15. júl 2024
Facebook
nedeľa, 04 jún 2023 12:00

Bratislava zvýši poplatky za ubytovanie a sociálne služby, od júla stúpnu niektoré dane

Written by 
Rate this item
(0 votes)

4.6.2023 (SITA.sk) - Bratislava v najbližších mesiacoch zvýši poplatky za ubytovanie aj za sociálne služby. Rozhodli o tom mestskí poslanci na májovom zastupiteľstve. Prvou položkou, o ktorej informovali minulý týždeň, bude zvýšenie cien cestovného v rámci Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK). Ceny takmer všetkých druhov cestovných lístkov v rámci mestskej hromadnej dopravy (MHD) v Bratislave sa od 1. júla zvýšia v priemere o 20 percent. Výnimkou sú predplatné cestovné lístky pre deti a mládež od 6 do 18 rokov, ktoré zostávajú v aktuálnej výške.

Náklady kontinuálne rastú

Nové pravidlá budú od 1. januára 2024 platiť aj pre prijímateľov sociálnych služieb. Úhrady za odborné činnosti a ubytovanie v sociálnych zariadeniach mesta sa v niektorých zariadeniach zvýšia až o tri eurá na deň. Tieto poplatky podľa mesta neboli menené od roku 2013, avšak náklady kontinuálne rastú. „Náklady na bežné výdavky na mestské zariadenia do roku 2022 narástli o 116 percent oproti roku 2013, pričom až 68 percent nákladov predstavujú náklady na mzdy a odvody," konštatuje mesto. Avizovali tiež zvýšenie poplatkov za hrobové miesto, ktoré neboli menené od roku 2010.

Dane za vonkajšie terasy

Zvýšenie dane za ubytovanie, ktorá má od 1. júla narásť o 100 percent, pocítia najmä prevádzkovatelia ubytovacích zariadení. Daň za jednu osobu tak bude po novom predstavovať 3 až 3,5 eura namiesto súčasných 1,7 eura. Ďalším je zvýšenie dane za vonkajšie terasy. To bude platiť od 1. júla a týkať sa bude majiteľov všetkých prevádzok, ktoré majú terasy na mestských pozemkoch. Magistrát tento krok odôvodnil tým, že predchádzajúce roky boli majitelia prevádzok od platenia tejto dane oslobodení z dôvodu pandémie. Denná sadzba dane tak stúpne až o 50 centov za štvorcový meter.

Viac k témam: Daň za ubytovanie, Dane, IDS BK Integrovaný dopravný systém v Bratislavskom kraji, MHD Bratislava, Sociálne služby
Zdroj: SITA.sk - Bratislava zvýši poplatky za ubytovanie a sociálne služby, od júla stúpnu niektoré dane © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 32 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner