23. február 2024
Facebook
pondelok, 11 december 2023 20:00

Betlehemské svetlo je už na Slovensku, skautské posádky ho roznesú vlakmi do viac ako 300 miest a obcí (foto)

Written by 
Rate this item
(0 votes)

11.12.2023 (SITA.sk) - Betlehemské svetlo je už na Slovensku. Skauti ho priniesli do našich susedných krajín a pripravujú sa na jeho distribúciu. Informovala o tom nezisková organizácia Slovenský skauting.

Cez Poľsko a pobaltské krajiny

Betlehemské svetlo prevzali od rakúskych skautov počas ceremónie v Linzi a na Slovensko ho priniesli v sobotu 9. decembra. V nedeľu ráno odovzdali svetlo počas svätej omše v Zakopanom poľským skautom. Svetlo bude aj vďaka slovenským skautom putovať cez celé Poľsko a pobaltské krajiny na sever a východ Európy. V pondelok prinesú skauti Betlehemské svetlo do Prezidentského paláca, kde si ho prevezme prezidentka Zuzana Čaputová. „Pôjde tak tradične o jedno z prvých oficiálnych prijatí svetla z Baziliky Narodenia Pána v Betleheme na Slovensku," uviedla organizácia. „Odovzdávanie Betlehemského svetla poľským skautom sa každoročne organizuje na inej strane hranice. V minulom roku odovzdávali naši skauti svetlo v Poprade.“ povedal Marián Suvák, koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku.

Symbol nádeje a mieru

Ako organizácia priblížila, v nedeľu 10. decembra priniesli skauti Betlehemské svetlo aj do Užhorodu, kde ho prevzali skauti z Ukrajiny ako symbol nádeje a mieru. „Betlehemské svetlo je symbol pokoja, lásky a mieru. A práve tieto hodnoty, ktorých nositeľom je tento plamienok, sme priniesli s tichým, ale silným prianím ich naplnenia k našim východným susedom, aby si ho mohli prevziať ukrajinskí skauti a rozsvietiť svoju krajinu práve spomínanou nádejou a mierom,“ doplnil Suvák. Organizácia ďalej informovala, že počas posledného predvianočného víkendu, v sobotu 16. decembra, už od skorého rána budú skautské posádky roznášať vlakmi svetlo po celom Slovensku a doručia ho do viac ako 300 miest a obcí. Zobraziť fotogalériu k článku:
Prijatie skautov a Betlehemského svetla v Prezidentskom paláci „Betlehemské svetlo sa dostane aj do obcí, kde nie je vlakové spojenie, aby k nemu mal prístup čo najväčší počet ľudí. Betlehemské svetlo zažiari aj na najvyššie položenom obývanom mieste na Slovensku – na Lomnickom štíte," uviedla organizácia.

Interaktívna mapa

Skauti postupne prinesú svetlo do domácností, nemocníc, azylových domov, domovov sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti a kostolov. Skauti postupne pridávajú na interaktívnu mapu informácie o tom, kde a kedy bude k dispozícii Betlehemské svetlo. Mapu verejnosť nájde na stránke www.betlehemskesvetlo.sk

Viac k témam: Betlehemské svetlo, Prezidentka SR, Prezidentský palác, Skauti, Vianoce
Zdroj: SITA.sk - Betlehemské svetlo je už na Slovensku, skautské posádky ho roznesú vlakmi do viac ako 300 miest a obcí (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 31 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner