20. september 2018
Facebook
utorok, 15 máj 2018 17:00

Nicholsonová podala v prípade roľníka Béreša trestné oznámenie, podľa ministerstva bola zneužitá

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 15. mája (WebNoviny.sk) - Podpredsedníčka NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Lucia Ďuriš Nicholsonová podala v utorok trestné oznámenie v súvislosti s prípadom drobného roľníka Juraja Béreša z Michaloviec. Ten mal prísť o pôdu podľa SaS podozrivým konaním Slovenského pozemkového fondu, ktorého riaditeľkou bola aj ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Lucia Ďuriš Nicholsonová sa zároveň otvoreným listom obrátila na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. Strana SaS o tom informovala na utorkovom brífingu.

Na poli prišiel aj o zdravie

„Generálny prokurátor pomenoval, čo sa dialo samostatne hospodáriacim roľníkom v tejto krajine celé roky. Preto som sa rozhodla, že napíšem aj otvorený list, ktorým mu odstúpim trestné oznámenie,“ uviedla Nicholsonová na brífingu v budove Generálnej prokuratúry SR. Trestné oznámenie sa týka viacerých trestných skutkov - podľa SaS mohlo dôjsť k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu poškodzovania cudzích práv, lúpeže, poškodzovania cudzej veci, subvenčného podvodu v súbehu s trestným činom poškodzovania finančných záujmov EÚ, prípadne aj iných trestných činov. Odporúčame:
Pellegrini rokoval s ministerkou Matečnou o pridanej hodnote potravín aj o podpore farmárov „Pán Béreš podozrivým konaním Slovenského pozemkového fondu (SPF) v zastúpení Gabriely Matečnej prišiel o pôdu, ktorú dovtedy obrábal, čo vie doložiť potvrdeniami. Podozrivým konaním Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) v zastúpení Juraja Kožucha prišiel o dotácie. A keď chcel na poli chrániť vlastnú úrodu, ktorú na pozemkoch sial, prišiel aj o zdravie. Na poli ho tri dni bili ľudia prepojení na skupinu okolo grófky Ľubice Roškovej a jej kumpána Patrika Šuchtu, v prospech ktorých Slovenský pozemkový fond najskôr previedol jeho pôdu a v prospech ktorých následne PPA udelila aj dotácie,“ poznamenala Nicholsonová.

Reakcia ministerstva pôdohospodárstva

Ministerstvo pôdohospodárstva v reakcii na utorkový brífing strany SaS uviedlo, že predstaviteľky strany SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová a Jarmila Halgašová boli zneužité na ovplyvnenie súdneho konania farmárom Jurajom Bérešom. Ten si podľa ministerstva pôdohospodárstva vo vzťahu k štátu v minulosti neplnil zákonné povinnosti a nestaral sa o zverenú pôdu. "Agrorezort má dôvodné podozrenie, že vzhľadom na to, že pán Béreš je aktuálne v súdnom spore so Slovenským pozemkovým fondom, je pravdepodobné, že zneužil predstaviteľky SaS na ovplyvnenie súdneho konania," uviedlo ministerstvo. Odporúčame:
Aktualizované: Matečná odmieta opozičné tvrdenia o zlyhaní a z funkcie neodstúpi, vyzýva na diskusiu Béreš podľa rezortu pôdohospodárstva opakovane neuhrádzal nájomné v termíne splatnosti faktúr, nereagoval na písomnosti fondu, zároveň mal dendrologický posudok vypracovaný znalcom v roku 2014 jasne potvrdiť, že sady, ktoré mal od SPF Béreš prenajaté 10 rokov, neobhospodaroval. Zároveň podľa ministerstva na Béreša podali starostovia viacerých obcí podnety za zlé zaobchádzanie s prenajatou pôdou a neplnenie si daňových povinností voči obciam.

Ministerka podľa Béreša klame

Béreš sa vo svojej reakcii ohradil voči tvrdeniam ministerstva, že si neplnil záväzky a povinnosti voči SPF, obciam, resp. fondom sociálneho a zdravotného poistenia. „Ministerka Matečná klame. Všetko je dokázateľné na papieroch,“ uviedol Juraj Béreš. Dodal, že je pripravený poskytnúť Generálnej prokuratúre SR veľmi citlivé dôkazy, ktoré ešte neboli medializované.

Viac k témam: Generálna prokuratúra SR, Jarmila Halgašová, Jaromír Čižnár, Juraj Béreš, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Nicholsonová podala v prípade roľníka Béreša trestné oznámenie, podľa ministerstva bola zneužitá © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 49 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner