21. február 2019
Facebook
štvrtok, 12 júl 2018 15:00

Aktualizované: Trump žiadal na summite NATO viac investícií do obrany a pohrozil vystúpením USA z aliancie

Written by 
Rate this item
(0 votes)

  • aktualizované 12. júla, 14:50
BRATISLAVA 12. júla (WebNoviny.sk) - Lídri NATO sa vo štvrtok dopoludnia stretli v Bruseli na mimoriadnom zasadnutí týkajúcom sa požiadaviek amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby členské krajiny výrazne zvýšili svoje výdavky na obranu. Informovali o tom dvaja nemenovaní predstavitelia oboznámení so situáciou. Podľa ich slov zástupcov nečlenských štátov požiadali, aby opustili rokovaciu sálu a každý účastník sa musel zaobísť aj bez svojho mobilného telefónu.

Väčšie investície do obrany

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok uviedol, že USA by mohli vystúpiť zo Severoatlantickej aliancie, avšak podľa jeho slov to "nie je potrebné". Podľa medializovaných správ Trump vo štvrtok počas summitu NATO v Bruseli otvorene pohrozil, že Spojené štáty odídu z vojenskej aliancie. Trump vo štvrtok ešte viac vystupňoval tlak na svojich spojencov v tejto záležitosti. V jednom zo série tweetov z Bruselu napríklad uviedol: "Prezidenti sa už roky neúspešne snažia prinútiť Nemecko a ďalšie bohaté krajiny NATO, aby platili viac na svoju ochranu pred Ruskom". Odporúčame:
Summit NATO sa bude venovať konfliktu v Afganistane aj vpádu Ruska do Ukrajiny Posťažoval sa tiež, že Spojené štáty platia navyše desiatky miliárd dolárov, aby "dotovali Európu", a preto výdavky členských krajín "musia v konečnom dôsledku stúpnuť na 4 percentá!". Americký prezident žiada, aby členské štáty NATO zvýšili svoje výdavky na obranu až do výšky štyroch percent hrubého domáceho produktu (HDP) zo súčasného cieľa dvoch percent HDP. Aliancia odhaduje, že len 15 krajín, teda niečo vyše polovica členov, pri súčasnom trende dosiahne do roku 2024 aktuálne stanovený cieľ.

Trump "v NATO verí"

Na tlačovej konferencii uviedol, že je "nesmierne nešťastný" zo súčasnej výšky výdavkov krajín, avšak lídri sa údajne zaviazali, že budú do obrany investovať viac. Na otázku, či stále hrozí odchodom z aliancie a či tak môže spraviť bez súhlasu Kongresu, odpovedal: "Myslím, že asi môžem, ale nie je to potrebné". Trump po mimoriadnom zasadnutí lídrov NATO, ktoré riešilo práve otázku výdavkov, potvrdil podporu aliancii. "Záväzok Spojených štátov voči NATO ostáva veľmi silný," povedal pre novinárov. Dodal tiež, že aj vojenský blok je stále "veľmi jednotný, veľmi silný, žiadny problém". Hoci kedysi alianciu označil za "zastaranú", vo štvrtok vyhlásil, že "v NATO verí".

"Neviazané stretnutie" s Putinom

Trump sa vyjadril aj k nadchádzajúcemu stretnutiu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Helsinkách. Podľa jeho slov v pondelok pôjde len o "neviazané stretnutie", ktoré však môže priniesť výrazný pokrok vo vzájomných vzťahoch. Partneri z NATO sa pozerajú na schôdzku skepticky a obávajú sa, že Trump nebude voči Putinovi dostatočne tvrdý. Medzi témami nebude chýbať zasahovanie Ruska do amerických volieb. K otázke anexie Krymu Trump povedal, že z nej "nie je šťastný". "Uvidíme, kam to povedie," dodal na margo stretnutia.  

Viac k témam: Donald Trump, NATO, obrana, Rusko, summit NATO
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Trump žiadal na summite NATO viac investícií do obrany a pohrozil vystúpením USA z aliancie © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 57 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner