30. máj 2020
Facebook

30.5.2020 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 30. mája 15:16
Novým predsedom strany Most-Híd je bývalý minister životného prostredia László Sólymos. Strana o tom informuje vo svojom profile na sociálnej sieti. Vo funkcii tak vystriedal dlhoročného predsedu strany Bélu Bugára, ktorý sa svojej funkcie vzdal po neúspechu strany vo voľbách do Národnej rady SR (NR SR) z 29. februára.

Noví podpredsedovia

Most-Híd v nich získal 2,05 percenta hlasov voličov, pričom na vstup do parlamentu bolo potrebné prekročiť päťpercentné kvórum. Za podpredsedov Mostu-Híd boli na sobotňajšom sneme strany vo Fiľakove zvolení Attila Agócs, Marián Tóth, Karol Pataky a Michal Goriščák. Strana o tom informuje vo svojom profile na sociálnej sieti. „Predstavitelia najvyššieho orgánu strany do vedenia zvolili predstaviteľov mladšej generácie strany. Novými podpredsedami sú primátor Fiľakova Attila Agócs, starosta Tvrdošoviec Marián Tóth, primátor Kráľovského Chlmca Karol Pataky a viceprimátor Svidníka Michal Goriščák," priblížila strana.

Moderná strana

„Chceme modernú stranu, ktorá dokáže reagovať na spoločenské otázky a musíme sa poučiť z chýb minulosti. Budeme presadzovať pokojné spolunažívanie väčšinového národa s menšinami. Chceme zapracovať hlavne na tom, aby sme dokázali zabezpečiť politické zastúpenie menšín v slovenskom parlamente," povedal na tlačovej konferencii novozvolený predseda Mostu-Híd. Pre nové vedenie je podľa jeho slov dôležitá aj euroatlantická orientácia Slovenska. Sólymos sa taktiež poďakoval Bélovi Bugárovi za založenie a dlhoročnú reprezentáciu strany.

Viac k témam: predseda strany, snem strany
Zdroj: Webnoviny.sk - Novým predsedom bývalej vládnej strany Most-Híd sa stal exminister László Sólymos © SITA Všetky práva vyhradené.

30.5.2020 (Webnoviny.sk) - Je potrebné zamýšľať sa o rýchlejšom otváraní ekonomiky, aby sme ju vrátili do potrebných koľají. V sobotňajšej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to povedal poslanec Národnej rady SR (NR SR) a podpredseda európskeho výboru NR SR Peter Kmec (Smer-SD). Od predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO) očakáva vyššiu pozornosť ekonomickým problémom, ktoré v dôsledku koronakrízy na Slovensku nastali.

Národné záujmy

Ministrovi zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivanovi Korčokovi (nom. SaS) chýba pri uvoľňovaní hraníc väčšia koordinácia zo strany Európskej únie (EÚ). Kmec prízvukoval, že každá krajina si chráni svoje národné záujmy. Všetky krajiny v EÚ majú podľa jeho slov klesajúcu krivku v počte prípadov nakazených ochorením Covid-19. „Tie epidemiologické výbuchy sú v iných častiach sveta, preto musíme našu ekonomiku otvárať rýchlejšie," uviedol Kmec. Korčok doplnil, že Slovensko epidemiologickú situáciu zvláda a nezaostáva za inými európskymi krajinami.

Hrozí druhá vlna

„Čísla máme výborné, ale stále nie sme za vodou, lebo hrozí, že nás postihne druhá vlna. Zmeniť rozhodnutie necestovať po svete je vážna vec a bude výsostne závisieť od toho, ako bude vyzerať situácia vo zvyšku sveta. Zatiaľ odporúčame občanom necestovať do žiadnej krajiny sveta," ozrejmil šéf diplomacie. Kmec ocenil, že ministerstvo v tejto veci rokuje so susednými štátmi. Korčok na záver zopakoval, že vláda nastupovala v ťažkej situácii a nemala ani 100 dní na zorientovanie. „Nemali sme ani len 100 sekúnd. Slovensko by z koronakrízy vychádzalo oveľa ťažšie, ak by nemalo žiadnu podporu z EÚ," vyhlásil. Doplnil, že EÚ by mala navrhnúť, aby bol po 15. júni predĺžený zákaz vstupu do schengenského priestoru o ďalší mesiac.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu
Zdroj: Webnoviny.sk - Korčokovi chýba väčšia koordinácia zo strany Únie, Kmec chce rýchlejšie otváranie ekonomiky © SITA Všetky práva vyhradené.

30.5.2020 (Webnoviny.sk) - Prievidzskí dopravní policajti zadržali vodičský preukaz 43-ročnému vodičovi z Prievidze, ktorý na ceste I/19 medzi Novákmi a Prievidzou dvojnásobne prekročil povolenú rýchlosť. Ako informovala na polícia na sociálnej sieti, vodičovi navyše pri dychovej skúške zistili prítomnosť alkoholu. "Vodičovi v mieste, kde je maximálna povolená rýchlosť jazdy 90 km/hod., policajti namerali 186 km/hod. Pri cestnej kontrole ho podrobili dychovej skúške s výsledkom merania 0,27 mg/l, čo predstavuje 0,56 promile alkoholu. Opakovaná dychová skúška ukázala hodnotu 0,23 mg/l, čo predstavuje 0,48 promile," uviedla k prípadu polícia. Dopravní policajti vodičovi ďalšiu jazdu zakázali a na mieste mu zadržali vodičský preukaz. "Za uvedené priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky mu v správnom konaní na okresnom dopravnom inšpektoráte hrozí pokuta až 1 000 eur a zákaz činnosti riadiť motorové vozidlá do 3 rokov," dodala polícia.

Viac k témam: prekročená rýchlosť
Zdroj: Webnoviny.sk - Vodič s alkoholom v krvi prekročil dvojnásobne povolenú rýchlosť, prišiel o vodičský preukaz © SITA Všetky práva vyhradené.

30.5.2020 (Webnoviny.sk) - V Spojených štátoch absolvovalo svoj prvý let dosiaľ najväčšie celoelektrické lietadlo. Stroj eCaravan, ktorý na elektrický pohon prestavali z Cessny 208B Grand Caravan, má kapacitu deväť pasažierov. Jeho prvý let nad americkým štátom Washington vo štvrtok trval 30 minút. Na pohon využíva eCaravan elektrický motor so silou 750 konských síl, ktorý vyvinula spoločnosť magniX. Tá na prestavbe lietadla spolupracovala s firmou AeroTEC. S komerčným využívaním celoelektrického lietadla by sa malo začať v roku 2021. Informácie pochádzajú z webstránok www.bbc.com a www.magnix.aero/ecaravan.

Viac k témam: eCaravan, elektrické lietadlo
Zdroj: Webnoviny.sk - Najväčšie celoelektrické lietadlo eCaravan absolvovalo nad štátom Washington svoj prvý let © SITA Všetky práva vyhradené.

30.5.2020 (Webnoviny.sk) - Nemeckí manažéri, robotníci a ich rodinní príslušníci sa vracajú do Číny s cieľom obnoviť činnosť nadnárodných spoločností. Na palube dvoch lietadiel, ktorých lety z Frankfurtu zorganizovali Nemecká obchodná komora v Číne, nemecké diplomatické misie a letecká spoločnosť Lufthansa, by sa malo do krajiny vrátiť asi 400 ľudí.

Viac k téme Ekonomické dopady koronavírusu

Lietadlá smerujúce do Tchien-ťin a Šanghaja sú prvými repatriačnými letmi pre cudzích štátnych príslušníkov z Európy do Číny, ktorá v súvislosti s pandémiou koronavírusu cudzincom zakázala vstup na svoje územie. "Toto je dôležitý krok k opätovnému prepojeniu čínskej a nemeckej ekonomiky," skonštatoval Jens Hildebrandt z Nemeckej obchodnej komory v severnej Číne. Pomôcť ekonomike vrátiť sa do normálu je podľa neho v spoločnom záujme. V Číne pôsobí viac ako 5 200 nemeckých spoločností, ktoré zamestnávajú vyše milión ľudí. Prvý let s 200 pasažiermi by mal doraziť v sobotu okolo poludnia do Tchien-ťin a prílet druhého lietadla do Šanghaja je naplánovaný na štvrtok 4. júna.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu
Zdroj: Webnoviny.sk - Do Číny sa vracajú stovky nemeckých manažérov, pracovníkov a ich rodinných príslušníkov © SITA Všetky práva vyhradené.

30.5.2020 (Webnoviny.sk) - Prezidentku Zuzanu Čaputovú doteraz požiadalo o milosť 1 379 ľudí. Vyplýva to z verejne dostupných údajov, ktoré sú k dispozícii na stránke Prezidenta Slovenskej republiky. Terajšia hlava štátu doteraz udelila milosť v piatich prípadoch, z toho trikrát podmienečne, čo je inštitút prezidentskej milosti tiež umožňuje.

Kisku žiadali o milosť menej

Z dát vyplýva, že ľudia sa na Zuzanu Čaputovú so žiadosťami o milosť obracajú výrazne viac ako to bolo pri jej predchodcovi Andrejovi Kiskovi (Za ľudí). Zverejnené údaje sú z 12. mája 2020. Zuzana Čaputová sa funkcie prezidentky ujala 15. júna 2019 a v minulom kalendárnom roku ju požiadalo o milosť celkovo 879 ľudí. Jej predchodcu v roku 2019 takmer trojnásobne menej, teda 303 ľudí. Celkovo sa doteraz na prezidentku, za necelý rok čo je v úrade, obrátilo so žiadosťou o milosť 1 379 ľudí. Kým Kisku požiadal o milosť podobný počet ľudí, trvalo to takmer dva a pol roka. Rozdiel je aj v rozhodovaní o udelení milostí. Prezidentka za necelý rok vo funkcii udelila milosť päťkrát, zatiaľ čo jej predchodca počas celého svojho mandátu len šesťkrát.

Rekordérom bol Michal Kováč

Rekordérom pri udelení milostí v jednom volebnom období bol prvý slovenský prezident Michal Kováč. V rokoch 1993 až 1998 ich udelil 85. Jeho nástupca Rudolf Schuster v rokoch 1999 až 2004 udelil 75 milostí, Ivan Gašparovič za dve volebné obdobia 28. Prezident Slovenskej republiky má právo odpustiť či zmierniť právoplatne uložený trest alebo zahladiť odsúdenie, a to prostredníctvom udelenia individuálnej milosti alebo amnestie. Na základe žiadosti o milosť a ďalších podkladov, ktoré pre hlavu štátu zabezpečuje minister spravodlivosti, môže prezident rozhodnúť o udelení milosti osobe právoplatne odsúdenej za trestný čin. Počas konania pri žiadosti o milosť môže nariadiť odloženie alebo prerušenie výkonu trestu. Trest alebo jeho časť môže odpustiť aj podmienečne.

Viac k témam: milosť, prezidentka SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezidentka Čaputová doteraz udelila milosť piatim ľuďom, dostala vyše tisíctristo žiadostí © SITA Všetky práva vyhradené.

30.5.2020 (Webnoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump oznámil, že ukončuje spoluprácu krajiny so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), ktorú obviňuje, že v súvislosti s pandémiou koronavírusu nepodnikla kroky voči Číne. "Čína má absolútnu kontrolu nad Svetovou zdravotníckou organizáciou," skonštatoval Trump a zároveň oznámil opatrenia zamerané na potrestanie Pekingu v súvislosti s novým bezpečnostným zákonom pre Hongkong.

Zrušia výnimky a uvalia sankcie

USA podľa neho začnú rušiť výnimky pre Hongkong a uvalia tiež sankcie na čínskych a hongkonských predstaviteľov, ktorí sa podľa Washingtonu podieľajú na erózii autonómie teritória. Formu týchto sankcií však nešpecifikoval. Zakážu tiež vstup do krajiny čínskym občanom, ktorých považujú za "potenciálne bezpečnostné riziko". V Spojených štátoch má nový koronavírus už vyše 102-tisíc obetí a celosvetovo im tak patrí nelichotivá prvá priečka. Trump, ktorý vedie kampaň za svoje znovuzvolenie za prezidenta, čelí kritike za nedostatočné zvládanie pandémie a snaží sa obrátiť pozornosť na Čínu.

Čína viní amerických politikov

Čína, naopak, pripisuje zodpovednosť za rozšírenie vírusu na americkej pôde tamojším "politikom, ktorí klamú" a hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien sa pred časom vyjadril, že Trump sa pokúša oklamať verejnosť a hodiť vinu za vlastnú neschopnosť na Čínu. Spojené štáty, ktoré v roku 2019 poskytli WHO vyše 400 miliónov dolárov (v prepočte zhruba 360 miliónov eur), a sú jej najväčším prispievateľom, podľa prezidenta svoje prostriedky presmerujú inam. Členské štáty WHO sa medzičasom dohodli na nezávislom vyšetrení reakcie na pandémiu.

Viac k témam: medzinárodné vzťahy, sankcie
Zdroj: Webnoviny.sk - Trump oznámil ukončenie spolupráce s WHO a opatrenia proti Číne v súvislosti s Hongkongom © SITA Všetky práva vyhradené.

30.5.2020 (Webnoviny.sk) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa nezúčastní na stretnutí lídrov najsilnejších ekonomík v Spojených štátoch, ak sa dovtedy nezmení situácia v súvislosti so šírením koronavírusu. V sobotu o tom informovala jej kancelária. Po tom, ako zrušili summit G7, pôvodne naplánovaný na 10. - 12. júna v Camp Davide, sa totiž prezident Donald Trump pred týždňom vyjadril, že znovu zvažuje zorganizovanie osobného stretnutia lídrov, pretože by bolo "skvelým signálom pre všetkých", že sa veci počas pandémie vracajú do normálu. Ihneď po tomto oznámení sa Merkelová vyjadrila, že sa ešte nerozhodla, či sa zúčastní osobne alebo prostredníctvom videokonferencie, no v sobotu už jej kancelária agentúre dpa povedala, že je jej postoj jasný. "V súvislosti s pandemickou situáciou je dnes jasné, že sa nemôže zaviazať k osobnej účasti," uviedla kancelária vo vyhlásení.

Viac k témam: summit G7
Zdroj: Webnoviny.sk - Ak bude prezident Trump trvať na summite G7 napriek pandémii, kancelárka Merkelová nepríde © SITA Všetky práva vyhradené.

30.5.2020 (Webnoviny.sk) - Spoločnosť SpaceX sa v sobotu opäť pokúsi o štart vesmírnej lode Crew Dragon s ľudskou posádkou. Prvý pokus museli v stredu zrušiť pre nevyhovujúce počasie a riziko bleskov. Štart je naplánovaný na 15:22 miestneho času (21:22 stredoeurópskeho letného času), informuje spravodajský portál BBC s tým, že predpoveď počasia na sobotu nie je príliš priaznivá a podmienky pre štart sú tak opäť neisté.

Prvý komerčný let na ISS

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) a súkromná spoločnosť SpaceX sa chystajú vyslať dvojicu astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Misia Demo-2 je pre obe organizácie obzvlášť dôležitá. Pre spoločnosť Elona Muska je to prvá vesmírna misia s ľudskou posádkou, NASA zase vyšle svojich astronautov do vesmíru po prvý raz od roku 2011 z americkej pôdy. Zároveň je to vôbec prvý komerčný let, ktorý privezie ľudí na ISS. Do vesmíru poletia skúsení astronauti Bob Behnken a Doug Hurley, ktorých na ISS vynesie kapsula Crew Dragon. Tá je, rovnako ako nosná raketa Falcon 9, ktorá s ňou vzlietne, z dielne SpaceX.

Dĺžka misie nie je určená

Falcon 9 by mala vzlietnuť z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride, konkrétne z rampy 39A, odkiaľ v roku 1969 odštartoval let Apollo 11, ktorého posádka ako prvá pristála na Mesiaci. Astronauti sa budú podieľať na výskume, plniť ďalšie pokyny a vykonávať aj testy na Crew Dragon. Kapsula môže zostať na orbite 110 dní, no dĺžka misie zatiaľ nie je určená. Po skončení misie sa kapsula s astronautmi na palube autonómne odpojí od ISS a vráti sa na Zem. Pristáť by mala podľa plánov v Atlantickom oceáne pri pobreží Floridy. Informácie pochádzajú z webstránky BBC a archívu agentúry SITA.

Viac k témam: Crew Dragon, Crew Dragon Demo-2, ISS Medzinárodná vesmírna stanica, raketa Falcon 9, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk - Spoločnosť SpaceX sa druhýkrát pokúsi o vyslanie vesmírnej lode Crew Dragon na ISS © SITA Všetky práva vyhradené.

30.5.2020 (Webnoviny.sk) - Európska komisia (EK) navrhla nový nástroj na podporu platobnej schopnosti, ktorý vychádza z existujúceho Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI).

Viac o téme: Koronavírus

V piatok navrhnutý nástroj má zmobilizovať súkromné zdroje a podporiť životaschopné európske spoločnosti v odvetviach, regiónoch a krajinách, ktoré sú najviac ekonomicky postihnuté pandémiou koronavírusu. Funkčný by mohol byť už v tomto roku s rozpočtom 31 mld. eur. Agentúru SITA o tom v tlačovej správe informovalo Zastúpenie Európskej komisie v SR. "Celkovo bude na podporu platobnej schopnosti pre inak zdravé spoločnosti zo všetkých hospodárskych sektorov k dispozícii 300 mld. eur s cieľom pripraviť ich na udržateľnú, digitálnu a odolnú budúcnosť," konštatuje sa v správe. EK zvyšuje aj financie pre InvestEU, hlavný európsky investičný program, na úroveň 15,3 mld. eur na mobilizovanie súkromných investícií do projektov v EÚ. Okrem toho sa v rámci programu InvestEU vytvorí nástroj strategických investícií, schopný generovať investície do výšky 150 mld. eur na zvýšenie odolnosti strategických sektorov.

Viac k témam: COVID-19, Ekonomické dopady koronavírusu, Európsky fond pre strategické investície (EFSI), finančná kríza, koronakríza, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska komisia navrhla v boji proti koronakríze nový nástroj, podporí platobnú schopnosť firiem © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 4130

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner