16. október 2018
Facebook
Trestný súd vo Francúzsku poslal za mreže ženu, ktorá sa vydávala za jednu z obetí teroristických útokov v Paríži z novembra 2015 a vďaka tomu sa obohacovala. Z fondov, ktoré vznikli na podporu obetí, si neoprávnene privlastnila až do 20-tisíc eur. Tridsaťtriročná Alexandra Damien si za podvod a krivú prísahu odsedí vo väzení šesť mesiacov.

Navštívila terapiu pre obete

Damien tiež podvodne využila možnosť navštevovať terapiu v hoteli v Normandii, ktorú financovala Francúzska asociácia obetí terorizmu. Za toto konanie a iné trestné činy dostala 18-mesačný podmienečný trest, píše spravodajský portál BBC.

Podvod na sociálnych sieťach

Strelci a samovražední atentátnici zabili pri útokoch v Paríži 130 ľudí. K útokom sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát. Damien sa údajne chystala navštíviť bar Le Carillon, ktorý bol jedným z miest, kde útočníci zasiahli, ale nakoniec zmenila plány. Neskôr na sociálnych médiách zverejnila fotografie jazvy, o ktorej tvrdila, že jej ju spôsobila puška jedného z útočníkov. Žena si tiež potom nechala vytetovať latinské motto mesta Paríž "Fluctuat nec mergitur" (v preklade Zmieta sa, ale nepotopí sa).

Viac k témam: Alexandra Damien, Islamský štát, krivá prísaha, podvod
Zdroj: Webnoviny.sk - Ženu, ktorá sa vydávala za obeť teroristického útoku v Paríži, odsúdili na pol roka vo väzení © SITA Všetky práva vyhradené.

SPIŠSKÝ HRHOV 16. októbra (WebNoviny.sk) - Práca, vzdelanie a slušné bývanie sú základom pre integráciu rómskej menšiny do majoritnej spoločnosti. Konštatovali to v utorok po návšteve obce Spišský Hrhov generálny tajomník Rady Európy Thorbjørn Jagland, predseda vlády SR Peter Pellegrini a splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz.

Rómovia si postavili domy

Hostia v sprievode starostu Spišského Hrhova Vladimíra Ledeckého si prezreli obecné podniky, v ktorých pracuje okolo 50 a v sezóne približne stovka Rómov, navštívili miestnu pálenicu. Pozreli si hudobné múzeum, navštívili aj základnú školu. Obzreli si staršie i novšie modelové domy, ktoré si postavili s pomocou miestneho podniku Rómovia. V obci žije takmer 2 000 obyvateľov, z toho je približne štyristo Rómov. Nikde sme nevideli chatrče, všetci Rómovia žijú v murovaných domoch.
Ako povedal generálny tajomník Rady Európy Thorbjørn Jagland, o Spišskom Hrhove vedel skôr, ako o obci písali noviny New York Times. "Táto návšteva na mňa hlboko zapôsobila a na vlastné oči som mal možnosť vidieť, že sa dajú robiť úžasné veci bez veľkého množstva financií, keď sa chce, no je to na ľuďoch. Kľúčom k úspechu je práca a vzdelanie. Je to dobrý príklad pre ostatných,“ vyslovil Jagland, uznanie starostovi Spišského Hrhova.

Premiér ocenil prácu starostu

Predseda vlády Peter Pellegrini uviedol, že na riešenie rómskej problematiky máme potrebnú legislatívu, grantové schémy. Teraz už treba len konkrétne činy. „Tu v Spišskom Hrhove sa ukázalo, že sa to dá a robotu vidieť. Rómovia tu nažívajú spolu s väčšinovým obyvateľstvom bez problémov. Musím oceniť prácu starostu,“ povedal Pellegrini. Doložil, že na Slovensku je viac takýchto obcí, no pripustil, že v niektorých osadách je situácia katastrofálna. Vyslovil však presvedčenie, že po komunálnych voľbách sa nájdu ďalší starostovia, ktorí budú mať chuť a pustia sa riešiť zlepšenie života Rómov. "V spolupráci so splnomocnencom prijme vláda rad opatrení, ktoré nebudú zamerané len na sociálnu inklúziu, ale najmä na zlepšenie vzdelávania, ako aj na opatrenia, ktoré by mohli motivovať zamestnávateľov, aby viacej Rómov prijímali do práce, aby videli, že keď sa pracuje, tak sa aj zarába a dá sa slušne žiť. Rómom treba dať prácu, vzdelanie,“ povedal Pellegrini. Doložil, že treba pracovať nielen so starostami, ale aj s rómskymi komunitami, aby sa chceli zmeniť, aby chceli krajší a lepší život.

Postupovali podľa zdravého rozumu

„My nie sme dokonalí, nie sme geniálni, my sme nerobili nijaké štúdie, len postupujeme podľa zdravého rozumu,“ povedal Ledecký. Problém, ktorý sa ukazuje, treba riešiť, lebo všetko je problém starostu. Doložil, že naša vláda, tá bývalá, súčasná i budúca, by mali klásť väčší dôraz, aby starostovia konali, bez nich to nejde, musia veci riešiť a vláda im na to musí vytvoriť podmienky. Doložil, že samospráva nie je presvedčená, že ona s tým problémom môže pohnúť. „My sa tomu systematicky venujeme 18 rokov. Po desiatich rokoch každý mal bývanie, teplú vodu. Chodí tu veľa starostov, veľa primátorov, aby zistili, ako to u nich zlepšiť. Poviem úprimne, len desať percent z tých či prídu a venujeme im svoj čas, naozaj dosiahnu nejaké výsledky, ten zvyšok pokračuje v ignorovaní tejto problematiky,“ povedal Ledecký. Aj on potvrdil, že základom je dať Rómom prácu, ale takú prácu v normálnej napríklad obecnej firme, kde nazbierajú nejaké zručnosti a skúsenosti a vedia sa potom uplatniť aj v inej firme.

Viac k témam: Peter Pellegrini, rómovia, Thorbjørn Jagland
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Starostu Spišského Hrhova ocenil Pellegrini aj Jagland, môže za to úspešná integrácia Rómov © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 16. októbra (WebNoviny.sk) - Poslanci začali rokovanie 35. schôdze parlamentu. V jej úvode poslankyňa NR SR za hnutie OĽaNO Veronika Remišová navrhovala, aby parlament postupoval v zmysle rokovacieho poriadku a aby rokovanie pokračovalo štandardne, hlasovalo sa v štandardných časoch a aby rokovanie trvalo do 19:00 a nie do 20:00. Podľa nej predseda NR SR Andrej Danko umelo urýchľuje schôdzu a vytvára pre poslancov viac voľna, čo dehonestuje parlament. Danko na margo toho uviedol, že dôvodom sú zahraničné pracovné cesty poslancov a práca zákonodarcov je aj mimo pléna. Poslanci jej návrh neschválili. Poslanci NR SR budú na 35. schôdzi rokovať o dve hodiny dlhšie, ako býva zvykom. Rokovanie sa teda bude každý deň končiť až o 20:00 a nie o 19:00. Zároveň budú mať poslanci kratšiu obednú prestávku. Tá sa skráti z dvoch hodín na jednu. Rokovať teda budú od rána od 09:00 do 13:00 a potom od 14:00 do večera. Rozhodlo o tom v pondelok poslanecké grémium. Okrem toho grémium rozhodlo, že poslanci nebudú hlasovať v stredu o 17:00, ale len o 11:00. Hlasovať poslanci nebudú vo štvrtok, ani v piatok či pondelok.

Viac k témam: Andrej Danko, Veronika Remišová
Zdroj: Webnoviny.sk - Danko umelo urýchľuje schôdzu, podľa Remišovej tak dehonestuje parlament © SITA Všetky práva vyhradené.

Na Slovensku by malo vzniknúť takmer 300 nových pracovných miest. Plánujú ich vytvoriť traja zahraniční investori. Ide o dve rakúske spoločnosti Schelling Slovakia a LOPAS a taliansku firmu Intercable S.R.L. Spoločnosti by mali celkovo preinvestovať viac ako 14 miliónov eur. Ako informovalo Ministerstvo hospodárstva SR, od štátu už požiadali poskytnutie investičných stimulov v celkovom objeme 3,6 milióna eur.

Komponenty pre elektromobily v Kriváni

Spoločnosť Intercable S.R.L. plánuje v obci Kriváň vybudovať nový závod na výrobu komponentov pre elektromobily. Vo fabrike na strednom Slovensku by sa mali konkrétne vyrábať vysokonapäťové zariadenia na prenos elektrickej energie z akumulátorov do elektromotorov. Spoločnosť plánuje preinvestovať 7,1 milióna eur. Do štyroch rokov by mala vytvoriť 239 nových pracovných miest. Spoločnosť požaduje od štátu investičnú pomoc výlučne vo forme úľavy na dani z príjmu v celkovej výške 2,5 milióna eur.

Strojárska výroba v Kechneci

Firma Schelling Slovakia chce rozšíriť svoju strojársku výrobu v Kechneci. V závode na východe Slovenska vyrába zvárané oceľové konštrukcie a strojné súčastí. Spoločnosť plánuje preinvestovať 6,4 milióna eur a vytvoriť 40 nových pracovných miest. Na ministerstvo hospodárstva už podala žiadosť na poskytnutie investičnej pomoci v objeme 900 tisíc eur. Z toho 300 tisíc eur by mala byť dotácia na obstaranie hnuteľného a nehnuteľného majetku a zvyšok by mala byť štátna pomoc vo forme úľavy na dani z príjmu.

Výroba eko domov v Lučenci

Spoločnosť LOPAS chce za vyše pol milióna eur vybudovať v Lučenci nový závod na výrobu eko domov. „Investor bude na Slovensku vyrábať prefabrikované prvky pre následnú výrobu domov v Rakúsku,“ doplnilo ministerstvo hospodárstva. Stavebné prvky pre steny a stropy budú vyrábané z dreva, hliny a slamy. Vďaka tejto investícii by malo vzniknúť 17 nových pracovných miest. Spoločnosť požaduje od štátu investičnú pomoc v celkovej výške 218 tisíc eur.

Viac k témam: Intercable S.R.L., LOPAS, pracovné miesto, Schelling Slovakia, stimuly
Zdroj: Webnoviny.sk - Traja investori chcú na Slovensku vytvoriť stovky pracovných miest, od štátu žiadajú stimuly © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA/NOVÉ ZÁMKY 16. októbra (WebNoviny.sk) - Pri dopravnej nehode, ktorá sa stala v utorok popoludní v okrese Nové Zámky medzi obcami Veľká Maňa a Trávnica, zomrel 47-ročný cyklista. Dvadsaťdeväťročný vodič terénneho auta jazdiaci smerom na obec Trávnica zozadu narazil do cyklistu jazdiaceho pri pravom okraji vozovky. Cyklista zraneniam na mieste podľahol. Ako agentúru SITA informovala nitrianska policajná hovorkyňa Božena Bruchterová, vodič sa podrobil dychovej skúške na alkohol. Výsledok bol negatívny.

Viac k témam: cyklista, nehoda, zrážka cyklistu s autom
Zdroj: Webnoviny.sk - Vodič terénneho auta zozadu narazil do cyklistu, ten zraneniam na mieste podľahol © SITA Všetky práva vyhradené.

Tropická búrka zasiahla územia na východe Jemenu. Silný dážď a záplavy si za tri dni vyžiadali tucty zranených, ale aj materiálne škody a mŕtvy dobytok. V utorok o tom informovali zástupcovia tamojších úradov a tiež Organizácie Spojených národov (OSN) s tým, že búrka zasiahla približne 70 percent provincie Mahra. Obyvateľov zaplaveného hlavného mesta prevážajú do bezpečia dve lietadlá, jedno jemenské a druhé zo Spojených arabských emirátov. Zástupca provinčných záchranárov potvrdil, že stovky domov sú poškodených alebo zničených a voda zabila tisíce kusov dobytka. Tisíce obyvateľov utekajú pred záplavami do hôr. Niektoré oblasti sú bez elektriny. Podľa OSN v provincii Mahra utrpelo zranenia 33 ľudí a búrka zasiahla celkovo dvetisíc rodín. Najväčšie škody hlásia z pobrežia. Postihnuté oblasti už začali prijímať humanitárnu pomoc.

Viac k témam: Mahra, počasie, tropická búrka
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Tropická búrka zasiahla provinciu Mahra, zaplavila hlavné mesto a zabila tisíce zvierat © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 16. október (WebNoviny.sk) - Ministerka školstva Martina Lubyová je s rozpočtom pre ministerstvo školstva spokojná. Reaguje tak na kritiku komory učiteľov na návrh rozpočtu pre rok 2019.

Priblíženie k najvyspelejším krajinám sveta

Lubyová ďalej vysvetľuje, že cieľom rezortu v Národnom programe rozvoja výchovy a vzdelávania je dofinacovávať školstvo tak, aby sme sa priblížili k najvyspelejším krajinám sveta, ako sú krajiny OECD. „V rozpočte na rok 2019 je o takmer 200 miliónov viac na oceňovanie a platy učiteľov, vedcov, výskumníkov a na zvyšovanie ich platových taríf, čo zatiaľ nevidieť v tabuľkách štátneho rozpočtu, pretože tieto peniaze boli dorokované po tom, ako v máji začal vznikať rozpočet. Je ich vidieť v Národnom programe rozvoja výchovy a vzdelávania," vysvetlila šéfka rezortu školstva.

Platba za Národný futbalový štadión

Povedala však aj to, že rezort školstva má oproti roku 2018 v štátnom rozpočte pokles o 75 miliónov eur a na druhej strane navýšenie ďalším dohovorom o 50 miliónov eur. „To znamená, že celková bilancia je takmer o 25 miliónov eur menej. Treba však pripomenúť, že vo vlaňajšom rozpočte boli financie navýšené najmä pre Národný futbalový štadión, a to až vo výške 63 miliónov eur. Tento rok nám to nefiguruje v rozpočte, tak veľký pokles je spôsobený jednorazovou platbou za Národný futbalový štadión," vysvetlila Lubyová a na záver zdôraznila, že keď sa odrátajú financie v rozpočte vyčlenené na tento zámer, tak rezort bude mať v budúcom roku o 38 miliónov eur viac na bežné výdavky.

Viac k témam: Martina Lubyová, Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR, školstvo, Slovenská komora učiteľov
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerka Lubyová je spokojná s návrhom rozpočtu pre školstvo a hovorí aj o platoch učiteľov © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 16. októbra (WebNoviny.sk) - O zákaze potratov parlament na októbrovej schôdzi rokovať nebude. Ústavnoprávny výbor NR SR na žiadosť predsedu NR SR Andreja Danka vyložil Rokovací poriadok tak, že zákonodarný zbor o podobnom návrhu hlasoval v júni.

Úzkoprsý výklad ustanovenia

Podľa Rokovacieho poriadku môže NR SR rozhodovať o podobnej veci až po šiestich mesiacoch. Na základe stanoviska výboru Danko návrh Richarda Vašečka nezaradil na rokovanie. Vašečku rozhodnutie výboru neprekvapuje. „Rešpektujem ho, aj keď s ním nesúhlasím. Je to úzkoprsý výklad ustanovenia. Nič sa však nemení na tom, že snaha o obmedzenie potratov zákonom bude pokračovať ďalej. V duchu toho rozhodnutia sa budem snažiť, aby sa na rokovanie návrh dostal čím skôr, teda buď v decembri, alebo najneskôr v januári 2019,“ povedal v utorok pre agentúru SITA nezaradený poslanec Richard Vašečka, ktorý do parlamentu predložil novelu zákona o umelom prerušení tehotenstva .

Návrh predložila aj Kotlebova ĽSNS

Potrat podľa nezaradeného poslanca nie je riešenie, a aj keď sa vykonáva, mal by byť dovolený len z veľmi vážneho dôvodu. Vašečka navrhoval v predloženej novele zrušiť potraty na požiadanie. Parlament začal v máji rokovať o návrhu Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko o novele zákona o umelom prerušení tehotenstva. Kotlebovci chceli zrušiť možnosť vykonávať interrupcie do 12 týždňov tehotenstva len na základe žiadosti ženy. Na návrh poslanca Smeru-SD Juraja Blanára v júni rozhodli, že hlasovať o návrhu ĽSNS sa nebude.

Viac k témam: potrat, Richard Vašečka, tehotenstvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Parlament nebude rokovať o zákaze potratov, Vašečku rozhodnutie výboru neprekvapuje © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 16. októbra (WebNoviny.sk) -  Opoziční poslanci žiadali na začiatku rokovania 35. schôdze parlamentu niekoľko návrhov, ktoré však neboli schválené.

Vzdelanie Andreja Danka

Nezaradený poslanec Zsolt Simon neúspešne žiadal presunúť rokovanie o návrhu Danka na prijatie uznesenia NR SR k pracovnej definícii antisemitizmu vypracovanej Medzinárodnou alianciou pre pripomínanie holokaustu (IHRA) a prijatej jej 31 účastníckymi štátmi (vrátane Slovenskej republiky) dňa 26. mája 2016 v Bukurešti. Ako dôvod uviedol, že Danko by mal do ďalšej schôdze vyvrátiť pochybnosti o tom, ako získal svoje vzdelanie. Poslanec za ĽSNS Marian Kotleba chcel doplniť do programu schôdze návrh na prijatie uznesenia k pracovnej definícii antislovakizmu. Návrh poslanci nepodporili.

Rokovanie potrvá deväť dní

Ďalším návrhom bol návrh poslanca Igora Matoviča (OĽaNO), ktorý žiadal prijať uznesenie, aby sa poslanec Robert Fico (Smer-SD) vzdal poslaneckého mandátu. Podľa Matoviča je Fico zodpovedný za to, že podozrivý z objednávky vraždy Jána Kuciaka dlhé roky stál nad zákonom a užíval si ochranu. V poradí 35. schôdza Národnej rady SR sa začala v utorok o 13:00, rokovanie je naplánované na deväť dní. Na zákonodarcov čaká 88 bodov programu rokovania. Zákony predložia jednotlivé ministerstvá, ďalšie budú z dielne koaličných i opozičných poslancov. V utorok o 17:00 budú poslanci hlasovať o bodoch z minulej schôdze, medzi ktorými je aj očakávaný zákon o politických stranách či zákon o platových pomeroch starostov a poslancov.  

Viac k témam: Andrej Danko, Igor Matovič, Ján Kuciak, Robert Fico, titul, Zsolt Simon
Zdroj: Webnoviny.sk - Matovič v parlamente žiadal, aby sa Fico vzdal poslaneckého mandátu v súvislosti s kauzou Kuciak © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 16. októbra (WebNoviny.sk) - Slovensko sa v nadchádzajúcich týždňoch spoločne s vojakmi z 31 spojeneckých a partnerských krajín Severoatlantickej aliancie (NATO) zapojí do vojenského cvičenia Trident Juncture 2018. Ide o najrozsiahlejšie cvičenie NATO od konca studenej vojny, na ktorom sa zúčastní 45-tisíc vojakov. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková.

Trident Juncture 2018 rozdelia na dve časti

"Naši vojaci si spolu s kolegami z partnerských krajín precvičia schopnosť NATO plánovať a realizovať obsah článku 5 Severoatlantickej zmluvy, od výcviku vojsk na taktickej úrovni až po veliteľské štruktúry,“ vysvetlil minister obrany SR Peter Gajdoš. "Takéto cvičenia sú pre jednotu a interoperabilitu Aliancie nevyhnutné,“ zdôraznil. Aliančné cvičenie Trident Juncture 2018 rozdelia na dve časti. V rámci štábnej časti cvičenia (TRJ18 CPX) sa budú piati slovenskí vojaci v Taliansku podieľať na plánovaní a koordinácii spravodajskej činnosti, určovaní cieľov, logistiky vzdušných operácií, použitia prvkov protivzdušnej obrany, ako aj na riadení palebnej podpory.

Špecifické úlohy

Ďalší štyria príslušníci slovenských ozbrojených síl budú v rámci druhej poľnej časti (TRJE18 LIVEX) v Nórsku plniť špecifické úlohy v súvislosti s plánovaním a riadením pozemnej a vzdušnej operácie, činnosťami v oblastiach RCHBO, ochrany vlastných síl a zdravotníckej podpory operácie. Trident Juncture 2018 sa bude konať od 25. októbra do 23. novembra v priestore stredného a východného Nórska, okolitých oblastí severného Atlantiku a Baltského mora vrátane Islandu, Talianska a vzdušného priestoru partnerských krajín Fínska a Nórska. Počas cvičenia bude použitých približne 150 kusov leteckej techniky, 70 lodí a viac ako 10-tisíc vozidiel.

Viac k témam: Ministerstvo obrany SR, NATO, obrana, Peter Gajdoš
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko sa zapojí do najväčšieho vojenského cvičenia NATO, cieľom bude realizácia článku päť © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 1877

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner