17. júl 2018
Facebook

PARÍŽ 17. júla (WebNoviny.sk) - Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu v utorok rozhodol, že ruská vláda porušila práva punkovej skupiny Pussy Riot v súvislosti s ich protestom v moskovskej katedrále v roku 2012. Súd zároveň nariadil vyplatiť členkám skupiny odškodné vo výške viac než 42-tisíc eur. Obe strany sa môžu proti verdiktu ešte odvolať. Odporúčame:
Foto: Skupina Pussy Riot narušila finále MS vo futbale 2018, na ihrisko vtrhli štyria ľudia Pussy Riot dostali za krátke protestné vystúpenie v moskovskom Chráme Krista Spasiteľa dva roky väzenia. Podľa súdu bol však tento trest príliš prísny a úrady ním porušili právo na slobodu prejavu skupiny. Pussy Riot svojimi provokatívnymi neohlásenými vystúpeniami protestujú proti vláde prezidenta Vladimira Putina. V prípade vystúpenia v katedrále bol protest zameraný aj proti patriarchovi ruskej pravoslávnej cirkvi Kirillovi, ktorý podporuje Putina.

Viac k témam: Európsky súd pre ľudské práva, pussy riot
Zdroj: Webnoviny.sk - Európsky súd pre ľudské práva rozhodol, že Rusko porušilo práva skupiny Pussy Riot © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 17. júla (WebNoviny.sk) - Slovenská republika si zaslúži objektívnejší pohľad od politikov, predstaviteľov cirkví či médií. Vyhlásil to v utorok na brífingu pri príležitosti 26. výročia prijatia Deklarácie Slovenskej národnej rady zo 17. júla 1992 o zvrchovanosti Slovenskej republiky predseda strany Smer-SD Robert Fico.

Zaslúži si patričné uznanie

Podľa Fica je Slovensko úspešná krajina, ktorá nie je akousi čiernou dierovou na mape Európskej únie a zaslúži si preto patričné uznanie. "Domnievam sa, že 17. júl by mal byť pre Slovenky a Slovákov veľkým dňom. Pred 26 rokmi to bol práve slovenský národ, ktorý cez svojich volených zástupcov vo vtedajšej Slovenskej národnej rade urobil rozhodujúci politický krok k vzniku samostatnej Slovenskej republiky," povedal Fico a dodal, že "mnohé úžasné veci, ktoré dnes na Slovensku máme, považujeme za absolútne samozrejmé. Napríklad, že sme v Európskej únii, že môžeme slobodne cestovať či vyjadrovať svoj vlastný názor". Odporúčame:
Smer-SD je podľa Blahu v štádiu konsolidácie a ako Fénix opätovne vstáva z popola Podľa Fica je nutné, aby sa Slovensko tiež vyrovnalo so svojou minulosťou, nech už je akákoľvek. "Chcem, aby sa Slováci správali ako veľký národ a nie ako nejaká sebabičujúca skupina obyvateľstva. Veľké národy sú aj preto veľké, že sa dokážu vyrovnať so svojou vlastnou minulosťou. Predovšetkým sú hrdé a pyšné na vlastné historické míľniky, ktorými sa približovali ku svojmu sebaurčeniu a ktorými písali svoj vlastný príbeh," povedal Fico.

Hľadanie negatív

Podľa predsedu Smeru ľudia na Slovensku často hľadajú alebo iba upozorňujú na chyby. "Bohužiaľ, na Slovensku je to niekedy inak. Ako keby sme sa nedokázali tešiť z toho, na čo môžeme byť oprávnene hrdí a namiesto toho stále hľadáme iba negatíva," uzavrel expremiér. Fico tiež pripustil, že v rámci Slovenskej republiky je čo naprávať a zlepšovať. Vyzval predstaviteľov politických strán, rôznych cirkví či médií, aby používali objektívnejší pohľad na Slovensko, pretože naša krajina nie je čiernou dierou.

Viac k témam: Deklarácia o zvrchovanosti SR, Robert Fico, Smer-SD
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko nie je čiernou dierou Európy, tvrdí Fico a posiela výzvu politikom, cirkvám aj médiám © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA/KEŽMAROK 17. júla (WebNoviny.sk) - Opitý vodič vrazil autom do rodinného domu. Nehoda sa stala ešte v nedeľu večer na Školskej ulici v Huncovciach v Kežmarskom okrese. Odporúčame:
Foto: Vodič v Topoľčanoch nezvládol cúvanie a narazil do BMW, vytriezvel v policajnej cele Ako agentúru SITA informovala prešovská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová, 26-ročný Popradčan na VW Golf prešiel cez križovatku a čelne narazil do rodinného domu. Škody na dome sa vyšplhali na 2 500 eur. Dominik nafúkal vyše 1,5 promile a čelí obvineniam z ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.

Viac k témam: alkohol za volantom, dopravná nehoda, Polícia SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Dominik sadol za volant opitý a čelne narazil do rodinného domu v Kežmarskom okrese © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 17. júla (WebNoviny.sk) - Polícia stále pátra po mužovi, ktorý v pondelok dopoludnia lúpil v banke v Kráľovskom Chlmci. Ozbrojeného muža, ktorý do pobočky prišiel v bielom pracovnom overale, s kapucňou na hlave a respirátorom na tvári, zachytili kamery. Odporúčame:
René hodil dôchodcovi do tváre tašku plnú sliviek a z peňaženky mu ukradol šesť eur Polícia v utorok zverejnila videozáznam na svojej facebookovej stránke a fotografie. Páchateľ si z banky, v ktorej v tom čase bolo niekoľko klientov, odniesol 6 250 eur. Ako agentúru SITA informovala košická policajná hovorkyňa Jana Mésarová, nikto nebol zranený. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie pre zločin lúpeže. Akékoľvek informácie, ktoré by polícii mohli pomôcť pri vyšetrovaní, je možné oznámiť na linke 158.

Viac k témam: banková lúpež, Kráľovský Chlmec, lupič, Polícia SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Polícia hľadá lupiča s respirátorom na tvári, z banky v Kráľovskom Chlmci vzal tisíce eur © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 17. júla (WebNoviny.sk) - Finančná správa upozorňuje verejnosť na prevádzkovateľov nelegálneho hazardu na internete. Už rok zverejňuje zoznam zakázaných webových sídiel s nelegálnym hazardom, v ktorom je momentálne 202 webstránok. Klienti nelegálnych webových sídiel riskujú stratu investovaných peňazí.

Stovky webových sídel

Kontrola nelegálneho hazardu sa dostala do kompetencie finančnej správy na základe novely zákona o hazardných hrách, ktorá upravila podmienky dozoru nad poskytovaním internetových hazardných hier. Odporúčame:
Finančná správa pri akcii „Diamant“ zaistila niekoľko kvízomatov, údajne ide o hracie automaty Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová, prvý prehľad webových sídiel zverejnili v júli minulého roku a nachádzalo sa v ňom 10 webstránok. Zamestnanci finančnej správy podnikli opatrenia voči 449 webovým sídlam, pričom 19 z nich prestalo poskytovať službu ešte pred oficiálnym zaslaním výzvy. Subjekty, ktorým zašlú oficiálnu výzvu, majú 10 dní na to, aby nelegálnu činnosť ukončili. Na základe výzvy tak urobilo 182 z nich.

Pokuta až do výšky pol milióna eur

Súd na základe žiadosti finančnej správy vydal už 13 príkazov na zamedzenie vykonania platobnej operácie v prospech účtov nelegálnych prevádzkovateľov a 86 príkazov na zamedzenie prístupu k webovému sídlu s nelegálnym obsahom. Za prevádzkovanie zakázaných ponúk môže byť uložená pokuta až do výšky 500 000 eur. Odporúčame:
Štátna firma Debitum maže dlhy niekoľkých nemocníc, kupuje pohľadávky Sociálnej poisťovne Finančná správa navyše neustále upozorňuje, že využívanie nelegálnych webových sídiel môže spôsobiť problémy aj samotným používateľom. Klienti nelegálnych hazardných stránok môžu byť vystavení riziku straty investovaných peňazí, aj preto je zoznam prevádzkovateľov nelegálneho hazardu na internete verejne dostupný na portáli finančnej správy v časti Hazardné hry.

Viac k témam: Finančná správa SR, nelegálny hazard, Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - Finančná správa upozorňuje na nelegálny hazard na internete, ľudia riskujú stratu peňazí © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 17. júla (WebNoviny.sk) - Zistenia Generálnej prokuratúry SR o rozsahu podvodov pri čerpaní agrodotácií, ktoré v pondelok prezentoval generálny prokurátor Jaromír Čižnár, nie sú nové. Nové nie je ani to, že polícia, ako aj samotní prokurátori, sú pri odhaľovaní tejto trestnej činnosti pasívni a rôznym regionálnym mafiám sa na Slovensku darí.

Konajú v tieni vraždy Kuciaka

Konštatovala to v utorok strana Sloboda a Solidarita (SaS) v tlačovej správe. Podľa SaS je však nové to, že v tieni vrážd Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa na základe tlaku farmárov a opozície začali aj o tieto prípady zaujímať najvyššie miesta. Strana preto ocenila prácu generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára a aj po najnovších zisteniach prokuratúry požaduje demisiu ministerky pôdoshospodárstva Gabriely Matečnej. Odporúčame:
Aktualizované: Generálna prokuratúra začala trestné stíhania v prípade farmárov, Čižnár sa stretne s Matečnou "Zatiaľ čo sa generálny prokurátor Čižnár zhostil úlohy iniciátora spravodlivosti, ministerka pôdohospodárstva a nominantka SNS Gabriela Matečná sa naďalej vyhýba zodpovednosti a nie je ochotná vyvodiť ani personálnu zodpovednosť voči úradníkom, ktorí sa na rozkrádaní eurofondov v Pôdohospodárskej platobnej agentúre zúčastňujú - či už vedome, alebo neplnením si svojich pracovných povinností,“ povedala podpredsedníčka NR SR za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová. Práve Nicholsonová sa pred dvomi mesiacmi listom obrátila na generálneho prokuratúra Čižnára. „Veľmi preto oceňujem, že koná. Na rozdiel od Gabriely Matečnej, ktorá je jedným z najväčších omylov tejto vlády,“ pokračovala Nicholsonová.

Čižnár urobil vážny krok

"Gabriela Matečná ako ministerka a predtým šéfka Slovenského pozemkového fondu je súčasťou tohto korupčného systému, ktorý zrejme politickým špičkám vyhovuje. V opačnom prípade by problémy v agrorezorte riešila ihneď,“ doplnila tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová. Rovnaká personálna zodpovednosť by sa mala začať vyvodzovať podľa SaS aj voči policajtom a prokurátorom, ktorí odkladali podnety farmárov ad acta a spreneverili sa svojim zákonným povinnostiam chrániť a presadzovať spravodlivosť na Slovensku. Odporúčame:
Matečná a SNS nevedia riešiť problémy v poľnohospodárstve, tvrdí OĽaNO a žiada odchod ministerky „Generálny prokurátor Jaromír Čižnár urobil vážny krok, keď agendu podvodov s agrodotáciami presunul na dvoch prokurátorov Krajskej prokuratúry v Trenčíne. Na jednej strane priznal previazanosť regionálnych mafií s prokurátormi po celom Slovensku, na strane druhej však ukázal vôľu problémy riešiť. Dúfame, že nezostane len pri tom,“ poznamenal poslanec NR SR za SaS Alojz Baránik. Generálna prokuratúra SR v pondelok informovala na tlačovej konferencii, že preskúmala celkovo 36 trestných spisov týkajúcich sa samostatne hospodáriacich roľníkov. Ako objasnil generálny prokurátor Jaromír Čižnár, z nich boli zistené pochybenia v desiatich prípadoch. V deviatich prípadoch dala generálna prokuratúra pokyn na začatie trestného stíhania.

Viac k témam: Gabriela Matečná, Generálna prokuratúra SR, Jaromír Čižnár, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, PPA Pôdohospodárska platobná agentúra, SaS Sloboda a Solidarita
Zdroj: Webnoviny.sk - SaS chváli prácu prokurátora Čižnára, Matečnú nazvala najväčším omylom vlády a žiada jej demisiu © SITA Všetky práva vyhradené.

PRAHA 17. júla (WebNoviny.sk) - Na stavbe v centre Prahy sa v utorok dopoludnia zrútila časť budovy a zavalila najmenej štyroch ľudí. Na mieste nešťastia, na Mikulandskej ulici, zasahujú hasiči i záchranári. Prepadlo sa poschodie s rozmermi 5 x 10 metrov. Incident sa stal okolo pol jedenástej pri rekonštrukcii domu, kde sídli ZŠ Brána jazyků. "Na mieste zasahujú štyri posádky RZP, dve lekárske posádky a inšpektor," vyjadrila sa hovorkyňa záchranárov Jana Poštová. "Celkovo máme nahlásených päť zranených. Záchranári majú v opatere tri osoby, ktoré sú v stredne vážnom stave. U jedného muža bolo nutné zaistiť dýchacie cesty a uviesť ho do umelého spánku a vo veľmi vážnom stave ho prevážajú do nemocnice. Na ďalších dvoch čakáme," doplnila neskôr Poštová. "Na miesto okrem hasičov vyrazili tiež špeciálne psy na vyhľadávanie osôb," povedala portálu Novinky.cz hovorkyňa hasičov Kateřina Suchanská s tým, že tiež postavili provizórnu ochranu proti ďalšiemu pádu. Pri záchrane používajú sací bager na sutiny.

Viac k témam: nehoda, Praha, zrútená budova
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: V centre Prahy sa zrútila časť budovy, zavalila najmenej štyroch ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 17. júla (WebNoviny.sk) - Šesť slovenských národných priorít z cieľov udržateľného rozvoja - Agendy 2030 na pôde Organizácie Spojených národov v New Yorku predstavil vicepremiér Richard Raši a trojica ambasádorov pre národné priority. Slovensko svoje priority a to, ako ich plní, predstavilo v OSN po prvýkrát. Zo 190 štátov, ktoré prijali Agendu 2030, národné reporty doposiaľ prezentovalo 67 krajín. Odporúčame:
SaS varuje, že môžu prepadnúť milióny eur z eurofondov, Sulík by dotoval hlavne infraštruktúru Cieľom Agendy 2030, známej aj ako Agenda udržateľných rozvojových cieľov, je, aby svetové spoločenstvo do roku 2030 zastavilo devastáciu planéty a vyriešilo problémy, ktoré nútia ľudí napríklad migrovať pre nedostatok vody. "Venovali sme veľké úsilie, aby sme vybudovali partnerstvá s pestrým spektrom aktérov, ako sú mimovládne organizácie, univerzity, samosprávy, záujmové združenia, podnikatelia aj štátne inštitúcie," povedal Raši o tvorbe priorít, na ktorých sa zhodli v prvom polroku tohto roka. Tlačovú správu agentúre SITA poskytol odbor pre komunikáciu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu.

Nadaný a úspešný Róm

Národné priority Vzdelanie pre dôstojný život a Znižovanie chudoby a sociálna inklúzia predstavil stredoškolák Daniel Bunda, nadaný a úspešný Róm, ktorý je aktívnym dobrovoľníkom v oblasti zážitkového vzdelávania v neziskovej organizácii Eduma. „V dnešnom rýchlo sa meniacom svete je extrémne dôležité, aby ľudia mohli napĺňať svoj potenciál bez ohľadu na svoju etnicitu, socioekonomický status alebo zdravotný stav,“ uviedol Bunda. Odporúčame:
Danko žiada legislatívu na počítačovú bezpečnosť, chce zabrániť krádežiam údajov aj podvodom „Absolútne u nás zatiaľ prevažuje lineárny ekonomický model – vyťažiť, vyrobiť, distribuovať, skonzumovať a zahodiť. Prinieslo nám to síce pokrok a zlepšenie kvality života vo všetkých smeroch, je však čas uvedomiť si, že takýto ekonomický model nie je ani environmentálne, ani demograficky neutrálny,“ upozornila riaditeľka občianskeho združenia Inštitút cirkulárnej ekonomiky Ivana Maleš, ktorá je ambasádorkou priorít Smerovanie k znalostnej a environmentálne udržateľnej ekonomike pri demografických zmenách a meniacom sa globálnom prostredí a Udržateľné sídla, regióny a krajina v kontexte zmeny klímy.

Hodnota demokracie a mieru

O prioritách Dobré zdravie a Právny štát, demokracia a bezpečnosť hovoril lekár, humanitárny pracovník, rektor Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave Vladimír Krčméry. „Ako človek z generácie, ktorá vyrastala v totalitnom režime, si veľmi cením hodnotu demokracie, mieru a dobre spravovanej republiky,“ povedal Krčméry s tým, že v roku 2018, keď Slovensko oslavuje štvrťstoročnicu nezávislosti, je vhodný čas na revíziu niektorých inštitucionálnych a funkčných nastavení systému verejnej moci. „Súčasťou tejto snahy je napríklad iniciatíva Hodnota za peniaze, ktorej cieľom je zefektívniť verejné výdavky,“ dodal. Raši vysvetlil, že tento krok nemá okamžitý efekt na život ľudí, ide o kroky, ktoré krajina teraz urobí, aby odovzdala Slovensko budúcim generáciám v lepšom stave. "Mali by sme aj my prestať myslieť a žiť zo dňa na deň či od volieb do volieb, ale mali by sme začať žiť a definovať si priority na dlhšiu dobu, pretože to robíme pre našu budúcnosť a našu mladú generáciu,“ uviedol ďalej Raši s tým, že kľúčom k dosahovaniu cieľov udržateľného rozvoja je predovšetkým ďalšia vzájomná spolupráca všetkých.

Aktívnejšie sú rozvojové krajiny

Agende 2030 sa na poste predsedu Valného zhromaždenia OSN venuje aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Podľa neho aktívnejší prístup k Agende prejavujú rozvojové krajiny. K cieľom udržateľného rozvoja sa konajú konferencie, jednotlivé ciele sa pravidelne vyhodnocujú, pričom tento rok vyhodnocujú päť z nich, medzi nimi aj cieľ týkajúci sa vody. Odporúčame:
Raši chce presadiť väčšiu flexibilitu v eurofondoch, regióny by tak mohli dostať viac peňazí Agenda 2030 pre udržateľný rozvoj je súhrnom globálnych záväzkov, ktorými medzinárodné spoločenstvo reaguje na najzávažnejšie výzvy súčasnosti. Zmena klímy, chudoba, zvyšujúce sa ekonomické a sociálne nerovnosti alebo neudržateľnosť prevládajúcich vzorcov výroby a spotreby sú komplexné a navzájom previazané problémy. Organizácia Spojených národov ju prijala v roku 2015, zadefinovala v nej 17 cieľov a 169 čiastkových mét. Nie je právne záväzná, každý štát si vyberie, na čo sa chce vo svojich podmienkach sústrediť – pre niekoho to môže byť prístup k vode, pre iný vzdelávanie, pre ďalšie inteligentné mestá.

Jadro vládnych materiálov

O plnení stratégií informovalo 67 krajín, tento rok ich počet vzrastie na 112. Slovensko si tento rok vybralo šesť cieľov, na ktoré sa chce sústrediť. Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu ich vytvoril v spolupráci s predstaviteľmi samospráv, akademického, súkromného aj neziskového sektora v participatívnom procese a vláda ich schválila v júni 2018. Národné priority a s nimi aj ciele udržateľného rozvoja Agendy 2030 budú jadrom vládnych strategických materiálov, ako je pripravovaná stratégia rozvoja Slovenska a Národný investičný plán.

Viac k témam: Agenda 2030, OSN Organizácia spojených národov, Richard Raši
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko sa podujme na plnení Agendy 2030, Raši predstavil v OSN šesť národných priorít © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA/HUMENNÉ 17. júla (WebNoviny.sk) - Obvineniam z lúpeže a porušovania domovej slobody čelí 25-ročný René, jeho obeťou bol 78-ročný dôchodca. Lupič sa v nedeľu niekoľkokrát pokúšal dostať do jeho domu v Humennom, vždy však stretol majiteľa. Odporúčame:
Polícia odhalila lúpežníkov z potravín v Karlovej Vsi, Denisovi pomáhal len 16-ročný komplic Ako agentúru SITA informovala prešovská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová, pri poslednom pokuse dôchodcovi hodil do tváre igelitku s asi tromi kilogramami sliviek, vbehol do domu a z peňaženky ukradol šesť eur. René skončil v cele, vyšetrovateľ spracoval podnet na jeho vzatie do väzby. Hrozí mu trest na sedem až 12 rokov.

Viac k témam: dôchodca, Humenné, krádež, lupič, Polícia SR
Zdroj: Webnoviny.sk - René hodil dôchodcovi do tváre tašku plnú sliviek a z peňaženky mu ukradol šesť eur © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 17. júla (WebNoviny.sk) - Policajti odhalili páchateľov, ktorí minulý týždeň lúpili v potravinách na Lackovej ulici v bratislavskej Karlovej Vsi. Lupiči napadli zamestnanca paralyzérom a odniesli si skoro 6 400 eur. Ako agentúru SITA informovala bratislavská policajná hovorkyňa Lucia Mihalíková, vyšetrovateľ zo zločinu lúpeže obvinil 25-ročného Denisa a jeho iba 16-ročného komplica. Odporúčame:
Lúpežník s kuklou prepadol potraviny v Karlovej Vsi, polícia po ňom intenzívne pátra Na oboch Bratislavčanov spracoval aj podnet na väzobné stíhanie. Staršiemu z obvinených hrozí trest na sedem až 12 rokov, v prípade mladistvého sa trestná sadzba znižuje na polovicu.

Viac k témam: Bratislava-Karlova Ves, lúpež, Polícia SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Polícia odhalila lúpežníkov z potravín v Karlovej Vsi, Denisovi pomáhal len 16-ročný komplic © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 1550

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner