23. jún 2024
Facebook
pondelok, 11 december 2023 22:00

Prešovský kraj vyčlenil na pomoc po zemetrasení ďalších 150-tisíc eur, okrem fyzických osôb sa podporia aj ďalšie subjekty

Written by 
Rate this item
(0 votes)

11.12.2023 (SITA.sk) - Ďalších 150-tisíc eur vyčlenili poslanci Zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja na pomoc po zemetrasení z 9. októbra tohto roka. Prostriedky v uvedenej výške schválili v rámci siedmej úpravy rozpočtu na svojom pondelkovom zasadnutí.

Schválená pomoc už druhýkrát

Určené sú pre Nadáciu PSK pre podporu rodiny, ktorá rozhodne o ich použití. Okrem fyzických osôb sa tentoraz chystá podporiť aj ďalšie subjekty. Krajskí poslanci schválili pomoc po zemetrasení už druhýkrát. V októbri takto vyčlenili sumu 100-tisíc eur, ktoré spolu s vyzbieranou pomocou formou verejnej zbierky vo výške viac ako 36-tisíc eur krajská nadácia rozdelila pre 100 zo 134 žiadateľov. Podporila jednotlivcov a rodiny zo 14 obcí dotknutých zemetrasením z okresov Humenné, Stropkov a Vranov nad Topľou, ktorým pridelila pomoc vo výške od 200 do 3 000 eur. „Táto účelová dotácia, na rozdiel od tej predošlej, je určená pre všetkých postihnutých zemetrasením, či už sa bavíme o fyzických osobách, ale aj o právnických osobách. V najbližších dňoch si budeme musieť sadnúť a povedať si priority akým spôsobom a v akých výškach a komu budeme tieto finančné prostriedky prerozdeľovať,“ uviedol k prerozdeleniu schválenej pomoci správca Nadácie PSK pre podporu rodiny Viktor Guman s tým, že o spôsobe rozhodne správna rada nadácie.

207 žiadostí od fyzických osôb

Aktuálne podľa Gumana evidujú 207 žiadosti vo výške požadovanej pomoci viac ako 800-tisíc eur len od fyzických osôb. „Máme, samozrejme, prehľady o výškach škôd v obciach a farnostiach. Ak to zhrnieme spolu, sme na úrovni nad miliónom eur. Preto veľmi precízne budeme musieť rozdeliť balík, ktorý máme,“ dodal pre agentúru SITA správca nadácie.

Pomoc sľúbila aj vláda

Pripomenul, že ďalšiu pomoc sľúbila aj vláda. Premiér Robert Fico avizoval vyčleniť z rezervy 500-tisíc eur pre fyzické osoby. Krajskí poslanci na októbrovom zasadnutí vyzvali vtedajšiu vládu, aby požiadala Európsku úniu o využitie jej mechanizmov prostredníctvom Fondu solidarity EÚ. „Európska únia nemôže poukázať prostriedky na toto nešťastie vzhľadom na to, že tam majú svoj mechanizmus, ktorým môžu poskytnúť finančné prostriedky pre Slovensko od sumy 300 miliónov eur. My, samozrejme, nespadáme do tejto finančnej kvóty, takže budeme musieť zháňať iné finančné prostriedky. Preto sme v rokovaní aj s Úradom vlády, kde nám bolo prisľúbené, že na výjazdovom rokovaní nejaké prostriedky vyčlenené budú,“ uviedol na otázku agentúry SITA predseda PSK Milan Majerský. Dodal, že aj kraj bude pokračovať v ďalšej podpore. Pomôcť podľa neho by mal napríklad tradičný bowlingový turnaj, kde sa zvykne vyzbierať 10- až 12-tisíc eur. „Zháňame finančné prostriedky z rôznych možnosti, ktoré sa nám naskytujú,“ dodal Majerský.
Zemetrasenie na východe Slovenska z 9. októbra malo epicentrum v obci Ďapalovce (okres Vranov nad Topľou) a lokálnu magnitúdu 4,9. Niekoľkosekundové otrasy hlásili nielen obyvatelia zo Slovenska, ale aj okolitých krajín. Spôsobili iba materiálne škody, obete na životoch ani zranenia hlásené neboli. Najvážnejšia situácia po zemetrasení vznikla v obciach Vranov n/Topľou, Humenné a Stropkov. Zasiahnutných v kraji bolo 24 obcí. Išlo o škody vo výške 16 miliónov eur, z toho 10 miliónov eur na súkromnom majetku obyvateľov obce. Odhadovaná škoda na majetku verejnej správy ako sú obecné úrady, kultúrne, sociálne a školské zariadenia, je približne 3,5 milióna eur. Poškodených bolo tiež 31 kostolov, pričom škody na chrámoch boli vyčíslené na 2,5 milióna eur.


Viac k témam: Finančné prostriedky, Fond solidarity EÚ, fyzické osoby, Premiér Slovenskej republiky, Zemetrasenie
Zdroj: SITA.sk - Prešovský kraj vyčlenil na pomoc po zemetrasení ďalších 150-tisíc eur, okrem fyzických osôb sa podporia aj ďalšie subjekty © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 32 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner