30. máj 2020
Facebook
streda, 24 január 2018 12:00

Pozor na lieky z internetu, varujú pred nelegálnou online lekárňou

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 24. januára (WebNoviny.sk) - Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) upozorňuje, že zaevidoval podnety na webovú stránku RU-486, ktorá ponúka aj lieky viazané výlučne na lekársky predpis a lieky, ktoré nie sú registrované v SR. "Predmetné lieky sú neznámeho pôvodu a nespĺňajú požiadavky zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach. Štátny ústav pre kontrolu liečiv tak nemôže zaručiť ich kvalitu, účinnosť a bezpečnosť," varuje ústav.

Neregistrovaná verejná lekáreň

Spomínaná web stránka nie je legálnou online lekárňou, ktorá by bola registrovaná ako verejná lekáreň alebo výdajňa zdravotníckych pomôcok prevádzkujúca internetový výdaj. Pri nákupe liekov z neoverených a neschválených zdrojov hrozí dodanie falšovaných alebo nekvalitných liekov, ktoré neobsahujú to, čo deklarujú, naopak, môžu obsahovať zdraviu škodlivé látky a ich užitie môže viesť k výraznému poškodeniu zdravia pacienta, upozorňuje ŠÚKL. Odporúčame:
Slováci žiadajú v lekárňach odborníkov, prieskum odhalil aj nezákonné správanie lekárov Lekáreň, na ktorú upozorňuje ústav, ponúka tzv. potratové tabletky, antikoncepciu i tehotenské testy. Kontaktné adresy má uvedené v Rakúsku a Taliansku. E-mailový kontakt sú schránky na verejných mailových serveroch.

Legitimita lekárne sa dá overiť

Legitimitu internetovej lekárne si možno overiť jednoduchým kliknutím na tzv. spoločné logo na jej stránke. Spoločné logo pre internetový výdaj liekov sa skladá z grafického obrazca s vlajkou štátu, v ktorom má daný subjekt povolenie na činnosť. Pod logom je uvedený text "Kliknutím overte legálnosť týchto webových stránok" v domácom jazyku. Budú automaticky presmerovaní na webovú stránku liekovej agentúry daného členského štátu, na ktorej sa nachádza zoznam všetkých subjektov oprávnených ponúkať predaj liekov na diaľku. V zozname si pacient vyhľadá daný subjekt, aby sa ubezpečil, že uvedená lekáreň realizuje internetový výdaj v zmysle platných právnych predpisov, resp. povolenia. V prípade, že pacient danú lekáreň v zozname nenájde, neodporúča sa pacientom pokračovať ďalej v nákupe. Zoznam subjektov vykonávajúcich internetový výdaj je na stránke ŠÚKL: http://www.sukl.sk/buxus/generate_page.php?page_id=4380.

Viac k témam: lekáreň, Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL)
Zdroj: Webnoviny.sk - Pozor na lieky z internetu, varujú pred nelegálnou online lekárňou © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 419 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner