08. júl 2020
Facebook

8.7.2020 (Webnoviny.sk) - Zrážku dvoch áut v Banskej Bystrici v časti Uľanka v stredu 8. júla krátko po 9:00 neprežil jeden z vodičov. "Šesťdesiatročný vodič na VW Tiguan z Prešova viedol vozidlo z Donovál smerom na Banskú Bystricu a z doposiaľ nezistených príčin prešiel do protismeru. V tom čase tadiaľ v smere od Banskej Bystrice prechádzal Hyundai, pričom jeho 55-ročný vodič sa snažil protiidúcemu autu vyhnúť, čo sa mu ale nepodarilo," popisuje nehodu na sociálnej sieti banskobystrická krajská polícia s tým, že pri nehode sa zranili obidvaja vodiči aj ich spolujazdci. Päť osôb bolo prevezených do nemocnice, kde vodič vozidla VW Tiguan zraneniam podľahol.

Viac k témam: dopravná nehoda, smrť
Zdroj: Webnoviny.sk - Vodič Volkswagenu prešiel do protismeru, zraneniam podľahol © SITA Všetky práva vyhradené.

8.7.2020 (Webnoviny.sk) - Úrad vlády prehodnocuje verejné obstarávanie týkajúce sa rekonštrukcie bratislavského kaštieľa v Rusovciach. Ako povedal vedúci Úradu vlády SR Július Jakab po dnešnom rokovaní vlády, po nástupe do úradu požiadali o prehodnotenie projektu, pretože trvá už niekoľko rokov. Zámer pokračovať v obnove národnej kultúrnej pamiatky schválil kabinet ešte v auguste 2012. Podľa Jakaba sú problémy v jednotlivých pripomienkach účastníkov obstarávania a v tom, ako súťaž prebieha. Ako dodal, čím dlhšie verejné obstarávanie trvá, tým sa neustále navyšuje jeho cena. „Momentálne je to ohodnotené na asi 71,5 milióna bez DPH, čo máte takmer 90 miliónov s DPH a tá suma neustále rastie,“ vysvetlil.

Cieľom je zabrániť chátraniu

Dodal, že pamiatka je zanedbaná niekoľko desiatok rokov a aktuálne analyzujú, ako ďalej postupovať. Či kaštieľ zakonzervujú, aby ďalej nechátral, ale na ďalšie práce peniaze nebudú, alebo využijú európske zdroje na rekonštrukciu. „Základ je zabrániť chátraniu, aby to náhodou celé nepadlo, ale ani to by, samozrejme, nebolo zadarmo," dodal Jakab s tým, že momentálne nevie odhadnúť, koľko by to stálo.

Havarijný stav kaštieľa

Kaštieľ v Rusovciach s parkom je národnou kultúrnou pamiatkou evidovanou v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR. Je v správe Úradu vlády SR. Zámer pokračovať v jeho obnove schválil kabinet v auguste 2012. Krajský pamiatkový úrad v Bratislave roky upozorňuje na to, že súčasný stav kaštieľa je z pamiatkového hľadiska narušený a z hľadiska stavebno-technického havarijný.

V parku prebiehajú arboristické práce

Úrad vlády SR 11. júna 2018 predstavil projekt obnovy kaštieľa s tým, že zrekonštruovaná bude budova kaštieľa, park, záhrady aj čeľadník. V ten istý deň zároveň predložil na medzirezortné pripomienkové konanie Návrh na zabezpečenie financovania rekonštrukcie NKP Rusovce vrátane priľahlého areálu. Rekonštrukciu kaštieľa v tom čase vyčíslili na takmer 55 miliónov eur, rekonštrukciu čeľadníka na 17,5 milióna eur a parku so záhradami na približne 3,3 milióna eur. Úrad vlády to plánoval zaplatiť zo štátneho rozpočtu, prípadne aj z grantov. Vlani v máji bolo vyhlásené verejné obstarávanie „Arboristika parku a areálu kaštieľa Rusovce“, čím sa prakticky mala začať rekonštrukcia kaštieľa. Ako dnes povedal Jakab, v parku v Rusovciach momentálne prebiehajú arboristické práce, v rámci ktorých odborníci kontrolujú tisícky stromov, aby neohrozovali bezpečnosť ľudí. Tesne pred Vianocami bývalé vedenie úradu vlády spustilo súťaž na zhotoviteľa rekonštrukcie samotného kaštieľa.

Bývalá vláda zanedbala starostlivosť o kaštieľ

V pondelok 6. júla pamiatku v Rusovciach navštívil premiér Igor Matovič (OĽaNO), minister financií Eduard Heger (OĽaNO), ministerka pre investície Veronika Remišová (Za ľudí) aj ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO), ktorá kritizovala bývalé vedenie vlády, že zanedbalo starostlivosť o kaštieľ. „Podľa toho, čo som videla a počula, budem rada, ak sa počas nasledujúcich štyroch rokov aspoň začne na kaštieli robiť. Teda prebehne riadne verejné obstarávanie a medzitým sa musí zabezpečiť, aby doň nelietali holuby a nepoškodzovali ho,“ povedala Milanová.

Viac k témam: havarijný stav, kaštieľ v Rusovciach, kultúrna pamiatka, rekonštrukcia, verejné obstarávanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Stav kaštieľa v Rusovciach sa stále zhoršuje, úrad vlády musí prehodnotiť verejné obstarávanie © SITA Všetky práva vyhradené.

8.7.2020 (Webnoviny.sk) - Obnova dvadsiatich budov štátnej správy, zaradených do zoznamu na tento rok, by mala stáť celkovo predbežne 15,8 mil. eur. Zo zdrojov Európskej únie cez Operačný program Kvalita životného prostredia by malo na to ísť 15,25 mil. eur a zo štátneho rozpočtu zvyšných 552,7 tis. eur. Vláda SR v stredu schválila návrh Plánu obnovy relevantných budov na rok 2020, ktorý predložil minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Sme rodina).

Ministerstvo predpokladá úspory energie

Celková podlahová plocha dvadsiatich budov ústredných orgánov štátnej správy, určených na obnovu v tomto roku, predstavuje zhruba 46 722 štvorcových metrov. Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) predpokladá, že ich obnovou sa dosiahnu úspory energie vo výške 3,79 gigawatthodiny (GWh) za rok. Celková podlahová plocha budov štátnej správy, nespĺňajúcich minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť (relevantné budovy), k 31. decembru 2019 predstavovala 1 286 723 štvorcových metrov. Ročný cieľ úspor energie bol určený vo výške 52,17 GWh za rok. Základný cieľ úspor vo výške troch percent z celkovej podlahovej plochy budov štátnej správy, ktoré nespĺňajú minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť, je na rok 2020 určený pre budovy s podlahovou plochou 38 602 štvorcových metrov.

Do roku 2020 obnovili sto budov

Členské štáty Európskej únie na základe európskej smernice o energetickej efektívnosti majú od roku 2014 každoročne obnovovať tri percentá z celkovej podlahovej plochy vykurovaných a chladených budov, ktoré vlastnia a využívajú ústredné orgány štátnej správy. Mali by tak dosiahnuť aspoň minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť určené členskými štátmi podľa európskej smernice o energetickej hospodárnosti budov. V rokoch 2015 až 2019 bolo do plánov obnovy zaradených 188 budov ústredných orgánov štátnej správy. Súčet celkových podlahových plôch budov určených na obnovu v uvedených rokoch dosiahol vyše 467 tisíc štvorcových metrov. Ku koncu minulého roka ukončili obnovu sto budov, obnovu 80 budov presunuli na roky 2020 až 2023 a osem z plánov obnovy vypustili.

Viac k témam: obnova budov, štátna správa, úspora energií
Zdroj: Webnoviny.sk - Dvadsať budov štátnej správy čaká rekonštrukcia, obnova by mala stáť takmer šestnásť miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.

8.7.2020 (Webnoviny.sk) - Anonymizované štatistiky na základe nahraných súborov na portáli Kaspersky Threat Intelligence odhalili, že takmer tri štvrtiny (72 %) analyzovaných škodlivých súborov spadali do týchto troch kategórií: trójske kone, zadné vrátka (respektíve backdoor) a droppery. Zo štatistík tiež vyplýva, že typy malvéru, ktoré bezpečnostní analytici najčastejšie skúmajú, sa nezhodujú s tými najrozšírenejšími. Vo väčšine prípadov sa ukázalo, že nahrané hashe či podozrivé súbory boli z veľkej časti trójske kone (25 % z nahraných súborov), čiže malvér, ktorý sa tvári ako bežný softvér, no v skutočnosti vykonáva škodlivé operácie, zadné vrátka (24 %), čiže malvér, ktorý útočníkovi umožňuje vzdialenú kontrolu nad počítačom obete a trojany typu dropper (23 %), čiže malvér, ktorý umožňuje inštaláciu ďalších škodlivých súborov.

Trójske kone sú stále najpopulárnejšie

Štatistiky vyplývajúce z údajov Kaspersky Security Network (čo je infraštruktúra určená na spracovanie dátových tokov súvisiacich s kyberbezpečnosťou od miliónov dobrovoľných účastníkov po celom svete) potvrdzujú popularitu trójskych koní, ktoré sú zvyčajne najrozšírenejším typom malvéru. Ale zadné vrátka, či trojany typu dropper až také bežné nie sú. Tvoria iba 7 % v prípade zadných vrátok a 3 % v prípade dropperov zo všetkých škodlivých súborov blokovaných produktmi spoločnosti Kaspersky zameranými na ochranu koncových bodov. Tento rozdiel sa dá vysvetliť tým, že bezpečnostní analytici sa často zaujímajú o konečný cieľ útoku, zatiaľ čo produkty na ochranu koncových bodov sa zas snažia predchádzať útokom v čo najskoršom štádiu. Používateľovi napríklad neumožňujú otvoriť škodlivý e-mail či odkaz, a takisto je ich úlohou, aby zabránili v prístupe k počítaču cez takzvané zadné vrátka. Okrem toho bezpečnostní analytici musia identifikovať všetky prvky v dropperi.

Vírusy analytikov veľmi nezaujímajú

"Všimli sme si, že počet bezplatných žiadostí na portáli Kaspersky Threat Intelligence týkajúcich sa vírusov alebo častí kódov, ktoré sú vložené do iných programov, je extrémne nízky - menej než jedno percento, na druhej strane ide o jedny z najrozšírenejších hrozieb detegovaných riešeniami pre koncové body. Schopnosť toho, že sa vírusy dokážu sami replikovať a implementovať svoj kód do ďalších súborov, môže viesť k výskytu veľkého počtu škodlivých súborov v infikovanom systéme. Avšak ako vidíme, vírusy len zriedkavo vzbudzujú záujem analytikov, a to najmä preto, že v porovnaní s inými hrozbami nie sú ničím nové," vysvetlil Miroslav Kořen, generálny riaditeľ spoločnosti Kaspersky pre východnú Európu. Informácie agentúre SITA poskytla Daša Paulíčková zo spoločnosti Grayling Slovakia.

Viac k témam: analytik, malvér, počítačový vírus, trójsky kôň
Zdroj: Webnoviny.sk - Trójsky kôň je stále najrozšírenejším typom malvéru, podľa štatistík ho analytici skúmali najčastejšie © SITA Všetky práva vyhradené.

8.7.2020 (Webnoviny.sk) - Dvadsaťmetrový žeriav sa v stredu zrútil na dva radové domy vo východnom Londýne a uväznil vo vnútri ich obyvateľov. Zasiahol tiež obytný dom vo výstavbe. Hasiči momentálne pracujú na vyslobodení uviaznutých ľudí. Žiadne zranenia z miesta zatiaľ nehlásili. Polícia oblasť uzavrela a motoristom odporučila, aby sa jej vyhli. Na strechách radových domov vznikla veľká diera. Žeriavnik sa podľa svedkov stihol zachrániť. Príčina nešťastia zatiaľ nie je známa.

https://www.youtube.com/watch?v=4Y4EeG3Y6ug


Viac k témam: žeriav
Zdroj: Webnoviny.sk - V Londýne sa zrútil žeriav na rodinné domy, vo vnútri ostali uväznení obyvatelia (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

8.7.2020 (Webnoviny.sk) - Balvan zabil v Rakúsku dvoch ľudí a ďalších ôsmich zranil. V stredu o tom informovali tamojšie úrady s tým, že prípad sa stal krátko popoludní v Štajersku v Bärenschützklamm, ktorá je známa ako Medvedia roklina. O život prišli 50-ročný turista z Maďarska a 21-ročný z neďalekého Grazu. Jedna osoba má vážne zranenia, zvyšných sedem je zranených ľahko. Detaily o veku a národnosti zranených polícia v súčasnosti zhromažďuje. Vedúci horských záchranárov objasnil, že obete uviazli v náročnom teréne po tom, ako balvan spadol na turistický chodník.

Viac k témam: pád skaly, tragická nehoda, turisti, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Na turistický chodník v Rakúsku spadol balvan, dvaja ľudia prišli o život a ďalší sú zranení © SITA Všetky práva vyhradené.

8.7.2020 (Webnoviny.sk) - Najmenej päť ľudí zomrelo a ďalších deväť utrpelo zranenia v dôsledku lesných požiarov na východe Ukrajiny. V stredu o tom informovali tamojšie úrady. Plamene sa rýchlo šírili pre extrémne teplé počasie a silný vietor, pričom zasiahli niekoľko dedín a zničili približne sto domov. Do boja proti ohňu zapojili vyše 1600 záchranárov a 400 vojakov. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý v stredu navštívil východnú oblasť, prisľúbil, že vláda poskytne každej rodine, ktorá prišla o svoj dom, 300-tisíc ukrajinských hrivien (v prepočte približne 10-tisíc eur).

Viac k témam: extrémne počasie, lesný požiar, materiálne škody, požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Lesné požiare na Ukrajine zabili päť ľudí a zničili sto domov, prezident Zelenskyj prisľúbil pomoc © SITA Všetky práva vyhradené.

8.7.2020 (Webnoviny.sk) - Taliansko vyzvalo Európsku komisiu (EK), aby zaviedla lepšie a koordinovanejšie opatrenia, ktoré by zabránili pasažierom s koronavírusom pricestovať do Európskej únie. Apel prišiel po tom, čo najmenej 36 z 274 pasažierov letu z Bangladéša malo po prílete do Ríma pozitívne testy.

Žiadosť o nové preventívne opatrenia

Taliansky minister zdravotníctva Roberto Speranza preto navrhol komisii, aby zaviedla "nové dôsledné preventívne opatrenia”. List zaslal v stredu eurokomisárke pre zdravie Stelle Kyriakidesovej a ministrovi zdravotníctva Nemecka, ktoré v súčasnosti drží rotujúce predsedníctvo Európskej únie. Ako Speranza napísal, lepšie koordinované opatrenia EÚ by boli "efektívnejšou zárukou cieľa", ktorým je zabrániť rozptyľovaniu nákazy zo zahraničia.

Zrušené lety z Bangladéša

Taliansko, ktoré bolo prednedávnom európskym epicentrom pandémie, zrušilo v utorok všetky lety z Bangladéša, odkiaľ prileteli najmenej tri desiatky nakazených. Na výsledky testov ďalších asi 160 pasažierov sa stále čaká. Ďalšiu koncentráciu nákazy spájanú s bangladéšskym pracovníkom registrujú pri Ríme, kde zaznamenali okolo dvanásť prípadov infekcie.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, Koronavírus COVID-19 v Taliansku, Pandémia, zrušené lety
Zdroj: Webnoviny.sk - Taliansko žiada od Európskej komisie, aby zabránila ľudom s Covid-19 pricestovať do únie © SITA Všetky práva vyhradené.

8.7.2020 (Webnoviny.sk) - Špionáže a krádeže zo strany Číny predstavujú "najväčšiu dlhodobú hrozbu" pre budúcnosť Spojených štátov. Povedal to šéf amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Christopher Wray. Konanie čínskej vlády pritom označil za škodlivú kampaň zahŕňajúcu mnohé oblasti.

Čína chce byť svetovou veľmocou

Čína sa napríklad začala zameriavať na čínskych občanov žijúcich v zahraničí a núti ich k návratu do vlasti. Pracuje tiež na narušení amerického výskumu týkajúceho sa koronavírusu. "Čína sa s nasadením všetkých možných prostriedkov usiluje stať jedinou svetovou superveľmocou," povedal Wray.

Škodlivé aktivity Číny

Šéf FBI informoval o zasahovaní Pekingu do amerických záležitostí v utorok v približne hodinovom prejave vo výskumnom ústave Hudson Institute vo Washingtone. Škodlivé aktivity Číny okrem vyššie spomínaných podľa neho zahŕňajú tiež rozsiahlu ekonomickú špionáž, krádeže peňazí a dát, ilegálne politické aktivity a využívanie korupcie a vydierania za účelom ovplyvňovania americkej politiky.

Viac k témam: hrozba, Koronavírus, kyberšpionáž, špión, špionáž
Zdroj: Webnoviny.sk - USA považuje Čínu za najväčšiu dlhodobú hrozbu, podľa FBI sa chce stať jedinou „superveľmocou“ © SITA Všetky práva vyhradené.

8.7.2020 (Webnoviny.sk) - Poslanci Národnej rady SR (NR SR) v stredu začali rozpravu k novele zákona upravujúcej opatrenia pre ženy, ktoré uvažujú o umelom prerušení tehotenstva.

Tri návrhy

Novela zákona o zdravotnej starostlivosti z dielne koaličných poslancov za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) „má dať žene reálnu možnosť rozhodnúť sa po zvážení všetkých dostupných informácií a možností ako zodpovedne nasmerovať svoj život". Okrem iniciatívy poslancov hnutia OĽaNO sú v programe schôdze ďalšie tri návrhy týkajúce sa interrupčnej legislatívy z dielne nezaradených poslancov a strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Deviata schôdza pléna pokračuje vo štvrtok 9. júla o 09:00. Členovia zákonodarného orgánu dnes taktiež posunuli do druhého čítania balíček opatrení na pomoc podnikateľskému prostrediu známy ako „lex korona".

Podpora podnikateľského sektora

Návrh ministerstva hospodárstva podporilo 78 poslancov, zdržalo sa 30 zákonodarcov, dvaja boli proti. Cieľom opatrení je podpora podnikateľského sektora v čase útlmu spôsobeného pandémiou COVID-19 a zároveň rýchle naštartovanie hospodárstva po uvoľnení prijatých opatrení. Návrh zákona obsahuje podľa rezortu hospodárstva opatrenia administratívnej povahy, odstraňuje zbytočné byrokratické ustanovenia v jednotlivých zákonoch, zrušuje viaceré povinnosti, odstraňuje prekážky v podnikaní a znižuje náklady pre malých a stredných podnikateľov a živnostníkov. O novele rokujú poslanci v skrátenom legislatívnom konaní. V pléne v stredu vystúpili aj slovenskí europoslanci, ktorí zákonodarcom predstavili informáciu o možnostiach čerpania finančných zdrojov Európskej únie na podporu ekonomiky Slovenskej republiky.

Viac k témam: interrupcia, Lex korona
Zdroj: Webnoviny.sk - Poslanci začali rozpravu k novele interrupčného zákona, do druhého čítania posunuli aj Sulíkovú lex korona © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 4251

Reklama