17. september 2019
Facebook

17.9.2019 (Webnoviny.sk) - V Španielsku zatkli muža, ktorý sa priznal, že zastrelil svoju bývalú manželku pred ich spoločnými dvoma deťmi. Neušetril ani svokru a švagrinú. Stalo sa tak v čase, keď sa deti vo veku štyri a sedem rokov chystali v pondelok ráno do školy. Štyridsaťpäťročný muž sa po úteku z miesta činu v meste Valga na severozápade Španielska sám prihlásil na polícii. Tá neregistrovala žiadne predchádzajúce sťažnosti na násilie voči obetiam. Pár sa rozviedol minulý rok. Miestne médiá informovali, že José Luis Abet Lafuente nedávno obvinil svoju bývalú ženu, že mu bráni stýkať sa z deťmi. Španielsky premiér Pedro Sánchez označil vraždy za "strašnú" tragédiu a "rodové násilie". "Nezastavíme sa, kým sa zabíjanie žien neskončí," napísal na Twitteri.

Viac k témam: streľba, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Otec zastrelil pred deťmi ich matku, neušetril ani svokru a švagrinú © SITA Všetky práva vyhradené.

17.9.2019 (Webnoviny.sk) - Vo svete dizajnu je už roky niečím ako kúzelníkom s farbami, textúrami a nevšednosťou. Od roku 1996 kedy Marcel Wanders ohúril svet takzvaným "zauzleným kreslom" (Knotted Chair), jeho nápady očarili všetkých od Katarskej Dohy až po Miami na Floride o čom svedčia aj jeho projekty, ktorých je už viac než tisícdeväťsto. Holandské štúdio Marcel Wanders prináša už aj do Bratislavy jedinečný svetový dizajn a to v podobe interiéru pre šperkársky butik HALADA. Za návrhmi štúdia Marcel Wanders nehľadajte funkčný holandský dizajn, ale bezhraničné kúzlo, ktoré v súčasnom mori dizajnu nájdete len málokde, nehovoriac o priestoroch slovenských obchodov a predajní. Prvý bratislavský butik šperkárstva HALADA, ktorý otvoril svoje brány v obchodnom centre Avion sa pýši práve interiérom od Marcel Wanders a veľkou kvetinovou stenou, typickou pre toto renomované štúdio. Holandské štúdio, ktoré má za sebou aj spoluprácu s Louis Vuitton či talianskym Alessi, vytvára dizajn pod dohľadom kreatívneho riaditeľa Marcela Wandersa a podporou Gabriele Chiave-ho, ktorý ako on sám definuje, je spojenie poézie, fantázie a romantiky v modernej dobe. Presne v takom priestore môžu zákazníci spoznávať krásy jedinečných klenotov HALADA aj v Bratislavskom Avione. Česko-nemecké šperkárstvo HALADA prináša do Bratislavy prestížne svetové šperkárske značky, ktoré tu doteraz chýbali. Medzi tie, ktoré sa oplatí spomenúť patria Capolavoro, FOPE, Gellner, Jörg Heinz, Leo Wittwer či Noor. Slovenské zákazníčky a zákazníci nájdu v bratislavskom butiku HALADA nielen atraktívny svetový dizajn v podobe interiéru od štúdia Marcel Wanders, ale aj tie najnovšie kolekcie šperkov na všetky príležitosti. Počnúc zásnubami až po honosné šperky k róbam, ktoré ste doteraz v týchto zemepisných šírkach nemali možnosť vidieť. Zobraziť fotogalériu k článku:
Prvý interiér od renomovaného štúdia Marcel Wanders exkluzívne už aj v Bratislave! Inzercia

Viac k témam: dizajn, interiér, Marcel Wanders, PR, šperkársky butik HALADA
Zdroj: Webnoviny.sk - Prvý interiér od renomovaného štúdia Marcel Wanders exkluzívne už aj v Bratislave! © SITA Všetky práva vyhradené.

17.9.2019 (Webnoviny.sk) - Ak Izrael naplní myšlienku anektovania všetkých židovských osád na Západnom brehu Jordánu, bude to "katastrofou" pre úsilie nájsť s Palestínčanmi akékoľvek dvojštátne riešenie. V utorok to uviedol jordánsky kráľ Abdalláh II. po rokovaní s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou v Berlíne. Kráľ je "extrémne znepokojený" predvolebným sľubom izraelského premiéra Benjamína Netanjahua anektovať židovské osady.

Merkelová sľub označila za neužitočný

Podľa Abdalláha II. to bude mať "priamy dosah" na vzťahy medzi Izraelom a Jordánskom, ako aj Izraelom a Egyptom a "vyhlásenia tohto typu sú katastrofou pre akýkoľvek pokus dosiahnuť pokrok v dvojštátnom riešení". Merkelová súhlasila a Netanjahuov sľub označila za "neužitočný". Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondelok prisľúbil anektovať "všetky osady" na Západnom brehu Jordánu vrátane enkláv hlboko v srdci najväčšieho palestínskeho mesta Hebron. Deň pred opakovanými parlamentnými voľbami sa chcel týmito vyjadreniami podľa všetkého uchádzať o podporu nacionalistov.

Opakované parlamentné voľby

Izrael obsadil Západný breh spolu s východným Jeruzalemom a Pásmom Gazy počas vojny v roku 1967. Palestínčania však považujú tieto územia za súčasti svojho budúceho štátu. V Izraeli sa v utorok ráno začali opakované parlamentné voľby, ktoré rozhodnú o tom, či si dlhoročný premiér Benjamin Netanjahu udrží moc. Sú to už druhé voľby tento rok, keďže sa Netanjahuovi po aprílovom hlasovaní nepodarilo zostaviť koalíciu a následne rozpustil parlament.

Viac k témam: anexia, izraelský premiér, Pásmo Gazy
Zdroj: Webnoviny.sk - Anexia židovských osád by bola katastrofou, jordánskeho kráľa Netanjahuov sľub znepokojil © SITA Všetky práva vyhradené.

17.9.2019 (Webnoviny.sk) - Poriadnu smolu mal autičkár, ktorý sa na galantskom sídlisku Clementisove sady vlámal do BMW. Páchateľ sa zamkol v aute a snažil sa nájsť kľúče, aby ho mohol ukradnúť. Plány mu prekazil majiteľ, ktorý ho prichytil pri čine. Zlodej však z auta odmietal vystúpiť a dostať von ho museli až privolaní policajti. Ako informovala trnavská krajská polícia, 27-ročného muža z Budapešti obvinili z krádeže v štádiu pokusu, za čo mu hrozí až dvojročný trest.

Viac k témam: krádež auta
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Zlodeja prichytil pri čine majiteľ auta, z BMW ho museli vytiahnuť policajti © SITA Všetky práva vyhradené.

17.9.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 17. septembra 14:55
Na juhu Filipín zomrelo 20 ľudí a 14 ďalších utrpelo zranenia po tom, čo nákladiak, v ktorom sa viezli, spadol do rokliny. Náčelník polície v provincii Južné Cotabato Joel Limson uviedol, že nákladné auto išlo po horskej ceste v mestečku Tboli, keď mu podľa všetkého zlyhali brzdy a následne zišlo z útesu. Na mieste prišlo o život 15 ľudí a ďalších päť podľahlo zraneniam v nemocnici.

Niektorí z vozidla vyskočili

Telá obetí z trosiek vytiahli policajti, dobrovoľníci Červeného kríža a dedinčania. Medzi mŕtvymi boli podľa Limsona aj deti vracajúce sa z rodinného stretnutia. Šéf tamojšieho Červeného kríža Erwin Rommel del Carmen informoval, že niektorí pasažieri vozidla si zachránili život, keď z neho za jazdy vyskočili.

Smrteľné nehody sú bežné

Na videu, ktoré na internete zverejnili svedkovia nehody, možno vidieť horskú cestu bez kovovej alebo betónovej zábrany a pod ňou zničený nákladiak, ktorý je prevrátený na boku. Smrteľné nehody sú na filipínskych cestách bežné. Dôvodom je nedostatočné presadzovanie dopravných predpisov, chatrné vozidlá či nedostatočné zábrany a značenie na cestách.


Viac k témam: tragická dopravná nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Nákladiak s desiatkami ľudí sa zrútil do rokliny, z trosiek vytiahli aj telá detí © SITA Všetky práva vyhradené.

17.9.2019 (Webnoviny.sk) - Taliansku Demokratickú stranu čaká krátko po jej návrate do vlády rozkol. Bývalý premiér Matteo Renzi, ktorý odstúpil z čela strany po zdrvujúcej porážke v minuloročných parlamentných voľbách, oznámil svoj odchod a založenie vlastného politického subjektu. Podľa jeho slov pôjde o "inovatívnu, proeurópsku stranu", ktorej stratégiu chce zverejniť v októbri vo Florencii. "Predstavíme tam nápady a sny pre Taliansko zajtrajška," napísal 44-ročný Renzi na sociálnej sieti Facebook.

Zapoja sa do politického boja

Podľa správ talianskych médií však Renzi premiéra Giuseppeho Conteho ubezpečil, že on aj jeho stúpenci budú naďalej podporovať novo vzniknutú vládu zloženú z Demokratickej strany a Hnutia piatich hviezd. Nová frakcia zahŕňajúca asi tridsať jeho stúpencov by mala v parlamente vzniknúť už tento týždeň. V rozhovore pre denník La Repubblica Renzi povedal, že jeho strana sa prvý raz zapojí do politického boja v najbližších parlamentných voľbách. Jej cieľom bude vytvoriť protiváhu krajne pravicovej Lige ministra vnútra Mattea Salviniho.

Salvini vyvolal rozpad vlády

Nová koaličná vláda Demokratickej strany a Hnutia piatich hviezd sa zrodila po tom, ako sa pre neustále spory rozpadla doterajšia vláda, v ktorej bolo Hnutie piatich hviezd s antiimigrantskou Ligou. Salvini vyvolal rozpad vlády s cieľom urýchliť konanie volieb. Keďže jeho Liga je práve teraz na vrchole popularity a dominuje prieskumom verejnej mienky - na rozdiel od Hnutia piatich hviezd, ktorého podpora sa znižuje - chce si Salvini voľbami zaistiť väčší podiel na moci.

Zdroj: Webnoviny.sk - Taliansky expremiér Renzi založí vlastnú stranu, chce vytvoriť protiváhu Salviniho Lige © SITA Všetky práva vyhradené.

17.9.2019 (Webnoviny.sk) - Pri využívaní práva na odpoveď v periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve budú musieť politici veľmi dobre zvážiť to, „aby sa aj nezosmiešnili“, pre agentúru SITA to uviedol člen Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI) a Tlačovo-digitálnej rady SR Pavol Múdry. Pochybenie médií totiž musia dokázať.

Odpoveď na hodnotiace úsudky

Reagoval tak na fakt, že parlament v utorok schválil novelu zákona o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve. Novelu na rokovanie pléna ešte začiatkom roka predložili poslanci Smeru-SD Dušan Jarjabek a Miroslav Číž (Číž je už poslancom Európskeho parlamentu, pozn. redakcie). Prijatými zmenami sa do tlačového zákona opätovne zavádza právo na odpoveď, ako aj pokuty v podobe, v akej boli v zákone v roku 2008 kritizovanom doma aj vo svete. Rovnako bol domácej i medzinárodnej kritike vystavený i aktuálny návrh. „Treba zdôrazniť, že predmetom práva na odpoveď je len skutkové tvrdenie. Vylučuje sa teda odpovedať na hodnotiace úsudky,“ uviedol predkladateľ novely, ktorá začne platiť 1. novembra. Múdry zároveň upozorňuje, že prijatím novely tlačového zákona sa „nič vážne nestalo“. Podľa pozmeňovacieho návrhu k novele tlačového zákona totiž politici podľa člena IPI a Tlačovo-digitálnej rady SR „musia dokazovať, že médiá pochybili. Tým pádom majú také isté právo, ako majú teraz všetci občania“.

Sloboda prejavu a slova

V súvislosti s nedávnym výročím prijatia zákona o cenzúre 13. septembra 1968 sa k poslaneckému návrhu novelizovať tlačový zákon pre SITA vyjadrila aj Anna Sámelová z Katedry žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Podľa bývalej dlhoročnej novinárky a šéfredaktorky sa často mýli sloboda prejavu či sloboda slova a sloboda tlače či médií. Ide o dve rôzne slobody, na ktoré sa vzťahujú iné zákony a iná zodpovednosť. „Vyžadovať môžeme opravu iba v situácii, ak sa niekto naozaj pomýlil, úmyselne aj neúmyselne, čiže ak šíril nepravdivé informácie,“ upozornila Sámelová. Podľa prijatej novelizácie „ak vydavateľ periodickej tlače alebo tlačová agentúra neuverejnia opravu, odpoveď alebo dodatočné oznámenie, alebo ak nedodržia niektorú z podmienok na ich uverejnenie, má osoba, ktorá o ich uverejnenie vydavateľa periodickej tlače alebo tlačovú agentúru požiadala, právo na primeranú peňažnú náhradu od 1 660 eur do 4 980 eur. Nárok na primeranú peňažnú náhradu možno uplatniť na súde“.

Na novele pracuje aj ministerstvo

Na novele tlačového zákona zároveň pracuje aj Ministerstvo kultúry SR. Na ministerstve vznikla v lete 2018 na podnet ministerky kultúry SR Ľubice Laššákovej (Smer-SD). Dočasná pracovná skupina pre právnu ochranu novinárov pôsobí pod Radou vlády SR pre kultúru. Jej členovia, medzi iným aj viacerí predstavitelia novinárskej obce, pracujú na novele tlačového zákona, ktorá by sa mala dostať do legislatívneho procesu tento rok. Pripravovaná novela má zohľadniť súčasné mediálne prostredie na Slovensku. Medzi očakávané zmeny, ktoré má priniesť, patrí najmä vymedzenie pojmu novinár a všeobecne väčšia ochrana novinárov, napríklad pred nedôvodným trestným stíhaním za ohováranie alebo civilnými žalobami v súvislosti s výkonom ich práce. Ako uviedol pre SITA Pavol Čorba z kancelárie ministerky kultúry, „jednou z tém, ktoré sú predmetom diskusie uvedenej pracovnej skupiny, je aj zahrnutie on-line médií do legislatívy tak, aby aj pre takéto médiá bola garantovaná ochrana zdroja, a aby aj v digitálnom prostredí médií platil základný princíp zodpovednosti za obsah." Skôr, ako svoj návrh úpravy tlačového zákona predstavil rezort kultúry, však poslanci NR SR za Smer-SD Dušan Jarjabek a Miroslav Číž prišli na začiatku tohto roka s vlastným návrhom novely.

Zdroj: Webnoviny.sk - Politici sa môžu využitím práva na odpoveď aj zosmiešniť, tvrdí Múdry © SITA Všetky práva vyhradené.

17.9.2019 (Webnoviny.sk) - Prezidentka SR Zuzana Čaputová ocenila to, čo sa envirorezortu doposiaľ podarilo. Podľa nej máme dobrú novú Stretégiu enviromentálnej politiky do roku 2030 a víta aj to, že sa podarilo prijať dôležité legislatívne normy ako Lex Žitný ostrov a Zákon o zálohovaní pet fliaš. Prezidentka to uviedla po utorňajšom stretnutí s ministrom životného prostredia Lászlóom Sólymosom v Prezidentskom paláci. Zaoberali sa aj klímou a ochranou ovzdušia, ochranou lesov či jednotnou správou parkov. Informovali aj o ceste do New Yorku na summit OSN o klimatickej kríze. Sólymos ocenil, že ministerstvo životného prostredia našlo partnera v Prezidentskom paláci a sa problematika životného prostredia sa dostáva do popredia celosvetovo. "Myslím si, že sa dostala do popredia už aj na Slovensku a pre našu budúcnosť to vnímam ako veľmi dôležitý krok," konštatoval a dodal, že sa teší na spoluprácu. "Dúfam, že v budúcnosti aj tu na Slovensku, aj v New Yorku budeme vedieť urobiť pekné veci," povedal.

Summit OSN o klimatickej kríze

V New Yorku sa hlava štátu aj šéf envirorezortu zúčastnia 23. septembra na summite OSN o klimatickej kríze. Čaputová vystúpi s prejavom o záväzku uhlíkovej neutrality a opatreniach, ktoré sa Slovenská republika rozhodla v tomto kontexte prijať a vízii, ktorú v tomto kontexte má. "Som rada, že sme sa prihlásili k tomu, že v roku 2023 chceme ukončiť využívanie uhlia ako zdroja na výrobu elektrickej energie. Tento druh paliva je jeden z najväčších znečisťovateľov a práve v kontexte klimatickým zmien je dobrý tento krok. S ním veľmi úzko súvisí aj transformácia najväčšieho hnedouhoľného regiónu na Hornej Nitre, čiže ukončenie ťažby uhlia v tomto regióne, ukončenie využívania uhlia ako zdroja výroby elektrickej energie. Ale to by nestačilo, preto je dôležité transformovať región, teda riešiť socio-ekonomické dopady, ktoré budú súvisieť s tým, že sa ťažba uhlia ukončí," vysvetlila.

Klimatický štrajk

Ako dodala, s tým je spojené množstvo projektov, ktoré vytvoria nové pracovné príležitosti v tomto regióne. Podrobnejší plán, ktorý bude viesť k naplneniu tohto záväzku, bude obsahom nízkouhlíkovej stratégie, o ktorej ju tiež informovali z envirorezortu. So Sólymosom sa dotkli aj výziev, ktorým ministerstvo čelí, ako je vymožiteľnosť práva v oblasti životného prostredia a vyzdvihli potrebu pohnúť s enviromentálnou výchovou a vzdelávaním. Na záver stretnutia prezidentka uviedla, že na Klimatický štrajk nepríde, lebo cestuje do New Yorku. Mladým ľuďom, ktorí sa zaujímajú o klímu však drží palce, lebo sa to bezprostredne týka ich budúcnosti. Minister Sólymos zatiaľ nevie, či sa na tejto akcii zúčastní, prízvukoval ale, že každú takúto akciu podporuje.

Viac k témam: minister životného prostredia SR, prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezidentka Čaputová ocenila Lex Žitný ostrov aj zálohovanie pet fliaš, na Klimatický štrajk nepríde © SITA Všetky práva vyhradené.

17.9.2019 (Webnoviny.sk) - Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) si nemyslí, že odchod Kataríny Cséfalvayovej a Martina Fedora z poslaneckého klubu Mosta-Híd ovplyvní situáciu v koalícií. Uviedol to na utorkovej tlačovej besede. Na otázku, či koalícia funguje, odpovedal, že sa stačí pozrieť na hlasovanie v parlamente. „Koaličná zmluva funguje na základe toho, že sa schvaľujú zákony a komunikujeme spolu. Koaličná zmluva je politicky deklarovaná spolupráca. To, že koalícia nefunguje, mi môžete povedať vtedy, ak nebude schválený nejaký návrh," dodal šéf parlamentu. Cséfalvayová oznámila svoj odchod z Mosta-Híd v pondelok, Fedor v piatok.

Viac k témam: koaličná zmluva
Zdroj: Webnoviny.sk - Koaličná zmluva podľa Danka funguje, odchod Cséfalvayovej a Fedora ju neovplyvní © SITA Všetky práva vyhradené.

17.9.2019 (Webnoviny.sk) - Dom bývalej šéfky ukrajinskej národnej banky Valerii Gontarevy zhorel do tla. V prípade tejto bankérky je to už tretí násilný incident. Polícia vo svojom stanovisku v utorok uviedla, že vyšetruje podozrenie z podpaľačstva. Prípad sa stal v pondelok na predmestí Kyjeva. Samotná Gontareva uviedla, že sa jej vyhrážal ukrajinský oligarcha Ihor Kolomojskyj, ktorý na základe vládneho znárodnenia pod vedením Gontarevy prišiel v roku 2016 o svoju PrivatBank. Na konci augusta narazilo v Londýne do Gontarevy auto a v rovnakom mesiaci tiež zhorelo v Kyjeve auto registrované na jej nevestu. Kolomojskyj svoju účasť na týchto útokoch odmieta.Viac k témam: požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Dom exšéfky ukrajinskej národnej banky zhorel do tla, nejde o prvý násilný incident © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 3310

Reklama