23. máj 2019
Facebook

BRATISLAVA 23. mája (WebNoviny.sk) - Aktuálne reštrikcie americkej administratívy voči čínskej firme Huawei by sa zatiaľ nemali nijako odraziť na ponuke zariadení slovenských mobilných operátorov. Svorne totiž tvrdia, že situáciu sledujú a podľa aktuálnych informácií sa opatrenia americkej vlády nedotknú predaných alebo momentálne ponúkaných zariadení druhého najväčšieho svetového výrobcu smartfónov. „V tomto momente sa náš postoj k Huawei ako dodávateľovi nemení. Podľa dostupných informácií sa rozhodnutie Google má týkať iba nových uvádzaných modelov. Existujúcich používateľov modelov Huawei sa opatrenie nedotkne, ich zariadenia by mali fungovať ako doteraz vrátane bezpečnostných aktualizácií,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca spoločnosti Slovak Telekom Michal Korec.

Situáciu sledujú aj O2 a Orange

V podobnom duchu sa vyjadrila aj hovorkyňa O2 Slovakia Tereza Molnár, podľa ktorej telekomunikačný operátor situáciu na trhu pozorne sleduje a analyzuje. „Akékoľvek prípadné kroky a opatrenia budeme vždy robiť s cieľom minimalizácie dopadu na komfort a bezpečnosť našich zákazníkov. V tomto momente podľa dostupných informácií všetky smartfóny a tablety, ktoré sme predali, aj tie ktoré sú aktuálne v predaji, budú plne funkčné,“ uviedla pre agentúru SITA Molnár s tým, že reálne tak zákazníci túto situáciu na svojich telefónoch nepocítia a budú ich môcť naďalej plnohodnotne využívať. Situáciu okolo čínskeho výrobcu sleduje aj Orange Slovensko. „Spolu s našou materskou firmou veľmi pozorne sledujeme vývoj a aktuálnu situáciu, ktorá by mohla nejakým spôsobom ovplyvniť kvalitu portfólia našich produktov, resp. ohroziť bezpečnosť. Zákazníkov Orangeu, ktorí aktuálne využívajú zariadenia od Huawei, ubezpečujeme, že ich bez obáv môžu využívať aj naďalej, pričom aj naďalej budú mať prístup k aktuálnym službám spoločnosti Google,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Orange Slovensko Alexandra Piskunová, podľa ktorej bude Huawei naďalej poskytovať existujúcim zákazníkom všetky bezpečnostné aktualizácie a starostlivosť, rovnako ako aj pri všetkých zariadeniach Huawei aktuálne ponúkaných mobilným operátorom Orange.

Popularita na slovenskom trhu

O popularite mobilných zariadení Huawei na slovenskom trhu svedčí aj ich široká ponuka medzi operátormi. Tí totiž ponúkajú desiatky variácií viacerých modelov čínskeho producenta smartfónov. Vysoký záujem o zariadenia Huawei potvrdzujú aj údaje Orange Slovensko, podľa ktorého bol jeden z modelov Huawei u neho v apríli vôbec najpredávanejším telefónom. Huawei je pritom aktuálne celosvetovo trhová dvojka vo výrobe mobilných telefónov, keď pred ním stojí iba spoločnosť Samsung.

Riziká pre národnú bezpečnosť

Americký prezident Donald Trump podpísal exekutívny príkaz, ktorý fakticky zakazuje americkým firmám používať zahraničné telekomunikačné zariadenia, o ktorých sa predpokladá, že predstavujú riziká pre národnú bezpečnosť. V príkaze sa nespomína nijaká firma, ale za pravdepodobný terč je podľa portálu bbc.com považovaný čínsky dodávateľ telekomunikačných zariadení Huawei. Následne sa objavili informácie o tom, že spoločnosť Google obmedzila čínskemu výrobcovi používanie svojho operačného systému Android, ktorý zariadenia Huawei využívajú. Neskôr sa tieto vyjadrenia korigovali a Google uviedol, že s čínskou firmou bude najbližších 90 dní spolupracovať.

Huawei chce spolupracovať s americkou vládou

Spoločnosť Huawei Technologies reagovala na vzniknutú situáciu vyhlásením, že je pripravená a ochotná s vládou USA spolupracovať a taktiež je pripravené navrhnúť účinné opatrenia s cieľom zaistiť kompletnú bezpečnosť jej technológií a produktov. "Obmedzenie spoločnosti Huawei v podnikaní na území Spojených štátov amerických neznamená, že USA budú bezpečnejšie alebo silnejšie. Naopak, krajinu to obmedzí a prinúti k využívaniu menej kvalitných, ale drahších alternatív. USA tak budú zaostávať v nasadení 5G a nakoniec poškodia záujmy amerických spoločností a spotrebiteľov," uviedla firma v stanovisku, ktoré poskytla agentúre SITA.

Viac k témam: Huawei, O2 Slovakia, Orange Slovensko, Slovak Telekom
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenskí operátori situáciu okolo firmy Huawei sledujú, ich ponuku to zatiaľ neovplyvní © SITA Všetky práva vyhradené.

Vo štvrtok sa za sprísnených bezpečnostných podmienok začína v bratislavskom Ústave na výkon väzby a trestu odňatia slobody pojednávanie s exministrom hospodárstva a bývalým riaditeľom TV Markíza Pavlom R..

Nosí monitorovacie zariadenie

Čelí obžalobe v prípade objednávky vraždy jeho bývalej obchodnej partnerky Silvie Volzovej. Spolu s Pavlom R. sú v prípade obžalovaní aj na doživotie odsúdení príslušníci podsvetia Mikuláš Černák a Róbert Lališ a takisto Miloš Kaštan. Exministra v súvislosti s údajnou objednávkou vraždy, ktorá sa nakoniec neuskutočnila, zadržali ešte na jeseň 2017. Následne strávil približne mesiac vo väzbe. Prepustili ho až na pokyn Krajského súdu v Bratislave, musí však nosiť monitorovacie zariadenie. Prokuratúra pre Pavla R. po prepustení znovu opakovane žiadala väzbu, súdy však požiadavke nevyhoveli.

Prospech zo smrti Volzovej

Samotný Pavol R. v decembri 2018 v súvislosti s kauzou objednávky vraždy zdôraznil, že zo smrti Volzovej by nemal prospech. V roku 1995 podľa neho vznikla spoločnosť Markíza Slovakia, ako držiteľ vysielacej licencie podpísala zmluvu so spoločnosťou TV Markíza, ktorá zabezpečovala výrobu televízneho vysielania. Volzová podľa Pavla R. nikdy nemala podiel v televízii, bola len spolumajiteľkou Markíza Slovakia. Táto spoločnosť mala dostávať 10 percent zisku televízie, teda podiel Volzovej bol päť percent zisku. „Ak toto má byť vysoká majetková hodnota, tak to je na zamyslenie,“ povedal v súvislosti s obvinením, že si vraždu objednal pre majetkový prospech.

S členmi sýkorovcov sa vraj nestretol

Tiež vyhlásil, že nikdy nebol vo firme Mikuláša Černáka a nestretol sa ani s členmi skupiny sýkorovcov. Podľa obvinenia ich on najal, aby Volzovú sledovali. Podľa Pavla R. sa však Volzová neskrývala, preto by bolo absurdné platiť niekomu peniaze za jej sledovanie. Tiež tvrdil, že ešte v čase mečiarizmu stál proti vládnej moci, preto, ak by si objednal vraždu, mohol ho každý, kto o tom vedel, v tom čase zdiskreditovať. Černák, ktorý bol vtedy vo väzbe, by podľa Pavla R. dostal za jeho diskreditáciu „slobodu a pol Slovenska“. Diskreditovať ho tiež v tejto súvislosti mohli Peter Steinhübel a Peter Čongrády, ktorí chceli podľa neho získať Markízu. Volzová mala navyše podľa Pavla R. vtedy Čongrádyho ochranku a podpísala mu neexistujúci dlh, na základe ktorého chcel televíziu prebrať. Obvinenie v tejto kauze vníma Pavol R. ako snahu diskreditovať jeho osobu. V januári preto podal na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie. Bývalý riaditeľ Markízy je tiež obvinený v prípade miliónových zmeniek, ktorých vyplatenia sa na súde domáhal v súčasnosti väzobne stíhaný podnikateľ Marian K.

Viac k témam: súd
Zdroj: Webnoviny.sk - Začína sa pojednávanie s Pavlom R., obvineným z objednávky vraždy Silvie Volzovej © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 23. mája (WebNoviny.sk) - V okrese Čadca stále hrozí povodeň z trvalého dažďa. Ako informuje Slovenský hydrometeorologický ústav, výstraha 3. stupňa tam platí vo štvrtok od 10:00 do 19:00. "Vzhľadom na nasýtenie povodí spadnutými zrážkami a predpokladanými ďalšími trvalými zrážkami predpokladáme vzostup až výrazný vzostup vodných hladín na tokoch s dosiahnutím a prekročením vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity," varuje SHMÚ. Ako ďalej uvádza, povodeň hrozí aj v okresoch Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Turčianske Teplice, Martin, Žilina, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Tvrdošín a Dolný Kubín. Pre tieto okresy výstraha 2. stupňa pred povodňami platí do piatka 24. mája do 10:00. V okrese Trnava 2. stupeň výstrahy platí vo štvrtok do 14:00.

Viac k témam: povodne, SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav
Zdroj: Webnoviny.sk - Vo viacerých okresoch Slovenska hrozia povodne, meteorológovia vydali aj výstrahu tretieho stupňa © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 23. mája (WebNoviny.sk) - V súvislosti s intenzívnym dažďom, ktorý v stredu zasiahol územie Slovenska, mali hasiči do štvrtkového rána desiatky výjazdov vo viacerých krajoch. Takmer 290 profesionálnych a dobrovoľných hasičov zasahovalo pri viac ako 80 udalostiach. Ako informovalo agentúru SITA Prezídium Hasičského a záchranného zboru, ich pomoc bola pre nepriaznivé počasie potrebná najmä v Žilinskom kraji, kde zasahovali pri 47 udalostiach. V Trnavskom kraji zasahovali hasiči 11-krát, v Bratislavskom mali deväť výjazdov a v Trenčianskom zasahovali šesťkrát. Najčastejšie odstraňovali spadnuté stromy z ciest a vodných tokov, ktoré zároveň monitorovali a odčerpávali vodu zo zatopených ulíc a pivníc. Zobraziť fotogalériu k článku:
Slovensko zasiahol intenzívny dážď

Viac k témam: hasiči, počasie, silné dažde
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Slovensko zasiahol intenzívny dážď, hasiči pomáhali aj s odstraňovaním spadnutých stromov © SITA Všetky práva vyhradené.

NAIROBI 23. mája (WebNoviny.sk) - Explózia auta v blízkosti prezidentského paláca v hlavnom meste Somálska si v stredu vyžiadala najmenej deväť mŕtvych. Medzi nimi je aj bývalý minister zahraničných vecí, ktorý pred smrťou pracoval ako poradca súčasného prezidenta. Zástupca tamojšej polície pre agentúru Associated Press uviedol, že ďalších 13 osôb je zranených. Väčšinu mŕtvych tvoria vojaci. K zodpovednosti za útok sa prihlásila extrémistická skupina aš-Šabáb, ktorej cieľom bol automobil s vládnymi predstaviteľmi. Auto vybuchlo pri kontrolnom stanovišti, keď ho vojaci preverovali.

Viac k témam: bombový útok, islamistická skupina Aš-Šabáb
Zdroj: Webnoviny.sk - Bomba v aute zabila bývalého ministra, k útoku v Mogadiše sa prihlásila organizácia aš-Šabáb © SITA Všetky práva vyhradené.

MEXIKO 23. mája (WebNoviny.sk) - Polícia na severe Mexika oslobodila 24 unesených migrantov z Kuby a Strednej Ameriky a zároveň zatkla päť občanov Hondurasu, ktorých obvinili z únosu. Prokuratúra v štáte Sonora uviedla, že utečencov našli po tom, ako sa jednému z nich podarilo zatelefonovať na políciu. Medzi obeťami bolo aj šesť detí a jedna tehotná žena. Páchateľmi boli štyria muži a žena, ktorí čelia obvineniam z únosu a zločineckého sprisahania. Drogové gangy a únoscovia často útočia na migrantov, pričom ich nútia, aby pýtali peniaze od príbuzných v Spojených štátoch. Do Mexika prichádzajú utečenci z iných krajín bez potrebných dokladov, ktorí sa snažia dostať do USA.

Viac k témam: migranti, únos
Zdroj: Webnoviny.sk - V Mexiku oslobodili unesených migrantov, jednému z nich sa podarilo zatelefonovať na políciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Volebný systém pri voľbách do Národnej rady SR by sa mal zmeniť. Na stredajšom sneme Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) to zdôraznil prezident Andrej Kiska.

Celonárodná diskusia

„Ideálne by bolo, aby sa pomerný volebný systém s jednomandátovým volebným obvodom zmenil na 79 volebných obvodov, aby mal každý okres svojho poslanca v Národnej rade SR,“ vysvetľuje Kiska. Ostatné mandáty poslancov parlamentu by mali byť podľa prezidenta doplnené doterajším systémom pomerného zastúpenia. Je to však podľa neho téma, ktorá si vyžaduje celonárodnú diskusiu. Prezident ďalej poukázal na fakt, že od primátorov a starostov často počúva výhrady k neopraveným a rozbitým cestám, k nefungujúcim a chaotickým železničným spojeniam, k tomu, že takmer tretina obcí nemá kanalizáciu.

Poctivo pripravované zákony

Mnohí starostovia a primátori sú navyše podľa neho nahnevaní na spôsob, akým sa zaviedli bezplatné obedy na školách, povinnosť odhŕňať sneh na chodníkoch či povinná predškolská dochádzka. „To, čo oprávnene kritizujete, je spôsob, akým sa tieto a ďalšie významné zmeny ovplyvňujúce rozpočet štátu a samospráv, menia. Niet preto divu, že zákony a ich implementácia v praxi sú potom nedostatočné. Ako prezident som päť rokov vracal vláde SR zákony na prerokovanie pre nedodržiavanie legislatívnych pravidiel. Zákony sa totiž majú poctivo pripravovať od začiatku legislatívneho procesu a nie ich zachraňovať na poslednú chvíľu,“ objasňuje Kiska. Tieto a mnohé ďalšie problémy, ktoré starostov a primátorov trápia, spája podľa neho slabá schopnosť štátu využiť dobré ekonomické obdobie, ktoré má Slovensko za sebou.

Volia si nového predsedu

Na 30. sneme Združenia miest a obcí Slovenska, ktorý sa koná v dňoch 22. až 23. mája, si takmer 1 300 starostov a primátorov volí svojho nového predsedu. Dvojdňové rokovanie najvyššieho orgánu ZMOS je zároveň prvým snemom od jesenných komunálnych volieb. Úlohou ZMOS-u je podľa ich stanov "obhajovať spoločné záujmy a práva členských miest a obcí pri rešpektovaní ich autonómneho postavenia, v súlade s Európskou chartou miestnej samosprávy, Ústavou SR a zákonmi Slovenskej republiky a na základe princípov trvalo udržateľného rozvoja a sociálnej kohézie". Združenie funguje od roku 1990.

Viac k témam: prezident Slovenskej republiky, ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska
Zdroj: Webnoviny.sk - Každý okres by mohol mať v parlamente svojho poslanca, ale musel by sa zmeniť volebný systém © SITA Všetky práva vyhradené.

SANTIAGO 23. mája (WebNoviny.sk) - V starom byte v čilskom hlavnom meste Santiago v stredu našli šesť mŕtvych turistov z Brazílie, ktorí sa otrávili oxidom uhoľnatým. Políciu zalarmovalo brazílske veľvyslanectvo, ktoré prijalo telefonát od jednej z obetí po tom, ako začala cítiť nevoľnosti. Muži zákona na mieste našli telá štyroch dospelých a dvoch detí. Zástupca miestnych hasičov uviedol, že v byte namerali vysokú koncentráciu oxidu uhoľnatého. V súčasnosti vyšetrujú zdroj bezfarebného plynu, ktorý je tiež bez zápachu a vzniká aj vo vykurovacích systémoch. V Santiagu pritom v stredu zaznamenali najchladnejší deň tejto jari, pričom teplota klesla na nula stupňov Celzia.

Viac k témam: mŕtva žena a muž, mŕtve deti, turisti
Zdroj: Webnoviny.sk - V starom byte našli šesť mŕtvych turistov, boli medzi nimi aj deti © SITA Všetky práva vyhradené.

BERLÍN 22. mája (WebNoviny.sk) - Neznámi páchatelia zneuctili fotografie ľudí, ktorí prežili holokaust, vystavené na ulici v centre Viedne. Cez fotografie, ktoré sú súčasťou výstavy nemecko-talianskeho fotografa Luigiho Toscana a ktoré boli inštalované na viedenskej Ringstrasse, ktosi nakreslil hákové kríže a rôzne hanlivé nápisy a poškodil ich nožom. Nemecký kancelár Sebastian Kurz na Twitteri napísal, že je "zhrozený týmto antisemitským zneuctením", prezident Viedenského židovského spoločenstva (IKG) Oskar Deutsch sa pre rakúsku televíziu ORF vyjadril, že ide o "antisemitský útok na celé Rakúsko". K zneucteniu fotografií prichádza v čase, keď z rakúskej vlády musela po obrovskom škandále odísť krajne pravicová Slobodná strana Rakúska (FPÖ). Tú založili bývalí nacisti, k neonacistom patril prinajmenšom zamladi aj jej doterajší predseda Heinz-Christian Strache a ku krajne pravicovým myšlienkam strana flirtovala počas celého jej vývoja.

Viac k témam: antisemitizmus, vandalizmus, Viedeň
Zdroj: Webnoviny.sk - Vo Viedni zneuctili fotografie ľudí, ktorí prežili holokaust. Boli pokreslené hákovými krížmi © SITA Všetky práva vyhradené.

VARŠAVA 22. mája (WebNoviny.sk) - Poľskí biskupi v stredu uznali, že dostatočne nekonali pri zabraňovaní zneužívaniu mladistvých zo strany duchovenstva. Konferencia poľských biskupov uviedla, že neexistujú slová na vyjadrenie ich hanby za sexuálne škandály duchovných. "Priznávame, že ako pastieri cirkvi sme neurobili všetko, aby sme zabránili ubližovaniu,"uviedli v liste, ktorý v nedeľu budú čítať vo všetkých kostoloch.

Dokument vyvolal zdesené reakcie

Vyhlásenie prišlo v čase, keď sa Poľsko potýka s problémom zneužívania v cirkvi. Zdesené reakcie vyvolal dokumentárny film Tylko nie mów nikomu (Len nikomu nepovedz, voľný preklad, pozn. SITA), ktorý pozostáva z výpovedí obetí, kňazov, ktorí sa priznali k svojim činom, a dôkazov toho, že cirkev len presúvala páchateľov medzi jednotlivými farnosťami a umožňovala im naďalej kontakt s deťmi. Hlava poľskej katolíckej cirkvi, arcibiskup Wojciech Polak, novinárom vo Varšave oznámil, že biskupi začali prácu na hľadaní odpovede na problém zneužívania niektorými duchovnými a na prípady, ktoré odhalil spomínaný dokument. Podnet na nové konanie pripísal práve snímke. "Film, berúc do úvahy perspektívu obetí, nás upozornil na enormnosť ich utrpenia," konštatovali poľskí biskupi.

Vytvoria systém nahlasovania zneužitia

Cirkev v tejto súvislosti vytvorí profesionálny systém nahlasovania prípadov zneužitia a tiež poskytovania právneho a psychologického poradenstva pre obete. Ako uviedol kňaz Piotr Studnicki, medzi preventívne kroky bude patriť vzdelávanie duchovenstva s cieľom vytvoriť pre deti bezpečné cirkevné prostredie. Poľská cirkev roky tvrdí, že problém pedofílie a berie zaobchádza vážne, ale mnohí kritici poukazujú na to, že len malý počet kňazov čelil sankciám za svoje konanie. To je podľa nich dôkazom, že cirkev pokračuje v skrývaní tohto problému.

Viac k témam: sexuálne zneužívanie detí, sexuálny škandál kňazov
Zdroj: Webnoviny.sk - Poľskí biskupi uznali, že pri zamedzovaní zneužívania detí konali nedostatočne © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 2849

Reklama