23. jún 2024
Facebook
piatok, 24 máj 2024 11:00

Slovensko sa zdržalo hlasovania o rezolúcii o Srebrenici na zhromaždení OSN, podľa Blanára iniciatíve nepredchádzal dialóg

Written by 
Rate this item
(0 votes)

24.5.2024 (SITA.sk) - Slovensko sa zdržalo hlasovania o rezolúcii o Srebrenici na Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov (OSN). Informovalo o tom ministerstvo zahraničných vecí. Hlasovanie prebehlo vo štvrtok 23. mája. Ako rezort diplomacie pripomenul, SR je vždy na strane dodržiavania medzinárodného práva a rešpektuje Chartu OSN, ako aj rozsudok Medzinárodného tribunálu pre zločiny v bývalej Juhoslávii z roku 2004 a rozsudok Medzinárodného súdneho dvora z roku 2007. Tie potvrdzujú, že v Srebrenici v roku 1995 došlo ku genocíde spáchanej jednotlivcami.

Dôvodom je zachovanie stability

SR podporuje aj dôstojné pripomínanie si obetí, no pri hlasovaní o rezolúcii sa zdržalo. Rezort diplomacie ako dôvod uviedol zachovanie stability v regióne západného Balkánu, kde je situácia v týchto chvíľach napätá. Minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD) zdôraznil, že schválenie rezolúcie neprinesie upokojenie situácie a nie je podľa neho vhodná chvíľa na schvaľovanie takéhoto dokumentu. „Naším cieľom je zamerať sa na predchádzanie ďalšej medzietnickej eskalácie a snažiť sa prioritne presadzovať zmier a vzájomnú dôveru, ktoré ale nemôžu byť nanútené zvonku,“ uviedol Blanár a dodal, že Slovensko prispieva k udržaniu mieru a stability v západobalkánskom regióne aj slovenským kontingentom, ktorý pôsobí v mierovej operácii EUFOR Althea v Bosne a Hercegovine. Podľa rezortu diplomacie by mala iniciatíva rezolúciou ustanoviť v OSN pamätný deň na obete genocídy v Srebrenici, podporiť proces vysporiadania sa s následkami tragickej minulosti a prispieť tak k budovaniu spoločnej európskej budúcnosti západného Balkánu.

Dôležitej iniciatíve nepredchádzal dialóg

Slovenská diplomacia s poľutovaním konštatuje, že tejto dôležitej iniciatíve na pôde OSN nepredchádzal celospoločenský a medzináboženský dialóg v etnicky stále hlboko rozdelenom regióne, osobitne v krajine, kde bola genocída spáchaná,“ vyhlásilo ministerstvo s tým, že v citlivej téme, akou je genocída by mala byť rezolúcia prijímaná konsenzom členských štátov, ako tomu bolo aj pri predchádzajúcich rezolúciách týkajúcich sa pamiatky holokaustu a genocídy v Rwande. „Prijatie rezolúcie o genocíde v Srebrenici bez plnej zhody členských štátov OSN predstavuje historický precedens,“ vyhlásil rezort diplomacie. Ministerstvo zdôraznilo, že SR a Bosnu a Hercegovinu spájajú priateľské vzťahy spojené s intenzívnym politickým dialógom a ekonomickou spoluprácou vrátanie úspešných slovenských investícii. SR súčasne aktívne podporuje európske integrácie štátov západného Balkánu a podporuje rozhodnutie otvoriť prístupové rokovanie s Bosnou a Hercegovinou. Rezolúcia však svojim politickým odkazom podľa ministra Blanára neprispieva k zmierneniu napätia v tomto regióne ani k podpore jeho smerovania do EÚ. „Naopak, v aktuálnej situácii bude mať negatívny dopad,“ uzavrel Blanár.

Viac k témam: Charta OSN, genocída v Rwande, Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu, Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, rezolúcia
Zdroj: SITA.sk - Slovensko sa zdržalo hlasovania o rezolúcii o Srebrenici na zhromaždení OSN, podľa Blanára iniciatíve nepredchádzal dialóg © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 28 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner