22. júl 2018
Facebook
piatok, 13 október 2017 15:00

Summit k dvojakej kvalite potravín môže byť podľa Fica kľúčový, nechceme byť občanmi druhej kategórie

Written by 
Rate this item
(0 votes)

  • aktualizované 13. októbra, 13:59
BRATISLAVA 13. októbra (WebNoviny.sk) - Piatkový samit krajín Visegrádskej štvorky (V4) k dvojakej kvalite produktov v Európskej únii môže byť podľa premiéra Roberta Fica kľúčovým pre zmenu správania sa nadnárodných spoločností. "Ak štyri krajiny, ktoré sú členskými štátmi Európskej únie, spolu s ďalšími štátmi hovoria veľmi jasne, že si neželáme byť občanmi druhej kategórie, toto všetko môže viesť k zásadným zmenám správania sa nadnárodných spoločností," uviedol na tlačovej besede k piatkovému samitu. Odporúčame:
Porovnanie cien potravín: V Poľsku sú o tretinu lacnejšie ako u nás, v Rakúsku si priplatíme 40% Ako dodal, víta plán, ktorý na samite predstavila komisárka Európskej komisie pre spravodlivosť a ochranu práv spotrebiteľov Věra Jourová. "Domnievame sa, že kroky, ktoré navrhuje Európska komisia, môžu byť prospešné a môžu nám všetkým pomôcť," povedal Fico. Predsedovia vlád krajín V4 sa podľa Fica stretnú aj s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom.

Smernica o nekalých obchodných praktikách

Premiér Českej republiky Bohuslav Sobotka ocenil, že Slovensko začalo otvárať tému dvojakej kvality potravín. Európska komisia podľa neho nebrala tento problém ako svoju prioritu, hoci ide o častý a závažný jav. Česká republika podľa neho podporuje zmenu európskej legislatívy, keďže členské štáty únie nemôžu dvojakú kvalitu potravín vyriešiť samé. Zobraziť fotogalériu k článku:
Summit o rovnakej kvalite potravín "V Českej republike sme presvedčení o tom, že je nutné, aby sme revidovali smernicu o nekalých obchodných praktikách," povedal Sobotka. Súčasná podoba smernice podľa neho neumožňuje jednoznačný a dostatočný postih nekalého správania sa, ktoré spočíva v dvojakej kvalite produktov. Ocenil, že Európska komisia predstavila novú metodiku, ktoré by mala umožniť lepšie porovnávať kvalitu potravín a porovnávať dodržiavanie predpisov o ochrane spotrebiteľa. Ak má podľa neho EÚ jeden spoločný trh, mala by mať aj jednotné pravidlá na ochranu spotrebiteľa.

Porušovanie pravidiel vnútorného trhu EÚ

Predseda vlády Maďarska Viktor Orbán považuje dvojakú kvalitu produktov v EÚ za porušenie pravidiel vnútorného trhu. Podľa neho je Európska komisia (EK) povinná zachrániť vnútorný trh. Chce počkať na to, aké kroky v tejto oblasti prijme EK. "Pokiaľ Európska komisia neprijme legislatívu, budeme to robiť v Maďarsku," uviedol. Predsedníčka vlády Poľska Beata Szydlová upozornila na to, že problém dvojakej kvality produktov narušuje zásady spoločného trhu a je výsledkom protekcionizmu, ktorý v poslednom čase začína dominovať v niektorých častiach únie a ničí spoločný trh.

Summit o dvojakej kvalite produktov

Summit venovaný dvojitej kvalite produktov sa koná v Bratislave v piatok 13. októbra tohto roka. Nesie názov "Za rovnakú kvalitu produktov pre všetkých“ a je miestom pre diskusiu a hľadanie riešení proti praktikám, ktoré vytvárajú dve kategórie spotrebiteľov s cieľom uskutočniť nutné kroky pre dosiahnutie nápravy. Do Bratislavy pricestoval predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka, predseda vlády Maďarska Viktor Orbán, predsedníčka vlády Poľskej republiky Beata Szydlowá, komisárka Európskej komisie pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věra Jourová, zástupcovia vlád členských krajín EÚ a V4, ako aj predstavitelia Európskeho parlamentu zodpovední za oblasť poľnohospodárstva a vnútorného trhu, a tiež zástupcovia viacerých spotrebiteľských združení.          

Viac k témam: Beata Szydlová, Bohuslav Sobotka, dvojaká kvalita potravín, Európska únia, potraviny, Robert Fico, V4 Vyšehradská štvorka, Viktor Orbán
Zdroj: Webnoviny.sk - Summit k dvojakej kvalite potravín môže byť podľa Fica kľúčový, nechceme byť občanmi druhej kategórie © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 84 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner