25. apríl 2018
Facebook

BRATISLAVA 24. apríla (WebNoviny.sk) - V roku 2019 sa razantne zvýšia platy vo verejnej správe, štátnej správe, učiteľom a zdravotným sestrám. Vyhlásil to po rokovaní koaličnej rady predseda strany Smer-SD Robert Fico. Ku konkrétnym číslam sa však zatiaľ nechcel vyjadriť. Bývalý premiér taktiež avizoval viaceré opatrenia v sociálnej oblasti, avšak ani pri nich nekonkretizoval bližšie detaily. "Bolo by netaktické, keby sme povedali nejaké čísla, chceme hovoriť so sociálnymi partnermi," povedal Fico. Odporúčame:
Nominácia Sakovej je cynický úškľabok Fica a Pellegriniho nespokojným občanom, tvrdí strana SaS Predseda Smeru poznamenal, že opatrenia by mali vychádzať z princípu "win-win", a teda, že ich ľudia pocítia a zároveň sa zvýšia príjmy štátneho rozpočtu. Ubezpečil, že sociálne opatrenia sa urobia v dobrej ekonomickej situácii. "V tomto je náš um, že na jednej strane vieme konsolidovať verejné financie a na druhej strane vieme ponúknuť aj verejnosti určité sociálne opatrenia," povedal Fico. Minister financií Peter Kažimír upozornil, že vláda je vo fáze prípravy rozpočtu. Povedal však, že koalícia sa ide venovať širokej škále ľudí vo verejnom živote. Zároveň potvrdil, že Slovensko by malo v roku 2020 dosiahnuť vyrovnaný rozpočet.

Viac k témam: platy, Robert Fico, slovenská ekonomika
Zdroj: Webnoviny.sk - Fico deklaroval zvyšovanie platov, vyzdvihol vládu za konsolidáciu financií a sociálne cítenie © SITA Všetky práva vyhradené.

NEW YORK 24. apríla (WebNoviny.sk) - Dolár v utorok posilňoval voči japonskému jenu, keďže dôvera amerických spotrebiteľov v apríli vzrástla. Index nálady spotrebiteľov v USA, ktorý zostavuje výskumná organizácia Conference Board, tento mesiac stúpol na 128,7 bodu z marcovej úrovne 127 bodov. Odporúčame:
Ľahká americká ropa si pripísala 0,4 percenta, zdražela aj ropa Brent Oproti japonskému jenu si dolár prilepšil na 109,13 JPY/USD z úrovne 108,65 JPY/USD. Spoločná európska mena však posilnila na 1,2230 USD/EUR z hodnoty 1,2205 USD/EUR.

Viac k témam: svetové devízové trhy
Zdroj: Webnoviny.sk - Dolár posilnil voči jenu, dôvera amerických spotrebiteľov sa zvýšila © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 24. apríla (WebNoviny.sk) - Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) možno ani v tomto roku nebude s odborármi vyjednávať o výške minimálnej mzdy na rok 2019. Na utorkovej tlačovej besede to pripustil prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga. Upozornil na to, že už vlani odmietli s odborármi rokovať o výške tohtoročných najnižších hrubých zárobkov, keďže vtedajší premiér Robert Fico už vopred avizoval svoju predstavu o sume minimálnej mzdy na tento rok. "Aj v tomto prípade je rétorika v tomto smere podobná a nemyslím si, že náš postup bude iný, pokiaľ sa niečo nezmení," reagoval na pondelkové vyjadrenia premiéra Petra Pellegriniho o tom, že minimálna mzda by v budúcom roku mala výraznejšie presiahnuť 500 eur. O tohtoročnom postupe pri rokovaniach o minimálnej mzde podľa neho rozhodne Prezídium RÚZ.

Žiadajú o zásadnejšie kroky vlády

Člen Prezídia RÚZ Ján Oravec žiada vládu, aby urobila zásadnejšie kroky v odstraňovaní regulácie a byrokracie na Slovensku. Upozornil na to, že na Slovensku sa prijme ročne 400 až 700 právnych noriem, ktorými sa zavádzajú tisícky povinnosti zvyšujúcich administratívnu záťaž zamestnávateľov. "Nestačí evolúcia, treba revolúciu," zdôraznil. Odporúčame:
Minimálna mzda by mala výrazne presiahnuť 500 eur, premiér prerokoval aj odchod do dôchodku Jednotliví ministri by podľa Oravca mali prísť v najbližších mesiacoch s krokmi, ktorými by sa odbúrala polovica regulačnej záťaže pre podnikateľov. Okrem toho by vláda podľa Oravca mohla vyhlásiť dočasné moratórium na prijímanie akýchkoľvek zákonov, ktoré by zvyšovali náklady na podnikanie. Podľa neho nejde o utópiu, keďže vláda v roku 2009 takýto záväzok vzhľadom na vtedajšiu hospodársku krízu podpísala. "Ešte kým kríza stihla odísť, vláda tento svoj záväzok stihla porušiť," dodal.

Digitálna transformácia podnikov

Prvý viceprezident RÚZ Mário Lelovský upriamil pozornosť na nastupujúcu digitálnu transformáciu podnikov. "Vyzerá to tak, že slovenské podniky budú zvládať digitálnu transformáciu a prechod na digitálnu ekonomiku," tvrdí. Najväčším problémom však podľa neho bude nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Podľa neho teba viac prepojiť prax so vzdelávaním a posilniť celoživotné vzdelávanie. Odporúčame:
Klesol počet živnostníkov s minimálnymi sociálnymi odvodmi, ktoré naopak stúpli o niekoľko eur "Úspešnou digitalizáciu verejnej správy by sa nám mohlo podariť uvoľniť možno aj 100 tisíc zamestnancov verejnej správy, ktorí by sa mohli po rekvalifikácii zapojiť do podnikateľského prostredia," povedal Lelovský. Riešenie vidí aj v tom, že by sa súčasné poistenie nezamestnanosti presmerovalo na rekvalifikácie. Počas snemu RÚZ sa uskutočnili aj voľby členov Prezídia a Dozornej rady RÚZ. Vo voľbách bol vo funkcii potvrdený doterajší prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga a za prvého viceprezidenta členovia zvolili Mária Lelovského. Predsedom Dozornej rady RÚZ zostáva Jozef Kožár.

Viac k témam: minimálna mzda, Peter Pellegrini, RUZ Republiková únia zamestnávateľov
Zdroj: Webnoviny.sk - Únia zamestnávateľov asi nebude rokovať o minimálnej mzde, chce zásadné kroky Pellegriniho vlády © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 24. apríla (WebNoviny.sk) - Zvýšenie príplatkov za prácu cez víkend, v noci, či cez sviatky, ktoré bude účinné od mája, povedie k zdražovaniu v obchodoch. Tvrdí to prezident Zväzu obchodu SR Martin Katriak. Dôvodom nie je len to, že obchodníci budú musieť zohľadniť nové pravidlá pre svojich zamestnancov, prejavia sa však aj u dodávateľov. Platí to podľa neho predovšetkým pre sektor potravín.

Nedostatok zamestnancov

"Ja predpokladám, že príde k zvýšeniu cien v maloobchode, prinajmenšom v potravinách. Ten dopad celého potravinového reťazca sa bude musieť zohľadniť v cene," povedal na utorňajšej tlačovej konferencii v rámci konferencie Slovak Retail Summit 2018 Katriak. Odporúčame:
Poľnohospodárom sa pozdáva Pellegriniho návrh na sprehľadnenie systému poberania agrodotácií Obchod zároveň stále podľa neho bojuje aj s nedostatkom zamestnancov, najmä tých kvalifikovaných. Problémom je podľa Katriaka aj celkové vnímanie sektoru obchodu spoločnosťou, ktorý nie je vnímaný príliš atraktívne. Obchod si zároveň nevie pomôcť pracovníkmi zo zahraničia, keďže je nevyhnutná dobrá znalosť domáceho jazyka. Katriak preto pripúšťa, že obchodníci začnú problémy so zamestnanosťou riešiť skrátením otváracích hodín, ako to už niektorí robia.

Zavreté obchody cez sviatky

Zatvorenie obchodov zo zákona počas sviatkov pritom podľa Katriaka pre obchodníkov ani pre zamestnancov žiadne škody nenapáchalo. V rámci zväzu podľa neho naďalej pokračuje aj diskusia o tom, či sa pokúsiť do zákona dostať aj zatvorenie obchodov v nedeľu. Odporúčame:
Slovensko stúplo v rebríčku bezpečnosti potravín, za krajinami Vyšehradskej štvorky však zaostáva "Pokiaľ ide o nedele, diskusiu na zväze sme neuzavreli. Ak do toho pôjdeme, tak sa budeme riadiť nemeckým modelom, teda že nie všetky predajne by boli zatvorené," tvrdí.

Viac k témam: nočné príplatky, obchod, potraviny, príplatky
Zdroj: Webnoviny.sk - Príplatky za prácu v noci a cez víkend spôsobia zdražovanie potravín, upozorňujú obchodníci © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 24. apríla (WebNoviny.sk) - Poľnohospodári z regiónov a oblastí východ, Spiš, Orava, Horehronie, Považie, Rajec, Záhorie, západ, juh a stred Slovenska sa spolu s desiatkami organizácií pôsobiacich v oblasti pôdohospodárstva a rozvoja vidieka na svojom celoslovenskom stretnutí dohodli, že vytvoria neformálnu Iniciatívu poľnohospodárov. Informovala o tom prezidentka Vidieckej platformy Lucia Gallová. Ako priblížila, v rámci Iniciatívy poľnohospodárov predstavia ministerke pôdohospodárstva na stretnutí v Košiciach vo štvrtok 26. apríla znenie takzvanej Košickej výzvy, ktorej súčasťou sú aj požiadavky a návrhy na systémové zmeny v oblasti pôdohospodárstva, najmä v oblastiach pôdy, aktuálnych škandálov a dotačných mechanizmov. Odporúčame:
Poľnohospodárom sa pozdáva Pellegriniho návrh na sprehľadnenie systému poberania agrodotácií "Iniciatíva poľnohospodárov zároveň podporuje vyhlásenie spojenej iniciatívy Chceme vidieť zmenu politickej kultúry a pripája sa k podpísaným občianskym iniciatívam," uzavrela Gallová.

Viac k témam: Gabriela Matečná, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, poľnohospodárstvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenskí poľnohospodári sa spoja do iniciatívy, ministerke Matečnej predstavia Košickú výzvu © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 24. apríla (WebNoviny.sk) - Výbor Základnej organizácie Odborového zväzu pracovníkov baní, geológie a naftového priemyslu SR Hornonitrianskych baní Prievidza začal zbierať podpisy pod petíciu na zachovanie ťažby uhlia. „Dôvodom petície je, že diskusia o budúcnosti baníctva sa nevedie na odbornej, ale výlučne na politickej úrovni. Hornej Nitre reálne hrozí sociálna nestabilita. Apelujeme preto na všetkých slušných a pracovitých ľudí, aby podporili baníkov a nepripravili štyri tisícky baníckych rodín o živobytie skôr, kým nebude pre nich zabezpečené adekvátne pracovné uplatnenie,“ uviedol predseda odborového združenia Jozef Talian s tým, že situácia je kritická. Odporúčame:
Minister Žiga predstavil ďalší antibyrokratický balíček, podnikatelia by mali ušetriť milióny eur Banícki odborári avizujú, že po doťažení uhoľných zásob sú pripravení na transformáciu regiónu. „Podľa Európskej únie má byť postupná a sociálne spravodlivá. Dnes sme v stave, že nové projekty sú len na papieri. Financie Európskej únie na ich realizáciu bude možné čerpať až po roku 2020,“ upozornil Talian.

Čakajú na nový územný plán

Baníci v súčasnosti čakajú, či poslanci Trenčianskeho samosprávneho kraja schvália nový územný plán regiónu. „Ak ho poslanci neschvália, zabránia pokračovaniu ťažby v rámci otvoreného ložiska. Pripravované 12. pole Nováky znamená pre nás zamestnanosť a sociálne istoty pre naše rodiny po roku 2023,“ zdôraznil Talian. Naopak, Slovenský ochranársky snem (S-O-S) žiada poslancov Trenčianskeho kraja, aby v územnom pláne nepodporili rozširovanie ťažby hnedého uhlia na Hornej Nitre po roku 2023. Ako uviedol Juraj Melichár z S-O-S, pre útlm ťažby uhlia na hornej Nitre k roku 2023 hovoria ekonomické, zdravotné aj ekologické dôvody. Odporúčame:
Zatváranie baní na Hornej Nitre v blízkej dobe nehrozí V neprospech prípadného rozširovania ťažby podľa S-O-S hovorí štúdia Spoločného výskumného centra Európskej komisie, ako aj Inštitút environmentálnej politiky Ministerstva životného prostredia SR a Útvar hodnoty za peniaze Ministerstva financií SR.

Odberatelia elektriny ťažbu podporujú

Ťažbu hnedého uhlia na Hornej Nitre podporujú všetci odberatelia elektriny. Tí vo svojich faktúrach za elektrinu zaplatia ročne celkovo 90 až 100 miliónov eur na podporu ťažby hnedého uhlia, prostredníctvom ktorého sa vyrába elektrina v nováckej tepelnej elektrárni. Podľa aktuálnych údajov by to tak malo byť až do roku 2030, a to na základe všeobecného hospodárskeho záujmu vyhláseného Ministerstvom hospodárstva SR. Súčasný minister hospodárstva Peter Žiga však už pripustil, že po podpore zo strany Európskej únie a po vybudovaní dôležitých elektrických prenosových sietí by sa mohla podpora ťažby uhlia využívaného na výrobu elektriny ukončiť niekedy po roku 2023.

Viac k témam: baňa Nováky, bane, Elektráreň Nováky, Horná Nitra, Slovenský ochranársky snem S-O-S
Zdroj: Webnoviny.sk - Hornej Nitre hrozí sociálna nestabilita, baníci spísali petíciu za zachovanie ťažby uhlia © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 24. apríla (WebNoviny.sk) - Spoločné rokovanie predstaviteľov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) a Obchodnej a priemyselnej komory Ruskej federácie (OPK RF) prinieslo aj diskusiu o zlepšení vzájomných slovensko-ruských obchodných vzťahov. Obe krajiny chcú na základe svojich vyjadrení naďalej pokračovať v rozvoji vzájomnej spolupráce, a to najmä v oblasti strojárstva a pri investíciách do obchodu medzi oboma krajinami. Informovali o tom po spoločnom rokovaní predseda SOPK Peter Mihók, prezident Obchodnej a priemyselnej komory Ruskej federácie Sergej Katyrin a veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Alexej Leonidovič Fedotov. Odporúčame:
Potravinári upozorňujú na zlú situáciu v slovenskom priemysle a žiadajú razantné kroky Podľa údajov SOPK z roku 2016 vzrástol slovenský export do Ruska o 29,8 % a predstavoval hodnotu 585 miliónov eur. Vývoz pritom tvorili najmä automobily, ktoré z neho činili až 40 %. Naopak import z Ruska pred dvoma rokmi stúpol o 33,1 % a dosahoval hodnotu 2,33 miliardy eur. Slovensko podľa prezidenta SOPK Petra Mihóka dodáva v súčasnosti do Ruska najmä strojárenské, elektrotechnické a chemické výrobky. Oproti ostatným rokom sa však podľa neho ukazuje pri exporte do Ruska absencia potravinárskych výrobkov.

Široký vzájomný záber aktivít

"Za 25 rokov existencie SR je toto prvá návšteva obchodnej komory z Ruska. Som rád, že sa táto akcia udiala, lebo Rusko je naším významným obchodným partnerom. Ak zoberiem iba údaje za rok 2016, vzájomný obchod predstavuje síce zápornú obchodnú bilanciu pre Slovensko, no nevyváženosť je daná podielom energetických surovín, ktoré potrebujeme. Nepredpokladám, že by sa táto vzájomná bilancia mala v budúcnosti meniť. Ceníme si prítomnosť pána veľvyslanca, ktorý s nami spolupracuje. Máme široký vzájomný záber aktivít, ktoré pripravujeme a ako komora máme v pláne tri cesty do Ruska v tomto roku. OPK RF naopak na jeseň tohto roka plánuje jednu cestu do Košíc," povedal k spolupráci Peter Mihók. Odporúčame:
Európska únia žiada trvalú výnimku z amerických ciel na oceľ a hliník, neponúkne žiadne ústupky Hlavnou témou rokovania okrem rozvoja vzájomných obchodných vzťahov medzi krajinami bola aj certifikácia slovenských výrobkov na ruskom trhu či vzájomné obchodné investície. "Na rokovaní sme prebrali to, s čím budeme spolupracovať a ako zlepšíme slovensko-ruské obchodné vzťahy. Náš obrat tovarov rastie a myslíme si, že vidíme perspektívu vzájomnej spolupráce. Uviedli sme kroky k prehlbovaniu medziregionálnej spolupráce či výstavby a informovali sme podnikateľov o vzájomnej spolupráci, kde momentálne do ruskej ekonomiky prúdi zo Slovenska 400 miliónov dolárov a ruské spoločnosti investujú na Slovensku okolo 30 miliónov eur. V Rusku pôsobí 60 spoločností so slovenským kapitálom, naopak z Ruska je u vás 120 spoločností s ruským kapitálom," ozrejmil Sergej Katyrin.

Fedotov si vážil slovenských podnikateľov

Veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Alexej Leonidovič Fedotov si po rokovaniach vážil prístup slovenských podnikateľov voči sankciám Európskej únie voči Rusku. "Stretnutie bolo veľmi dôležité pre naše obchodné vzťahy. OPK RF predstavuje záujmy podnikov, ktoré dvíhajú ekonomický level krajiny a komora si veľmi dobre uvedomuje, čo ľudia potrebujú pre lepší život. Určite sme si dnes uvedomili, že naše rokovania boli aj o sankciách, ktoré zaviedol Brusel. Ceníme si pozíciu SOPK a podnikateľov SR, ktorí si myslia, že sankcie nepomáhajú pri riešení problémov," povedal Alexej Leonidovič Fedotov. Odporúčame:
Trump zmenil postoj k Transpacifickému partnerstvu, žiada však lepšiu dohodu pre USA Slovenská obchodná a priemyselná komora je verejnoprávna inštitúcia, ktorá vznikla v roku 1992. Pôsobí na celom území Slovenska a je zameraná na ochranu a podporu podnikania a na koordináciu spoločných záujmov svojich členov v podnikateľskej činnosti v tuzemsku i zahraničí. Členovia SOPK sa podieľajú na tvorbe hrubého domáceho produktu Slovenska 84 percentami a na exporte Slovenska takmer 90 percentami.

Viac k témam: export, obchodná komora, Peter Mihók, Rusko, Slovensko, SOPK Slovenská obchodná a priemyselná komora, strojárstvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenská a ruská obchodná komora zlepšia vzájomné vzťahy v oblasti strojárstva a obchodu © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 24. apríla (WebNoviny.sk) - Quatro Finančný Dom sa rozhodol presťahovať svojich 22 pobočiek do pobočiek VÚB banky. Celý proces by mal byť ukončený k 30. júnu tohto roka. Ako uviedol vrchný riaditeľ retailového bankovníctva vo VÚB Martin Techman, dôvodom tohto rozhodnutia bolo, že Quatro už má mnoho klientov a VÚB má pomerne širokú pobočkovú sieť. “Využívanie 22 pobočiek Quatro je pre klientov menej pohodlné než využívať takmer 200 pobočiek VÚB,“ skonštatoval Techman. Odporúčame:
Banky a finančné inštitúcie budú zisťovať viac údajov o klientoch Ako doplnil riaditeľ pre značku Quatro František Kaňa, na pobočke VÚB vedia klientom ponúknuť širšie portfólio produktov, ako bolo aktuálne poskytované v Quatro Finančných Domoch. Skupina VÚB si od toho sľubuje aj nárast novej klientely. “Tým, že pobočky VÚB budú vo väčšom kontakte s klientmi Quatra, aj úspešnosť a získavanie klientov pre VÚB bude vyššia,“ doplnil Techman.

Úspora nie je motiváciou

Spoločnosť bude klientov o sťahovaní pobočiek Quatro do VÚB banky informovať na webe ako aj komunikáciou priamo na pobočkách s upresnením termínu, miesta smerovania a poskytovaných produktov a služieb. Pripravovaná zmena sa dotkne približne 20 tis. klientov opakovane využívajúcich sieť Quatra. Na pobočkách VÚB nebude pritom vyčlenené špeciálne miesto pre Quatro, klienti budú obslúžení predajcami VÚB banky. Služby Quatra budú na pobočkách VÚB banky poskytovať podľa Techmana v takom rozsahu, ako boli klienti zvyknutí. Odporúčame:
Raiffeisenbank International predala poľskú dcéru, portfólio devízových úverov si však nechala Dodal, že viac než o investície spojené so sťahovaním ide o úsporu. “Avšak v tomto prípade nie je úspora primárna motivácia,“ poznamenal Techman. Ale pravdou podľa neho je, že 22 pobočiek Quatra je v rovnakých lokalitách ako pobočky VÚB, čiže ide o úsporu. Budú s tým podľa Techmana spojené samozrejme aj náklady, predovšetkým zrušenie sietí Quatro Finančných Domov a úprava existujúcich pobočiek. “Ale tie náklady sú z pohľadu celkovej investície relatívne zanedbateľné,“ podotkol Techman.

Nákupy na splátky

Všeobecná úverová banka vznikla 1. januára 1990 vyčlenením komerčných aktivít pre firemných klientov na území SR zo Štátnej banky československej ako štátny peňažný ústav. V roku 1992 sa pretransformovala na akciovú spoločnosť patriacu pod Fond národného majetku SR. Koncom roku 2001 získala väčšinový podiel vo VÚB talianska banková skupina IntesaBci, v súčasnosti Intesa Sanpaolo. Odporúčame:
Slovenská ekonomika porastie o minimálne štyri percentá, stúpnu aj mzdy a zníži sa nezamestnanosť Značka Quatro vznikla v roku 1999 a je symbolom nakupovania na splátky. V súčasnosti je Quatro súčasťou bankovej skupiny VÚB Intesa Sanpaolo. Objem požičaných peňazí za splátkový predaj cez Quatro dosiahol v roku 2017 sumu 54,3 mil. eur, celkovo vrátane Quatro pôžičiek a Quatro kariet je to 183,4 mil. eur.

Viac k témam: banka, Quatro Finančný Dom, Vúb Banka
Zdroj: Webnoviny.sk - Spoločnosť Quatro sa sťahuje do pobočiek VÚB banky, firmy si sľubujú nárast klientov © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 24. apríla (WebNoviny.sk) - Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) víta návrh predsedu vlády SR Petra Pellegriniho vytvoriť prehľadný zoznam všetkých poberateľov agrodotácií. Premiér v pondelok uviedol, že chce vytvoriť zoznam všetkých výmer, na ktoré sa platia dotácie. Zoznam by mal byť verejný a mal by prispieť k väčšej verejnej kontrole v tejto oblasti. Rovnako by mal ukázať, akú pridanú hodnotu za dotácie vytvárajú žiadatelia na vidieku a v poľnohospodárstve.

Zbierajú informačné listy

Ako uviedla v stanovisku najväčšia agropotravinárska samospráva na Slovensku, dlhodobo upozorňuje na to, aby sa v záujme väčšej transparentnosti v systéme poberania priamych platieb odkryli všetci žiadatelia a aj to, akú majú výmeru, koľko kusov hospodárskych zvierat chovajú a akú majú skladbu rastlinnej výroby. Odporúčame:
SPPK kontruje Marcinčinovi, zvýšenie nájmu za pôdu by znamenalo zdraženie potravín Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora prostredníctvom svojich 38 regionálnych komôr zbiera od poľnohospodárskych subjektov tzv. informačné listy. Prostredníctvom nich zisťuje, aký je celkový ekonomický stav poľnohospodárskych firiem. Z informačných listov pozná SPPK základné ekonomické ukazovatele podniku, rozlohu poľnohospodárskej pôdy, zloženie rastlinnej a živočíšnej výroby. Získava tak celkový obraz, ako a na čom po celý rok poľnohospodársky podnik pracuje.

Napätá situácia v poľnohospodárstve

Predseda SPPK Milan Semančík pripomenul, že komora už v minulosti navrhovala ministerstvu, aby jednou z podmienok pri získaní priamych platieb bolo povinné poskytnutie informácií prostredníctvom informačných listov. "Žiaľ, náš návrh nebol doteraz akceptovaný," konštatoval Semančík. Verejne prístupný zoznam všetkých žiadateľov o priame platby pomôže podľa SPPK nielen sprehľadniť žiadateľov, ale v konečnom dôsledku môže aj stíšiť momentálne veľmi napätú situáciu medzi poľnohospodármi. "Zoznam žiadateľov môže ukázať, kto skutočne na pôde s pomocou dotácií vyrába potraviny a zamestnáva ľudí a kto je len pasívny poberateľ dotácií," argumentoval šéf komory. Odporúčame:
Špinavé podnikanie s agrodotáciami nesmie očierňovať poctivých poľnohospodárov, tvrdí SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora apeluje na politikov a verejnosť, aby rozdeľovali poberateľov dotácií nie podľa veľkosti podniku, ale podľa skutočného vzťahu k pôde a produkovaniu hodnôt na vidieku. "Je veľmi dôležité uvedomiť si aj pravý zmysel agrodotácií. Poľnohospodári ich majú poberať nie pre vlastné obohatenie a pasivitu na pôde, ale na vykrytie časti ich nákladov, ktoré súvisia s výrobou zdravých potravín," uzavrela komora.

Viac k témam: Milan Semančík, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Peter Pellegrini, SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora
Zdroj: Webnoviny.sk - Poľnohospodárom sa pozdáva Pellegriniho návrh na sprehľadnenie systému poberania agrodotácií © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 24. apríla (WebNoviny.sk) - Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) navrhuje zjednodušiť kontrolu procesu verejného obstarávania pri zákazkách financovaných z eurofondov. Ide napríklad o zvýšenie limitov na dvojnásobok pre kontrolu zákaziek pred podpisom zmluvy. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa ÚVO Janka Zvončeková, samotný priebeh verejného obstarávania, ako aj jeho kontroly výrazne zrýchlia opatrenia ako vypustenie dvojobálkového systému predkladania ponúk, zavedenie plnej elektronizácie verejného obstarávania, zvýšenie limitov pre zákazky s nízkou hodnotou a zníženie kaucií pre podávanie opravných prostriedkov. Protikorupčné opatrenia pre zvýšenie transparentnosti predstavujú dohody úradu o spolupráci s Generálnou prokuratúrou SR, Protimonopolným úradom SR a Najvyšším kontrolným úradom SR, ako aj spolupráca s Európskym úradom pre boj proti podvodom (OLAF).

Zverejnili údaje o chybovosti

Predstavitelia ÚVO predstavili spomínané návrhy aj na pracovnom stretnutí so zástupcami Európskej komisie, Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu ako centrálneho koordinačného orgánu pre oblasť eurofondov a jednotlivých riadiacich orgánov v závere minulého týždňa. Odporúčame:
OĽaNO chce jednoduchšie a transparentnejšie eurofondy, Matečná by mala podľa Remišovej odstúpiť ÚVO zverejnil aj údaje o chybovosti, resp. odhalení porušení zákona o verejnom obstarávaní, ktoré by mali v prípade podpisu zmluvy vplyv na výšku korekcie. "Úrad v roku 2017 v 91 nadlimitných zákazkách financovaných z európskych štrukturálnych a investičných fondov odhalil pochybenia, ktoré mali, alebo mohli mať vplyv na výsledok verejných obstarávaní v objeme takmer 100 miliónov eur a zabránil tak prípadným korekciám zo strany Európskej komisie," uviedla Zvončeková. "Aj toto zistenie predstaviteľov Európskej komisie veľmi zaujalo a úradu vyslovili podporu v krokoch, ktoré prispejú k odhaleniu nedostatkov vo verejnom obstarávaní pri eurofondových zákazkách a znížia následnú mieru finančných korekcií, ktoré budú musieť byť vrátené späť do rozpočtu Európskej komisie," dodala Zvončeková.

Čerpanie financií z Európskej únie stúplo

Slovensko využilo z peňazí Európskej únie v programovom období 2014 až 2020 do 31. marca tohto roka v desiatich z dvanástich programov 1,938 mld. eur. Predstavuje to 12,53 % z celkovej alokácie všetkých programov 15,466 mld. eur. Oproti koncu februára čerpanie finančných prostriedkov EÚ vzrástlo o 84,55 mil. eur a miera o 0,57 percentuálneho bodu (p. b.). Odporúčame:
Kraje by mali podľa Pellegriniho využiť eurofondy na opravy ciest, podľa Luntera nebudú stačiť Vyplýva to z informácií o implementácií európskych štrukturálnych a investičných fondov zverejnených na portáli Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. Alokácia zdrojov EÚ ku koncu minulého mesiaca klesla o 26,97 mil. eur z nevyužitých peňazí v Operačnom programe Výskum a inovácie. Objem platných výziev, resp. vyzvaní koncom marca dosiahol v prípade zdrojov EÚ 13,022 mld. eur (84,41 % z alokácie) a zakontrahované boli prostriedky EÚ vo výške 5,717 mld. eur (36,96 % z alokácie).

Viac k témam: eurofondy, Európska únia, Európsky úrad pre boj proti podvodom OLAF, ÚVO Úrad pre verejné obstarávanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Kontrola verejného obstarávania by sa mohla zjednodušiť, zmeny sa týkajú čerpania eurofondov © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 1261

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner