19. január 2021
Facebook
sobota, 05 december 2020 19:00

Kapsula opustila japonskú sondu Hajabusa 2, na Zem privezie vzorky z ďalekého asteroidu

Written by 
Rate this item
(0 votes)

5.12.2020 (Webnoviny.sk) - Japonská sonda Hajabusa 2 v sobotu vypustila malú kapsulu, ktorá na Zem privezie vzorky vzdialeného asteroidu a môže tak prispieť k pochopeniu vzniku slnečnej sústavy a životu na našej planéte. Uviedla to tamojšia vesmírna agentúra JAXA.

Sonda má ďalší cieľ

Kapsula s priemerom 40 centimetrov úspešne opustila sondu počas operácie, ktorá si vyžadovala dôslednú kontrolu. Dopadnúť by mala v nedeľu v odľahlej oblasti Woomera v Austrálii. Hajabusa 2 opustila asteroid Ryugu, vzdialený približne 300 miliónov kilometrov, zhruba pred rokom. Po vypustení kapsuly sa vzdialila od Zeme a zachytila fotografie očakávaného "vesmírneho balíčka". Jej ďalším cieľom je iný vzdialený asteroid s označením 1998KY26. Odlet kapsuly sledovali Japonci aj na verejných priestranstvách.

Organické vzorky

Austrálsky odborník na vesmírne kamene Trevor Ireland, ktorý vo Woomere čaká na príchod kapsuly, verí, že vzorky budú podobné meteoritu, ktorý spadol pred vyše 50 rokmi v austrálskej Viktórii. Vedcov zaujímajú najmä organické vzorky spod povrchu asteroidu, ktoré neboli ovplyvnené žiarením vo vesmíre alebo inými faktormi.

Viac k témam: asteroid Ryugu, sonda Hajabusa 2, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk - Kapsula opustila japonskú sondu Hajabusa 2, na Zem privezie vzorky z ďalekého asteroidu © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 18 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner