24. máj 2018
Facebook

  • aktualizované 24. mája, 13:03
PEZINOK 24. mája (WebNoviny.sk) - Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku sa vo štvrtok začalo pojednávanie s poslancom parlamentu za Ľudovú stranu Naše Slovensko Stanislavom M. Ten čelí obžalobe pre zločin výroby extrémistických materiálov, zločin rozširovania extrémistických materiálov a prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia.

Obvinil ju len pre národnosť

Na začiatku pojednávania obžalovaný deklaroval, že je nevinný, zároveň, rovnako ako v prípravnom konaní, odmietol vypovedať. Súd následne vypočul dvoch svedkov, ktorí sú v prípade poškodenými. Eva Mosnáková, ktorá je mediálne známa z projektov na pamiatku obetí holokaustu, uviedla, že 70 rokov od konca druhej svetovej vojny nie je prípustné, aby poslanec parlamentu a učiteľ mal názory ako fašisti. "Absolútne nič nevedel o mne, obvinil ma len pre národnosť," povedala. Zároveň reagovala na údajný argument obžalovaného, že negatívne názory na Židov mali už slovenskí národovci, napríklad Ľudovít Štúr. "Som presvedčená, že keby Ľudovít Štúr žil za druhej svetovej vojny, zastal by sa utláčaných ako mnohí odvážni evanielici," skonštatovala.

Problémom je podľa historika dôvod

Historik Ivan Kamenec zdôraznil, že problém nevidí v tom, že obžalovaný kritizoval, že dostal vyznamenanie, ale ako problém vidí dôvod kritiky. "Naposledy to bolo vytýkané pred 70-timi rokmi mojim rodičom," povedal s tým, že obžalovaný ako poslanec prisahal na Ústavu SR a napriek tomu ju porušuje. Zároveň však dodal, že sa ho názory nevzdelaných a nenávistných ľudí nemôžu dotknúť. Obžalovaný poslanec označil tohto svedka za zaujatého voči jeho osobe. Odporúčame:
Kotlebov poslanec zaútočil na Kisku, nenávistný status Ďalším z poškodených v prípade bol režisér Juraj Hertz. Keďže ten v apríli zomrel, prečítala sa len jeho výpoveď z prípravného konania. Pred vyšetrovateľom vtedy uviedol, že publikovaný článok sa ho nedotkol, lebo ho sprostý človek nemôže uraziť. Podľa obžalovaného však otázky vyšetrovateľa na režiséra boli zavádzajúce, sugestívne a tým pádom nezákonné. Pred súdom vo štvrtok vypovedala aj Nina Šilanová, ktorej zosnulá teta Daniela sa venovala rómskej kultúre a bola tiež spomínaná v statuse pripisovanému Stanislavovi M. V tejto súvislosti sa obžalovaný vyjadril, že sa s Danielou Šilanovou poznal a napriek rozdielnym názorom spolu viackrát diskutovali.

Sprísnené bezpečnostné podmienky

Pojednávanie sprevádzajú ho sprísnené bezpečnostné opatrenia. Vstup do areálu súdu stráži okrem príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže viacero policajných hliadok. Viaceré policajné autá vrátane dodávok z ťažkoodencami sú aj v areáli súdu. Vstup do areálu súdu je pre zástupcov verejnosti obmedzený len na určitý počet ľudí. Špecializovaný trestný súd sa opatreniami chce vyhnúť situácii z pracoviska v Banskej Bystrici.

Hlukom rušili priebeh

Počas pojednávania s poslancom NR SR Milanom Mazurekom sa totiž pred budovou súdu zhromaždili jeho podporovatelia a hlukom rušili priebeh pojednávania. Aj v Pezinku sú vo štvrtok prítomní podporovatelia Stanislava M. a megafónom varujú verejnosť pred návratom totality. Odporúčame:
Súd nechal na slobode trojicu obvinenú z extrémizmu, mužov prišiel podporiť aj Kotlebov poslanec Úrad špeciálnej prokuratúry poslanca obžaloval pre zločin výroby extrémistických materiálov, zločin rozširovania extrémistických materiálov a prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia. ŠTS pôvodne obžalobu na Stanislava M. vrátil prokurátorovi s odôvodnením, že vo veci zistil závažné procesné chyby, najmä porušenie práva na obhajobu. Prokurátor však podal sťažnosť na Najvyšší súd SR a ten prikázal ŠTS vo veci opäť konať.

Negatívne komentáre

Poslanec 10. januára 2017 na sociálnej sieti napadol zoznam osobností ocenených prezidentom Andrejom Kiskom, prekážal mu okrem iného ich židovský pôvod. Podľa poslanca prezident Kiska sa buď zbláznil, alebo vedome degraduje slovenské vyznamenania. Odporúčame:
Prokuratúra zamietla sťažnosť Kotlebovho poslanca voči obvineniu "Udeľovanie štátnych vyznamenaní Kiskom otočilo zdravý rozum hore nohami," napísal ďalej. Negatívne komentoval udelenie vyznamenania aj Michalovi Kaščákovi, ktorý je podľa vyjadrení Stanislava M. organizátor zvráteného festivalu Pohoda. Na adresu spisovateľky Daniely Šilanovej napísal, že bola fanatička do cigánskych zvykov.

Viac k témam: Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko, Špecializovaný trestný súd SR, Stanislav Mizík
Zdroj: Webnoviny.sk - Súd s Kotlebovým poslancom stráži polícia a ťažkoodenci, jeho priaznivci s megafónom varujú ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

WELLINGTON 24. mája (WebNoviny.sk) - Novozélandský minister dopravy už nebude dohliadať na bezpečnosť leteckej dopravy, keďže porušil predpisy tým, že na palube lietadla telefonoval. Odporúčame:
Aktualizované: Na Kube sa po štarte zrútilo lietadlo s vyše sto pasažiermi na palube (video) Minister Phil Twyford vo štvrtok pre novinárov povedal, že 17. mája počas cesty z Wellingtonu do Aucklandu volal so zamestnancom ministerstva. Podľa jeho údajov lietadlo v tom čase ešte nebolo vo vzduchu, ale dvere boli zatvorené a chystali sa odletieť. Telefonovanie je však po zatvorení dvier na lietadle zakázané. Twyford sa preto za túto chybu premiérke Jacinde Ardernovej úprimne ospravedlnil. Podľa jeho slov premiérka odmietla jeho ponuku na rezignáciu, avšak rozhodla sa namiesto toho odňať mu dohľad nad úradom civilného letectva, pričom tieto právomoci posunula inému ministrovi.

Viac k témam: letecká doprava, lietadlo, Ministerstvo dopravy, mobilný telefón, Nový Zéland, telefonovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Novozélandskému ministrovi dopravy obmedzili kompetencie, môže za to mobilný telefón © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 24. mája (WebNoviny.sk) - Poslanec NR SR za OĽaNO Martin Fecko v rozprave k návrhu na vyslovenie nedôvery Gabriele Matečnej vyčítal ministerke pôdohospodárstva unáhlené a neadekvátne kroky voči pracovníkom Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy (VÚPOP) v Prešove.

Zamestnanci obetným baránkom

Zamestnanci sa mali podľa slov Martina Fecka stať v celom systéme prerozdeľovania priamych platieb iba obetným baránkom a zahmlievacím manévrom. "Dnes sa, pani ministerka Matečná, zodpovedáte za svoje pôsobenie v pozícii ministerky pôdohospodárstva. Dopustili ste sa nepráva a zla a dali ste im voľný priebeh. Toto konanie je nezlučiteľné s funkciou ministerky. Spreneverili ste sa svojmu sľubu. Nehájite záujmy občanov SR a zanedbali ste farmárov. Traktory v uliciach to dokumentujú," povedal na začiatku svojho vystúpenia Martin Fecko. Odporúčame:
Naživo: Ministerka Matečná čelí odvolávaniu, v parlamente je mimoriadna schôdza Opozičnému poslancovi okrem najčastejšie spomínaných výhrad opozície prekáža jej postup pri vyvodení personálnej zodpovednosti v kauze firmy Agro Porúbka. Martin Fecko uviedol, že kroky po prevalení kauzy boli unáhlené a neadekvátne. Trojica pracovníkov VÚPOP Prešov, voči ktorým vyvodila ministerka zodpovednosť, mala byť odvolaná neprávom a dôvodom na ich odvolanie malo byť podľa Fecka to, že do systému najviac videli.

List pre ministerku

V súvislosti s tým Martin Fecko citoval v pléne list zaslaný ministerke Gabriele Matečnej od jedného z prepustených zamestnancov. "S odstupom času nevnímate Vaše rozhodnutie za unáhlené a neodôvodnené? Ústav konal a nepochybil. Jedná sa o systémovú a metodickú chybu, nie o osobné zlyhanie. Údaje z VÚPOP uniknúť nemohli. Navyše riaditeľ VÚPOP nastúpil do funkcie v čase, kedy tieto práce s posudzovaním boli už ukončené. Prečo ste celý manažment odvolali bezodkladne, pričom v prípade Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) čakáte na výsledky orgánov činných v trestnom konaní? Je to zrovna PPA, ktorá zlyháva. Museli ste verejnosti predložiť obeť? Všetko tak ide podľa starých koľají. Nepreverili ste si kompetencie VÚPOP. Ako ministerka hazardujete s medzinárodne uznávanými kapacitami v oblasti pôdoznalectva," prečítal z listu Fecko. Odporúčame:
Nicholsonová nerozumie otázke pôdohospodárstva, tvrdí Danko na obranu ministerky Matečnej Opozičný poslanec Fecko ministerke pripomenul jej vyjadrenie spred času, keď Gabriela Matečná tvrdila, že ak chce politik útočiť, musí mať dôkazy. V prípade Prešova ministerka podľa Fecka túto svoju zásadu porušila. "Odvolali ste nevinných ľudí. Experti na diaľkový prieskum konštatujú, ak by mali detailnejšie informácie, pochybenia by sa minimalizovali a treba k tomu iba málo peňazí. Tie sa ale stále nevedia nájsť, no asi to tak niekomu vyhovuje," dodal poslanec za OĽaNO.

Viac k témam: agrodotácie, farmári, Martin Fecko, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, poľnohospodárstvo, PPA Pôdohospodárska platobná agentúra, VÚPOP Výskumný ústav pôdoznalectva a ochrany pôdy
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerka Matečná si našla obetného baránka, rozohnil sa Fecko počas schôdze o jej odvolaní © SITA Všetky práva vyhradené.

  • aktualizované 24. mája 12:41
BEJRÚT 24. mája (WebNoviny.sk) - Sýrske médiá vo štvrtok informovali o útoku na vojenské pozície na východe krajiny, v blízkosti bojovej línie s extrémistickou skupinou Islamský štát (IS). Podľa doterajších informácií za leteckým útokom v Dajr az-Zaur stojí koalícia vedená Spojenými štátmi. Nočné nálety na východe Sýrie si vyžiadali okrem materiálnych škôd najmenej 12 mŕtvych provládnych vojakov. Všetci z nich pochádzali z iných krajín. Odporúčame:
Juhokórejskí novinári napokon môžu pozorovať zrušenie testovacieho jadrového strediska Hovorca Pentagónu Adrian Rankine-Galloway vo Washingtone povedal, že USA "nemajú žiadne informácie, ktoré by potvrdili tieto správy". Podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) USA vo dvoch vlnách zasiahli ciele kontrolované IS východne od rieky Eufrat. Ak nálety potvrdia, bude to prvý útok USA na sýrske stanovištia od apríla, keď USA, Veľká Británia a Francúzsko bombardovali ciele v reakcii na údajné použitie chemických zbraní zo strany sýrskej vlády.

Viac k témam: Islamský štát, letecký útok, Sýria, Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: USA údajne bombardovali vojenské pozície v Sýrii, útok stál životy provládnych vojakov © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 24. mája (Webnoviny.sk) - Podpredsedníčka parlamentu za stranu Sloboda a Solidarita Lucia Ďuriš Nicholsonová nemá vedomosť o problematike, o ktorej hovorí. V rozprave k návrhu na vyslovenie nedôvery ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej to v pléne vyhlásil predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS). Zároveň uviedol, že ťažko sa reaguje na ženu, ktorá má "podstrčené, získané informácie, ktorým nerozumie a prezentuje ich ako absolútnu pravdu". Nicholsonová vo štvrtok v pléne odôvodnila návrh na odvolanie Gabriely Matečnej (nominantky SNS).

Vyzval na odbornú debatu

Danko vyzval na odbornú debatu, nie na hystériu. "Chcem, aby sme ukázali občanom ako poslanci, že tento parlament má svoju kultúru," vyhlásil. „Pani Nicholsonová má jedinečnú odvahu hovoriť o poľnohospodárstve, v ktorom nikdy nepracovala. Na niekoľkých prípadoch sa však dá dokázať, že, žiaľ, tejto otázke vôbec nerozumie,“ povedal Danko s tým, že cieľom SaS je škandalizovať svojho súpera, SNS. Odporúčame:
Naživo: Ministerka Matečná čelí odvolávaniu, v parlamente je mimoriadna schôdza "Žasnem, kde beriete odvahu tu rozprávať o subvenčných podvodoch, o klamstvách, o tých veciach by mala rozhodovať polícia, generálna prokuratúra, súdy. Máte právo poukazovať na problém, ale nemáte právo niekoho kritizovať," vyhlásil. Pripomenul, že pri zostavovaní vlády zvažoval, kto bude ministrom.

Zo situácie ťaží vraj niekto tretí

"Snažil som sa vybrať človeka z rezortu, ktorý rozumie problematike," uviedol. Podľa neho Matečná narozdiel od Nicholsonovej má za sebou veľa pracovných ciest, načerpáva vedomosti a reprezentuje Slovensko. Pripomenul, že práve Matečná spolu s expredsedom vlády Robertom Ficom presadzovali tému dvojakej kvality potravín v EÚ. Odporúčame:
SaS má nové informácie, žiada o vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti voči ministerke Matečnej "Som pripravený počúvať do budúcna aj kritiku a urobiť opatrenia, ale budem stáť za každým naším ministrom, pokiaľ bude čeliť osobným atakom. Tá hystéria bude časom únavná aj pre ľudí," povedal Danko. Je presvedčený, že ak sa Slovensko chce zmeniť, vízia vývoja Slovenska musí byť odborná diskusia. Zároveň uviedol, že nepopiera, že môžu byť v rezorte individuálne problémy, ale tie podľa neho treba posudzovať individuálne. V zákulisí parlamentu podľa Danka koalícia s opozíciou vedie korektný dialóg, ktorý nie je vidieť navonok. „Zo situácie na Slovensku ťaží niekto tretí,“ povedal. „Problémom Slovenska je nesystémovosť strán a tichý úsmev Mariana Kotlebu,“ dodal s tým, že on bude vždy ľudí vystríhať pred anarchiou.

Farmári podľa Galka "sú ukradnutí"

Podľa poslanca za SaS Ľubomíra Galka Matečná síce problematike rozumie, ale poslušne plní príkazy ľudí z pozadia. "V skutočnosti rezort riadia ľudia zo zákulisia, ktorým nič nie je sväté a slovenskí farmári sú im ukradnutí," uviedol Galko. Ondrej Dostál (SaS) Dankovi adresoval, že vyčíta opozícií, že škandalizuje a vzápätí podpredsedníčku NR SR uráža. Veronika Remišová vyhlásila, že všetky jej zistenia v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) potvrdil Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ). "To sú fakty, ktoré potvrdil Váš štátny orgán, NKÚ," podotkla s tým, že opozícia má podložené tvrdenia, ktorými argumentuje pri odvolávaní Matečnej. Odporúčame:
Vláda premiéra Pellegriniho nesúhlasí s odvolaním ministerky Matečnej V prejave Danka podľa Petra Pčolinského (Sme rodina) nebola ani veta o odbornosti. "O vašej odbornosti svedčí aj to, že po voľbách ste z tých tisícov členov neboli schopní postaviť troch ministrov. Na druhej strane, pre nás je odbornosť normálna vec," uviedol. Dodal, že viaceré návrhy hnutia Sme rodina vládna koalícia okopírovala.

Talianska a albánska mafia

Štefan Zelník z SNS je hrdý na to, že SNS predložila ústavný zákon o ochrane pôdy. "Práve ten má zabrániť mafiánskym praktikám," povedal a doplnil, že zákon podporilo okolo 120 poslancov okrem poslancov za SaS. Nicholsonová reagovala na vyhlásenie Danka tým, že Danko pre ňu nie je nadriadeným. "Je to tých 85 tisíc ľudí, ktorí mi dali vo voľbách svoj hlas," uviedla. Pripomenula, že v zahraničí sa píše o tom, že agrodotácie z PPA živia taliansku aj albánsku mafiu. "Píšu o tom, že v rezorte likvidujú samostatne hospodáriacich roľníkov," dodala a poznamenala, že išli do Bruselu informovať europarlament. Odporúčame:
Zemanová trvá na odvolaní ministerky Matečnej, zasadnutie výboru prinieslo len vágne odpovede Aj toto má podľa nej na svedomí Matečná. "Všetky veci, o ktorých sme informovali, všetky kauzy spojené s vami aj s pani Matečnou viem podložiť," adresovala Dankovi. Uviedla, že nedokáže identifikovať podozrenia z rôznych trestných činov, a preto sa obracia na orgány činné v trestnom konaní.

Viac k témam: Andrej Danko, Gabriela Matečná, Ľubomír Galko, Marian Kotleba, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Peter Pčolinský, PPA Pôdohospodárska platobná agentúra, SaS Sloboda a Solidarita, SNS Slovenská národná strana, Štefan Zelník, Veronika Remišová
Zdroj: Webnoviny.sk - Nicholsonová nerozumie otázke pôdohospodárstva, tvrdí Danko na obranu ministerky Matečnej © SITA Všetky práva vyhradené.

TEHERÁN 24. mája (WebNoviny.sk) - Najvyšší iránsky vodca, ajatolláh Alí Chameneí skritizoval Spojené štáty za tvrdý postoj, ktorý presadzujú voči jeho krajine, odkedy sa americký prezident Donald Trump rozhodol odstúpiť od medzinárodnej jadrovej dohody. Chameneí v stredajšom prejave k vládnym predstaviteľom pri príležitosti posvätného mesiaca ramadán vyhlásil, že USA sa snažia islamskú republiku rozvrátiť už 40 rokov. "Od prvého dňa islamskej revolúcie Spojené štáty používajú proti islamskej republike všetky druhy nepriateľstva," uviedol. Odporúčame:
USA prichádzajú s návrhom novej dohody s Iránom, možné zrušenie sankcií má však svoje podmienky Jeho slová nasledovali len niekoľko dní po tom, čo americký minister zahraničia Mike Pompeo zverejnil zoznam požiadaviek, ktoré chcú mať Spojené štáty zakomponované v novej jadrovej dohode. V opačnom prípade pohrozil, že Irán bude čeliť "najprísnejším sankciám v histórii". Chameneí ale skonštatoval, že Irán chce ostať pri súčasnej jadrovej dohode, od európskych mocností však žiada, aby vydali rezolúciu odsudzujúcu porušenie paktu zo strany USA, postavili sa proti americkým sankciám a zaručili sa za pokračovanie nákupu iránskej ropy.

Viac k témam: Alí Chameneí, Donald Trump, Európa, Irán, jadrová dohoda, Mike Pompeo, ropa, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - USA sa snažia Irán rozvrátiť už desaťročia, tvrdí Chameneí a predstavil Európe svoje požiadavky © SITA Všetky práva vyhradené.

WELLINGTON 24. mája (WebNoviny.sk) - Novozélandský minister dopravy už nebude dohliadať na bezpečnosť leteckej dopravy, keďže porušil predpisy tým, že na palube lietadla telefonoval. Odporúčame:
Aktualizované: Na Kube sa po štarte zrútilo lietadlo s vyše sto pasažiermi na palube (video) Minister Phil Twyford vo štvrtok pre novinárov povedal, že 17. mája počas cesty z Wellingtonu do Aucklandu volal so zamestnancom ministerstva. Podľa jeho údajov lietadlo v tom čase ešte nebolo vo vzduchu, ale dvere boli zatvorené a chystali sa odletieť. Telefonovanie je však po zatvorení dvier na lietadle zakázané. Twyford sa preto za túto chybu premiérke Jacinde Ardernovej úprimne ospravedlnil. Podľa jeho slov premiérka odmietla jeho ponuku na rezignáciu, avšak rozhodla sa namiesto toho odňať mu dohľad nad úradom civilného letectva, pričom tieto právomoci posunula inému ministrovi.

Viac k témam: letecká doprava, lietadlo, Ministerstvo dopravy, mobilný telefón, Nový Zéland, telefonovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Minister dopravy telefonoval na palube lietadla, obmedzili mu za to právomoci © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 24. mája (WebNoviny.sk) - Dvaja ozbrojení muži lúpili v stredu pred polnocou v herni na Ulici Svornosti v bratislavských Podunajských Biskupiciach. Zamestnanca ohrozovali zbraňou, odniesli si asi 6 000 eur. Ako agentúru SITA informoval bratislavský policajný hovorca Michal Szeiff, v prípade je začaté trestné stíhanie pre zločin lúpeže, kde je trestná sadzba sedem až 12 rokov. Jeden z páchateľov mal približne 25 – 30 rokov, bol strednej postavy, vysoký približne 175 – 180 cm. Odporúčame:
Polícia zadržala možného páchateľa útoku na Kvitovú, má drogovú minulosť a napádal aj seniorov Na hlave mal tmavú kuklu a okuliare. Oblečenú mal tmavú teplákovú mikinu a tmavé tepláky, obuté mal tenisky a na chrbte mal bledý ruksak. Druhý mal 18 – 25 rokov, bol štíhlej postavy, vysoký približne 170 – 175 cm. Oblečené mal bledé tepláky a tmavú mikinu s kapucňou, ktorú mal stiahnutú tak, aby nebolo vidno tvár. Akékoľvek informácie, ktoré by polícii mohli pomôcť pri objasnení tohto činu, možno oznámiť na linke 158.

Viac k témam: herňa, krádež, krimi, lúpež, ozbrojený muž, Podunajské Biskupice, Polícia SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Lupiči si odniesli z herne v Podunajských Biskupiciach tisícky eur, zamestnanca ohrozili zbraňou © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 23. mája (WebNoviny.sk) - V súčasnosti sú lieky vnímané viac ako tovar než liečebný nástroj. "Myslíme si, že by bolo vhodné aj legislatívne, ale aj z hľadiska nejakého spoločenského vnímania rozdeliť to chápanie, že pokiaľ je liek ešte tovarom a kedy už začína byť liečebným nástrojom, kedy je prostriedkom, s ktorým má zaobchádzať odborne spôsobilá osoba s cieľom pomoci pacientovi,“ zhodnotil to prezident Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Ondrej Sukeľ.

Oprávnenosť opatrení

Európska komisia ukončila konanie voči Slovensku, Rumunsku a Poľsku pre opatrenia, ktoré tieto krajiny zaviedli na zamedzenie reexportu liekov. Brusel tieto opatrenia skúmal v súvislosti s potrebou zosúladiť voľný pohyb tovaru s právom občanov na prístup k zdravotnej starostlivosti. Komisia uznala, že opatrenia proti reexportu liekov sú oprávnené, pretože ich nedostatok môže mať negatívny vplyv na zdravie obyvateľstva. Odporúčame:
Na Slovensku sa stále nepoužívajú biologicky podobné lieky, európska agentúra ich však schvaľuje „My sme to rozhodnutie Európskej komisie privítali. Opäť sa preukázalo to, že v niektorých ustanoveniach sme viac európskejší ako Európa sama, a niektoré tie rozhodnutia postrádali elementárnu logiku. Možno by bolo vhodné prestať sa v oblasti zdravotnej starostlivosti, lekárenskej starostlivosti a zaobchádzania s liekmi až tak vyhovárať na Európsku úniu, pretože nie všetky činnosti týkajúce sa liekov sú zo strany Európskej komisie regulované a dosť veľké kompetencie majú aj členské štáty. A toto rozhodnutie Európskej komisie našu filozofiu potvrdzuje,“ poznamenal Sukeľ.

Jediná nezaplatená služba

Prezident SLeK pripomenul, že v poslednej novele zákona o liekoch sú podľa komory sporné dve ustanovenia. „Prvé bolo zavedenie povinnosti pre odborných zástupcov farmaceutov v lekárňach, pričom tie povinnosti nie sú dostatočne kryté kompetenciami, ktoré majú,“ priblížil. Druhou oblasťou je úprava lekárenskej pohotovostnej služby. Podľa Sukeľa na rozdiel od ostatných profesií, ktoré vo verejnom záujme zabezpečujú dostupnosť svojich služieb mimo „štandardného“ pracovného času (lekári, zdravotné sestry, hasiči, záchranári...) ostáva zabezpečenie liekov jedinou nezaplatenou službou.

Viac k témam: Európska komisia (EK), Európska únia, farmácia, lekárne, lieky, SLeK Slovenská lekárnická komora, zdravotná starostlivosť
Zdroj: Webnoviny.sk - Lieky sú vnímané viac ako tovar než liečebný nástroj, tvrdia lekárnici a žiadajú zmenu © SITA Všetky práva vyhradené.

TOKIO 24. mája (WebNoviny.sk) - Severná Kórea opäť pohrozila, že sa stiahne z plánovaného summitu so Spojenými štátmi. Dôvodom sú najnovšie "hlúpe" a "arogantné" vyjadrenia viceprezidenta Mikea Pencea. Ten v rozhovore pre Fox News prirovnal Severnú Kóreu k Líbyi. Severokórejské ministerstvo zahraničia však uviedlo, že jeho vyjadrenie naznačuje, že vôbec nerozumie situácii v Kórejskej ľudovodemokratickej republike. V tejto súvislosti spochybnilo aj význam summitu, ktorý podľa neho nemá zmysel, ak tieto poznámky odzrkadľujú postoj Washingtonu. Odporúčame:
Trump obvinil Čínu z ovplyvnenia postoja KĽDR, summit s Kim Čong-unom sa možno odloží Severná Kórea sa už minulý týždeň stiahla z plánovaných mierových rozhovorov s Juhom, pretože mala námietky voči juhokórejsko-americkým vojenským cvičeniam. Vláda v Pchjongjangu zároveň pohrozila zrušením stretnutia vodcu Kim Čong-una s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Túto náhlu zmenu rétoriky označujú pozorovatelia za zvláštnu, okrem iného aj preto, že Pchjongjang o vojenskom cvičení USA a Južnej Kórey vedel aj predtým, v čase, keď smerom k obom týmto krajinám vysielal len pozitívne signály.

Viac k témam: Donald Trump, Južná Kórea, Kim Čong-un, KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, Mike Pence, Severná Kórea, summit, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Kim Čong-un opäť hrozí zrušením summitu s USA, pobúrili ho Penceove „hlúpe“ vyjadrenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 1362

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner