26. február 2021
Facebook
utorok, 26 január 2021 21:00

Špeciálna prokuratúra vyzvala politikov, aby prestali nepravdivo komentovať postupy prokurátorov

Written by 
Rate this item
(0 votes)

26.1.2021 (Webnoviny.sk) - Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) vyzýva všetkých predstaviteľov politickej moci, aby prestali verejne a predovšetkým nepravdivo a zavádzajúco komentovať a rozoberať postupy a rozhodnutia prokurátorov. Ako sa ďalej uvádza v stanovisku, ktoré poskytla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová, vyjadrenia sú totiž urobené často bez znalosti konkrétnych trestných vecí, teda bez znalosti spisového materiálu a skutkového a právneho stavu prípadov.

Informácie od podozrivých a obvinených

„V mnohých prípadoch sa pritom potvrdzuje, že zdieľané informácie čerpajú predstavitelia politickej moci priamo od rôznych podozrivých a obvinených osôb, prípadne od ich obhajcov, ktoré sú však v značnom rozpore s realitou,“ povedala Tökölyová s tým, že takéto informácie sú potom širokej verejnosti prezentované účelovo, zavádzajúco a tendenčne. ÚŠP podľa stanoviska plne rešpektuje politickú súťaž naprieč politickým spektrom, avšak odmieta, aby sa práca prokurátorov stala predmetom politického súboja a verejnej difamácie. „Rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní a súdov musia rešpektovať aj verejne činné osoby, a preto ich vyzývame k zdržanlivosti v tejto súvislosti,“ dodala hovorkyňa.

Fico proti sudcovi aj prokurátorovi

Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico na tlačovej besede v pondelok 25. januára kritizoval trestné stíhanie bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Ten bol podľa Fica uväznený z čisto politických dôvodov, aby mohla koalícia čo najrýchlejšie voliť nového generálneho aj špeciálneho prokurátora. Rozhodujúcu úlohu pri väzbe, zadržaní a obvinení Dušana Kováčika zohral podľa predsedu Smeru sudca Najvyššieho súdu SR (NS SR) Juraj Kliment a prokurátor ÚŠP Ondrej Repa. Expremiér podotkol, že ide o strýka a synovca. Zároveň Fico kritizoval prokurátorov Vasiľa Špirka a Jána Šantu s tým, že sú diskvalifikovaní na post špeciálneho prokurátora. Nepáčil sa mu ani rozsudok v kauze miliónových zmeniek, kde podľa neho nevznikla finančná škoda.

Viac k témam: politici, prokuratúra
Zdroj: Webnoviny.sk - Špeciálna prokuratúra vyzvala politikov, aby prestali nepravdivo komentovať postupy prokurátorov © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 17 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner