11. december 2019
Facebook

11.12.2019 (Webnoviny.sk) - Finančný nástroj zo SIH-u na podporu rizikového kapitálu (venture capital) pre inovatívne malé a stredné podniky zvíťazil v prestížnej európskej súťaži, ktorú organizoval "fi-compass" – platforma Európskej komisie a Európskej investičnej banky pre finančné nástroje. Jedná sa o doteraz najvýznamnejšie ocenenie pre Slovensko v prípade využívania Európskych štrukturálnych a investičných fondov. Podujatie fi-compass sa venuje podpore finančných nástrojov, t.j. návratným formám financovania z Európskych štrukturálnych a investičných fondov. Súťažiaci svoje nástroje predstavili formou video-prezentácií. Slovak Investment Holding uspel so svojím nástrojom rizikového financovania pre inovatívne malé a stredné podniky, pričom vo video-prezentácii sa zameral na kapitálové a kvázi-kapitálové investície pre spoločností Boataround, GA Drilling, GreenWay a KOOR. Do súťaže fi-compass sa prihlásilo viac než 30 projektov z krajín EÚ. Organizátori podujatia pozostávajúci z expertov Európskej komisie a Európskej investičnej banky vybrali pred podujatím 10 najúspešnejších nástrojov. Víťazná trojka (bez uvedeného poradia) bola počas samotného podujatia vybraná formou hlasovania niekoľkých stoviek účastníkov. V prípade Slovenska ide o jeden z najúspešnejších príbehov využitia Európskych štrukturálnych a investičných fondov. Zvyšné dva víťazné projekty sa týkali obnovy zanedbanej mestskej časti a vybudovania parku v bulharskej Sofii a rekonštrukcie budovy historického bitúnku v poľskom Štetíne. Ocenenie na mieste prevzal investičný riaditeľ SIH Peter Dittrich, ktorý sa k nemu vyjadril nasledovne: "Hoci SIH investuje do širokého portfólia oblastí, náš rizikový kapitál pre inovatívne spoločnosti je na slovenskom aj stredoeurópskom trhu relatívne ojedinelý a je oň veľký záujem. Dnešné ocenenie vnímame ako potvrdenie, že týmto, aj ostatnými finančnými nástrojmi SIH, sa nám darí zmysluplne využívať zverené európske prostriedky na podporu perspektívnych investičných projektov v SR." Link k video-prezentácii: https://www.fi-compass.eu/video/fi-compass-showcase-2019-submission-watch-video-story-slovak-investment-holding Link k súťaži fi-compass: https://www.fi-compass.eu/event/5506/fi-campus-2019-looking-ahead-2021-and-beyond Link k oznámeniu výsledkov súťaže: https://twitter.com/ficompass/status/1202608760109379584

O Slovak Investment Holding

SIH je akciová spoločnosť v 100-percentnom vlastníctve štátu. Jej hlavným poslaním je podpora strategických verejných i súkromných investícií na Slovensku v oblasti infraštruktúry, energetickej efektívnosti, odpadového hospodárstva, sociálnej ekonomiky, malých a stredných podnikov, zdravotníctva a kultúrneho a kreatívneho priemyslu. Finančné prostriedky na realizáciu investícií čerpá z Európskych štrukturálnych a investičných fondov. SIH financuje projekty výlučne návratnou formou, tzn. pomocou finančných nástrojov, nie grantovým spôsobom. Inzercia

Viac k témam: fi-compass, PR, Slovak Investment Holding
Zdroj: Webnoviny.sk - Investície zo Slovak Investment Holding vyhrali celoeurópsku súťaž! © SITA Všetky práva vyhradené.

11.12.2019 (Webnoviny.sk) - Strana Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) skryto platila reklamu na Facebooku, tvrdí organizácia Transparency international Slovensko (TIS). Na utorkový predvolebný míting v petržalskom Dome kultúry Lúky pozývala ĽSNS prostredníctvom plateného statusu, hoci strana tvrdí, že nemá žiadne výdavky na sociálne siete a neuvádza ich ani na svojom transparentnom účte.

Bezodplatné plnenie

„V statuse je uvedené, že reklamu zaplatil Tomáš Špaček, 23-ročný študent z Bratislavy, ktorý za ĽSNS kandiduje z 53. miesta. Podľa zákona však predvolebnú kampaň môžu platiť len kandidujúce strany,“ uviedla organizácia. „Reklamu na Facebooku zaplatil pán Špaček z vlastných prostriedkov, túto nám však následne poskytol na základe zmluvy o poskytnutí bezodplatného plnenia,“ reagoval hovorca ĽSNS Ondrej Ďurica. Zmluvu pre TIS odmietol sprístupniť, vraj ju poskytnú výlučne štátnym kontrolným orgánom. Transparency však hovorí, že vysvetlenie ĽSNS odporuje duchu zákona.

Podnet volebnej komisii

„Dotiahnuté ad absurdum by takýmto spôsobom strany vôbec nemuseli viesť vlastné kampane a zakladať účty, pretože jednotliví darcovia im môžu v kalendárnom roku podarovať formou daru alebo bezodplatného plnenia každý až 300-tisíc eur. Takúto kampaň mimo transparentného účtu by občania nemali ako skontrolovať,“ vyhlásila mimovládna organizácia. Podľa nej ide o druhý prešľap tejto strany, ktorá už koncom novembra uskutočnila podozrivý vysoký hotovostný výber z transparentného účtu v sume 26-tisíc eur. Zároveň TIS potvrdila, že na stranu Kotlebovci - ĽSNS podávajú podnet volebnej komisii.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, TIS Transparency International Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - Druhý prešľap kotlebovcov, podľa Transparency si skryto platia reklamu na sociálnej sieti © SITA Všetky práva vyhradené.

11.12.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 11. decembra 16:28
Finančnú výpomoc 7-tisíc eur pre občanov zničenej 12-poschodovej bytovky na Mukačevskej ulici v Prešove schválili na stredajšom rokovaní mestského zastupiteľstva trenčianski poslanci. "Ešte pred samotným rokovaním sme sa s poslancami dohodli na finančnej forme pomoci pre obete výbuchu v Prešove. Aj týmto spôsobom chceme vyjadriť svoju podporu a spolupatričnosť obyvateľom Prešova," vyhlásil primátor Richard Rybníček.

Podpora obyvateľov

Špeciálna dotácia vo výške 7-tisíc eur bude uvoľnená z finančných prostriedkov, ktoré boli pôvodne určené na splácanie úrokov súvisiacich s úverom. Primátor Rybníček vyzval na podporu aj obyvateľov Trenčína. "Bol by som rád, keby naši obyvatelia s blížiacim sa záverom roka zvážili nákup pyrotechniky a delobuchov a ušetrené finančné prostriedky venovali obetiam prešovského výbuchu. U nás v Trenčíne by bolo v uliciach viac pokoja, a myslím, že financie budú určite lepšie vynaložené," dodal Rybníček.

Pomôže aj Brezno

Mestské zastupiteľstvo Brezna v stredu jednohlasne schválilo poskytnutie dotácie 3-tisíc eur pre mesto Prešov ako pomoc po mimoriadnej udalosti, ku ktorej došlo v piatok 6. decembra. Primátor Tomáš Abel poďakoval poslancom, že takýmto spôsobom prejaví mesto solidaritu so všetkými ľuďmi, ktorých sa dotklo toto nešťastie. "Verím, že im to aspoň trochu pomôže v tých ťažkostiach, ktoré momentálne prežívajú," dodal primátor.

Spolupatričnosť a solidarita

Trnavský samosprávny kraj pošle 33-tisíc eur na pomoc ľuďom z bytového domu na Mukačevskej ulici v Prešove zničeného piatkovým výbuchom. O vyčlenení finančnej pomoci rozhodli v stredu krajskí poslanci. Podľa trnavského župana Jozefa Viskupiča ide o prejav spolupatričnosti a solidarity. Piatkové nešťastie v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove má sedem potvrdených obetí. Jedna osoba je stále nezvestná, desiatky ľudí prišli o strechu nad hlavou. Úrad Trnavského samosprávneho kraja dohodne konkrétne kroky poskytnutia finančnej pomoci s vedením mesta Prešov a prešovským županom Milanom Majerským.

Viac k témam: Výbuch plynu v Prešove
Zdroj: Webnoviny.sk - Obyvateľom bytovky zničenej výbuchom pomôžu mestá aj kraje, Prešovčanom pošlú desaťtisíce eur © SITA Všetky práva vyhradené.

11.12.2019 (Webnoviny.sk) - Zástupcovia zamestnávateľov nesúhlasia s avizovaným zvyšovaním daní z nehnuteľností vo viacerých mestách a obciach. Ohlásené zvyšovanie daní totiž podľa Klubu 500, Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) a Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) prichádza v čase rekordných prebytkov v hospodárení samospráv a môže mať výrazne negatívne následky pre zamestnávateľov na Slovensku.

Radikálne zvyšovanie daní

Argumentujú pritom rastom príjmov územnej samosprávy, ktoré oproti roku 2005 podľa nich stúpli až o 85 %, pričom obce a mestá vytvorili prebytky až vyše 3 miliardy eur. Len vlani podľa zamestnávateľských organizácií vytvorili prebytok 375 miliónov eur. "Napriek tomu primátori a starostovia postupne ohlasujú skokové zvýšenie daní z nehnuteľnosti, a to až do 300 %," uvádza sa v spoločnom stanovisku spomínaných zamestnávateľských organizácií. Samosprávy pritom tvrdia, že k tomuto kroku pristupujú pre opatrenia vlády, ktoré majú dopad na ich rozpočty. Podľa zamestnávateľov sú však tieto dopady len na úrovni okolo 100 miliónov eur. "Vo svetle týchto čísel nevidíme dôvod, prečo by mala samospráva zvyšovať dane z nehnuteľností a už vôbec nie tak radikálne. Vnímame to ako nezodpovedný krok, ktorý môže mať negatívny vplyv na podniky i zamestnanosť. Treba si uvedomiť, že najmä výrobné spoločnosti potrebujú na svoju činnosť veľké areály, takže daň z nehnuteľností odvíjajúca sa od veľkosti plochy je pre nich vysoká nákladová položka," uviedol výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gašpar.

Môže spôsobiť prepúšťanie

Ako dodal, napríklad pri firme s 1 000 zamestnancami predstavuje zvýšenie dane z nehnuteľností extra náklady vo výške až 300 tisíc eur, čo už môže spôsobiť aj prepúšťanie. Zvýšené náklady pre najväčšie priemyselné podniky v bratislavskom regióne sa pritom podľa neho budú, ak sa daň z nehnuteľnosti skutočne radikálne zvýši, pohybovať rádovo v miliónoch eur. Priplatia si však aj malé a stredné podniky a obyvatelia. "V čase, kedy dochádza k spomaľovaniu rastu ekonomiky a firmy škrtajú, je ďalší výrazný rast nákladov spôsobený opatrením samospráv priamym ohrozením zamestnanosti," konštatuje predseda SOPK Peter Mihók. Negatívom je tiež podľa zamestnávateľov časovanie zvýšenia daní zo strany samosprávy. Pri živnostníkoch a menších podnikateľoch je predpoklad, že svoje zvýšené náklady prenesú do cien svojich produktov a služieb. Kľúčové priemyselné podniky sú naviazané na zahraničných odberateľov a kontrakty s nimi na budúci rok majú v drvivej väčšine už uzavreté. Preto nemôžu preniesť vzniknuté náklady spôsobené neočakávaným navýšením daní z nehnuteľností na poslednú chvíľu do cien.

Rezervy v rozpočtoch

Klub 500, SOPK a RÚZ sa preto pýtajú samospráv, či skutočne hľadali rezervy vo svojich rozpočtoch. Verejne dostupné dáta totiž podľa nich jasne ukazujú, že rezervy sú, a to viac ako komfortné. "Mestá a obce by mali v prvom rade siahať do svojich rezerv, až potom pýtať peniaze od občanov a firiem. To si však žiada urobiť väčší poriadok v rozpočtoch, ale i vo fungovaní. Stále chýbajú spoločné úradovne, málo efektívne fungujú i školy pod gesciou samospráv," upozorňuje prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga. Podľa zamestnávateľov je potrebné zaoberať sa tiež kľúčom rozdelenia zdrojov medzi samosprávy, keďže ten súčasný môže niektoré zvýhodňovať a iné znevýhodňovať.

Viac k témam: dane
Zdroj: Webnoviny.sk - Radikálne zvyšovanie dane z nehnuteľností môže mať negatívne následky, kritizujú zamestnávatelia © SITA Všetky práva vyhradené.

11.12.2019 (Webnoviny.sk) - Skupinu AXA hlboko zasiahla správa o tragickej udalosti v Prešove, kde došlo k výbuchu plynu v panelovom dome na Mukačevskej ulici. Svojim klientom zo zasiahnutého domu poskytne zrýchlenú formu likvidácie nahlásených škôd. Prvé škody už boli vyplatené na účty klientov. "Chceli by sme vyjadriť úprimnú sústrasť rodinám pozostalých a všetkým, ktorých táto tragédia zasiahla. Naši klienti sa na nás môžu obrátiť priamo v klientskom centre v Prešove, telefonicky alebo online. Situáciu priebežne monitorujeme a sme pripravení zlikvidovať škody v zrýchlenom režime," hovorí Peter Socha, zástupca generálneho riaditeľa skupiny AXA Slovensko a Česká republika. Priebeh likvidácie škody môžu klienti AXA sledovať online na internete, prostredníctvom online prístupu môžu podávať potrebné dokumenty, ako napríklad fotografie škôd, doklady o nákupe zariadenia a pod, či účty a náklady spojené s likvidáciou škôd. Majú tak vždy aktuálny prehľad o stave svojho prípadu, ktorý môže byť vďaka tejto modernej forme komunikácie rýchlejšie vybavený. Klienti AXA môžu nahlásiť škodu:

Inzercia

Viac k témam: AXA, poistenie, PR
Zdroj: Webnoviny.sk - AXA vyplatila prvé škody obyvateľom Prešova zasiahnutých výbuchom v panelovom dome © SITA Všetky práva vyhradené.

11.12.2019 (Webnoviny.sk) - Končiaceho kosovského predsedu parlamentu vypočúval špeciálny súd v holandskom Haagu, ktorý vyšetruje zločiny proti etnickým Srbom počas a po vojne v Kosove v rokoch 1998 až 1999. Kadri Veseli v piatok v noci povedal, že ho tribunál vypočúval tri hodiny. Bližšie detaily však neposkytol a dodal len, že "ľudová vojna v Kosove bola pre spravodlivosť, slobodu a nezávislosť".

Boj proti režimu Miloševiča

Veseli bol jedným z vysokopostavených veliteľov separatistickej Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK), ktorá počas vojny bojovala proti režimu srbského lídra Slobodana Miloševiča. "Odporovali sme srbským etnickým čistkám, genocíde. Boj UCK bol konfrontáciou s etnickými čistkami," povedal Veseli novinárom. Či na súde v Haagu vypovedal ako svedok alebo podozrivý, nie je známe.

Vojnové zločiny

Osobitný súd pre Kosovo a Špecializovaná prokuratúra, ktoré sídlia v Haagu, no sú súčasťou kosovského súdneho systému, vznikli v roku 2015, aby prešetrili obvinenia z vojnových zločinov voči bojovníkom UCK počas a po kosovskej vojne. Súd zatiaľ nevzniesol žiadne obvinenia. Tento rok si napríklad predvolal aj odchádzajúceho premiéra Ramusha Haradinaja, ktorý vzápätí na to rezignoval, čo viedlo k predčasným voľbám.

Stovky masakier

Mnohí Kosovčania spomínaný súd považujú za nespravodlivý, pretože Srbsko počas vojny, ktorú ukončila až 78-dňová letecká kampaň NATO, spáchalo stovky masakier. Kosovo sa osamostatnilo od Srbska v roku 2008. Belehrad neuznáva jeho samostatnosť.

Viac k témam: Kosovo, Srbsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Kosovského predsedu parlamentu vypočúval súd v Haagu, vyšetrujú zločiny proti etnickým Srbom © SITA Všetky práva vyhradené.

11.12.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 11. decembra 15:20
Finančnú výpomoc 7-tisíc eur pre občanov zničenej 12-poschodovej bytovky na Mukačevskej ulici v Prešove schválili na stredajšom rokovaní mestského zastupiteľstva trenčianski poslanci. "Ešte pred samotným rokovaním sme sa s poslancami dohodli na finančnej forme pomoci pre obete výbuchu v Prešove. Aj týmto spôsobom chceme vyjadriť svoju podporu a spolupatričnosť obyvateľom Prešova," vyhlásil primátor Richard Rybníček.

Podpora obyvateľov

Špeciálna dotácia vo výške 7-tisíc eur bude uvoľnená z finančných prostriedkov, ktoré boli pôvodne určené na splácanie úrokov súvisiacich s úverom. Primátor Rybníček vyzval na podporu aj obyvateľov Trenčína. "Bol by som rád, keby naši obyvatelia s blížiacim sa záverom roka zvážili nákup pyrotechniky a delobuchov a ušetrené finančné prostriedky venovali obetiam prešovského výbuchu. U nás v Trenčíne by bolo v uliciach viac pokoja, a myslím, že financie budú určite lepšie vynaložené," dodal Rybníček.

Pomôže aj Brezno

Mestské zastupiteľstvo Brezna v stredu jednohlasne schválilo poskytnutie dotácie 3-tisíc eur pre mesto Prešov ako pomoc po mimoriadnej udalosti, ku ktorej došlo v piatok 6. decembra. Primátor Tomáš Abel poďakoval poslancom, že takýmto spôsobom prejaví mesto solidaritu so všetkými ľuďmi, ktorých sa dotklo toto nešťastie. "Verím, že im to aspoň trochu pomôže v tých ťažkostiach, ktoré momentálne prežívajú," dodal primátor. Minulotýždňový výbuch plynu v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove má sedem potvrdených obetí. Jedna osoba je stále nezvestná. Na mieste zasahovalo takmer 90 profesionálnych a 29 dobrovoľných hasičov s použitím 40 kusov hasičskej techniky. V Prešove naďalej platí mimoriadna situácia.

Viac k témam: Výbuch plynu v Prešove
Zdroj: Webnoviny.sk - Trenčín aj Brezno pomôžu obyvateľom bytovky zničenej výbuchom, Prešovčanom pošlú 10-tisíc eur © SITA Všetky práva vyhradené.

11.12.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 11. decembra, 13:34
Rektorka Akadémie Policajného zboru v Bratislave Lucia Kurilovská sa dištancovala od všetkých výrokov poslanca Ľuboša Blahu (Smer-SD). Uviedla to pre agentúru SITA. Zároveň potvrdila, že Blaha je na akadémii odborným asistentom. Či vyvodí voči zamestnancovi Blahovi zodpovednosť, nie je zatiaľ jasné. V posledných výrokoch útočí Blaha na prokurátora Tomáša Honza, pričom sa podľa kritikov dopustil viacerých klamstiev. Honz dozoruje prípad predsedu Smeru-SD Roberta F., ktorého Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila pre jeho obhajovanie výrokov odsúdeného bývalého poslanca strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Milana Mazureka.

Na pozíciu sa dostal cez riadne konanie

S informáciou, že Blaha je zamestnancom Akadémie PZ, prišla Nadácia Zastavme korupciu. „Myslím si, že u nás pôsobí dva až tri roky na pozícii odborného asistenta na Katedre spoločenských vied, keďže je politológom,“ poznamenala Kurilovská. Dodala, že Blaha sa na pozíciu dostal riadnym výberovým konaním, ktoré musí absolvovať každý pedagóg. Kurilovská je na kandidačnej listine strany Dobrá voľba, ktorá sa bude uchádzať o hlasy voličov v budúcoročných parlamentných voľbách. „Považujeme za neprijateľné, aby poslanec, ktorý klamstvom útočil na prokurátora, vychovával policajtov,“ uviedla v utorok Nadácia Zastavme korupciu. Vyzvala Kurilovskú, aby akadémia vyvodila voči poslancovi zodpovednosť. Podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD) bude angažovanie sa politikov na akademickej pôde v budúcnosti témou. V reakcii na otázku o Blahovi spomenula Saková práve Kurilovskú, ktorá je tiež na kandidačnej listine pre februárové voľby. „Viete, keď je rektorkou univerzity členka politickej strany a sama kandiduje, tiež je to otázne. Angažovanie sa politikov v akademickom prostredí je pre mňa veľký otáznik a je to otázka, s ktorou sa nielen ja, ale aj celé politické spektrum bude musieť v budúcnosti vysporiadať,“ povedala Saková po rokovaní vlády.

SAV má byť apolitická, tvrdí Lubyová

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) nechce tento krok Slovenskej akadémii vied (SAV) komentovať. „Tak ako som rád, že SAV sa nevyjadruje k mojej práci, tak ja takisto nechcem hodnotiť ich krok. Myslím si, že akékoľvek vyjadrenia v tomto období, ktoré je spojené s blížiacimi sa voľbami, treba brať s rezervou,“ uviedol. Zároveň vyhlásil, že ani nevedel o tom, že Blaha robí pre SAV. „Necítim sa preto kompetentný k tomu vyjadrovať. Ľubo je člen tímu, je na našej kandidátke, má svoju základňu podporovateľov, a to je pre nás dôležité, aby sa z jeho pôsobenia na kandidátke získalo do volieb čo najviac,“ dodal vicepremiér. Ministerka školstva Martina Lubyová (SNS) zasa zdôraznila, že SAV by mala byť apolitickou inštitúciou a nemala by používať politickú aktivitu ľudí ako argumenty v pracovnoprávnom vzťahu. „Nie je dobré miešať politiku a vedu a SAV to má aj v zákone, že má byť apolitická. Ak majú etickú komisiu, treba, aby sa tým zaoberala a uvidí sa,“ konštatovala ministerka. Zároveň si myslí, že Blaha by mal zotrvať v SAV.

Rozpor s vedeckou činnosťou

Okrem policajnej akadémie Blaha pracuje aj v Slovenskej akadémii vied (SAV). Tá sa v utorok vyjadrila, že sa dištancuje od Blahových statusov, ktoré uverejňuje na sociálnej sieti Facebook. Blahove statusy sú podľa akadémie v priamom rozpore s jej vedeckou činnosťou a etickým kódexom. Poslanec Blaha je však stále zamestnancom Ústavu politických vied SAV, keďže akadémia s ním nemôže ukončiť pracovný pomer, lebo je poslancom Národnej rady SR. Preto má podľa SAV zákonný nárok na poskytnutie pracovného voľna zamestnávateľom, teda ústavom. Predsedníctvo SAV zastáva názor, že vyjadrenia na sociálnej sieti sú v príkrom rozpore s Etickým kódexom SAV. V ňom sa napríklad uvádza, že zamestnanci zachovávajú a podporujú záujmy svojej organizácie a SAV, chránia ich duševné a materiálne vlastníctvo, dbajú na zachovanie ich dobrého mena.

Kritika premiéra Pellegriniho

Predsedníctvo akadémie vyzýva poslanca, aby zvážil svoje pôsobenie v ústave, „ktorého renomé a aj renomé celej SAV svojimi vystúpeniami vážne poškodzuje“. V máji statusy Ľuboša Blahu kritizoval aj premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Predsedovi vlády sa nepozdávalo, že nazval Európsku úniu „bandou lúzrov“ a tvrdil, že ľudia majú únie „dosť“. Podľa Pellegriniho by sa mal takýchto vyjadrení zdržať. „Ako osoba má právo hovoriť, čo si myslí. Ale nemyslím si, že ako predseda európskeho výboru a nominant strany Smer-SD, ktorá podporuje členstvo v únii, by sa mal vyjadrovať takýmto opačným a niekedy až neprístojným spôsobom. Je to cez čiaru,“ uzavrel Pellegrini. Smer-SD však Blahu zaradil na 11. miesto kandidátky do budúcoročných parlamentných volieb.

Viac k témam: Akadémia Policajného zboru v Bratislave, Nadácia Zastavme korupciu
Zdroj: Webnoviny.sk - Od Blahových statusov sa dištancuje aj Kurilovská, ale jeho post na policajnej akadémii potvrdila © SITA Všetky práva vyhradené.

11.12.2019 (Webnoviny.sk) - Mjanmarská líderka Aun Schan Su Ťij obhajuje svoju krajinu pred obvineniami z genocídy na Medzinárodnom súdnom dvore (ICJ) v Haagu. Nositeľka Nobelovej ceny mieru reaguje na tvrdenia, že Mjanmarsko sa dopustilo zločinov voči moslimskej menšine Rohingov. V úvodnom prejave v stredu označila proces voči Mjanmarsku za "neúplný a nekorektný". Ako povedala, problémy v Jakchainskom štáte, kde mnohí Rohingovia žijú, trvajú už celé storočia.

Útoky na policajné stanice

Su Ťij zopakovala, že tamojšie násilie je "vnútorný ozbrojený konflikt, ktorý vyvolali útoky na policajné stanice". Pripustila pritom, že armáda občas použila neprimeranú silu, ale ak sa vojaci dopustili vojnových zločinov, "budú stíhaní", uviedla. Prisľúbila tiež zabezpečiť bezpečnú repatriáciu všetkých utečencov a apelovala na súd, aby sa vyhol krokom, ktoré by konflikt ešte zhoršili. Žalobu na Mjanmarsko podala v mene Organizácie islamskej spolupráce (OIC) Gambia. Su Ťij, kedysi považovaná za ikonu demokracie a ľudských práv, v ICJ háji tú istú armádu, ktorá ju roky držala v domácom väzení.

Obvinenia zo znásilňovania a zabíjania

Armáda krajiny čelí obvineniam z hromadného znásilňovania, zabíjania a podpaľovania domov počas protipovstaleckej kampane, ktorú spustila na západe Mjanmarska v auguste 2017 po útokoch povstalcov. Násilnosti prinútili viac než 700-tisíc moslimských Rohingov, aby vyhľadali útočisko v susednom Bangladéši. Mjanmarsko ostro odmieta, že by sa dopustilo organizovaného porušovania ľudských práv a tvrdí, že len bojuje proti hrozbe extrémizmu. Rohingovia sú moslimskou menšinou bez štátnej príslušnosti, ktorí sú podľa vlastných údajov v prevažne budhistickom Mjanmarsku dlhodobo vystavení perzekúcii.

Viac k témam: Mjanmarsko, Rohingovia
Zdroj: Webnoviny.sk - Líderka Su Ťij obhajuje Mjanmarsko pred obvineniami z genocídy Rohingov, proces je vraj neúplný © SITA Všetky práva vyhradené.

11.12.2019 (Webnoviny.sk) - Vláda v stredu schválila 31 úloh, ktoré by mali pomôcť naštartovať zmeny v slovenskom hospodárstve a zlepšiť atraktivitu jeho investičného prostredia. Sú súčasťou prvého akčného plánu na realizáciu opatrení vyplývajúcich zo Stratégie hospodárskej politiky SR do roku 2030, ktorý predložilo Ministerstvo hospodárstva SR. Ako sa uvádza v materiáli, pre úspešnú realizáciu akčného plánu je nutné, aby mal širokú politickú podporu presahujúcu mandát súčasnej vlády. Jednotlivé úlohy sú rozdelené do piatich skupín, a to rozvoj ľudského kapitálu, technologické zmeny a podpora inovatívneho potenciálu, environmentálna a energetická efektívnosť hospodárstva, rozvoj podnikateľského prostredia a regionálny rozvoj súčasne s oblasťou pôdohospodárstva.

Školstvo treba prispôsobiť

„Slovensko je priemyselne založená krajina a ak má byť tento priemysel aj v roku 2030 konkurencieschopný, my nemôžeme ostať so založenými rukami, priemysel sa mení, prechádza na robotizáciu, automatizáciu, musíme tomu prispôsobiť školstvo,“ uviedol po rokovaní vlády minister hospodárstva Peter Žiga. Spomenul napríklad zmeny vo vyučovaní technických predmetov či posilnenie výučby angličtiny. Z ďalších opatrení vyzdvihol zváženie zmien v daňovom mixe, ale aj iné zaťaženie ceny práce. Predmetné opatrenia by teraz mali jednotlivé ministerstvá zaviesť do praxe. Súčasťou dokumentu je i osem úloh, ktoré reagujú na aktuálnu dynamiku vývoja v slovenskom hospodárstve. Jeho aktuálny stav totiž podľa rezortu odzrkadľuje naviazanosť na nemecký trh a prostredníctvom neho na aktuálne negatívne globálne trendy. "Ciele štátnej politiky v prípade vypuknutia hospodárskej krízy na Slovensku sa musia orientovať predovšetkým na nasledovné tri hlavné piliere - udržať zamestnanosť, stimulovať domácu spotrebu a podporovať investície," píše sa v materiáli. Ministerstvo navrhuje napríklad v spolupráci so sociálnymi partnermi zanalyzovať a zvážiť zavedenie ďalších možností rozšírenia efektívneho systému podpory udržania počtu zamestnancov po vzore nemeckého modelu „Kurzarbeit“, či začať legislatívny proces zavedenia nástroja nepriamej podpory podnikov v oblasti investícií do hmotného a nehmotného majetku.

Dôraz na výskum a vývoj

V prvej kľúčovej oblasti, týkajúcej sa rozvoja ľudského kapitálu, definuje ministerstvo úlohy zamerané predovšetkým na oblasť vzdelávania. Navrhuje okrem iného optimalizovať sústavu odborov vzdelávania podľa potrieb trhu práce a uplatniteľnosti žiakov v odbore alebo zvýšiť financovanie na študenta technických a prírodovedných odborov vysokých škôl minimálne o 25 %. Cieľom úloh v oblasti technologických zmien a podpory inovatívneho potenciálu je zvýšiť dôraz na výskum a vývoj. Rezort odporúča vypracovať komplexnú koncepciu rozvoja priemyselných parkov, ale aj navýšiť zdroje pre Agentúru na podporu výskumu a vývoja. V rámci environmentálnej a energetickej efektívnosti hospodárstva chce ministerstvo napríklad zaviesť predpoklady obehového hospodárstva do praxe, podporovať elektrifikáciu a nízkouhlíkové dopravné riešenia.

Ukotvenie rodinného podnikania

Cieľom úloh v oblasti venujúcej sa podnikateľskému prostrediu je podporiť proexportné aktivity slovenských podnikov, znížiť náklady na pracovnú silu, či vytvoriť predpoklady pre reformu odvodového systému. Ministerstvo dáva do pozornosti možnosť zaviesť do legislatívneho procesu princíp „one in – one out“ ako i prijať potrebné legislatívne normy pre ukotvenie definície rodinného podnikania. V rámci regionálneho rozvoja a pôdohospodárstva sa akčný plán zameriava predovšetkým na zlepšenie cestnej infraštruktúry a aplikáciu moderných dopravných systémov, skracovanie dodávateľského reťazca a podporu miestnych trhov spolu s podporu dlhodobých nájmov poľnohospodárskych pozemkov.

Viac k témam: minister hospodárstva SR, podnikanie, priemysel, školstvo, Stratégia hospodárskej politiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Zmeny v slovenskom hospodárstve by mali naštartovať úlohy v školstve, priemysle aj podnikaní © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 3639

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner