21. február 2018
Facebook

BRATISLAVA 21. februára (WebNoviny.sk) - Národná banka Slovenska (NBS) upozorňuje na činnosť londýnskej spoločnosti Plustocks Limited. Firma podľa vyjadrení centrálnej banky ponúka investičné produkty bez splnenia legislatívnych povinností Slovenskej republiky.

Investície do rôznych komodít

Podnikateľská činnosť spoločnosti nepodlieha dohľadu Národnej banky Slovenska a finančné prostriedky investované do aktivít tejto firmy nie sú kryté garančným fondom investícií podľa zákona o cenných papieroch a investičných službách. Odporúčame:
Talianska matka VÚB banky zverejnila ambiciózny plán Spoločnosť Plustocks Limited ponúka podľa centrálnej banky zhodnotenie vkladov klientov vysokým výnosom prostredníctvom investícií do rôznych komodít ako káva, pšenica, platina, ako aj investícií do akcií rôznych spoločností ako Amazon, Apple alebo Alibaba. Okrem vysokých výnosov poukazuje spoločnosť aj na veľmi nízku mieru investičného rizika, keďže investovanie je podľa tvrdenia firmy plne kryté poistením vkladov.

Oficiálne webové sídlo plustocks.com

Spoločnosť ponúkala svoje služby prostredníctvom oficiálneho webového sídla plustocks.com, ktoré je už neaktívne, ako aj prostredníctvom iných osôb, ktoré boli so spoločnosťou v obchodnom styku. Podľa informácií dostupných Národnej banke Slovenska bola spoločnosť dňa 4. 4. 2017 vymazaná z príslušného obchodného registra. Národná banka Slovenska ako inštitúcia oprávnená udeľovať povolenia podľa zákonov, ktoré regulujú finančný trh, upozorňuje, že spoločnosť Plustocks Limited nemá povolenie, ktoré by ju oprávňovalo podnikať v Slovenskej republike vykonávaním činnosti podľa zákona o cenných papieroch a investičných službách. Súčasne Národná banka Slovenska neeviduje spoločnosť ani ako poskytovateľa investičných služieb na základe jednotného európskeho povolenia.

Viac k témam: Alibaba, Amazon, Apple, investovanie, káva, Národná banka Slovenska, platina, Plustocks Limited, pšenica, Svetové komoditné trhy
Zdroj: Webnoviny.sk - Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť spoločnosti Plustocks Limited © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 20. februára (WebNoviny.sk) - Minister zdravotníctva Tomáš Drucker na Kube rokuje o lieku na diabetickú nohu. Informoval o tom portál vZdravotnictve.sk s odvolaním sa na hovorkyňu ministerstva zdravotníctva Zuzanu Eliášovú, Drucker je podľa nej súčasťou delegácie vedenej ministrom vnútra Róbertom Kaliňákom.

Hlavnou témou liek a vybudovanie Centra

Na Kube sa šéf rezortu zdravotníctva stretne s viacerými predstaviteľmi kubánskej exekutívy, predovšetkým však s viceprezidentom rady ministrov Ricardom Cabrisasom a ministrom pre verejné zdravie Robertom Moralesom Ojedom. Odporúčame:
Ministri Kaliňák, Drucker a Kažimír sú na Kube, medzi témami rokovaní je aj Akčný plán 2018 „Hlavnou témou rokovaní je aplikácia lieku Heberprot a vybudovanie Centra pre liečbu diabetickej nohy na Slovensku, ktoré by slúžilo aj pacientom z iných krajín Európy, ako aj ďalšie možnosti vzájomnej spolupráce predovšetkým v oblasti vedy a výskumu,“ dodala Eliášová.

Museli zaškoliť slovenský personál

Liek Heberprot-P doviezli na Slovensko na jar minulého roku ako súčasť deblokácie kubánskeho dlhu. Po dovezení sa ešte mesiac muselo čakať na kubánskych lekárov, ktorí museli zaškoliť slovenský personál. Pacientom sa liek podával v troch nemocniciach – najprv v Nemocnici J. A. Reimana v Prešove, následne v Univerzitnej nemocnici Bratislava a v Národnom endokrinologickom a diabetologickom ústave v Ľubochni. Heberprot-P je využívaný v 23 krajinách sveta, Slovensko je prvou a jedinou európskou krajinou, v ktorej sa používa. Na Slovensku nie je liek registrovaný, ale právna úprava jeho používanie umožňuje. Z Kuby bolo na Slovensko privezených 7 000 balení tohto lieku.

Viac k témam: Centrum pre liečbu diabetickej nohy, diabetická noha, Kuba, kubánsky liek Heberprot-P, Tomáš Drucker
Zdroj: Webnoviny.sk - Minister Drucker rokuje na Kube o lieku na diabetickú nohu a vybudovaní centra © SITA Všetky práva vyhradené.

Záchranársky vrtuľník zo Žiliny letel dnes na pomoc zraneným lyžiarkam na Martinské hole a do Zuberca v Roháčoch. Na Martinských holiach potrebovalo pomoc 14-ročné dievča s poranenou nohou. „Privolaní záchranári Horskej záchrannej služby jej zranenú dolnú končatinu zafixovali a priviezli k vrtuľníku. Po doplnení liečby lekárom leteckých záchranárov bola pacientka preložená na palubu vrtuľníka a v stabilizovanom stave prevezená do Univerzitnej nemocnice v Martine,“ informovala hovorkyňa leteckých záchranárov AIR-TRANSPORT EUROPE Zuzana Hopjaková. Odporúčame:
Zachranári zasahovali v Malej Fatre aj v Tatrách V lyžiarskom stredisku Zuberec - Milotín v Západných Tatrách si sedemročné dievčatko pri páde na lyžiach poranilo dolnú končatinu v stehne. „Po pristátí vrtuľníka pod svahom si lekár leteckých záchranárov prevzal malú pacientku do svojej starostlivosti a poskytol jej neodkladnú zdravotnú starostlivosť. V sprievode matky bolo dievčatko s podozrením na zlomeninu stehennej kosti letecky prevezené do Univerzitnej nemocnice v Martine,“ dodala Hopjaková.

Viac k témam: horská záchranná služba, lyžiarky, Martinské hole
Zdroj: Webnoviny.sk - Leteckí záchranári museli v utorok pomáhať dvom zraneným lyžiarkam © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 20. februára (WebNoviny.sk) - V materskej škole v Prašníku neďaleko Piešťan majú mimoriadnu situáciu. Malú škôlkárku hospitalizovali s podozrením na prasaciu chrípku. Informáciu priniesol portál televízie Markíza tvnoviny.sk. Po niekoľkých hodinách dostala vysoké teploty, záchranka ju previezla do piešťanskej nemocnice. Ako informuje portál, keďže mali podozrenie, že by mohla mať prasaciu chrípku, transportovali ju do nemocnice na bratislavské Kramáre, kde testy tento vírus potvrdili. Odporúčame:
Slovensko postihla epidémia chrípky, lekári zaznamenali aj úmrtie na ochorenie SARI Podľa riaditeľky materskej školy ide o prasaciu chrípku kmeň H1N1 z roku 2009, ktorá bežné koluje v populácii a má rovnaký priebeh ako klasická chrípka, len je agresívnejšia. Budovu materskej školy na týždeň zatvorili. Zamestnanci priestory čistia a dezinfikujú podľa pokynov hygienikov. Stav dieťaťa je vážny.

Viac k témam: nemocnica, prasacia chrípka, škôlka
Zdroj: Webnoviny.sk - V okolí Piešťan sa objavila prasacia chrípka, malú škôlkarku museli hospitalizovať © SITA Všetky práva vyhradené.

PARÍŽ 20. februára (WebNoviny.sk) — V súvislosti s augustovými útokmi v Barcelone a Cambrilse zadržali vo Francúzsku troch ľudí. Informoval o tom úrad francúzskej prokuratúry. Podozrivých zatkli v južných francúzskych regiónoch Tarn a Gard v utorok. Stalo sa tak po januárovom rozhodnutí sudcu začať plné vyšetrovanie španielskych útokov, ktoré si minulý rok počas najvyššej turistickej sezóny vyžiadali 16 obetí. Odporúčame:
Francúzsky súd oslobodil muža, ktorý ubytoval útočníkov z Paríža Trojicu zadržali v súvislosti s vyšetrovaním "pokusu o vraždu v rámci teroristickej akcie" a "kriminálneho teroristického spolku". Identity a národnosti troch zadržaných nezverejnili. Obvinenia zatiaľ nepadli. Prokuratúra uviedla, že trojica bola súčasťou siete jedného z útočníkov v Španielsku, podrobnosti však neuviedla.

Viac k témam: Barcelona, teroristický útok, teroristický útok v Barcelone, útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Vo Francúzsku zadržali troch ľudí v súvislosti s teroristickými útokmi v Barcelone © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 20. februára (WebNoviny.sk) - Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) potvrdila, že z 32 dieselmotorových jednotiek radu 861, ktoré dodala spoločnosť ŽOS Vrútky, a. s., doteraz nenasadila do prevádzky v regionálnej doprave sedemnásť. Príčinou toho však nie je len ich poruchovosť, ale aj pravidelná údržba a nehody s cestnými motorovými vozidlami. Ako v utorok informoval národný osobný vlakový dopravca, z uvedeného počtu vlakov je aktuálne problematických päť a s dodávateľom sa snažia uviesť tieto vlaky opäť do prevádzky. ZSSK predpokladá, že v krátkom čase sa stav znovu zlepší.

Náhradou sú staré vlaky

Na problém s dieselmotorovými vlakmi ZSSK v utorok upozornilo OĽaNO s tým, že nové moderné vlaky pre častú poruchovosť musia nahrádzať staré motorové vlaky bez klimatizácie. Opozičné hnutie vyzvalo ministra dopravy a výstavby Arpáda Érseka, aby túto situáciu riešil. "Na odstránení technických problémov intenzívne pracujeme so ŽOS Vrútky aj s hlavnými subdodávateľmi projektu. Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) sme opätovne oficiálne požiadali (robíme tak od roku 2016) o okamžité riešenie stavu trate Prešov - Bardejov a zároveň sme na tejto trati pre jej zlý stav prestali nasadzovať dieselmotorové jednotky," uviedol riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč. Odporúčame:
Na meškajúce vlaky ZSSK sa vlani v cieľovej stanici čakalo v priemere sedemnásť minút V Nových Zámkoch je na nasadenie potrebných jedenásť dieselmotorových jednotiek, čo je dlhodobo dodržané a situácia je tam stabilná. V tomto depe ani jeden vlak nemá problémy s kolesami ako na východe. "Nové vedenie ZSSK radikálne sprísnilo podmienky pre záručné a pozáručné opravy, podmienky pre dodanie náhradných hnacích koľajových vozidiel a sankcií za nekvalitnú dodávku všade, kde to bolo možné, resp. pri všetkých nových dodávateľoch," priblížil Kováč. Sprísnené podmienky sú podľa neho súčasťou všetkých zmlúv uzavretých od leta 2016.

Najstaršie jednotky majú sedem rokov

ZSSK obstarala 32 dieselmotorových jednotiek radu 861 od ŽOS Vrútky spolu za takmer 131 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (157 mil. eur vrátane DPH) cez dva projekty, spolufinancované zo zdrojov Európskej únie v rámci Operačného programu Doprava 2007 - 2013. V prvej fáze v roku 2009 dopravca objednal dvanásť jednotiek za skoro 53 mil. eur a v druhej fáze v roku 2013 ďalších dvadsať kusov za 78 mil. eur bez DPH. Odporúčame:
SMK žiada, aby niektoré vlaky EuroCity zastavovali aj v Galante Z prvej série nie je nasadených zatiaľ osem jednotiek, z toho tri pre poškodenie kolies z dôvodu nevhodného koľajového zvršku na trati Prešov - Bardejov, jedna pre neplánovaný výrobný problém, tri sú na pravidelnej údržbe a jedna je po nehode. Z druhej série nie je zaradených do prevádzky deväť jednotiek - jedna pre poškodenie kolies na spomínanej trati Prešov - Bardejov, štyri pre výrobné nedostatky, tri sú na pravidelnej údržbe a jedna je po nehode. "Jednotky z prvej a druhej série sú už mimo záruky, najstaršie majú už sedem rokov. No všetky problémy vozidiel z druhej série, ktoré sa vzťahujú na výrobné nedostatky, sú kryté predĺženou zárukou, zahŕňajúcou motor a chladiaci systém," uviedol Kováč. Problematických je tak podľa neho päť jednotiek.

IC vlaky opäť v prevádzke

Z 32 dieselmotorových jednotiek 861 je rozdelených šestnásť pre depo Humenné, odkiaľ sú nasadzované na trate v Prešovskom a Košickom kraji, a ďalších šestnásť pre depo Nové Zámky, odkiaľ jazdia v regionálnej doprave v Nitrianskom, Trnavskom a Trenčianskom kraji. Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., vznikla ako samostatný osobný dopravca začiatkom roku 2005. Je jednou z troch nástupníckych spoločností bývalých jednotných železníc. Má základné imanie 212,44 mil. eur a jej jediným akcionárom je štát v zastúpení Ministerstva dopravy a výstavby SR. Spoločnosť vykonáva osobnú dopravu vo verejnom záujme na základe objednávky štátu a od decembra 2016 opäť prevádzkuje komerčné IC vlaky bez podpory štátu.

Viac k témam: Tomáš Kováč, vlaky, ZSSK Železničná spoločnosť Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - Železničná spoločnosť priznáva nefunkčnosť nových vlakov, príčinou nie sú len poruchy © SITA Všetky práva vyhradené.

VALLETTA 20. februára (WebNoviny.sk) - Chaos na Maltskom medzinárodnom letisku, jedinom letisku na Malte, spôsobil v utorok poobede požiar v príletovej hale. Z letiska, vzdialeného necelých desať kilometrov od maltskej metropoly Valletta, museli evakuovať stovky pasažierov. Prichádzajúce lety zatiaľ odkláňajú na Sicíliu, odchádzajúce lety majú meškanie. Letisko sa snaží dostať situáciu čo najskôr pod kontrolu, cestujúcich zatiaľ žiada o trpezlivosť. Pri požiari nikto neutrpel zranenia, jeho príčina zatiaľ nie je známa.

Viac k témam: letisko, Malta, požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Požiar na maltskom letisku spôsobil chaos, lety meškali a pasažierov museli evakuovať © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 20. februára (WebNoviny.sk) - Ministerstvo zdravotníctva sa ostro ohradzuje voči zavádzajúcim tvrdeniam predsedu LOZ. "Ministerstvo rezidentský program nijako neobmedzuje a práve naopak rozšírilo ho aj o ďalšie špecializácie, ktorých je nedostatok. Rezort považuje rezidentský program za dôležitý nástroj nevyhnutnej revitalizácie ambulantnej sféry a dôkazom toho je aj skutočnosť, že na rezidentský program vyčlenilo aj o tretinu viac finančných prostriedkov, ako to bolo v minulosti,“ uviedla v reakcii hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová. Ako informovala hovorkyňa, rezidentský program pokračuje aj v tomto roku, naďalej sú doň zaradení všeobecní lekári a pediatri, v priebehu tohto roka pribudnú detskí psychiatri, odborníci na urgentnú medicínu a anestéziológovia. Ministerstvo zdravotníctva zároveň v pravidelných intervaloch vyhodnocuje nedostatok špecialistov v jednotlivých odboroch a na základe toho prehodnocuje ich doplnenie do programu.

Program bol hradený z eurofondov

"Niektoré konkrétne príklady, ktoré LOZ v utorok prezentovalo, boli ešte z čias, kedy bol rezidentský program hradený z Európskych štrukturálnych fondov, riadil sa stanovenými pravidlami a pri porušení pravidiel sa finančné prostriedky vracali cez Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. V jednom z konkrétnych príkladov, ktoré LOZ prezentovalo, vstúpila lekárka do špecializačného štúdia ešte v čase, kedy bol podporovaný z európskych štruktúrovaných fondov," uviedla Eliášová s tým, že vtedy boli všeobecné pravidlá nastavené inak. Odporúčame:
Lekárski odborári odmietajú deštrukčné zmeny ministerstva na rezidentskom programe Rezidentský program je v súčasnosti financovaný zo štátneho rozpočtu, len v roku 2018 doň ide približne 7 miliónov eur. "Na základe uvedenej zmeny z roku 2016 v súčasnosti už vrátenie finančných prostriedkov vynaložených na špecializačné štúdium zo štátneho rozpočtu nehrozí z dôvodov, ktoré uvádza LOZ. Dôvodom na vrátenie finančných prostriedkov vynaložených na špecializačné štúdium zo štátneho rozpočtu v tomto prípade nie je materská či rodičovská dovolenka, ale fakt neukončenia rezidentského programu," objasnila Eliášová. Ak lekárka nastúpila do programu pred májom 2017, na materskej, resp. rodičovskej dovolenke môže byť v súlade s podmienkami určenými príslušnými právnymi predpismi, následne ale musí program riadne ukončiť.

Novela predĺži materskú na tri roky

Podpora materskej a rodičovskej dovolenky je pre ministerstvo takisto jednou z priorít, preto v prípadoch hodných osobitého zreteľa bude k jednotlivým prípadom pristupovať individuálne. Odporúčame:
Spoločnosť všeobecných lekárov žiada dobrovoľné zavedenie eZdravia a viac financií do ambulancií "Takisto pripravujeme novelu zákona, ktorá prerušenie programu kvôli materskej či rodičovskej dovolenke predĺži na tri roky. Materiál je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Čo sa týka výhrady LOZ voči retroaktivite, pravidlá nie sú retroaktívne. Platia pre tých, ktorí po uvedenej zmene následne nastúpia do rezidentského programu. Rezidentský program je dobrovoľný program, ktorého súčasťou je práca na plný úväzok. Program je založený na dobrovoľnej báze, ak chce lekár pracovať na čiastočný úväzok, nevstupuje do rezidentského programu," uzavrela hovorkyňa.

Viac k témam: Lekárske odborové združenie LOZ, Ministerstvo zdravotníctva SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Rezidenčný program bol rozšírený a dofinancovaný, ministerstvo sa ohradzuje voči kritike lekárov © SITA Všetky práva vyhradené.

BERLÍN 20. februára (WebNoviny.sk) - Európska únia podľa nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung pripravuje zoznam amerických produktov, na ktoré zavedie clá, ak Washington obmedzí dovoz hliníka a ocele. Americké ministerstvo obchodu minulý týždeň vyzvalo prezidenta Donalda Trumpa, aby uvalil clá alebo kvóty na zahraničné kovy z dôvodu obáv o národnú bezpečnosť. Odporúčame:
Ak USA voči EÚ zavedú clá, Brusel podľa eurokomisára Oettingera odpovie rovnako Nemecký denník v utorok uviedol, že Európska komisia plánuje odvetné opatrenia zavedením ciel na poľnohospodárske produkty, ale napríklad aj na whiskey a na motocykle Harley-Davidson. Hovorca Európskej únie Margaritis Schinas sa odmietol vyjadriť k zoznamu, o ktorom informoval denník Frankfurter Allgemeine Zeitung, ale povedal, že Európska únia prijme "primerané opatrenia, aby bránila priemysel EÚ". Hovorca konštatoval, že v Bruseli "sme pripravení reagovať rýchlo a primerane v prípade ovplyvnenia nášho exportu akýmikoľvek reštriktívnymi opatreniami zo strany USA".

Viac k témam: Donald Trump, Európska únia, import, Margaritis Schinas, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska únia plánuje uvaliť clo na whiskey, ak Spojené štáty obmedzia dovoz hliníka a ocele © SITA Všetky práva vyhradené.

NEW YORK 20. februára (WebNoviny.sk) - Spoločná európska mena v utorok oproti doláru oslabila, keďže index očakávanej situácie v nemeckej ekonomike, ktorý zostavuje inštitút ZEW, vo februári medzimesačne oslabil o 2,6 bodu na 17,8 bodu. Euro voči doláru kleslo na 1,2357 USD/EUR z hodnoty 1,2413 USD/EUR. Odporúčame:
Dolár v piatok posilnil voči euru aj japonskému jenu Dolár posilnil aj oproti japonskému jenu, a to na 107,13 JPY/USD z úrovne 106,30 JPY/USD.

Viac k témam: dolár, euro, jen
Zdroj: Webnoviny.sk - Spoločná európska mena oproti doláru oslabila, môže za to pokles indexu v nemeckej ekonomike © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 1051

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner