15. august 2020
Facebook
nedeľa, 05 júl 2020 17:00

Astronómom sa podarilo zachytiť farebný záber formujúcej sa hviezdokopy

Written by 
Rate this item
(0 votes)

5.7.2020 (Webnoviny.sk) - Astronómovia vytvorili snímku "nebeských ohňostrojov" vo vzdialenej hviezdokope G286.21+0.17. Farebný záber hviezdokopy, zachytenej pri tom, ako sa formuje, je mozaikou rádiových snímok rôznych vlnových dĺžok. Vznikol na základe viac ako 750 jednotlivých rádiových pozorovaní rádioteleskopov ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) v Čile a deviatich infračervených snímok z Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu. Informuje o tom americké Národné rádioastronomické observatórium (NRAO).

Súčasti galaxií

Väčšina hviezd vo vesmíre, vrátane Slnka, vznikla vo hviezdokopách, ktoré sú neoddeliteľnými súčasťami galaxií. Ich utváranie sa z hustých molekulárnych oblakov je však zväčša zahalené tajomstvom. Spomínaná hviezdokopa G286.21+0.17 sa nachádza v Mliečnej ceste v takzvanom regióne Kýlu a od Zeme je vzdialená približne 8 000 svetelných rokov. Na snímke hviezdokopy dominujú husté fialové mraky molekulárneho plynu, ktoré odhalil systém ALMA. Teleskopy spozorovali pohyby turbulentného plynu padajúceho do hviezdokopy vytvárajúceho husté jadrá, ktoré nakoniec tvoria jednotlivé hviezdy. Hviezdy na obrázku odhalilo ich infračervené svetlo, ktoré zachytil Hubblov vesmírny ďalekohľad. Žltou a červenou sú zobrazené oblaky svetielkujúceho horúceho prachu, ktoré zostali po tom, ako silný vietor a radiácia z najmasívnejších hviezd zasiahli molekulárne mraky.

Rôzne štádiá

Yu Cheng z University of Virginia, ktorý v súvislosti s hviezdokopou viedol dve štúdie publikované v The Astrophysical Journal, uviedol, že snímka ukazuje hviezdy v rôznych štádiách vzniku. Hubblov vesmírny ďalekohľad odhalil tisícky novovzniknutých hviezd a podľa dát ALMA je vo hviezdokope veľa hustého plynu, v prípade ktorého musí ešte nastať kolaps. "Celkovo ten proces môže trvať prinajmenšom milión rokov, aby bol kompletný," zhodnotil Cheng.

Podľa jeho kolegu Jonathana Tana z Chalmersovej univerzity vo Švédsku a University of Virginia, záber ilustruje dynamiku i chaos zrodu hviezd. "V akcii vidíme konkurenčné sily: gravitáciu a turbulencie z mraku na jednej strane a hviezdny vietor a radiačný tlak mladých hviezd na strane druhej. Tento proces modeluje región," uzavrel Tan.Viac k témam: astronómovia, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk - Astronómom sa podarilo zachytiť farebný záber formujúcej sa hviezdokopy © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 43 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner