15. júl 2024
Facebook
pondelok, 11 december 2023 22:00

Prešovský kraj bude v budúcom roku hospodáriť s 275-miliónovým rozpočtom

Written by 
Rate this item
(0 votes)

11.12.2023 (SITA.sk) - Prešovský samosprávny kraj (PSK) bude v roku 2024 hospodáriť s rozpočtom vo výške viac ako 275 miliónov eur. V porovnaní s tohtoročným rozpočtom je to o 14 miliónov eur viac.

Celkové príjmy

Budúcoročný rozpočet PSK prijali prešovskí krajskí poslanci na pondelkovom rokovaní ako vyrovnaný v príjmovej aj výdavkovej oblasti, vrátane finančných operácií. Rozpočet príjmov a výdavkov PSK, bez finančných operácií, je pre rok 2024 prebytkový vo výške 4,9 milióna eur, keď celkové príjmy sú v objeme 275,1 milióna eur a rozpočtované výdavky sú vo výške 270,2 milióna eur. Po započítaní finančných operácií bol rozpočet PSK pre budúci rok prijatý ako vyrovnaný. „Predkladám rozpočet, ktorý ide na hornú hranu, čiže hneď od začiatku rozpočtového roka začne viazanie prostriedkov a až následne, pokiaľ sa budú príjmy napĺňať v takej výške ako očakávame, budeme postupne uvoľňovať prostriedky. Musíme sa chovať zodpovedne,“ uviedol pri prekladaní rozpočtu vedúci odboru financií Úradu PSK Peter Makara.

Zostavenie bežného rozpočtu

Veľmi ťažké bolo podľa neho zostaviť najmä bežný rozpočet. „Medziročne nám išli hore mzdy, prevádzkové výdavky spojené s energiami, ale aj bežnou údržbou, čiže bolo veľmi ťažké zostaviť bežný rozpočet. Nechceli sme robiť žiadne zásadné opatrenia, ktoré by znamenali prepúšťanie ľudí alebo zatvárania nejakých organizácií, takže naša snaha smerovala k tomu zachovať všetky pracovné miesta a kompetencie aj s príjmami, ktoré nám prognózuje ministerstvo financií,“ dodal pre agentúru SITA Makara. PSK na rok 2024 očakáva celkové príjmy v objeme 275,1 milióna eur. V príjmovej časti rozpočtu je premietnutý predpokladaný vývoj plnenia daňových príjmov v súlade s júnovou prognózou daňových príjmov v objeme 172,5 milióna eur.

Nedaňové príjmy

Nedaňové príjmy sú rozpočtované v objeme necelých 14 miliónov eur, z toho kapitálové príjmy predstavujú objem 100-tisíc eur. Granty a transfery sú vo výške 88,5 milióna eur. Ide o plánovanú dotáciu z rozpočtu ministerstva školstva na zabezpečenie financovania kompetencií preneseného výkonu štátnej správy v oblasti vzdelávania.

Výdavková časť rozpočtu

Výdavková časť rozpočtu je naplánovaná v objeme 270,2 milióna eur, pričom bežné výdavky sú vo výške 251,4 milióna eur a kapitálové výdavky vo výške 18,8 milióna eur. Oproti schválenému rozpočtu pre tento rok ide o nárast rozpočtu bežných výdavkov o 5,65 milióna eur a kapitálových výdavkov o 8,8 milióna eur. Spolu tak návrh ráta s nárastom výdavkov o 14,45 milióna eur.

Splátky z istín

Rozpočet výdavkových finančných operácií je 4,9 milióna eur. Ide o splátky istín z návratných zdrojov financovania, pričom 3,1 milióna eur je splátka istiny Európskej investičnej banky a 1,2 milióna eur predstavuje plánovaná splátka návratnej finančnej výpomoci z ministerstva financií. Výdavkové finančné operácie sú kryté prebytkom bežného rozpočtu.

Viac k témam: Financie, Mzdy, Poslanci, Rozpočet, Splátky, Výdavky
Zdroj: SITA.sk - Prešovský kraj bude v budúcom roku hospodáriť s 275-miliónovým rozpočtom © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 33 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner