18. január 2019
Facebook

KODAŇ 18. januára (WebNoviny.sk) - Vo švédskom Štokholme sa v piatok uskutočnili tajné rokovania na vysokej úrovni medzi vyslancami zo Spojených štátov amerických a Severnej Kórey. Hovorkyňa švédskeho ministerstva zahraničia Diana Kudhaib uviedla, že na schôdzke sa zúčastnil námestník severokórejského ministra zahraničia Čchö Son-hui, ale ďalšie detaily neposkytla. "Sú to len rokovania menšieho formátu, na ktorých sa zúčastňujú medzinárodní experti," uviedla. Švédska tlačová agentúra TT informovala, že na rokovaniach boli aj americký osobitný vyslanec pre Severnú Kóreu Stephen Biegun a švédska šéfka diplomacie Margot Wallström. Švédsko má diplomatické vzťahy s Pchjongjangom od roku 1973 a je jednou z mála západných krajín, ktoré tam majú aj veľvyslanectvo. Štokholm poskytuje pre USA konzulárne služby v Severnej Kórei. Vlani v marci sa Wallström v Štokholme stretla na rokovaniach so svojím severokórejským rezortným kolegom Ri Jong-hoom. Ich schôdzka predchádzala vôbec prvému stretnutiu amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského lídra Kim Čong-una, ktoré sa uskutočnilo v júni v Singapure.

Viac k témam: rokovanie, Severná Kórea, Spojené štáty americké
Zdroj: Webnoviny.sk - V Štokholme sa konali tajné rokovania zástupcov Spojených štátov a Severnej Kórey © SITA Všetky práva vyhradené.

BERLÍN 18. januára (WebNoviny.sk) - Ak sa slovenskí potravinári zamerajú na kvalitu a produkty s vyššou pridanou hodnotou na úkor kvantity, dokážu sa presadiť na náročnom nemeckom trhu s potravinami. O slovenské potravinárske výrobky je totiž v Nemecku záujem, no objemom dodaných potravín sa naši potravinári nedokážu vyrovnať nemeckým požiadavkám. Konštatovala to v piatok vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná na agropotravinárskom veľtrhu Grüne Woche v Berlíne.

Odkázaní robiť kvalitu

"Nemecko je velikánsky ekonomický trh a Slovensko je naopak krajina, kde sme ako producenti odkázaní robiť kvalitu. Potravinársky sektor to je jeden veľký priemysel. Všade, kde chodíme po veľtrhoch, tie objemy potravinárskych produktov sú obrovské. Slovensko ale musí preraziť kvalitou, čerstvosťou a musíme naše produkty dostať do výnimočných butikových obchodov, aby sme sa presadili. V objeme nie sme schopní konkurovať požiadavkám nemeckého trhu. Tu sa presadíme iba kvalitou a exkluzívnymi výrobkami," uviedla v Berlíne Gabriela Matečná. Nemecký potravinársky trh má podľa ministerky pôdohospodárstva SR záujem o slovenské produkty, no požiadavky tohto trhu na objem dodávaných potravín nie sú v možnostiach väčšiny slovenských potravinárov. "Po mojich konzultáciách s majiteľmi slovenských potravinárskych firiem môžem konštatovať, že aj keď ich nemecký trh chcel, neboli vo veľkej miere schopní dodávať potraviny v takom objeme, ako si to Nemci pýtali. Preto sa slovenskí producenti potravín musia sústrediť na menších exkluzívnych partnerov. V prémiových veciach vieme kvalitu zaručiť. Slovenskí vinári ukazujú ostatným našim potravinárom v tomto smere, aká je cesta. Robia v malých, no kvalitných objemoch, a to až tak, že sa dokázali svojou kvalitou presadiť do najlepších reštaurácií sveta," uviedla Matečná.

Ocenili spišské pirohy aj pivo

Nemeckí spotrebitelia sa podľa Gabriely Matečnej pristavili pri slovenskom stánku na veľtrhu Grüne Woche hneď po jeho otvorení. "Predsa nie sme si s Nemeckom až také vzdialené krajiny geograficky ani stravovaním. Nemci ocenili či už naše spišské pirohy alebo pivo. Dokonca saský minister pôdohospodárstva sa na spišské pirohy pýtal, v akej forme a množstve by sme ich vedeli do Nemecka dodávať," povedala na margo záujmu o slovenské potraviny na veľtrhu Matečná. Veľvyslanec SR v Berlíne Peter Lizák ocenil účasť Slovenska na veľtrhu. "Veľmi oceňujem, že sa SR po druhýkrát po sebe po dlhej odmlke predstavuje na Grüne Woche. Je to dôležité pre firmy, ktoré sa tu prezentujú, a rovnako tak aj pre prezentáciu krajiny, ktorá hrá rozhodujúcu úlohu. Našu potravinársku kvalitu musíme v krajine ako Nemecko prezentovať. Pred niekoľkými dňami sme urobili prezentáciu pre nemecké obchodné siete o slovenských potravinách. Toto je spôsob ako sa slovenské potraviny môžu dostať na nemecký trh. Nemecko je pre Slovensko kľúčový obchodný partner. Náš spoločný ročný obchodný obrat je okolo 27 miliárd eur. Sme jedna z mála krajín, ktorá má s Nemeckom kladnú celkovú obchodnú bilanciu," konštatoval Lizák.

Do Nemecka exportujú menej

Čo sa týka agropotravinárskeho obchodu, Slovensko exportuje do Nemecka podľa agrorezortu výrazne menej agropotravinárskych výrobkov v porovnaní s objemom, ktorý sa do SR dováža z nemeckého trhu. Podľa zatiaľ dostupných štatistických údajov SR za január až október 2018 dosiahla s Nemeckom pasívne saldo agrárneho obchodu v hodnote 339 miliónov eur. Svetový veľtrh poľnohospodárstva, potravinárstva a záhradníctva Internationale Grüne Woche sa koná od roku 1926. Podujatie je prístupné pre odbornú aj laickú verejnosť, pričom ročne pritiahne približne 400 tisíc návštevníkov. Na výstavnej ploche 115 000 metrov štvorcových sústreďuje viac ako 1 700 vystavovateľov, jeho súčasťou sú národné expozície výrobcov, dodávateľov a obchodníkov z celého sveta. Sprievodným podujatím je kongres Global Forum for Food and Agriculture (GFFA), na ktorom sa každoročne zúčastňujú ministri pôdohospodárstva z celého sveta. Veľtrh potrvá od 18. do 27. januára 2019.

Viac k témam: minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk - Nemecký trh je pre slovenských farmárov náročný, podľa Matečnej sa však dokážu presadiť © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 18. januára (WebNoviny.sk) - Austrália má za sebou minimálne päť z desiatich najhorúcejších dní odkedy sa vedú záznamy, odhadujú podľa BBC tamojšie úrady. Vlna extrémnych horúčav, ktoré spôsobujú úmrtia divých zvierat, lesné požiare a tiež zvýšený počet hospitalizácií, krajinu zasiahla od soboty.

Rekordná nočná teplota

Najvyššie denné teploty podľa austrálskeho meteorologického úradu dosahujú 40 stupňov Celzia, pričom na piatok predpovedali, že by mali prekročiť 42 stupňov. V meste Noona v Novom Južnom Walese pritom zaznamenali rekordnú nočnú teplotu, 35,9 stupňa. Podľa meteorológov to bola najvyššia minimálna teplota, akú kedy v krajine zaznamenali.

Padli rekordy

Súčasnú situáciu pritom prirovnávajú k horúčavám z roku 2013, keď sa ortuť sedem po sebe nasledujúcich dní vyšplhala na 39 stupňov. Vôbec najteplejším zaznamenaným dňom v Austrálii je 7. január 2013, keď priemerná maximálna teplota dosiahla 40,3 stupňa. V uplynulých dňoch padli podľa meteorológov teplotné rekordy na viac ako desiatke miest. V meste Tarcoola v Južnej Austrálii napríklad dosiahla teplota 49 stupňov Celzia a v Port Auguste 48,9. V súvislosti s horúčavami hospitalizovali v štáte Južná Austrália 16 ľudí.

Viac k témam: horúčavy, lesné požiare, teplo, vysoké teploty
Zdroj: Webnoviny.sk - Austráliu zasiahla vlna extrémnych horúčav, spôsobuje lesné požiare aj úmrtia divých zvierat © SITA Všetky práva vyhradené.

Emeritný sudca Miroslav Radačovský sa bude uchádzať o poslanecký post v Európskom parlamente na kandidátke Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS), aj keď nie je členom tejto strany.

Nezľakol sa anonymných listov

„Bol to nielen sudca so 40-ročnou praxou, ale zároveň aj človek, ktorý aj v prípade pozemkov pod Tatrami ukázal, že sa nenechá ovplyvňovať a našiel v sebe aj veľký kus osobnej odvahy, keď sa nezľakol ani anonymných listov, ktoré mu v tejto súvislosti prišli,“ predstavil kandidáta predseda ĽSNS Marian Kotleba a dodal, že Radačovský za 40 rokov súdnej praxe nemal ani jedno rozhodnutie, ktoré by zrušil najvyšší alebo ústavný súd. „Bude rozhodujúce byť v Európskom parlamente a hájiť národné záujmy Slovenska tak, aby sme nedospeli k záveru, že tieto záujmy budú hájiť napríklad takí ľudia, ako je Miroslav Lajčák, ktorí ich podľa môjho názoru neháji, ale aby ich hájili skutoční patrioti,“ uviedol Radačovský s tým, že chce slúžiť minimálne päť rokov svojej vlasti.

Slová na adresu prezidenta Kisku

Bývalý sudca Okresného súdu v Poprade Miroslav Radačovský sa zviditeľnil vyjadreniami, ktoré v októbri minulého roka vyriekol po rozhodnutí v pozemkovom spore na adresu prezidenta Andreja Kisku. "Keby ja som bol prezidentom republiky, a sudca, ktorýkoľvek iný, by zistil všetky skutočnosti a súvislosti tak ako ja, vzdám sa funkcie prezidenta republiky, nebudem sa uchádzať o žiadnu inú politickú funkciu, odídem do štátu, kde sa cítim dobre, napríklad do Spojených štátov amerických alebo Izraela, a pozor, tým nechcem tvrdiť, že si vysoko nevážim americký ľud alebo židovský národ, ale takto by som konal ja," povedal sudca po vynesení rozsudku v kauze, ktorá sa týkala pozemkov v obci Veľký Slavkov. O pôdu s výmerou 1,2 hektára sa s prezidentom Andrejom Kiskom súdil popradský zubár Ján Franc. Sudca napokon rozhodol v prospech Franca. Krátko po vynesení rozsudku a kritike za jeho výroky Radačovský oznámil, že od 1. januára 2019 sa vzdáva funkcie sudcu. ĽSNS už minulý týždeň uviedla, že sa aktívne zapojí do volieb do Európskeho parlamentu a predstavila troch straníckych kandidátov. Lídrom kandidátky v eurovoľbách bude podpredseda ĽSNS a súčasný poslanec Národnej rady SR Milan Uhrík. Ďalšími kandidátmi budú Martin Beluský a Milan Mazurek, ktorí sú tiež poslancami NR SR. Strana chce predložiť kompletnú kandidátku 14 kandidátov.

Slovensko má o poslanca viac

Voľby do Európskeho parlamentu sa budú konať od 23. mája do 26. mája, na Slovensku budú v sobotu 25. mája. Slováci si svojich zástupcov, ktorí majú mandát na päť rokov, vyberú po štvrtýkrát. Oproti minulosti zmena nastane pri počte zvolených poslancov. Doteraz malo Slovensko v štrasburskom pléne 13 stoličiek zo 751, tento rok ale budeme voliť 14 zástupcov do 705-členného parlamentu. Slovensko má v súvislosti s voľbami do EP aj neslávne prvenstvo - na voľbách sa v roku 2014 zúčastnilo najmenej voličov z celej EÚ, len 13,05 percenta. Ako avizovali zástupcovia politických strán naprieč politickým spektrom, ale aj napríklad Informačná kancelária EP na Slovensku či Zastúpenie Európskej komisie, budú robiť všetko preto, aby sa účasť zvýšila. Po májových voľbách sa zmení nielen plénum europarlamentu, vymení sa aj exekutíva - Európska komisia. Tá však nevznikne hneď po voľbách, očakáva sa, že noví komisári si sadnú na stoličky koncom roka 2019 alebo na začiatku 2020.

Viac k témam: Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - Bývalý sudca Radačovský, ktorý rozhodol v spore prezidenta Kisku, kandiduje na poslanca do Bruselu © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA/MICHALOVCE 18. januára (WebNoviny.sk) - Takmer 1,5 tony parmezánového syra zaistili v blízkosti slovensko-maďarských hraníc michalovskí colníci počas spoločnej akcie s policajtmi. Hliadka v obci Pribeník zastavila dodávku s českými evidenčnými číslami. Ukrajinský vodič mal v aute množstvo tzv. bochníkov tvrdého syra označeného ako Permigiano Reggiano, pritom podľa platných európskych predpisov sa na dovoz mliečnych výrobkov vzťahujú zákazy a obmedzenia. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Colného úradu Michalovce Klára Baloghová, podľa trasy, ktorú vodič colníkom uviedol, nadobudli podozrenie, že tovar môže pochádzať aj z tretích krajín, prípadne v ňom môžu byť ukryté aj cigarety, drogy či iný nelegálny tovar. Colníci preto tovar zaistili. Kontaktovali aj Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu v Michalovciach, ktorá zistila, že tovar je nedostatočne označený na to, aby ho bolo možné presne identifikovať a určiť jeho pôvod. Keďže ide o potravinu neznámeho pôvodu nespĺňa podmienky pre uvedenie na európsky trh. Trhová hodnota originálu takéhoto syra sa pohybuje v rozmedzí 32 až 40 eur za kilogram. Pri zaistenom množstve tovaru by mohlo ísť o hodnotu až do 59-tisíc eur.

Viac k témam: colníci, colný úrad, Regionálna veterinárna a potravinová správa SR (RVPS), Ukrajinec
Zdroj: Webnoviny.sk - Colníci zastavili ukrajinského vodiča, v aute mu našli takmer 1,5 tony parmezánového syra © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 18. januára (WebNoviny.sk) - Len vďaka tvrdej práci sa podarilo v rokoch 2012 – 2014 presvedčiť Európsku komisiu, aby aj napriek predošlej nedôvere poskytla 380 miliónov eur na reálne riešenia rómskeho problému na Slovensku, tvrdí expert hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) na rómsku tému Peter Pollák.

Peniaze idú, problémy zostávajú

"Tieto peniaze sme vybavovali v nádeji, že budú smerovať tam, kam majú, prinesú konkrétne výsledky a nie, že sa minú na iné účely. Peniaze idú, problémy zostávajú. Hovoriť o cieľoch, stratégiách a víziách je neskoro. Vláda mala tri a pol roka na to, aby niečo zrealizovala. Po ich vyhláseniach v Levoči som si istý, že sú v rómskej téme absolútne dezorientovaní, svojím správaním sa výrazne nahrávajú extrémistom. Ich návrhy sú však neúčinné, príkladom je zavedenie povinnej predškolskej výchovy detí od piatich rokov," reagoval Pollák na závery výjazdového rokovania vlády v Levoči, na ktorom vo štvrtok schválili Aktualizovaný akčný plán Stratégie Slovenskej republiky pre integráciu Rómov do roku 2020. Agentúru SITA o tom informoval hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky. Podľa Polláka všetci experti, odborníci, tí, čo pracujú s rómskymi deťmi vedia, že povinná predškolská výchova má byť od troch rokov. "Jediný, kto to nevie, je vláda. Ábel Ravasz nemá nič spoločné s rómskou témou okrem toho, že je splnomocnencom vlády pre rómske komunity. Stanovisko odborníkov neakceptuje, presadzuje vlastný, politický návrh. Vláda nám opäť ukázala, že jej ide len o peniaze, nie o ľudí," podotkol Pollák.

Vzdelanie a práca

Premiér Peter Pellegrini po rokovaní vlády vo štvrtok konštatoval, že na základe všetkých výjazdových rokovaní práve v okresoch, kde je prítomná rómska problematika, sa ukazuje, že pomôžu len dve veci – dať týmto ľuďom vzdelanie a prácu. „Iné riešenie neexistuje. V takýchto okresoch, kde ešte vidíme potenciál, nemáme chuť, ani ochotu povoľovať dovoz zahraničnej pracovnej sily pre tie jednoduchšie pracovné výkony, ak vidíme potenciál, že treba čerpať ešte domácu pracovnú silu. Musíme nájsť spôsob, ako im to vzdelanie dať a ako presvedčiť tých, ktorí im prácu majú dať, aby im ju dali. Rómov zase musíme naučiť, že keď budú pracovať, budú sa mať podstatne lepšie, ako keď sedia v osade a čakajú, čo sa bude robiť,“ podotkol premiér. Dodal, že rozhodnutie vlády, ktoré je nachystané nielen vo vzťahu k rómskej komunite, ale všetkým deťom – povinnosť zaviesť povinnú predškolskú výchovu, je veľmi správne. „Ukazuje sa, že aj deti z rómskych osád, ktoré absolvujú predškolskú výchovu, úplne inak prosperujú v základných školách," povedal.

Najviac peňazí do bývania

Vzdelávanie ako jednu z najdôležitejších priorít nových akčných plánov vyzdvihol vo štvrtok aj splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz. "V prípade vzdelávania ide napríklad o opatrenia podporujúce zavedenie povinnej predškolskej dochádzky, vrátane investičného projektu na výstavbu materských škôl. Tiež sa predpokladá podpora asistentov v školách a škôlkach ako aj zvýšenie financií pre výučbu detí zo sociálne znevýhodneného prostredia v základných školách. V oblasti zamestnanosti sa dokument hlavne zaoberá podporou sociálnej ekonomiky, pokračovaním terénnej sociálnej práce a práce komunitných centier. V oblasti zdravia je jednou z hlavných priorít prístup k pitnej vode a práca asistentov zdravia. Oblasť bývania ráta s najväčšou sumou investovaných zdrojov," uviedol Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poslala Michaela Paulenová z tlačového odboru rezortu vnútra.

Viac k témam: OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, rómovia
Zdroj: Webnoviny.sk - Pellegriniho vláda je v rómskej otázke dezorientovaná a ide jej len o peniaze, ostro kritizuje Pollák © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA/TRNAVA 18. januára (WebNoviny.sk) - Sedem nehôd s účasťou chodcov zaevidovali od začiatku roka policajti v Trnavskom kraji. Dve osoby nehody neprežili, dve skončili s ťažkými zraneniami a traja chodci vyviazli s ľahkými poraneniami. Polícia vodičom pripomína, že sú povinní dať prednosť chodcovi, ktorý vstúpil na vozovku a prechádza cez priechod pre chodcov, pritom ho nesmú ohroziť. Ako upozornila trnavská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová, chodci sú zase pri prechádzaní cez cestu povinní prednostne použiť priechod pre chodcov a nevstupovať na vozovku, ak prichádza vozidlo s právom prednostnej jazdy. Taktiež by mali brať ohľad na vodičov a cez cestu by nemali prechádzať jednotlivo, ale v skupinách, a len vtedy, ak je to vzhľadom na rýchlosť a vzdialenosť prichádzajúcich vozidiel bezpečné. Za zníženej viditeľnosti musia mať reflexné prvky v obci aj mimo nej.

Viac k témam: dopravná nehoda, zrážka chodca s autom
Zdroj: Webnoviny.sk - Pri nehodách v Trnavskom kraji zomreli dvaja chodci, polícia vyzýva k opatrnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

BOGOTA 18. januára (WebNoviny.sk) - Počet obetí štvrtkového útoku na policajnú akadémiu v kolumbijskej metropole Bogota stúpol počas noci na 21. Je to teda najväčší útok proti polícii alebo armáde v hlavnom meste za posledné roky. Desiatky osôb tiež utrpeli zranenia. Útok podľa prokuratúry uskutočnil 56-ročný José Aldemar Rojas s pick-upom značky Nissan, v ktorom viezol 80 kilogramov výbušnín. Muž, ktorý nemal žiadnu kriminálnu minulosť, pri útoku zahynul. Vyšetrovatelia sa teraz snažia zistiť, aká organizácia za útokom stojí. V podozrení je najmä militantná ľavicová Národná oslobodzovacia armáda (ELN), ktorá v posledných mesiacoch stupňuje svoj ozbrojený boj proti policajným a armádnym cieľom. Prezident Iván Duque prisľúbil, že tento "úbohý teroristický čin neostane nepotrestaný".Viac k témam: Národná oslobodzovacia armáda (ELN), obete, teroristický útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Pri útoku na policajnú akadémiu v Bogote zahynuli desiatky ľudí, medzi nimi aj páchateľ © SITA Všetky práva vyhradené.

Zámer predsedu Národnej rady (NR) SR a predsedu SNS Andreja Danka rozšíriť návrh novely tlačového zákona poslancov Smeru-SD o právo na odpoveď na komentáre a glosy v piatok médiám potvrdil hovorca predsedu NR SR Tomáš Kostelník.

Nevyhnutný zákon

Ako povedal v piatok v parlamente médiám, „podľa slov predsedu Národnej rady SR Andreja Danka Slovensko, žiaľ, dospelo do takého stavu, že je takýto zákon nevyhnutný. Navyše ten návrh sa má rozšíriť aj o komentáre a glosy.“ Podľa Kostelníka pôjde pritom o komentáre publikované v médiách, nie o „slobodné komentáre, ktoré sú na internete“. „Inde vo vyspelých štátoch alebo v Európskej únii je podľa slov predsedu tento zákon samozrejmosťou,“ povedal ďalej Kostelník. Na novinársku otázku, či ide o tvrdenie založené na vyjadrení predsedu NR SR alebo vychádzajúce z tlačových zákonov viacerých krajín, hovorca predsedu parlamentu dodal, že vychádza z informácií, ktoré sú jemu dostupné.

Právo na odpoveď

Poslanci strany Smer-SD Dušan Jarjabek a Miroslav Číž chcú novelou tlačového zákona opätovne zaviesť právo na odpoveď ako aj pokuty v podobe, v akej boli v zákone v roku 2008. Ako píšu v dôvodovej správe k návrhu novely, „týmto návrhom zákona sa možnosti uplatnenia práva na odpoveď rozširujú v zmysle pôvodného znenia tlačového zákona. Treba zdôrazniť, že predmetom práva na odpoveď je len skutkové tvrdenie. Vylučuje sa teda odpovedať na hodnotiace úsudky.“ Podľa návrhu „ak vydavateľ periodickej tlače alebo tlačová agentúra neuverejnia opravu, odpoveď alebo dodatočné oznámenie alebo ak nedodržia niektorú z podmienok na ich uverejnenie, má osoba, ktorá o ich uverejnenie vydavateľa periodickej tlače alebo tlačovú agentúru požiadala, právo na primeranú peňažnú náhradu od 1 660 eur do 4 980 eur. Nárok na primeranú peňažnú náhradu možno uplatniť na súde“. Navrhujú, aby novela platila od 1. mája tohto roka.

Vybielené titulné strany

Zákon z roka 2008 kritizovala nielen opozícia, ale aj profesijné organizácie a medzinárodné inštitúcie. Na protest proti zákonu z dielne vtedajšej vládnej koalície (Smer-SD, SNS a ĽS-HZDS) vyšli slovenské denníky v marci 2008 s vybielenými titulnými stranami. Aktuálny návrh novely tlačového zákona označil pre SITA za jednoznačný krok späť člen Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI) a Tlačovo-digitálnej rady SR Pavol Múdry. Tvrdí, že média v súčasnosti dávajú politikom pri článkoch, ktoré sa ich môžu týkať, dostatok možností sa vyjadriť a “právo vyjadrovať sa ešte dodatočne je preto bezpredmetné“. Podľa Múdreho ide o návrat „k smeráckemu zákonu z roku 2008. Ako ďalej pripomenul Múdry, v roku 2011 sa po dlhých rokovaniach na ministerstve kultúry dohodli novinári, vydavatelia, zástupcovia ministerstva kultúry a mediálni právnici na novele, „ktorá možné bezhraničné zasahovanie politikov do médií cez paragrafy o práve na odpoveď a opravu upravila podľa medzinárodných štandardov. Zákon novelizovaný v roku 2011 bol medzinárodne hodnotený ako moderný a zodpovedajúci dobe“.

Viac k témam: IPI Medzinárodný tlačový inštitút, SNS Slovenská národná strana, tlačový zákon
Zdroj: Webnoviny.sk - Novela tlačového zákona je nevyhnutná, tvrdí Danko a návrh chce ešte rozšíriť © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 18. januára (WebNoviny.sk) - Policajti objasnili dve lúpeže na bratislavských čerpacích staniciach. Na svedomí ich má 25-ročný Kristián z Bratislavy. Policajti ho zadržali v jednej z bratislavských ubytovní. Ako agentúru SITA informovala bratislavská policajná hovorkyňa Veronika Slamková, v noci 26. decembra lúpil na benzínke na Vajnorskej ulici. Pod hrozbou použitia zbrane zobral zhruba 670 eur. O pár dní neskôr, popoludní 13. januára, prepadol pumpu na Rožňavskej ulici. V tomto prípade ulúpil 450 eur. Obvinenému Bratislavčanovi hrozí trest na sedem až 12 rokov.

Viac k témam: čerpacia stanica, lúpež, polícia
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Kristián môže stráviť až 12 rokov za mrežami, prepadol dve benzínky a odniesol si stovky eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 2263

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner