára by takýto krok mohol znamenať nárast transparentnosti a zverejňovania informácií v obciach, ktoré dnes zverejňujú iba niektoré údaje.

Viac k témam: obce, samospráva, transparentnosť
Zdroj: Webnoviny.sk - ZOMOS: Väčšie obce sú transparentnejšie a zverejňujú viac informácií, ukázal prieskum © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 7 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner