18. február 2018
Facebook

BRATISLAVA 16. februára (WebNoviny.sk) - Na meškajúce vlaky Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. (ZSSK) sa v minulom roku v cieľovej stanici čakalo v priemere sedemnásť minút. Pri zohľadnení počtu všetkých vypravených vlakov predstavovalo priemerné meškanie štátnych vlakov 1,73 minúty. Ako národný osobný vlakový dopravca v piatok informoval, vlani vypravil celkovo 526 944 vlakov a viac ako 473-tisíc z nich prišlo do cieľovej stanice načas. Meškalo teda zhruba 54-tisíc spojov, čiže vyše desať percent z vypravených vlakov.

Vlaky meškali hlavne pre výluky

Najväčší podiel na celkovom meškaní vlakov v roku 2017 z hľadiska počtu minút mali cudzie vplyvy (63,7 %), z viny ZSSK bolo 16,15 % zameškaných minút. "Je štatisticky nemožné, aby boli všetky spojenia a technika 24 hodín 365 dní v roku dokonalé a aby sa na trati nestala žiadna mimoriadna udalosť. Každé jedno meškanie nás však mrzí a analyzujeme ho," upozornil člen predstavenstva a riaditeľ úseku obchodu ZSSK Karol Martinček. "Robíme tiež všetko pre to, aby sme čo najrýchlejšie modernizovali náš vozňový park a zároveň držali krok s modernými technológiami, aby sme v prípade mimoriadnosti vždy promptne reagovali," dodal Martinček. Odporúčame:
RegioJet nasadil z Komárna do Bratislavy novú vlakovú súpravu, spoj s ministrom Érsekom meškal Vlaky ZSSK vlani najčastejšie meškali z dôvodu výlukovej činnosti pre stavebné práce na úsekoch železničných tratí, čo malo vplyv na prechodné obmedzenia traťovej rýchlosti. Išlo o 172 345 takých prípadov meškania v celkovom rozsahu asi 6 725 hodín. Napríklad, výluka v úseku Banská Bystrica - Horná Štubňa od 24. júla do 10. augusta 2017 mala na chod vlakov výrazný vplyv, pretože museli jazdiť odklonmi, prípadne musela byť zabezpečená náhradná autobusová doprava. Jazdné časy významne ovplyvnila aj celoročná modernizácia úsekov na hlavnom železničnom ťahu v úseku od Trenčína po Žilinu.

Nočnou morou sú nehody a samovraždy

Sledy vlakov, ako druhá najčastejšia príčina nedochvíľnosti, keď zmeškané vlaky odstavia alebo zablokujú na trase iné vlaky, spôsobili takmer 140-tisíc meškaní v celkovom trvaní 9 182 hodín. Ďalším dôvodom vlakových meškaní bolo čakanie prípojov na zmeškané vlaky v 72 465 prípadoch a tvorilo približne 7 451 hodín. Nočnou morou železničiarov je meškanie v dôsledku nehôd, medzi aké patria strety s motorovými vozidlami na priecestí či zrážky osôb pohybujúcich sa v koľajisku. "V prípade ujmy na zdraví či usmrtenia sa meškanie môže vyšplhať aj na sto a viac minút, čo potom zásadne ovplyvňuje celkovú štatistiku meškaní. Celková dĺžka meškania je v rukách polície, odchod vlaku z miesta nehody je možný až po jej súhlase," uviedol riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč. Odporúčame:
Žena sa chcela odfotiť na železničných koľajach, zabil ju idúci vlak Osobitnou kapitolou podľa ZSSK sú samovraždy. Jedným z čiernych dní roka 2017 bol 6. september, kedy samovrah skrížil cestu regionálnemu rýchliku na trase Púchov - Považská Bystrica. Okrem neho meškali aj dva vlaky InterCity, dva rýchliky, dva osobné vlaky a jeden expresný vlak z Prahy, a to spolu vyše deväť hodín. ZSSK vlani zaevidovala aj 145 prípadov odstraňovania dôsledkov nehody na trati, celkové meškanie dosiahlo 441 hodín. Zaznamenala tiež 895 stretov s lesnou zverou, v polovici prípadov vzniklo meškanie od päť do dvadsať minút a v 80 prípadoch bol rušeň taký poškodený, že vlak musel byť odrieknutý.

Komplikácie spôsobila víchrica aj bomba

V dôsledku víchrice vlani 29. októbra bolo poškodených pätnásť rušňov a vozňov, celkové meškanie dosiahlo vyše 44 hodín. Na Tatranských elektrických železniciach v úseku Vyšné Hágy - Štrbské Pleso bolo v ten deň odrieknutých 25 vlakov bez náhrady, pre popadané stromy nebola zjazdná ani cesta. Pod meškania sa podpísalo aj nahlásenie výbušného zariadenia na bratislavskej Hlavnej stanici 18. júna večer. Na žiadosť polície bola celá stanica evakuovaná a doprava zastavená. Doprava na stanici bola prerušená hodinu a pol, trinásť vlakov meškalo spolu vyše deväť hodín.

Viac k témam: Karol Martinček, meškanie vlakov, Tomáš Kováč, ZSSK Železničná spoločnosť Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - Na meškajúce vlaky ZSSK sa vlani v cieľovej stanici čakalo v priemere sedemnásť minút © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 17. februára (WebNoviny.sk) - Dnes ráno privolali leteckých záchranárov k úrazu slovenskej freeriderky, ktorá si na vrchu Bôr v Demänovskej doline poranila predkolenie. Odporúčame:
Lavína na Chopku zasypala lyžiara, záchranári bojovali o jeho život Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby AIR - Transport Europe Zuzana Hopjaková, na palubu vrtuľníka sa v Jasnej pridal aj jeden člen Horskej záchrannej služby a po prílete na miesto ho spolu s lekárom leteckých záchranárov k zranenej žene vysadili pomocou palubného navijaka. Následne 26-ročnej žene s fraktúrou predkolenia poskytli neodkladnú zdravotnú starostlivosť a letecky previezli do nemocnice v Poprade.

Viac k témam: Demänovská dolina, leteckí záchranári
Zdroj: Webnoviny.sk - Freeriderka si na vrchu Bôr poranila predkolenie, ratovali ju leteckí záchranári © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 17. februára (WebNoviny.sk) - Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu 1. stupňa pred snežením a tvorbou snehových jazykov a závejov v Bratislavskom kraji. Informuje o tom na svojej internetovej stránke s tým, že v hlavnom meste sa miestami očakáva výskyt sneženia, pri ktorom spadne päť až desať centimetrov nového snehu. Odporúčame:
Aktualizované: Sneženie komplikovalo situáciu v Bratislave, linky MHD meškali (foto) Výstrahu 1. stupňa pred tvorbou snehových jazykov a závejov vydal SHMÚ aj pre Trnavský, Nitriansky a Trenčiansky kraj. V okresoch Skalica, Senica, Malacky, Senec, Dunajská Streda, Pezinok, Komárno, Nové Zámky, Levice, Šaľa, Galanta, Trnava, Zlaté Moravce, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Piešťany, Hlohovec, Nitra a Topoľčany sa ojedinele očakáva tvorba snehových jazykov.

Viac k témam: SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav, výstrahy
Zdroj: Webnoviny.sk - V Bratislave môže napadnúť 10 centimetrov snehu, pre niektoré okresy platí aj výstraha pred jazykmi a závejmi © SITA Všetky práva vyhradené.

MNÍCHOV 17. februára (WebNoviny.sk) — Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov označil americké obvinenia skupiny Rusov v súvislosti s údajným zasahovaním do prezidentských volieb v USA za "táraniny". Lavrov sa tak vyjadril v sobotu na bezpečnostnej konferencii v nemeckom Mníchove. Argumentoval, že ani podľa amerických predstaviteľov výsledky volieb neovplyvnila žiadna cudzia krajina. "Kým neuvidíme fakty, všetko ostatné sú len táraniny," vyhlásil šéf ruskej diplomacie. Odporúčame:
Zverejnením správy o vyšetrovaní Trumpa môže dôjsť k jeho mareniu a diskreditácii FBI Úrad špeciálneho vyšetrovateľa Roberta Muellera v piatok obvinil zo snáh ovplyvňovať výsledok amerických prezidentských volieb v prospech ich neskoršieho víťaza Donalda Trumpa trinásť ruských občanov a tri ruské spoločnosti. Obvinení Rusi podľa vyšetrovateľov používali falošné identity, vystupovali na internete ako Američania a ich hlavným zámerom bolo "podnecovať konflikty v rámci politického systému Spojených štátov, okrem iného počas prezidentských volieb v roku 2016".

Viac k témam: Donald Trump, prezidentské voľby v USA, Sergej Lavrov
Zdroj: Webnoviny.sk - Ruský minister zahraničia Lavrov odmieta obvinenia zo zásahu do amerických volieb © SITA Všetky práva vyhradené.

  • aktualizované 17. februára, 14:18
BRATISLAVA 17. februára (WebNoviny.sk) - V nadchádzajúcich komunálnych voľbách by strana Most-Híd chcela zvýšiť počet svojich zástupcov v samospráve o 10 percent. Po sobotňajšom zasadnutí republikovej rady strany to pre médiá uviedol poslanec Elemér Jakab. „ Momentálne máme viac ako 140 starostov a primátorov a viac ako 670 poslancov," uviedol s tým, že strana odmieta koalície s extrémistickými stranami. Inak však podľa Jakaba majú regionálne štruktúry voľnú roku pri vytváraní koalícii do volieb.

Pomôžu tým, ktorí chcú robiť

Podľa predsedu strany Bélu Bugára republiková rada strany prerokovala návrhy, ktoré strana plánuje predložiť v rámci nadchádzajúceho vládneho sociálneho balíčka. „Naša predstava je, že pomôžme tým, ktorí robiť chcú," povedal. Človek, ktorý odmieta prácu, by podľa Bugára nemal mať všetky vymoženosti v rámci sociálneho systému. „Na jednej strane sa sťažujú firmy, že nemajú zamestnancov, dokonca ich musia zo zahraničia dovážať, na druhej strane vieme, že približne 160 000 občanov Slovenska je nezamestnaných," skonštatoval. Strana sa chce v rámci sociálneho balíčku tiež zamerať na podporu rodín s deťmi. Pokiaľ ide o problematiku veku odchodu do dôchodku je podľa Bugára dôležité, aby každý občan, ktorý je pred odchodom do dôchodku, vedel päť rokov dopredu, kedy môže odísť do dôchodku. Konkrétne verzie návrhov však najskôr strana predstaví koaličným partnerom.

Podporili exekučnú amnestiu

Podpredsedníčka strany a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská uviedla, že republiková rada podporila jej návrhy v oblasti takzvanej exekučnej amnestie a tiež zmien v oblasti fungovania policajnej inšpekcie. „Hovorili sme o tom, že keď niekto je dlžný, nemyslím si, že nemá platiť. Na druhej strane, keď sa nepodarilo desať rokov od niekoho vymôcť nič, iba sa nabaľujú náklady samotného konania, tak tú situáciu treba jednoducho riešiť," povedala s tým, že ľudia postihnutí exekúciami sa často nechcú zamestnať, keďže každý ich príjem na dlhé roky dopredu podliehajú exekúciam. „Títo ľudia preto ostávajú v sociálnom systéme namiesto toho, aby sa mohli zapojiť do práce," dodala. Pokiaľ ide o prezidentské voľby v roku 2019, Bugár pripustil, že strana uvažuje o vlastnom kandidátovi. „Mať vlastného kandidáta je na jednej strane obrovská zodpovednosť, ale na druhej starne je to aj možnosť zviditeľniť stranu," povedal s tým, že konkrétneho kandidáta strana zatiaľ nevybrala.

Viac k témam: Most-Híd, Robert Fico
Zdroj: Webnoviny.sk - Most-Híd chce viac zástupcov v regiónoch a uvažuje o vlastnom kandidátovi na prezidenta © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 17. februára (WebNoviny.sk) - Školákom v troch krajoch sa v pondelok začnú jarné prázdniny. Ako prví ostanú doma žiaci základných a stredných škôl v Banskobystrickom, Žilinskom a Trenčianskom kraji. Voľno si užijú od 19. do 23. februára. Do škôl sa opäť vrátia v pondelok 26. februára.Ďalší týždeň ostanú doma školáci z Košického a Prešovského kraja, ktorí budú mať voľno od 26. februára do 2. marca. Odporúčame:
Študenti budú zodpovední za kvalitu školstva, Lubyová odsúhlasila ich účasť pri tvorbe zákonov Napokon sa jarných prázdnin dočkajú aj žiaci v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji, ktorí budú mať jarné prázdniny od 5. do 9. marca. Informovalo o tom ministerstvo školstva v Pedagogicko-organizačných pokynoch na školský rok 2017/2018.

Viac k témam: jarné prázdniny, Martina Lubyová, Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Školákom začnú postupne jarné prádzniny, prví zostanú doma žiaci zo stredného Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.

Na mýty a nepravdy o zmene času z letného na zimný upozorňuje Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku na svojej stránke euromyty.sk. Európsky parlament totiž na februárom plenárnom zasadnutí rokoval a hlasoval o zmene času, poslanci vyzvali Komisiu, aby striedanie času prehodnotila, argumentujú dopadmi na zdravie ľudí. „Keďže všetky členské štáty uplatňujú zmenu času, EÚ v smernici zjednotila len začiatok a koniec letného času. Komisia každých päť rokov uverejňuje presné termíny zmeny času na ďalších päť rokov. Keby táto otázka nebola zjednotená, viedlo by to k chaosu v rôznych sektoroch, najmä v doprave, IT, telekomunikáciách, službách,“ píše sa na stránke s tým, že zmenu času zaviedla väčšina členských štátov v 70. rokoch 20. storočia počas ropnej krízy, pričom vychádzali z toho, že zmena času pomôže šetriť energiu.

Štáty nechcú meniť súčasný stav

„Hoci na úrovni EÚ prebiehajú diskusie o tejto otázke, žiaden z členských štátov nemá vôľu súčasný stav meniť. Komisia priebežne skúma postoje členských štátov k tejto otázke a posledný prieskum ukázal, že všetky štáty vrátane Slovenska sú so súčasným stavom spokojné a nechcú ho meniť. Aj aktuálne prieskumy verejnej mienky preukázali, že väčšina Európanov si želá zachovanie zmeny času,“ tvrdí ďalej Komisia na stránke, na ktorej vyvracia klamstvá súvisiace s EÚ. Odporúčame:
Premiér Fico sa zúčastní na summite, prerokujú aj nové zloženie Európskeho parlamentu po brexite V skratke teda podľa Komisie platí, že EÚ súčasný režim nezaviedla, ani nemá právomoc ho meniť. Jediné, čo sa na úrovni EK spravilo, je, že keď už všetky krajiny EÚ menia čas, aspoň sa určil spoločný začiatok a koniec letného času. Právomoc zmeniť súčasný režim striedania času majú len členské štáty.

Negatívne účinky na ľudské zdravie

Poslanci EP schválili nelegislatívne uznesenie pomerom 384 za a 153 proti. Europarlament tak reagoval na negatívny postoj časti verejnosti k marcovému a októbrovému striedaniu času. Okrem toho pripomína, že viacero vedeckých štúdií poukázalo na negatívne účinky striedania času na ľudské zdravie. EP však zároveň zdôraznil, že EÚ si musí zachovať jednotný časový režim, čo znamená, že rozhodnutie o zrušení či zachovaní striedania času sa musí vzťahovať na všetky členské štáty. Odporúčame:
Europarlament navrhuje zrusiť striedanie času, zostane zimný alebo letný „Podporujem zrušenie striedania letného a stredoeurópskeho času. Vedecký výskum deviatich univerzít poukazuje na to, že až 20 % obyvateľov trpí zdravotnými problémami v priebehu striedania času. Rovnako je tu jasná vôľa občanov EÚ, ktorí si želajú mať jeden čas,“ reagoval na uznesenie slovenský europoslanec Branislav Škripek (OĽANO).

Historický prežitok a úspora energie

Zrušenie striedania času podporuje aj europoslanec a predseda SaS Richard Sulík, podľa ktorého úspora energie plynúca zo striedania času je dnes už len symbolická. „Striedanie času považujem skôr za historický prežitok obťažujúci spoločnosť. Preferoval by som zavedenie celoročného letného času," uviedol. Podobne sa vyjadrila aj europoslankyňa Jana Žitňanská (NOVA). „Verím, že sa Komisia bude návrhom v blízkej budúcnosti zaoberať a spoločne s Radou konečne vyriešia tento problém," konštatovala. Jarnú a jesennú zmenu času v EÚ zosúlaďuje smernica o úprave letného času z roku 2001. Smernica stanovuje deň a čas, kedy sa začína a končí obdobie letného času v celej Únii. Cieľom harmonizácie bolo zefektívniť fungovanie vnútorného trhu EÚ.

Viac k témam: Európska komisia (EK), Európsky parlament, Jana Žitňanská, letný čas, Richard Sulík, zmena času
Zdroj: Webnoviny.sk - Európania si prajú zachovať zmeny času, slovenskí europoslanci však pripomínajú zdravotné dôvody © SITA Všetky práva vyhradené.

PARKLAND 17. februára (WebNoviny.sk) — Americký prezident Donald Trump sa stretol s obeťami nedávnej streľby na floridskej škole, ktoré sa zo svojich zranení zotavujú v nemocnici v Pompano Beach. Prezident navštívil nemocnicu spolu s manželkou Melaniou v piatok, pričom sa poďakoval lekárom, sestrám a záchranárom za ich "úžasnú" prácu a "rekordne" rýchlu reakciu v súvislosti s tragédiou. Prvé obete previezli záchranári do nemocnice do dvadsiatich minút. Prezident uviedol, že je "veľmi smutné, že sa niečo takéto mohlo stať". Odporúčame:
FBI čelí veľkej kritike, tip o strelcovi z Floridy a jeho túžbe zabíjať dôkladne nepreverili Devätnásťročný Nikolas Cruz zastrelil v stredu na strednej škole v Parklande v americkom štáte Florida 17 ľudí a 14 ďalších zranil. Polícia páchateľa po čine zadržala a medzičasom už čelí obvineniam z niekoľkonásobnej vraždy.

Viac k témam: Donald Trump, Florida, nemocnica, streľba na strednej škole, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Trump sa stretol so zranenými obeťami streľby na strednej škole, lekárom poďakoval za pomoc © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 16. februára (WebNoviny.sk) - Na meškajúce vlaky Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. (ZSSK) sa v minulom roku v cieľovej stanici čakalo v priemere sedemnásť minút. Pri zohľadnení počtu všetkých vypravených vlakov predstavovalo priemerné meškanie štátnych vlakov 1,73 minúty. Ako národný osobný vlakový dopravca v piatok informoval, vlani vypravil celkovo 526 944 vlakov a viac ako 473-tisíc z nich prišlo do cieľovej stanice načas. Meškalo teda zhruba 54-tisíc spojov, čiže vyše desať percent z vypravených vlakov.

Vlaky meškali hlavne pre výluky

Najväčší podiel na celkovom meškaní vlakov v roku 2017 z hľadiska počtu minút mali cudzie vplyvy (63,7 %), z viny ZSSK bolo 16,15 % zameškaných minút. "Je štatisticky nemožné, aby boli všetky spojenia a technika 24 hodín 365 dní v roku dokonalé a aby sa na trati nestala žiadna mimoriadna udalosť. Každé jedno meškanie nás však mrzí a analyzujeme ho," upozornil člen predstavenstva a riaditeľ úseku obchodu ZSSK Karol Martinček. "Robíme tiež všetko pre to, aby sme čo najrýchlejšie modernizovali náš vozňový park a zároveň držali krok s modernými technológiami, aby sme v prípade mimoriadnosti vždy promptne reagovali," dodal Martinček. Odporúčame:
RegioJet nasadil z Komárna do Bratislavy novú vlakovú súpravu, spoj s ministrom Érsekom meškal Vlaky ZSSK vlani najčastejšie meškali z dôvodu výlukovej činnosti pre stavebné práce na úsekoch železničných tratí, čo malo vplyv na prechodné obmedzenia traťovej rýchlosti. Išlo o 172 345 takých prípadov meškania v celkovom rozsahu asi 6 725 hodín. Napríklad, výluka v úseku Banská Bystrica - Horná Štubňa od 24. júla do 10. augusta 2017 mala na chod vlakov výrazný vplyv, pretože museli jazdiť odklonmi, prípadne musela byť zabezpečená náhradná autobusová doprava. Jazdné časy významne ovplyvnila aj celoročná modernizácia úsekov na hlavnom železničnom ťahu v úseku od Trenčína po Žilinu.

Nočnou morou sú nehody a samovraždy

Sledy vlakov, ako druhá najčastejšia príčina nedochvíľnosti, keď zmeškané vlaky odstavia alebo zablokujú na trase iné vlaky, spôsobili takmer 140-tisíc meškaní v celkovom trvaní 9 182 hodín. Ďalším dôvodom vlakových meškaní bolo čakanie prípojov na zmeškané vlaky v 72 465 prípadoch a tvorilo približne 7 451 hodín. Nočnou morou železničiarov je meškanie v dôsledku nehôd, medzi aké patria strety s motorovými vozidlami na priecestí či zrážky osôb pohybujúcich sa v koľajisku. "V prípade ujmy na zdraví či usmrtenia sa meškanie môže vyšplhať aj na sto a viac minút, čo potom zásadne ovplyvňuje celkovú štatistiku meškaní. Celková dĺžka meškania je v rukách polície, odchod vlaku z miesta nehody je možný až po jej súhlase," uviedol riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč. Odporúčame:
Žena sa chcela odfotiť na železničných koľajach, zabil ju idúci vlak Osobitnou kapitolou podľa ZSSK sú samovraždy. Jedným z čiernych dní roka 2017 bol 6. september, kedy samovrah skrížil cestu regionálnemu rýchliku na trase Púchov - Považská Bystrica. Okrem neho meškali aj dva vlaky InterCity, dva rýchliky, dva osobné vlaky a jeden expresný vlak z Prahy, a to spolu vyše deväť hodín. ZSSK vlani zaevidovala aj 145 prípadov odstraňovania dôsledkov nehody na trati, celkové meškanie dosiahlo 441 hodín. Zaznamenala tiež 895 stretov s lesnou zverou, v polovici prípadov vzniklo meškanie od päť do dvadsať minút a v 80 prípadoch bol rušeň taký poškodený, že vlak musel byť odrieknutý.

Komplikácie spôsobila víchrica aj bomba

V dôsledku víchrice vlani 29. októbra bolo poškodených pätnásť rušňov a vozňov, celkové meškanie dosiahlo vyše 44 hodín. Na Tatranských elektrických železniciach v úseku Vyšné Hágy - Štrbské Pleso bolo v ten deň odrieknutých 25 vlakov bez náhrady, pre popadané stromy nebola zjazdná ani cesta. Pod meškania sa podpísalo aj nahlásenie výbušného zariadenia na bratislavskej Hlavnej stanici 18. júna večer. Na žiadosť polície bola celá stanica evakuovaná a doprava zastavená. Doprava na stanici bola prerušená hodinu a pol, trinásť vlakov meškalo spolu vyše deväť hodín.

Viac k témam: Karol Martinček, meškanie vlakov, Tomáš Kováč, ZSSK Železničná spoločnosť Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - Nehody a samovraždy spôsobili najväčšie zdržanie vlakov, spoje meškali vyše deväť hodín © SITA Všetky práva vyhradené.

PARKLAND 17. februára (WebNoviny.sk) — Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) čelí kritike za to, že nepreveril januárový telefonát, v ktorom volajúci označil Nikolasa Cruza za potenciálnu hrozbu. Úrad dostal 5. januára telefonický tip, v ktorom ho volajúci informoval o Cruzovom čudáctve, vlastníctve zbraní, túžbe zabíjať a znepokojivých príspevkoch na sociálnych sieťach. Navyše vyslovil obavy, že by mohol uskutočniť útok na škole. Úrad v piatok pripustil, že tip mal byť dôkladne preverený.

Na študentov pálil poloautomatickou puškou

Devätnásťročný Cruz zastrelil v stredu na strednej škole v Parklande v americkom štáte Florida 17 ľudí. Bývalý študent školy pálil na študentov poloautomatickou puškou AR-15. Zbraň mal v legálnom vlastníctve, a to napriek tomu, že viacerí ľudia, ktorí ho poznali, vrátane spolužiakov a učiteľov, ho označovali za psychicky nestabilného. Odporúčame:
Video: Streľba na strednej škole na Floride má vyše 15 mŕtvych, strelcom bol bývalý študent Na internete sa navyše niekoľkokrát vyhrážal, že má chuť zabíjať ľudí. "Chcem zomrieť v boji, zabíjajúc tony ľudí," znel napríklad jeden z jeho príspevkov na sociálnych sieťach.

Vylúčený z "disciplinárnych dôvodov"

Cruza nedávno vylúčili zo strednej školy Marjory Stonemanovej-Douglasovej z "disciplinárnych dôvodov" po tom, čo zbil nového priateľa svojej expriateľky. Bývalí spolužiaci o páchateľovi okrem iného prezradili, že bol samotár, ktorý mal veľmi málo priateľov, chcel vstúpiť do armády a zaujímal sa o poľovníctvo. Odporúčame:
Video: Po streľbe na strednej škole ľudia žiadajú úpravu zákona o zbraniach, Trump výzvy odmieta Na Cruzových profiloch na viacerých sociálnych sieťach je množstvo fotografií zobrazujúcich ho s rôznymi typmi pušiek, pištolí a nožov. Stredajšia streľba je podľa amerických médií najhoršou tragédiou na americkej škole od roku 2012, keď pri streľbe v Connecticute zomrelo 26 ľudí. Polícia Cruza po čine zadržala a obvinila ho z niekoľkonásobnej vraždy.

Viac k témam: FBI Federal Bureau of Investigation, Florida, streľba na strednej škole, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - FBI čelí veľkej kritike, tip o strelcovi z Floridy a jeho túžbe zabíjať dôkladne nepreverili © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 1043

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner