17. február 2019
Facebook
štvrtok, 17 máj 2018 15:00

USA odmietajú plynovod Nord Stream 2 z bezpečnostných dôvodov a hrozia sankciami

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BERLÍN 17. mája (WebNoviny.sk) - Projekt plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Nemecka môže vyvolať sankcie zo strany USA v dôsledku bezpečnostných obáv. Povedala to vo štvrtok zástupkyňa asistenta amerického ministra zahraničia Sandra Oudkirková, ktoré je v rámci rezortu diplomacie expertom na energetickú politiku. Oudkirková uviedla, že USA odmietajú plynovod Nord Stream 2, pretože by mohol zvýšiť "škodlivý vplyv" Ruska v Európe.

Témou diskusie by mal byť plynovod

"Potešilo by nás, ak by sa projekt nezrealizoval," povedala novinárom v Berlíne. Vyjadrila sa tak deň predtým, ako má nemecká kancelárka Angela Merkelová odletieť do ruského letoviska Soči na stretnutie s prezidentom Vladimírom Putinom, pričom sa očakáva, že otázka plynovodu bude kľúčovou témou diskusie. Odporúčame:
Merkelová vyzdvihla proeurópsku orientáciu Slovenska, s Pellegrinim sa nezhodli v téme migrácie Oudkirková konštatovala, že nový plynovod by presmeroval toky plynu z Ukrajiny, ktorá je vysoko závislá od tranzitných poplatkov. Zároveň by sa mohol stať pre Rusko cestou ako nainštalovať pozorovacie zariadenia v Baltskom mori, ktoré je citlivým vojenským regiónom. Poznamenala, že americký Kongres dal vláde jasné oprávnenie, aby v prípade nutnosti v súvislosti s ruským plynovodom uvalila sankcie.

Najlepší obchod pre Nemecko

Hoci Merkelová zaujala tvrdý postoj pre kroky Ruska, ktoré sa v posledných rokoch považujú za nepriateľské, od konfliktov na Ukrajine a v Sýrii po útok na bývalého ruského špióna v Británii, Nemecko si nevyhnutne potrebuje zabezpečiť dodávky plynu a Berlín si zrátal, že projekt Nord Stream 2 ponúka najlepší obchod. Merkelová tento týždeň vyslala svojho ministra hospodárstva Petra Altmaiera na diplomatickú cestu do Moskvy a Kyjeva v snahe dosiahnuť dohodu, ktorá bude znamenať, že časť plynu bude naďalej prúdiť cez Ukrajinu. Altmaier uviedol, že optimisticky predpokladá, že "značný" objem plynu sa bude v budúcnosti cez Ukrajinu prepravovať.

Viac k témam: Nemecko, plynovod Nord Stream II., Rusko, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - USA odmietajú plynovod Nord Stream 2 z bezpečnostných dôvodov a hrozia sankciami © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 46 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner