23. október 2019
Facebook

23.10.2019 (Webnoviny.sk) - V parlamente schválené zmeny v novele zákona o verejnom obstarávaní urobia proces verejného obstarávania menej transparentným. Tvrdia to občianske združenia Slovensko.Digital a Nadácia Zastavme korupciu, ktoré sa podobne ako samotný Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) chystajú apelovať na prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby schválenú novelu nepodpísala a vrátila ju Národnej rade SR.

Citlivé informácie o kritickej infraštruktúre

Upozorňujú, že dodatočne schválené zmeny cez poslanecké pozmeňujúce návrhy nikdy neboli prediskutované na odborných fórach, nevedel o nich ani ÚVO a neprešli ani štandardným pripomienkovým konaním. Celý postup tak podľa Slovensko.Digital a Nadácie Zastavme korupciu vytvára dojem, že môže ísť o účelové zmeny. Problémom sú podľa nich poslanecké pozmeňujúce návrhy Ľubomíra Vážneho zo Smeru-SD a nezaradeného poslanca Petra Marčeka, ktoré sú zamerané na zákazky týkajúce sa citlivých informácií o kritickej infraštruktúre. Tie totiž poslanci navrhli zaradiť do utajeného režimu a obstarávateľom dávajú ďalšie nástroje v procese verejného obstarávania. Ako na stredajšej tlačovej konferencii uviedol Ľubor Illek zo Slovensko.Digital, ich výsledkom tak môže byť, že o zhruba päťdesiatke pripravovaných verejných obstarávaní informačných systémov verejnej správy za stovky miliónov eur nebudú žiadne informácie. "Ani nemusíme vedieť, že sa niečo obstaráva," tvrdí.

O pochybeniach sa verejnosť nedozvie

O tom, čo sa považuje za kritickú infraštruktúru, pritom rozhodujú vládne orgány a podľa Zuzany Petkovej z Nadácie Zastavme korupciu tak medzi ne môže byť zaradené takmer čokoľvek a obstarávať sa to bude v režime, ako sa teraz nakupujú napríklad tanky. "Tieto zákazky v utajenom režime považujeme za veľmi problematické, lebo otvárajú priestor pre korupciu a podozrenia z klientelizmu a o prípadných pochybeniach sa verejnosť nedozvie," povedala. Ako dodala, podobné prípady už pritom Nadácia Zastavme korupciu v minulosti riešila. Bol to napríklad utajený nákup informačných systémov na rezorte obrany, ktorý mal byť minimálne dvojnásobne predražený oproti dostupným riešeniam, alebo sporné zmluvy na finančnej správe, ktoré boli taktiež sprocesované v utajovanom režime. Občianske združenia pripomínajú aj skutočnosť, že predkladateľom poslaneckého pozmeňujúceho návrhu bol aj šéf Sociálnej poisťovne Ľubomír Vážny, ktorého inštitúcia mala v minulosti taktiež viacero problémov v súvislosti s obstarávaním informačných systémov.

Viac k témam: Nadácia Zastavme korupciu, prezident Slovenskej republiky, Slovensko.Digital
Zdroj: Webnoviny.sk - Novela o verejnom obstarávaní otvára dvere korupcii, tvrdia občianske združenia © SITA Všetky práva vyhradené.

23.10.2019 (Webnoviny.sk) - Na juhovýchode Anglicka v stredu objavili v nákladnom aute 39 mŕtvych ľudí. Podľa doterajších správ vozidlo prišlo do Británie v sobotu zrejme z Bulharska. Našli ho vo Waterglade Industrial Parku v Grays. Zástupca polície Andrew Mariner uviedol, že prípad v súčasnosti vyšetrujú. "Práve sa snažíme identifikovať obete, očakávam však, že to bude zdĺhavý proces," povedal. Zatiaľ zatkli 25-ročného muža zo Severného Írska, ktorý je podozrivý z vraždy a je vo väzbe. Zobraziť fotogalériu k článku:
V nákladnom aute v Grays našli 39 mŕtvych ľudí (fotografie) Na prípad už reagovala aj britská ministerka vnútra Priti Patelová. "Táto tragická udalosť v Grays ma šokovala a veľmi zarmútila. Essexská polícia zatkla podozrivého a teraz jej musíme poskytnúť priestor na vyšetrovanie," napísala na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.Viac k témam: mŕtvi ľudia, nákladné auto
Zdroj: Webnoviny.sk - Video+foto: V nákladnom aute v Grays našli 39 mŕtvych ľudí, polícia zatkla 25-ročného muža © SITA Všetky práva vyhradené.

23.10.2019 (Webnoviny.sk) - Most-Híd svojho koaličného partnera Slovenskú národnú stranu (SNS) informoval o tom, že tri z ich deviatich návrhov predložených na aktuálnej schôdzi nepodporia. Na stredajšom brífingu to povedal predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Reagoval tak na kritiku od predsedu SNS Andreja Danka.

Danko hovoril o dýke do chrbta

Bugár vyhlásil, že svojho koaličného partnera upozornil pred avizovanou koaličnou radou, ktorá sa však nakoniec nekonala, pretože tretí koaličný partner podľa Bugára hodinu meškal. Most-Híd v utorok nehlasoval za vznik ministerstva cestovného ruchu a športu, ktorý navrhovala SNS. Predseda národniarov Andrej Danko to označil ako dýku do chrbta. Parlament v utorok rovnako odmietol aj ďalšiu novelu SNS a to novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorou sa malo zjednodušiť rekonštruovanie školských internátov a domovov, polikliník a nemocníc.

Bugár o koaličnej zmluve

V stredu parlament neschválil návrh národniarov, aby bol rekreačný príspevok povinný pre všetkých zamestnávateľov. „Minulý mesiac sa ma niektoré médiá pýtali, či vznik ministerstva podporíme. Päť mesiacov pred voľbami a poslaneckým návrhom zakladať nové ministerstvo je nemiestne. Keby sme im to nepovedali, tak to vedia z médií, ale povedali sme,“ povedal Bugár. Dodal, že v koaličnej zmluve sa píše, že na to, čo nie je v programovom vyhlásení vlády, musí byť súhlas každého koaličného partnera. „Všimnite si, že návrhy koalície prechádzajú 90 hlasmi,“ reagoval Bugár na otázku, či koalícia funguje. Tvrdil tiež, že sa Danko v stredu naňho usmial. Najdôležitejšie je schváliť rozpočet, dodal Bugár.

Viac k témam: predseda Slovenskej národnej strany (SNS), predseda strany Most-Híd
Zdroj: Webnoviny.sk - Most-Híd nepodporil Dankove návrhy, ale koalícia podľa Bugára funguje © SITA Všetky práva vyhradené.

23.10.2019 (Webnoviny.sk) - Americké jednotky, ktoré sa sťahujú zo Sýrie do Iraku, krajinu do štyroch týždňov opustia. V stredu to uviedol iracký minister obrany Nadžáh al-Šammari po stretnutí so svojím americkým rezortným kolegom Markom Esperom. Americké jednotky zo Sýrie podľa neho cez Irak iba prejdú a následne budú pokračovať buď do Kuvajtu, Kataru alebo Spojených štátov. Iracká armáda vo svojom utorkovom vyhlásení uviedla, že americké jednotky opúšťajúce Sýriu nemajú povolenie na zotrvanie v Iraku, čo bolo v protiklade s Esperovým tvrdením, že tieto jednotky budú z Iraku pokračovať v operáciách proti teroristickej organizácii Islamský štát, aby tak zabránili jej oživeniu v regióne.

Viac k témam: americkí vojaci, Sýria
Zdroj: Webnoviny.sk - Americké jednotky zo Sýrie opustia aj Irak, nedostali povolenie na zotrvanie v krajine © SITA Všetky práva vyhradené.

23.10.2019 (Webnoviny.sk) - Premiér Peter Pellegrini vládne, ako keby už nebol v koalícii. Na stredajšom tlačovom brífingu to povedal predseda Slovenskej národnej strany (SNS) a Národnej rady SR Andrej Danko. Vláda má však podľa neho aj naďalej podporu SNS.

O výhradách Mosta-Híd nevedel

Danko zdôraznil, že v koalícii sa už hlasuje o veciach bez toho, aby bol o nich konsenzuálny súhlas, no aj napriek tomu je SNS strana, ktorá drží slovo a nepovalí vládu, keďže na predčasné parlamentné voľby nie je čas. „SNS je jediná strana v koalícii, ktorej na tejto schôdzi neprešlo asi päť zákonov. Na nejednotnosť poslaneckého klubu Most-Híd doplácame už dosť dlho. Stojím si za tým, že som nevedel o výhradách Mostu k zriadeniu ministerstva cestovného ruchu,“ vysvetlil Danko. Návrhy Mostu-Híd preto podľa jeho slov SNS nepodporí. Most-Híd v stredu v parlamente nepodporil návrh národniarov, aby bol rekreačný príspevok povinný pre všetkých zamestnávateľov. Most nehlasoval v utorok ani za vznik ministerstva cestovného ruchu a športu, ktorý navrhovala SNS. Predseda národniarov Andrej Danko to označil ako dýku do chrbta.

Neznesie krivdu a podraz

Parlament v utorok rovnako odmietol aj ďalšiu novelu SNS, a to novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorou sa malo zjednodušiť rekonštruovanie školských internátov a domovov, polikliník a nemocníc. Predseda strany Most-Híd Béla Bugár ešte v utorok na Dankovu kritiku reagoval, že zažil v rôznych koalíciách aj horšie situácie. Danko sa zároveň poďakoval poslaneckému klubu Smeru-SD, že keď sa na niečom dohodnú, tak to aj dodržia a hlasujú za to. „Neznesiem krivdu a podraz. Taký som ako predseda SNS a ako predseda NR SR. Bojujem za dobrú vec pre ľudí, a preto mi je potom veľmi ľúto, keď niekto, či už nejakej politickej pomsty alebo urazenosti, nepodporí náš návrh zákona,“ dodal predseda parlamentu.

Viac k témam: predseda Slovenskej národnej strany (SNS), premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Vládne, ako keby už nebol v koalícii, kritizuje Danko premiéra Pellegriniho © SITA Všetky práva vyhradené.

23.10.2019 (Webnoviny.sk) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval poslancov z parlamentného finančného výboru, aby podstúpili test na detektore lži. Dôvodom sú podozrenia z korupcie. Zelenskyj v stredajšom stanovisku uviedol, že poslanci zapojení do korupčného škandálu by mali test absolvovať, aby dokázali svoju nevinu. Prezidentovo vyjadrenie nasleduje po podozreniach, ktoré sa objavili v ukrajinských médiách. Podľa nich viacerí zákonodarcovia zo Zelenského vládnej strany prijali úplatky až do výšky 30-tisíc dolárov (27-tisíc eur) pre jedného za presadenie dodatku zákona, z ktorého by mali výhody realitné spoločnosti napojené na iného poslanca. Ukrajinskí prokurátori v stredu oznámili, že informácie zverejnené v médiách preverujú. Zelenskyj hladko vyhral aprílové prezidentské voľby aj vďaka sľubom, že bude tvrdo bojovať proti bujnejúcej korupcii v štáte.

Viac k témam: detektor lži, korupcia, poslanci, ukrajinský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Zelenskyj vyzval niektorých poslancov, aby podstúpili test na detektore lži © SITA Všetky práva vyhradené.

23.10.2019 (Webnoviny.sk) - Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii. Ide o sprchový gél v tvare kačičky a dočasné obrázkové tetovanie. Ako agentúru SITA informovala Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR, výrobky nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Nemecku a v Českej republike. "V sprchovom géle v tvare kačičky Bath & shower gel, duck-shaped z Číny bol zistený prekročený povolený limit pre mikroorganizmy a výskyt patogénneho mikroorganizmu," vysvetlil hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas. Druhým výrobkom je dočasné obrázkové tetovanie na pokožku Funny Faces Temporary Tattoos značky Funny Products z Nemecka. Nachádza sa v ňom nepovolená látka - Methylisothiazolinone. Látka je povolená len do zmývateľných výrobkov. Výrobky nie sú bezpečné, čo je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch. "Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike," upozornil Mikas.

Viac k témam: nebezpečná kozmetika
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Hygienici upozorňujú na nebezpečné kozmetické výrobky, môžu sa vyskytnúť aj na Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.

23.10.2019 (Webnoviny.sk) - Severokórejský líder Kim Čong-un nariadil zbúranie juhokórejských hotelov a ďalších turistických zariadení postavených Juhokórejčanmi v letovisku v Diamantových horách. Dôvodom je pravdepodobne fakt, že Soul nechce porušiť medzinárodné sankcie a obnoviť zájazdy do oblasti. Oficiálna Kórejská ústredná tlačová agentúra (KCNA) v stredu uviedla, že Kim počas návštevy letoviska označil tamojšie stavby za "zašlé" a postrádajúce národný charakter. Zároveň skritizoval súvisiacu severokórejskú politiku presadzovanú za vlády svojho otca ako príliš závislú od Juhu. Letovisko bolo v minulosti považované za symbol spolupráce medzi Pchjongjangom a Soulom. Juh zájazdy do oblasti zrušil v roku 2008, keď tam severokórejský vojak zastrelil juhokórejského turistu. Kimove vyjadrenia prichádzajú v čase pokračujúceho ochladenia vzťahov so Soulom a sú tvrdou ranou zbližovacím snahám liberálneho juhokórejského prezidenta Mun Če-ina, ktorý sa s Kimom v poslednej dobe tri razy stretol. Juhokórejskí predstavitelia nové vyjadrenia zatiaľ nekomentovali a uviedli, že musia úmysly Kima najprv dôkladnejšie preskúmať.

Viac k témam: hotel, Južná Kórea
Zdroj: Webnoviny.sk - Kim Čong-un nariadil zbúranie juhokórejských hotelov v letovisku v Diamantových horách © SITA Všetky práva vyhradené.

23.10.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 23. októbra, 12:05
Rekreačný príspevok nebude povinný pre všetkých zamestnávateľov. Národná rada SR v stredu neschválila príslušný návrh novely Zákonníka práce od poslancov za Slovenskú národnú stranu (SNS). Za rozšírenie povinnosti uhrádzať príspevok na rekreáciu na Slovensku aj pre zamestnávateľov s menej ako 50 zamestnancami od roku 2021 hlasovalo iba 70 poslancov, proti bolo 32 a zdržalo sa 42 zákonodarcov. Z hlasujúcich poslancov za vládny Most-Híd sa zdržali ôsmi, návrh národniarov spomedzi nich podporili len dvaja - Andrej Hrnčiar a Peter Kresák.

Podpora domáceho cestovného ruchu

Poslanci pred konečným hlasovaním o tomto bode pritom podporili doplňujúci pozmeňujúci návrh Radovana Baláža (SNS). Ten navrhoval, aby zamestnávatelia prerokovali poskytovanie príspevku na rekreáciu v podobe elektronického rekreačného poukazu so zástupcami zamestnancov, či o tieto poukazy majú záujem. Platnosť poukazu podľa poslanca mala zaniknúť dňom skončenia pracovného pomeru so zamestnancom, čo by zmiernilo náklady zamestnávateľa spojené s poskytovaním príspevku na rekreáciu. Provízia za využívanie poukazu na základe zmluvy s jeho vydavateľom mala byť maximálne 3 % z hodnoty preukazu.

O príspevok je potrebné požiadať

Baláž tiež navrhol, aby oprávnenými nákladmi boli aj preukázané výdavky zamestnanca na jeho rodiča, a to aj bez účasti zamestnanca na rekreácii. "Cieľom tohto opatrenia je podpora domáceho cestovného ruchu a umožnenie rekreácie aj starším osobám zväčša poberajúcim dôchodkové dávky, ktorých deti - zamestnanci sú prínosom pre ekonomiku tohto štátu a ich zamestnávateľov," poznamenal Baláž. Od začiatku roka 2019 sa rekreačný príspevok vzťahuje iba na zamestnávateľov s viac ako 49 zamestnancami. Podmienkou je pracovný pomer zamestnanca trvajúci najmenej 24 mesiacov, pričom o príspevok je potrebné požiadať. Ostatní zamestnávatelia môžu, ale nemusia, svojím zamestnancom príspevok na rekreáciu poskytnúť. Zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi príspevok na domácu rekreáciu v sume 55 % z oprávnených výdavkov vo výške 500 eur, najviac však 275 eur za rok.

Viac k témam: predseda Slovenskej národnej strany (SNS), rekreačné poukazy
Zdroj: Webnoviny.sk - Dankovi po ministerstve neprešlo v parlamente ani rozšírenie rekreačných poukazov © SITA Všetky práva vyhradené.

23.10.2019 (Webnoviny.sk) - Administratíva Hongkongu v stredu stiahla sporný návrh zákona, ktorý viedol na ostrove k rozsiahlym protestom. Minister pre bezpečnosť miestnej samosprávy John Lee poslancom povedal, že k tomuto krok pristúpili preto, lebo návrh vyústil do "konfliktov v spoločnosti". S cieľom jasne vyjadriť postoj vlády minister zákonodarnému zboru povedal: "Oficiálne oznamujem stiahnutie návrhu zákona". Prodemokratickí poslanci sa mu okamžite snažili položiť otázky, on im však odmietol odpovedať. Návrh sa týkal vydávania osôb podozrivých zo spáchania trestnej činnosti do pevninskej Číny a v Hongkongu spustil niekoľkomesačné masové protesty neraz sprevádzané násilím. Hongkonská samospráva schvaľovanie príslušnej legislatívy pod nátlakom odložila, demonštranti však žiadali jej oficiálne stiahnutie. Protestujúci medzičasom pridali aj celý rad ďalších požiadaviek, ktoré zahŕňajú napríklad demokratické voľby, nezávislé vyšetrenie tvrdých policajných zásahov či prepustenie zatknutých demonštrantov.

Viac k témam: návrh zákona, protesty
Zdroj: Webnoviny.sk - Hongkonská vláda stiahla kontroverzný návrh zákona, ktorý vyvolal násilné masové protesty © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 3452

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner