27. február 2020
Facebook
streda, 28 november 2018 14:00

V Kaštieli Stropkov predstavia poľské Krosno, mnohé exponáty vystavia po prvýkrát

Written by 
Rate this item
(0 votes)
V Kaštieli Stropkov sa môžu milovníci dejín a umenia dozvedieť zaujímavé informácie o Krosne. Okrem jeho písaných dejín odprezentuje poľský archeológ Jan Gancarski aj výsledky rozsiahleho výskumu na krosnianskom rýnku. Prednáška je sprievodným podujatím výstavy Petrolejové lampy – funkčnosť a krása, ktorá potrvá do 15. decembra. Agentúru SITA o tom informoval Rastislav Žitný z Krajského múzea v Prešove.

Unikátne nálezy

Krosno bolo v histórii označované ako malý Krakov. Podľa Gancarského má spomínaný krosniansky rýnok veľa príbuzných čŕt so stropkovským námestím. „Okrem keramiky, kachlíc a mincí sa tu našli aj také unikátne nálezy, ako sú organické zvyšky zo stredovekých obchodov – predmety z dreva a kože,“ prezradil Jan Gancarski, ktorý je riaditeľom Podkarpatského múzea v Krosne. Podľa neho je to v našich pôdnych podmienkach vždy veľkou vzácnosťou. Medzi ďalšie jedinečné nálezy patria aj rôzne sklenené a kovové predmety. „Doslova raritný je objav drevených súčastí vodovodu a kanalizácie, ktoré pochádzajú zo 14. storočia,“ uviedol Gancarski.

Vystavené po prvýkrát

Prednáška Krosno – malý Krakov a jeho múzeum je záverečným sprievodným podujatím výstavy. Riaditeľka Krajského múzea v Prešove Mária Kotorová tvrdí, že v stropkovskom kaštieli sú vystavené skutočné skvosty. „Niektoré z lámp, vyrobených v popredných európskych dielňach často ako jedinečné kusy určené pre objednávateľa v maximálne dvoch exemplároch, sú po prvýkrát vystavované v zahraničí,“ vysvetlila Kotorová. Niekoľko exponátov je tu vystavených po prvýkrát. Patria totiž k najnovším prírastkom Podkarpatského múzea v Krosne, ktoré ich zapožičalo Krajskému múzeu v Prešove a jeho organizačnej jednotke Kaštieľ Stropkov. „Veríme, že sme touto výstavou priniesli návštevníkom potešenie z krásy umeleckého remesla, obdiv k technickému majstrovstvu a aj poznanie kúska histórie, v ktorej dominovali petrolejové svietidlá,“ dodala Kotorová. Výstavu a jej sprievodné podujatia múzeum realizuje s podporou Fondu na podporu umenia, ktorý zabezpečil väčšinu nákladov spojených s inštalovaním krehkých exponátov. Prednáška sa uskutoční v rámci cyklu Poznávame svet – poznávame seba vo štvrtok 29. novembra o 16:00 v Kaštieli Stropkov.

Viac k témam: Kaštieľ Stropkov, Krajské múzeum v Prešove, Krosno, výstava
Zdroj: Webnoviny.sk - V Kaštieli Stropkov predstavia poľské Krosno, mnohé exponáty vystavia po prvýkrát © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 292 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner