02. jún 2020
Facebook
streda, 15 máj 2019 22:00

Video: Palestínčania si protestami pripomenuli masové vysídlenie pri vzniku Izraela

Written by 
Rate this item
(0 votes)

GAZA 15. marca (WebNoviny.sk) - Palestínčania si v stredu protestmi na Západnom brehu Jordánu a v Pásme Gazy pripomenuli 71. výročie od masového vysídlenia počas vojny z roku 1948, ktorá súvisela so vznikom Izraela. K hraniciam Pásma Gazy s Izraelom prúdili tisíce ľudí. Militantné hnutie Hamas, ktoré kontroluje Pásmo Gazy, pre čo najväčšie zabezpečenie účasti vyhlásilo generálny štrajk, zatvorilo školy a verejné inštitúcie. Počas posledného roka organizuje Hamas každý piatok protesty pri múre, ktorý delí Pásmo Gazy od Izraela a na ktorých požaduje ukončenie izraelsko-egyptskej blokády.

Zranenia počas demonštrácií

Pri minuloročnej demonštrácii zahynulo 60 Palestínčanov. V rovnakom čase otvorili Spojené štáty svoje nové veľvyslanectvo v spornom Jeruzaleme. K tohtoročnej demonštrácii dochádza dva týždne od vyhlásenia prímeria, ktoré zastavilo posledné boje medzi Palestínčanmi a Izraelom. Z Gazy hlásili 60 zranených demonštrantov, z toho 16 po izraelskej ostrej streľbe a 14 po streľbe gumovými projektilmi. Medzi zranenými sú aj dvaja zdravotníci. Demonštranti podľa izraelskej armády hádzali na ich jednotky kamene a výbušniny. Palestínčania hovoria o udalostiach pred 71 rokmi ako o "nakbe" alebo "katastrofe". Stovky tisíc Palestínčanov vtedy utiekli alebo boli vyhnaní z domovov počas vojny pri vzniku Izraela.

Päť miliónov palestínskych utečencov

Predpokladá sa, že v oblasti Blízkeho východu žije päť miliónov palestínskych utečencov. Ich osud je jednou z hlavných príčin sporu medzi Izraelom a Palestínčanmi. Izrael odmieta požiadavky na ich masový návrat do stratených domovov. Podľa neho by to ohrozilo charakter židovského štátu. V meste Ramalláh na Západnom brehu Jordánu pochodovali stovky ľudí od hrobu bývalého palestínskeho lídra Jásira Arafata. Mierili na zhromaždenie do centra mesta s požiadavkou získať naspäť svoje majetky, ktoré teraz patria Izraelu.


Viac k témam: Pásmo Gazy
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Palestínčania si protestami pripomenuli masové vysídlenie pri vzniku Izraela © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 177 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner