Print this page
streda, 10 júl 2019 16:00

Spoločnosť v Brazílii musí zaplatiť odškodné za pretrhnutú priehradu, ktorá zabila stovky ľudí

Written by 
Rate this item
(0 votes)

10.7.2019 (Webnoviny.sk) - Ťažiarska spoločnosť Vale musí zaplatiť náhradu za všetky škody, ktoré spôsobilo januárové pretrhnutie priehrady v brazílskom meste Brumadinho, ktorú prevádzkovala. Rozhodol o tom brazílsky súd.

Miliardy dolárov zostanú zablokované

Sudca Elton Pupo Nogueira neurčil výšku odškodného, ale povedal, že spoločnosť je zodpovedná za napravenie všetkých škôd vrátane ekonomických následkov. Okrem toho tiež oznámil, že 2,9 miliardy dolárov z majetku Vale, ktoré už skôr zmrazili súdy, zostanú naďalej zablokované. Peniaze by podľa neho mali použiť ako kompenzáciu pre rodiny a podniky, ktoré kolaps priehrady postihol. Sudca povedal, že Vale dosiaľ spolupracovala so súdnictvom a podnikla všetky požadované kroky. Ako tiež spomenul, právnici spoločnosti nepopreli zodpovednosť za škody spôsobené pretrhnutím priehrady. Vale vo vyhlásení uviedla, že je úplne zaviazaná "férovým a rýchlym reparáciám za škody spôsobené rodinám, komunitnej infraštruktúre a na životnom prostredí".

Najhoršia priemyselná havária v Brazílii

Utorkový rozsudok je prvým pre Vale v súvislosti s pretrhnutím priehrady, ale pravdepodobne nie posledným, pripomína spravodajský portál BBC. Minulý týždeň brazílsky Senát vyzval prokurátorov, aby vzniesli obvinenia, od škôd na životnom prostredí až po neúmyselné zabitie, voči popredným manažérom, ktorí v čase nešťastia pôsobili v spoločnosti. Priehrada Feijao sa pretrhla 25. januára a vyžiadala si najmenej 248 mŕtvych. Dvadsaťdva ľudí je ešte stále nezvestných. Kolaps priehrady je najhoršou priemyselnou haváriou v Brazílii.


Viac k témam: pretrhnutie priehrady
Zdroj: Webnoviny.sk - Spoločnosť v Brazílii musí zaplatiť odškodné za pretrhnutú priehradu, ktorá zabila stovky ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 127 times
Super User

Latest from Super User

Media

NULL

Image Gallery

NULL