26. september 2020
Facebook
sobota, 15 august 2020 10:00

Ľudia s astmou dokážu vycítiť blížiacu sa búrku niekoľko dní vopred, tvrdí najnovší výskum

Written by 
Rate this item
(0 votes)

15.8.2020 (Webnoviny.sk) - Niektorí astmatici môžu cítiť blížiacu sa búrku. Vyplýva to z najnovšieho výskumu, počas ktorého definovali nový typ tohto ochorenia - búrkovú astmu. Astma je chronické ochorenie postihujúce priedušky. Tie prečisťujú vzduch a privádzajú ho do pľúc.

Obmedzený prietok vzduchu

U astmatika dochádza k obmedzeniu prietoku vzduchu dýchacími cestami, a keď sa počas takého ataku priedušky stiahnu, spôsobí to sťažené dýchanie. Pri miernej forme astmy to môže trvať niekoľko minút, pri vážnejšej však aj hodiny alebo dni a vyžiadať si lekársku starostlivosť. Pri búrkovej astme k ataku dochádza počas búrkového dňa, keď sa v ovzduší nahromadí veľké množstvo rôzneho peľu, smogu a mikročastíc z rastlín spôsobujúcich astmatické záchvaty.

Drobné zrnká v povetrí

Búrkové mraky nasávajú drobné peľové zrná. Keď absorbujú určité množstvo vody, rozpadnú sa na ešte menšie zrnká. Tie nespadnú spoločne s dažďom, ale dostanú sa do povetria, k ľudskému telu prídu oveľa rýchlejšie a môžu spôsobiť vážny astmatický záchvat. Štúdia taktiež poukázala na to, že už tri dni pred búrkou dochádzalo u astmatikov k sťaženému dýchaniu a v tomto období stúpol počet návštev lekára s respiračnými ťažkosťami.

Viac k témam: astma, búrka, búrková astma
Zdroj: Webnoviny.sk - Ľudia s astmou dokážu vycítiť blížiacu sa búrku niekoľko dní vopred, tvrdí najnovší výskum © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 23 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner