21. september 2018
Facebook

NAÍ DILLÍ 21. septembra (WebNoviny.sk) - V Indii v piatok zatkli katolíckeho biskupa v súvislosti s obvineniami, že znásilňoval mníšku. K zatknutiu biskupa zo severoindického Džalandharu Franca Mulakkala pristúpila polícia po jeho trojdňovom vypočúvaní v meste Kóčin. Odporúčame:
V Poľsku zatkli muža podozrivého z hodenia kameňa do okna synagógy počas modlitieb Mníška z rádu Misionáriek Ježiša Večného kňaza sa podľa vlastných slov obrátila na políciu až po tom, čo sa autority v rámci rádu a cirkvi dlhodobo odmietali jej kauzou zaoberať. Mníška tvrdí, že ju Mulakkala opakovane znásilňoval v rokoch 2014 až 2016. Biskup to odmieta a tvrdí, že mníška sa mu chce len pomstiť za trest, ktorý jej udelil. Obvinenia, ktoré indická polícia v prípade Mulakkalu vyšetruje, zahŕňajú okrem znásilnenia aj zastrašovanie a "neprirodzený sex".

Viac k témam: biskup, obvinenie zo znasilnenia
Zdroj: Webnoviny.sk - Polícia zatkla katolíckeho biskupa obvineného zo znásilnenia mníšky © SITA Všetky práva vyhradené.

MEXIKO 21. septembra (WebNoviny.sk) - Mexické úrady vyhlásili mimoriadnu situáciu v jedenástich okresoch štátu Sinaloa na severe krajiny pre povodne po silných dažďoch, pri ktorých zahynuli najmenej traja ľudia. Odporúčame:
Stúpol počet obetí povodne v talianskej Kalábrii, podľa hasičov môže byť nezvestných omnoho viac Vláda štátu Sinaloa informovala, že evakuovali viac ako 2 tisíc ľudí a zriadili 13 núdzových prístreškov. Generálny prokurátor štátu Sinaloa Juan José Ríos Estavillo uviedol, že jeden človek sa utopil a dvoch ľudí zabil elektrický prúd. Tri ženy z mesta Culiacán sú nezvestné, pričom sa predpokladá, že ich strhla voda. Miestne a sociálne médiá zverejnili obrázky ulíc zmenených na prudké rieky, na ktorých sú zaplavené autá.

Viac k témam: povodeň
Zdroj: Webnoviny.sk - Pri povodniach v štáte Sinaloa zahynuli najmenej traja ľudia, úrady vyhlásili mimoriadnu situáciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Obyvatelia Trnavy – Modranky dnes podvečer na hodinu zablokovali dopravu na ceste, ktorá spája túto mestskú časť s rýchlostnou komunikáciou R1.

Nepúšťali ani osobné autá

Asi osemdesiat ľudí tak protestovalo proti čoraz intenzívnejšej kamiónovej doprave, ktorá im znepríjemňuje život. Dopravu blokovali neustálym prechádzaním cez priechod pre chodcov. Aj keď bol protest zameraný proti kamiónom, nepúšťali ani osobné autá. Zobraziť fotogalériu k článku:
Obyvatelia Modranky blokovali cestu na protest voči kamiónom Kamióny podľa organizátorky blokády Eriky Kotvasovej prechádzajú dňom i nocou územím s rodinnými domami do obchodno-priemyselného areálu.

Petícia im nepomohla

,,Jediným riešením je vybudovanie obslužnej komunikácie, ktorá by odviedla kamióny z priemyselnej zóny mimo obývanú časť. Prípravy už boli rozbehnuté, pripravená je aj projektová dokumentácia, ale nič viac sa nedeje,“ povedala Kotvasová. "Ľudia z Modranky chodili na Mestský úrad v Trnave, podpisovali aj petíciu, ale nepomohli si,“ dodala. Ak dnešná blokáda nepomôže, tak podľa Kotvasovej budú nasledovať ďalšie. Viacerí ďalší účastníci protestu sa zhodli v názore, že samospráva nemala obchodno-priemyselný areál bez obslužnej komunikácie ani povoliť. Modranka je mestskou časťou Trnavy, v 31-člennom mestskom zastupiteľstve jej obyvateľov zastupuje jeden poslanec.

Viac k témam: protest
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Obyvatelia Modranky protestovali proti kamiónom, na priechode pre chodcov zablokovali cestu © SITA Všetky práva vyhradené.

WASHINGTON 21. septembra (WebNoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump v piatok rozhodol o pozastavení vlastného rozhodnutia z pondelka, ktorým určil na odtajnenie množstvo dokumentov FBI týkajúcich sa vyšetrovania ruského zasahovania do amerických prezidentských volieb.

Odhalili by škaredé veci

Prezident si pôvodne od odtajnenia podľa amerických médií sľuboval najmä znemožnenie samotných vyšetrovateľov, keďže sľuboval, že dokumenty ukážu "niektoré veľmi škaredé veci" z prostredia FBI vrátane sms-správ jej agentov a predstaviteľov ministerstva spravodlivosti. Američania si napriek tomu od odtajnenia sľubovali aj to, že im ponúkne hlbší pohľad aj na samotné ruské zasahovanie do volieb. Odporúčame:
Ja nemám ministra spravodlivosti, sťažuje sa prezident Trump na Sessionsa V piatok však Trump nečakane oznámil, že odtajnenie materiálov sa rozhodol zatiaľ zastaviť. Ako dôvod prezident uviedol, že vyšetrovanie sa týka aj spojeneckých krajín, a dve z nich ho údajne požiadali, aby odtajnenie stopol.

Dvaja veľmi dobrí spojenci

Trump zmenu plánov oznámil v rozhovore pre televíziu Fox News. Na otázku moderátora, ako pokračuje odtajnenie dokumentov, Trump najprv uviedol, že "sa to hýbe", vzápätí však oznámil, že odtajnenie zastavil, pretože mu v tejto veci telefonovali "dvaja veľmi dobrí spojenci". "Musíme rešpektovať ich priania. Ale pôjde to von," vyhlásil Trump. O ktoré dve krajiny by malo ísť, to prezident nepovedal. Odporúčame:
Duda chce novú americkú vojenskú základňu v Poľsku, Trumpovi núka dve miliardy dolárov Podľa neskoršieho Trumpovho príspevku na Twitteri dokonca už ani nie je isté, či prezident tieto materiály odtajní aspoň neskôr. Trump v tomto príspevku napísal, že materiály určené pôvodne na odtajnenie nechal preveriť inšpekcii ministerstva spravodlivosti. "Nakoniec, ešte stále ich môžem odtajniť, ak sa to ukáže ako potrebné," dodal.

Viac k témam: Donald Trump, Rusko
Zdroj: Webnoviny.sk - Trump po telefonáte s dvomi neznámimi spojencami pozastavil odtajnenie dokumentov FBI © SITA Všetky práva vyhradené.

Senát na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici zamietol žiadosť odsúdeného starostu Horného Vadičova Vladimíra Káčeríka o obnovu konania ako neodôvodnenú. Káčeríka v máji minulého roka súd uznal za vinného zo zločinu subvenčného podvodu v súbehu so zločinom poškodzovania finančných záujmov európskeho spoločenstva a vymeral mu päť a pol roka odňatia slobody nepodmienečne. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Odpad odvezený iba fiktívne

Káčerík ako starosta v máji 2010 uzavrel s Ministerstvom výstavby a regionálneho rozvoja SR zmluvu na poskytnutie nenávratného finančného príspevku v súvislosti s projektom „Komplexná regenerácia centrálnej zóny obce Horný Vadičov“. V júni 2011 požiadal o vyplatenie viac ako 135-tisíc eur a v októbri toho istého roku požadoval takmer 410-tisíc eur. Odporúčame:
Sudca poslal do väzby Jaroslava, ktorý plánoval úkladnú vraždu Financie mali kryť náklady na uloženie, odvoz a skládkovanie stavebného odpadu. K žiadosti starosta priložil aj príslušné faktúry od firmy Rekon a ďalšie doklady. V skutočnosti však údaje neboli pravdivé a odpad neodišiel na deklarovanú skládku. Napríklad 77 sprievodných lístkov pre skládkovanie odpadu v Bytči-Mikšovej bolo fiktívnych, rovnako i protokol o odovzdaní odpadu zo stavieb. Fiktívne doklady zabezpečil konateľ subdodávateľskej spoločnosti Stavstroj Peter M. a na sprievodné lístky dopísal 1 185 ton fiktívne odvezeného odpadu. Doklady Peter M. podpísal a odovzdal starostovi, čím mu poskytol pomoc pri spáchaní trestnej činnosti. Odporúčame:
Z obzvlášť závažného zločinu vraždy ide obvinený senior do väzby Vladimír Káčerík podal žiadosti a ministerstvo vyplatilo obci takmer 51-tisíc eur, ktoré starosta potom preplatil stavebným spoločnostiam. Tým, že financie starosta použil na iný ako stanovený účel, spôsobil celkovú škodu 50 913 eur, z čoho 45 553 predstavuje podiel eurofondov a 5 359 eur podiel zo štátneho rozpočtu.

Povinný zaplatiť polovicu

Starosta trestnú činnosť poprel, jeho spoluobžalovaný 41-ročný konateľ spoločnosti Stavstroj Kysuce vinu priznal. Preto súd ukladal rôzne tresty. Starostovi okrem nepodmienečného trestu a povinnosti nahradiť škodu uložil aj na päť rokov zákaz činnosti v orgánoch verejnej moci. Odporúčame:
Poslancom slovenského parlamentu doručili obálky s chemickou látkou, zásielky zaistila polícia Spoluobžalovaný konateľ dostal tri roky podmienečne s odkladom na skúšobnú dobu štyri roky s probačným dohľadom súdu. Každý z obžalovaných je povinný zaplatiť polovicu z celkovej spôsobenej škody 50 913 eur. Obžalovaný konateľ spoločnosti Stavstroj Kysuce sa voči verdiktu neodvolal a stanovenú škodu má nahradiť v skúšobnej dobe podmienečného odsúdenia. Prvostupňový verdikt potvrdil Najvyšší súd SR, ale Káčerík do výkonu trestu nenastúpil. Požiadal o obnovu konania, ale mu nevyhoveli. Podal voči tomu sťažnosť, o ktorej rozhodne odvolací senát Najvyššieho súdu SR.

Viac k témam: Špecializovaný trestný súd SR, Vladimír Káčerík
Zdroj: Webnoviny.sk - Súd neschválil žiadosť o obnovu konania odsúdenému starostovi z Kysúc © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 21. septembra (WebNoviny.sk) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák dnes rokoval s vysokými zástupcami Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) - osobitným predstaviteľom úradujúceho predsedu OBSE na Ukrajine a pre Trilaterálnu kontaktnú skupinu Martinom Sajdikom, vedúcim Osobitnej monitorovacej misie OBSE na Ukrajine Ertugrulom Apakanom a s riaditeľom Centra OBSE pre prevenciu konfliktov Marcelom Peškom. Odporúčame:
Ukrajinská armáda splní podmienky vstupu do NATO v roku 2020, plní dlhodobý cieľ Partneri prediskutovali situáciu na Ukrajine, vrátane konfliktu na východe krajiny so zámerom nájsť možnosti spoločenstva pri regulovaní súčasného stavu. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor ministerstva zahraničia. „Ukrajina ako náš bezprostredný sused a zároveň štát, v ktorom pôsobí najväčšia monitorovacia misia OBSE, bude prirodzene figurovať medzi prioritami v rámci nášho nadchádzajúceho predsedníctva. Dôraz chceme klásť na mechanizmy a procesy vedúce k znižovaniu napätia a k zlepšeniu postavenia obyvateľstva poznačeného konfliktom,“ uviedol minister Lajčák. Pracovné stretnutie slovenského ministra so zástupcami OBSE sa uskutočnilo pred prevzatím predsedníctva Slovenska v OBSE na budúci rok. Predchádzanie konfliktom, včasné varovanie, ich riešenie a postkonfliktná rekonštrukcia tvoria základ aktivít OBSE. Slovenská republika chce v rámci predsedníctva podporiť existujúce formáty zaoberajúce sa hľadaním riešenia zmrazených a pretrvávajúcich konfliktov – Trilaterálnu kontaktnú skupinu, Normandský formát a Osobitnú monitorovaciu misiu na Ukrajine. Partneri taktiež posúdili scenáre ďalšieho možného vývoja situácie na Ukrajine v závislosti od výsledkov budúcoročných prezidentských a parlamentných volieb.

Viac k témam: Ertugrul Apakan, Marcel Peško, Martin Sajdik, Miroslav Lajčák, Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), Ukrajina
Zdroj: Webnoviny.sk - Minister Lajčák rokoval s predstaviteľmi OBSE o konflikte na východe Ukrajiny a pomoci jej obetiam © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 21. septembra (WebNoviny.sk) - Krajiny Európskej únie (EÚ) stratili v roku 2016 takmer 150 mld. eur na príjmoch z dane z pridanej hodnoty (DPH). Vyplýva to z novej štúdie, ktorú uverejnila Európska komisia.

Výpadok sa zvýšil v šiestich štátoch

„Hoci členské štáty urobili veľa na zlepšenie výberu DPH, z dnešných údajov vyplýva, že na to, aby mohli vo svojich rozpočtoch naplno využívať príjmy z DPH, je potrebná reforma súčasného systému DPH v EÚ, ako aj lepšia spolupráca na úrovni EÚ,“ uviedla EK. V nominálnom vyjadrení sa výpadok príjmov z DPH v roku 2016 znížil o 10,5 mld. eur na 147,1 mld. eur. Odporúčame:
Britská libra voči doláru prudko oslabila, dôvodom je brexit a Mayovej vyjednávanie Výpadok príjmov z DPH klesol v 22 členských štátoch. Dobré výsledky podľa EK zaznamenali Bulharsko, Lotyšsko, Cyprus a Holandsko, kde vo všetkých prípadoch došlo k poklesu výpadku príjmov z DPH o viac ako 5 percentuálnych bodov. Výpadok príjmov z DPH sa však zvýšil v šiestich členských štátoch, a to v Rumunsku, Fínsku, v Spojenom kráľovstve, Írsku, Estónsku a vo Francúzsku.

Situácia si vyžaduje reformu DPH

„Členské štáty zlepšili výber DPH v celej EÚ. To si rozhodne zaslúži uznanie a pochvalu. Strata pre štátne rozpočty vo výške 150 mld. eur ročne je však stále neprijateľná, najmä ak 50 miliárd z toho ide do vreciek zločincov, podvodníkov a je možné, že dokonca aj teroristov. Výrazné zlepšenie nastane iba po prijatí reformy DPH, ktorú sme navrhli pred rokom. Vyzývam členské štáty, aby sme sa v otázke konečného systému DPH pohli vpred ešte pred voľbami do Európskeho parlamentu v roku 2019,“ uviedol eurokomisár pre hospodárske a finančné záležitosti, dane a clá Pierre Moscovici Štúdia o výpadku príjmov z DPH je financovaná z rozpočtu EÚ. V štúdii sa používa metodika “zhora nadol“, pričom sa na tvorbu odhadov výpadkov príjmov z DPH používajú údaje z národných účtov. Odporúčame:
Poslanci schválili novelu SNS o znížení DPH na ubytovacie služby na desať percent Správa za rok 2018 po prvýkrát zahŕňa širšiu analýzu vplyvu niektorých vonkajších faktorov, ako napríklad výrobnej štruktúry hospodárstva a nezamestnanosti, a tiež faktorov, ktoré sú pod priamou kontrolou daňovej správy, ako je veľkosť daňovej správy a výdavky na IT. Tento aspekt je osobitne dôležitý vzhľadom na to, že investície do IT zvyčajne vedú k zníženiu výpadku príjmov z DPH, ako sa uvádza v odporúčaniach, ktoré EK v minulosti predložila členským štátom.

Viac k témam: DPH daň z pridanej hodnoty, Európska komisia, Európska únia
Zdroj: Webnoviny.sk - Štáty Európskej únie stratili v roku 2016 na dani z pridanej hodnoty takmer 150 miliárd eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici v piatok zobral do väzby 32-ročného Jaroslava D. z Popradu, stíhaného za prípravu úkladnej vraždy a nedovolené ozbrojovanie.

Obvinený nepodal sťažnosť

Hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková pre agentúru SITA uviedla, že sudca vyhovel prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry. Ten žiadal väzbu z obáv z možného pokračovania v trestnej činnosti a ovplyvňovaním svedkov. Rozhodnutie je právoplatné, prokurátor ani obvinený nepodali voči verdiktu sťažnosť. Odporúčame:
Mimovládky poukazujú na nespravodlivosť v prípade obetí policajnej razie v Moldave nad Bodvou Popradčan, ktorý je IT špecialistom, podľa polície pripravoval vraždu svojho spoločníka vo firme. Motívom mali byť finančné nezhody v ich spoločnom podnikaní. Popradčan požiadal 42-ročného Michala D. z Ružomberka, aby mu zohnal zbraň. Mal záujem o dlhú automatickú zbraň so zásobníkmi a nábojmi. Ten mu za tisíc eur zohnal samopal vzor 58 s odstráneným výrobným číslom.

Neuvedomoval si následky

Po vyhlásení verdiktu o vzatí do väzby obhajca Milan Kuzma pre médiá uviedol, že jeho klient prípravu vraždy popiera, priznáva iba nedovolené ozbrojovanie. Odporúčame:
Z obzvlášť závažného zločinu vraždy ide obvinený senior do väzby Vo voľnom čase surfoval na internete, lebo chcel získať zbraň a tú potom speňažiť. Vedel, že robí zle, ale neuvedomil si, aký to môže mať pre neho následok. Obvinený Michal D., ktorý samopal zohnal, je v súčasnosti vo výkone trestu odňatia slobody za inú kriminálnu činnosť. Preto prokurátor návrh na jeho vzatie do väzby nepredkladal.

Viac k témam: obchod so zbraňami, Špecializovaný trestný súd SR, väzba
Zdroj: Webnoviny.sk - Sudca poslal do väzby Jaroslava, ktorý plánoval úkladnú vraždu © SITA Všetky práva vyhradené.

VARŠAVA 21. septembra (WebNoviny.sk) - Poľská polícia zadržala muža podozrivého z hodenia kameňa do synagógy v meste Gdansk, zatiaľ čo sa vo vnútri modlili členovia židovskej komunity.

Prezradil ho videozáber

Polícia uviedla, že podozrivého zadržala v piatok na poludnie južne od mesta. Podľa polície muž vyzeral byť prekvapený, no nekládol odpor. Meno ani ďalšie detaily o zadržanom nie sú známe, polícia plánuje dať všetky dôkazy prokuratúre. Odporúčame:
Mimovládky poukazujú na nespravodlivosť v prípade obetí policajnej razie v Moldave nad Bodvou Zatknutie prišlo deň po tom, ako polícia požiadala o pomoc verejnosť a zverejnila zábery z bezpečnostnej kamery. Následne na políciu volalo množstvo ľudí. Na videu je možné vidieť, ako muž v tmavom oblečení prišiel k budove a do okna hodil kameň, ktorý zasiahol ženskú galériu. Incident sa stal v stredu o 18:00 tamojšieho času. Polícia zatiaľ neuviedla, či to bol nenávistný prejav voči členom náboženskej skupiny alebo len "chuligánstvo".

Protest pred syngógou

Starosta mesta Pawel Adamowicz uviedol, že ho skutok "vystrašil", pretože sa stal počas modlitieb pri príležitosti takzvaného Dňa zmierenia - Jom kipur. Odporúčame:
Muž vyhodil z okna len sedemmesačné bábätko, vzápätí vyskočil aj on "Takéto skutky sa nemôžu stávať v meste slobody a solidarity," uviedol politik a vyzval obyvateľov, aby sa na protest vo štvrtok večer zišli pred synagógou. Svetový židovský kongres vyhlásil, že ho incident šokoval a prirovnal ho k udalostiam, ktoré sa v Poľsku diali počas holokaustu.

Viac k témam: synagóga, vandalizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - V Poľsku zatkli muža podozrivého z hodenia kameňa do okna synagógy počas modlitieb © SITA Všetky práva vyhradené.

LONDÝN 21. septembra (WebNoviny.sk) - Britská libra v piatok klesla po tom, ako premiérka Theresa Mayová vyhlásila, že vyjednávania o brexite sú v slepej uličke, keďže Európska únia odmietla jej návrhy. Odporúčame:
Mayová upokojuje občanov EÚ žijúcich v Británii a sľubuje im zachovanie práv Mayová navrhuje zotrvanie Británie na spoločnom trhu tovarov, ale nie na trhu služieb. Libra voči doláru prudko oslabila, a to o 1,5 percenta na 1,3066 USD/GBP. Dolár si prilepšil aj oproti japonskému jenu na 112,67 JPY/USD z úrovne 112,48 JPY/USD. Spoločná európska mena klesla voči doláru na 1,1744 USD/EUR z hodnoty 1,1776 USD/EUR.

Viac k témam: britská libra, dolár euro, japonský jen, Theresa Mayová
Zdroj: Webnoviny.sk - Britská libra voči doláru prudko oslabila, dôvodom je brexit a Mayovej vyjednávanie © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 1785

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner