Print this page
sobota, 16 marec 2019 00:00

Pozostatky diktátora Francisca Franca premiestnia, španielska vláda už stanovila termín

Written by 
Rate this item
(0 votes)

MADRID 15. marca (WebNoviny.sk) - Španielska socialistická vláda stanovila termín premiestnenia pozostatkov generála Francisca Franca z kontroverzného mauzólea pri Madride na 10. júna.

Plány zastavil odpor príbuzných

Premiér Pedro Sánchez prisľúbil exhumáciu Francovho tela a jeho presunutie do jednoduchšieho hrobu na verejnom cintoríne Mingorrubio v španielskej metropole do konca roka 2018. Tieto plány však narazili na odpor Francových príbuzných. Najvyšší súd má v ich prípade rozhodnúť už v nadchádzajúcich dňoch.

Pochovali ho v mauzóleu

Franca pochovali v roku 1975 v mauzóleu v Údolí padlých, ktoré prikázal postaviť 50 kilometrov severozápadne od hlavného mesta. Minulý rok nová španielska stredoľavá vláda schválila novelu zákona z roku 2007, ktorá má umožniť jeho exhumáciu. Odstránenie diktátorových pozostatkov z Údolia padlých by bolo veľkou udalosťou v Španielsku, kde sa stále nezahojili sociálne a politické rany z občianskej vojny z rokov 1936 - 1939.

Zdroj: Webnoviny.sk - Pozostatky diktátora Francisca Franca premiestnia, španielska vláda už stanovila termín © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 99 times
Super User

Latest from Super User

Media

NULL

Image Gallery

NULL