23. február 2024
Facebook
pondelok, 11 december 2023 23:00

Bratislava začína s osádzaním ohrádok na zber živých vianočných stromčekov

Written by 
Rate this item
(0 votes)

11.12.2023 (SITA.sk) - Bratislava začína s osádzaním ohrádok na zber živých vianočných stromčekov. Ako informovala hovorkyňa spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadov (OLO) Linda Golejová, stromčeky sa premenia na knižnice a časť z nich poslúži v školách, centrách voľného času a rodinách s jedným rodičom.

Opätovné využitie

Naprieč mestom bude pre obyvateľov rozmiestnených 700 drevených ohrádok na odkladanie živých stromčekov. Magistrát, dve bratislavské mestské organizácie, spoločnosť Bučina Eko, Ikea Industry a nábytkárska spoločnosť Ikea sa už po druhý raz podieľajú na iniciatíve, vďaka ktorej vianočné stromčeky nájdu opätovné využitie.

Uber odzdobených vianočných stromčekov

OLO upozorňuje, že ohrádky slúžia výlučne na zber odzdobených vianočných stromčekov, bez plastových obalov, kvetináčov či ozdôb. V prípade, ak obyvatelia nemajú vo svojej blízkosti ohrádku, môžu stromčeky odložiť aj do kompostovacieho zásobníka alebo hnedej zbernej nádoby na záhradný bioodpad, prípadne do zberného dvora OLO.

Odvoz stromčekov

Odvoz vyzbieraných stromčekov zabezpečí OLO v termíne od 4. januára do 16. februára 2024. Na stránke www.olo.sk/stromceky nájdu obyvatelia interaktívnu mapu, kde si vyhľadajú najbližšiu ohrádku. „Drevené ohrádky sú vyrobené z kalamitného dreva bratislavských Mestských lesov a používajú sa každý rok opakovane," poznamenala Golejová s tým, že od pondelka až do konca roka ich Komunálny podnik Bratislavy a OLO postupne osadia do ulíc hlavného mesta.

43-tisíc stromčekov s hmotnosťou 237 ton

Časť z vyzbieraných vianočných stromčekov plánuje mesto spolu s OLO a obyvateľmi premeniť na mulč, ktorý budú rozdávať na verejnom podujatí 20. januára v Lamači. Za minulú sezónu sa iniciátorom projektu podarilo vyzbierať približne 43-tisíc stromčekov s hmotnosťou 237 ton, z ktorých sa stali knižnice. „Časť týchto recyklovaných knižníc, naplnených knihami z KOLO, darovali iniciátori projektu organizáciám venujúcim sa deťom, seniorom či ľuďom bez domova," doplnila Golejová. Od roku 2021 zhodnotili približne 110-tisíc stromčekov s hmotnosťou viac ako 600 ton.

Viac k témam: Stromčeky, Vianočný stromček
Zdroj: SITA.sk - Bratislava začína s osádzaním ohrádok na zber živých vianočných stromčekov © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 33 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner