19. december 2018
Facebook

BRATISLAVA 19. decembra (WebNoviny.sk) - Na horách bolo v stredu ráno jasno, teplota vzduchu sa pohybovala od -11 do -5°C, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby. Počas poslednej periódy sneženia pripadlo na horách 25 - 65 cm nového snehu, zväčša na trávnatý alebo skalnatý podklad.

Teplota pod bodom mrazu

Odvtedy je teplota stále pod bodom mrazu, takže si sneh na niektorých miestach zachoval ešte prachový charakter. Inde vplyvom vetra vznikli snehové dosky s tvrdým povrchom hlavne na záveterných južných, juhovýchodných a východných svahoch. V žľaboch najvyšších polôh sa nachádza väčšie množstvo snehu s hrúbkou 0,5 až jeden meter a na vetrom exponovaných miestach bol sneh sfúkaný na tvrdý podklad. Výška snehu dosahuje v stredných polohách (1 500 m) do 50 cm, vo vysokých polohách Tatier dosahuje 35 až 75 cm.

Hrozba lavín klesá

V najvyšších polohách Vysokých Tatier trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň z päťdielnej stupnice. V nižších a stredných polohách a v ostatných pohoriach trvá malé lavínové nebezpečenstvo, 1. stupeň. Nebezpečenstvo lavín hrozí na záveterných svahoch a žľaboch, svahoch pod sedlami južných, juhovýchodných a východných orientácií a pri veľkom dodatočnom zaťažení na ojedinelých plochách vo veľmi strmom teréne. Lavínové nebezpečenstvo klesá.

Viac k témam: HZS Horská záchranná služba, lavínové nebezpečenstvo, Vysoké Tatry
Zdroj: Webnoviny.sk - Vo Vysokých Tatrách pretrváva mierne lavínové nebezpečenstvo, sneh si zachoval prachový charakter © SITA Všetky práva vyhradené.

Pri policajných operáciách na oboch amerických kontinentoch zadržali 49 pašerákov migrantov. Informovala o tom medzinárodná policajná organizácia Interpol. Razie proti pašerákom sa uskutočnili počas štyroch dní v rámci "koordinovanej akcie" v 11 krajinách. "To, čo vidíme, je len špička ľadovca," uviedol v tejto súvislosti generálny tajomník Interpolu Jürgen Stock. Podľa jeho slov spustili naprieč regiónom 13 nových vyšetrovaní. Interpol v utorok uviedol, že polícia v Nikarague zachránila 22 migrantov z Afriky a Haiti, medzi nimi aj deti. Šlo o súčasť akcie nazvanej Operation Andes (Operácia Andy). V Dominikánskej republike zachránili "30 potenciálnych obetí pašovania ľudí za účelom sexuálneho vykorisťovania". V Kolumbii sa zas podarilo zatknúť 31 osôb a "odhaliť takmer dva milióny dolárov vo finančných transakciách".

Viac k témam: Interpol, migranti, pašeráci, policajná razia
Zdroj: Webnoviny.sk - Interpol vykonal razie na amerických kontinentoch, zadržal desiatky pašerákov migrantov © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 19. decembra (WebNoviny.sk) - Diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území Slovenska sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne vlhký, informuje Slovenská správa ciest na svojej webovej stránke www.zjazdnost.sk. Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne suchý až vlhký. Na území stredného a východného Slovenska sú vozovky v hornatejších oblastiach pokryté vrstvou kašovitého až utlačeného snehu do troch centimetrov.

Zľadovatelý sneh

Zľadovatený sneh do dvoch centimetrov je na cestách II/578 Skalka - Kremnica, II/531 hr. okr. Rimavská Sobota/Revúca - hr. okr. Revúca/Brezno a na cestách nižších kategórií v obvode Levoča. Všetky horské priechody (HP) sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne suchý až mokrý. Na HP Podspády, Dobšiná, Vrchslatina, Cukmantel, Súľová, Grajnár, Herlianske Sedlo, Huty a Čertovica je povrch vozovky pokrytý kašovitým až utlačeným snehom hrúbky do dvoch centimetrov. Na HP Zbojská je miestami zľadovatený sneh do jedného centimetra.

Pozor na hmlu

V lokalitách Šibenik a Sobrance je pre hmlu dohľadnosť do 50 m, do 100 m v lokalitách Široké, Tornaľa, Martin, Michalovce, Kráľovský Chlmec, Trebišov, Sečovce, Veľké Kapušany, Spišský Hrhov, Jablonov a Korytné. Pre vozidlá nad 10 m sú po celú zimnú sezónu uzatvorené horské priechody Fačkov (úsek cesty I/64 medzi Nitrianskym Pravnom a Fačkovským sedlom), HP Veľké Pole (cesta II/512 Oslany - Cerová), HP Šútovce (cesta III/1774). HP Skýcov (II/511) je uzatvorený pre vozidlá nad 3,5 t. Cesty II/549 v úseku Úhorná - Úhornianske sedlo - Krásnohorské podhradie a III/3227 v úseku Hrabušická Píla - Stratená (križovatka ciest I/67 a III/3227) a Herlianske Sedlo (II/576 ) sú uzatvorené pre všetku dopravu - cesty sú v zime neudržiavané.

Viac k témam: zjazdnosť ciest
Zdroj: Webnoviny.sk - Vozovka na diaľniciach a rýchlostných cestách je vlhká, na niektorých horských priechodoch je sneh © SITA Všetky práva vyhradené.

MANILA 19. decembra (WebNoviny.sk) - Počet obetí protidrogovej vojny na Filipínach prekročil číslo 5 000. Vyplýva to z oficiálnych údajov zverejnených v utorok miestnym protidrogovým úradom. Vojnu proti drogám vedie prezident Rodrigo Duterte od svojho nástupu do funkcie. Medzi 1. júlom 2016, keď sa ujal moci, a koncom novembra tohto roka uskutočnili filipínske bezpečnostné zložky podľa najnovších informácií celkovo viac než 115-tisíc zásahov proti údajným drogovým dílerom a konzumentom ilegálnych drog. Zadržali pri tom viac než 164-tisíc podozrivých vrátane cudzincov, medzi ktorými boli osoby z USA, Kanady, Veľkej Británie, Južnej Kórey, Taiwanu a Hongkongu. Pri zásahoch prišlo pre odpor pri zatýkaní o život až 5 050 osôb. Boj proti ilegálnym drogovým aktivitám patrí k Duterteho najdôležitejším politickým témam. Ľudskoprávne organizácie prezidenta ostro kritizujú za to, že umožňuje neoprávnené zabíjanie a sľubuje tiež omilostenie policajtov odsúdených za takéto činy.

Viac k témam: drogy, polícia, Rodrigo Duterte
Zdroj: Webnoviny.sk - Viac ako päťtisíc obetí si už vyžiadala vojna proti drogám na Filipínach, prezident čelí ostrej kritike © SITA Všetky práva vyhradené.

MILÁNO 17. decembra (WebNoviny.sk) - Starosta Janova Marco Bucci v utorok oznámil, že nový most v meste bude projektovať domáci architekt Renzo Piano. Projekt bude inšpirovaný vojenskou námornou loďou a stáť by mal 202 miliónov eur. Realizovať ho budú tri talianske firmy. Stavba potrvá 12 mesiacov a most by mal byť hotový, hoci ešte neprístupný, do konca roka 2019. Nový most nahradí ten starý, ktorý sa zrútil 14. augusta, pričom zahynulo 43 ľudí. Bucci už cez víkend prisľúbil, že mesto postaví nový most do Vianoc 2019. S demoláciou začnú podľa jeho slov v najbližších dňoch po konečnom súhlase od prokurátorov, ktorí nešťastie vyšetrujú. Starosta dodal, že demolačné práce by sa mali skončiť do 31. marca. Za najpravdepodobnejšie príčiny pádu 51-ročného Morandiho mosta sa považujú konštrukčné chyby a zlá údržba. Presnú príčinu určí až vyšetrovanie.

Viac k témam: Janov, pád mosta v Janove
Zdroj: Webnoviny.sk - Starosta Janova predstavil plán nového mosta, je inšpirovaný vojenskou námornou loďou © SITA Všetky práva vyhradené.

SAO PAULO 18. decembra (WebNoviny.sk) - Požiar v meste Manaus na severe Brazílie zničil najmenej 600 drevených domov. Informovali o tom miestne úrady. Podľa ich údajov štyria ľudia utrpeli zranenia, obete však nehlásili žiadne. Požiar vypukol v pondelok v noci v chudobnej štvrti Educandos a uhasiť sa ho podarilo o niekoľko hodín neskôr. Podľa predbežných zistení ho mohol spôsobiť výbuch tlakového hrnca.Viac k témam: požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Požiar v brazílskom meste zničil stovky domov, spôsobiť ho mal výbuch tlakového hrnca © SITA Všetky práva vyhradené.

  • aktualizované 18. decembra 21:58
BRATISLAVA 18. decembra (WebNoviny.sk) - Vládna nominácia Jozefa Hudáka na post viceguvernéra Národnej banky Slovenska (NBS), ktorú svojim hlasovaním potvrdil aj parlament, je podľa dosluhujúceho guvernéra centrálnej banky Jozefa Makúcha víťazstvom koaličnej disciplíny nad posudzovaním odbornosti.

Politická nominácia

Hoci pripomína, že ide o politickú nomináciu a on v tomto smere nemá žiadne rozhodujúce slovo, nepozdávajú sa mu ako jeho vzdelanostné predpoklady, tak ani jeho odborná spôsobilosť, ktoré zákon o NBS vyžaduje. Navyše, Jozef Hudák sa ako kandidát na viceguvernéra podľa neho diskvalifikoval sám úvahami o zriadení novej zdravotnej poisťovne dohliadanej centrálnou bankou. Tá totiž v tejto oblasti nemá žiadne zákonné právomoci ani kompetencie. „Je to politická nominácia a je na zvážení pána prezidenta, aby posúdil schopnosť kandidátov z hľadiska vzdelania a náležitej odbornej spôsobilosti,“ povedal guvernér NBS.

Treba zvážiť jeho titul a angličtinu

Ako uviedol Makúch na utorňajšej tlačovej konferencii, Agronomická fakulta Vysokej školy poľnohospodárskej podľa však neho nie je typ vzdelania, ktoré by sa na pozíciu viceguvernéra centrálnej banky vyžadovalo.  „Podľa môjho názoru to vzdelanie je minimálne potrebné zvážiť. Môj subjektívny názor je, že zákonné podmienky naplnené neboli,“ tvrdí. Rovnako spochybňuje relevantnosť Hudákovho titulu PhD., ktorý si podľa neho spravil na zdravotníckej univerzite. „Pochybujem, že bolo z oblasti, ktorú by vedel využiť v NBS,“ hovorí Makúch. Ako problém vníma aj Hudákovu znalosť angličtiny, ktorú má podľa Makúcha v materiáloch uvedenú ako B1, čiže elementárnu znalosť. „Neviem si predstaviť, že s touto znalosťou by zastupoval NBS v orgánoch SSM, EBA, či niekde inde, čo pre viceguvernéra, ktorý by mal vykonávať funkcie dohľadu, je nevyhnutné. Bol by som veľmi nerád, keby sa NBS dožila toho, že niekto tam príde bez tlmočníka a absolútne nevie o čom je reč,“ myslí si guvernér centrálnej banky. Problém Makúch však vníma aj v Hudákovych deklarovaných odborných vedomostiach, skúsenostiach či odbornej spôsobilosti, ktoré zákon o centrálnej banke takisto požaduje od kandidátov do jej vedenia.

NBS nemá dosah na zdravotné poisťovne

„Prax v regionálnych štruktúrach niekedy v 90-tych rokoch, čo je hrozne dávno, podľa môjho názoru naozaj nie je postačujúca, pretože finančný sektor je úplne inde,“ tvrdí. Samostatnou kapitolou je pri prezentácii tohto kandidáta podľa Makúcha jeho vyjadrenie pri vypočutí na pôde parlamentného finančného výboru, že vo funkcii viceguvernéra by mal záujem o vznik novej zdravotnej poisťovne, ktorá by bola dohliadaná centrálnou bankou. „Dovolím si povedať, že jeho vyjadrenie je - ľudovo - mimo misu. Keď ešte niekto o niečom pochybuje, tak toto vyjadrenie ho podľa môjho názoru dostatočne diskvalifikuje na výkon funkcie viceguvernéra, lebo keď niekto niečo takéto povie, tak je lepšie, keby nehovoril nič,“ dodal Makúch s tým, že NBS nemá žiadne legislatívne ani iné dosahy na zdravotné poisťovne a ich systém. Nomináciu Hudáka na post viceguvernéra NBS kritizovala aj opozícia. Hnutie OĽaNO totiž upozorňovalo, že pôsobil v spoločnostiach napojených na nebankovky, ktoré obrali tisícky ľudí o milióny eur. Spochybňujú rovnako aj jeho odbornosť, ktorú zákon na pozícii viceguvernéra vyžaduje a takisto členstvo Hudáka v strane SNS, čo považujú za ohrozenie nezávislosti NBS.

Hudák nechápe vyjadreniam Makúcha

Vládny nominant na post viceguvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Jozef Hudák si myslí, že vládu ako aj poslancov Národnej rady SR o svojich skúsenostiach a splnení zákonom stanovených podmienok na vykonávanie tejto funkcie dostatočne presvedčil. Reagoval tak na vyjadrenia guvernéra NBS Jozefa Makúcha. "Mrzí ma vyjadrenie pána Makúcha k mojej osobe a úprimne to nechápem," uviedol vo svojej reakcii Hudák. Zároveň dodal, že otázka doplnkového poistenia nadštandardu pre zdravotné poistenie, ktorou sa podľa Makúcha Hudák sám na pozíciu viceguvernéra diskvalifikoval, je vytrhnutá z kontextu. Rozhodujúce tak podľa neho bude vyjadrenie prezidenta. "Počkám na rozhodnutie pána prezidenta SR Andreja Kisku a to bude pre mňa záväzné," dodal Hudák.

Viac k témam: Jozef Hudák, Jozef Makúch, Národná banka Slovenska (NBS)
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Guvernér NBS Makúch ostro kritizuje nomináciu Hudáka, spochybnil najmä jeho odbornosť © SITA Všetky práva vyhradené.

BRUSEL 18. decembra (WebNoviny.sk) - Zo svojho postu v utorok večer odstúpil belgický premiér Charles Michel. Svoje rozhodnutie oznámil poslancom na rokovaní parlamentu a po krátkom vystúpení, za potlesku v sále, si zobral svoj kufrík, potriasol si rukou s niekoľkými ministrami, a odišiel z rokovacej sály. Michelovu vládu v decembri opustila dovtedy najsilnejšia koaličná strana, Nová flámska aliancia (N-VA), ktorá sa tak rozhodla na protest proti Míchelovmu plánu podporiť globálny pakt OSN o migrácii. Michel vzápätí ohlásil vznik menšinovej vlády, ktorú N-VA okamžite premenovala na "Marrákešsku koalíciu", podľa marockého mesta, kde bol globálny pakt o migrácii podpísaný. Namiesto očakávaného predstavenia vynovenej vlády však Michel nakoniec odstúpil. V posledných dňoch pred rezignáciou čelil aj silnejúcemu tlaku, aby vypísal predčasné voľby. To odchádzajúci premiér odmietol s tým, že by to uvrhlo krajinu do chaosu.

Viac k témam: Charles Michel, pakt o migrácii OSN
Zdroj: Webnoviny.sk - Belgický premiér odstúpil zo svojho postu, vládu položili nezhody okolo migračného paktu © SITA Všetky práva vyhradené.

Od prvého januára budúceho roka na základe všeobecne záväzného nariadenia prijatého košickým mestským zastupiteľstvom bude výlučným prevádzkovateľom parkovacích miest mesto Košice. „Napriek tomu, že toto nariadenie je záväzné pre všetky fyzické a právnické osoby, doterajší postoj spoločnosti EEI, s. r. o., naznačuje, že mieni postupovať po 1. januári spôsobom odporujúcim tomuto nariadeniu. Mesto vynaloží všetko úsilie, aby zabezpečilo funkčný systém parkovania od samého začiatku,“ uvádza sa v dnešnom stanovisku vedenia mesta.

Súčasný prevádzkovateľ ponúka predĺženie platnosti

Podľa stanoviska je mesto Košice presvedčené, že občania, ktorí dlhodobo prejavovali nesúhlas s parkovacím systémom tak, ako bol prevádzkovaný v predchádzajúcom období a ktorých úsilie o zmenu tohto systému bolo korunované úspechom, podporia svojou trpezlivosťou úsilie jeho orgánov o funkčnú prevádzku parkovacieho systému. „Keďže podľa dostupných informácií v týchto dňoch obyvateľov mesta Košice oslovuje s ponukou na predĺženie platnosti parkovacích kariet doterajší prevádzkovateľ systému spoločnosť EEI, s. r. o., je potrebné, aby svojmu rozhodovaniu o takejto ponuke venovali mimoriadnu pozornosť,“ uvádza sa v stanovisku. Ponuka na predĺženie platnosti parkovacích kariet zo strany spoločnosti EEI, s. r. o. je podľa mesta Košice v rozpore s nariadením o parkovaní, podľa ktorého je prevádzkovateľom parkovacieho systému od 1. januára 2019 mesto Košice. Podľa stanoviska mesta existuje nebezpečenstvo, že akceptovaním ponuky EEI, s. r. o., na predĺženie platnosti parkovacích kariet zaplatia občania tejto spoločnosti za niečo, čo uvedená spoločnosť nebude schopná zabezpečiť.

Nespotrebovanú časť úhrady vrátia

Držitelia parkovacích kariet môžu požiadať prevádzkovateľa o zrušenie platnosti vydanej parkovacej karty, a to ku konkrétnemu termínu. Ak bola parkovacia karta vydaná v tlačenej podobe, podmienkou zrušenia platnosti je vrátenie tejto parkovacej karty. V prípade zrušenia parkovacej karty prevádzkovateľ vráti alikvotnú časť ceny parkovacej karty zodpovedajúcu časovo nespotrebovanej časti úhrady, ak suma na vrátenie bude najmenej tri eurá,“ uvádza sa v stanovisku mesta. O vyjadrenie k stanovisku požiadala SITA firmu EEI.

Viac k témam: parkovanie, spoločnosť EEI s.r.o.
Zdroj: Webnoviny.sk - Košičania sa po protestoch dočkali, prevádzkovateľom parkovacích miest bude od nového roka mesto © SITA Všetky práva vyhradené.

Dva roky a desať mesiacov pobudne za mrežami nemecký občan Mario G., ktorého v utorok odsúdil súd v Berlíne za predaj strelných zbraní inzerovaných ako "zbrane proti migrantom". Okrem toho súd 35-ročnému páchateľovi skonfiškoval sumu 99 100 eur, čo bol výnos, ktorý týmto predajom zarobil. Mario G. predával zbrane od mája do novembra 2016 prostredníctvom maďarského online obchodu, keďže v Maďarsku je tento typ zbraní voľne dostupný, zatiaľ čo v Nemecku na nich treba povolenie. Šlo o strelné zbrane, z ktorých sa strieľa gumenými projektilmi, súdny znalec však určil, že sú "potenciálne smrtiace". Predajca zbrane na internete inzeroval ako "zbrane použiteľné na strieľanie žiadateľov o azyl". Podľa berlínskeho súdu tým "zneužil nálady v Nemecku obzvlášť podlým spôsobom".

Viac k témam: migranti, odsúdenie, zbrane
Zdroj: Webnoviny.sk - Súd v Berlíne odsúdil muža, ktorý cez internet predával zbrane na strieľanie migrantov © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 2150

Reklama