25. máj 2020
Facebook
streda, 17 január 2018 13:00

Foto: Pozor na nebezpečnú kozmetiku, do systému RAPEX nahlásil viac výrobkov

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 17. januára (WebNoviny.sk) - Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii. Do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) ich nahlásili kontrolné orgány v Nórsku, v Nemecku a v Taliansku. Ide o farby na tetovanie, výrobok na bielenie pokožky a lepidlo na umelé nechty. Informuje o tom hlavný hygienik SR Ján Mikas v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytla Jozefína Kaššová z komunikačného referátu ÚVZ SR. Konkrétne ide o lepidlo na umelé nechty s názvom Sheba Nails brush on Resin v bielej fľaštičke od značky Sheba Nails, jeho výrobnú dávku Lot nr. 0316 z USA od výrobcu: Sheba Professional Nail Products Inc., 5681 South Beech, daly road, dearborn heights, Michigan 48125, United States.

Výrobok na nechtový dizajn

Vo výrobku na nechtový dizajn zistili prekročené množstvo látky - hydrochinón, čo je v rozpore so Zoznamom látok, ktoré nesmú byť prítomné v kozmetických výrobkoch podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch v znení neskorších predpisov. Výrobok môže spôsobiť kožné alergie. Nebezpečný je aj výrobok na bielenie pokožky s názvom Lightening Beauty Lotion od značky BSQ/Caro bright+, a to jeho výrobná dávka: Lot: L 16351A, čiarový kód: 8 713887000088. Prípravok je balený v 500-mililitrovej plastovej fľaši s obrázkom dlhovlasej mladej ženy a fľaša je zabalená v celofáne. Výrobca nie je uvedený. Vo výrobku na bielenie pokožky sa nachádza látka kojic acid v množstve 2,66 g/100 g, čo je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) o kozmetických výrobkoch. Výrobok nie je bezpečný z dôvodu vysokého obsahu látky, ktorá je aplikovaná na veľký povrch pokožky, informoval ďalej ÚVZ.

Tri farby na tetovanie

Látky, ktoré nesmú byť prítomné vo farbách na tetovanie sa nachádzajú v troch farbách na tetovanie, pred ktorými varuje ÚVZ. Patrí k nim farba na tetovanie Bright Red od značky Intenze (výrobná dávka: SS241) od výrobcu z USA - Intenze Products Inc., 215 NJ-17, Rochelle Park, New Jersey 07662, United States. Vo farbe balenej vo fľaške s objemom 29,6 ml zistili prítomnosť látky: Anisidine (31 mg.kg-1 ). Nebezpečná je i farba na tetovanie Dark Red od značky Eternal Ink (výrobná dávka: 11.06.15) z USA od výrobcu Eternal Ink, Brigton 7987, Lochlin DR Michigan, United States. Vo výrobku sa nachádza látka Anisidine (18 mg.kg-1 ). Treťou nebezpečnou farbou na tetovanie je Lighting Yellow od značky Eternal Ink (výrobná dávka: 16488) z USA od výrobcu Eternal Ink, Brigton 7987, Lochlin DR Michigan, United States. Zistilo sa, že sa v nej nachádzajú látky Anisidine (97 mg.kg-1 ) a Toluidine (126 mg.kg-1 ). Látky, ktoré sa našli v spomínaných farbách na tetovanie "patria medzi aromatické amíny, ktoré nesmú byť prítomné vo farbách na tetovanie", upozorňuje v tlačovej správe ÚVZ. Výrobky nie sú v súlade s rezolúciou Rady Európy, ktorá stanovuje požiadavky a kritériá na bezpečnosť farieb na tetovanie a permanentný make up.

Viac k témam: nebezpečná kozmetika, nebezpečné výrobky, ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Pozor na nebezpečnú kozmetiku, do systému RAPEX nahlásil viac výrobkov © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 392 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner