19. november 2019
Facebook
pondelok, 12 august 2019 21:00

Podozrivý strelec z mešity v Osle nechce vypovedať, polícia dostala tip na muža už pred rokom

Written by 
Rate this item
(0 votes)

12.8.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 12. augusta, 20:02
Muž podozrivý z pokusu o teroristický útok v mešite v Osle a zo zabitia svojej nevlastnej sestry "využije zatiaľ svoje právo nevypovedať". V pondelok to uviedla jeho advokátka Unni Friesová. Odmietla sa zároveň vyjadriť k správam nórskych médií, že muža inšpirovali marcové útoky na Novom Zélande, kde strelec v mešitách zabil 51 ľudí a v auguste v americkom Texase, kde prišlo o život 22 osôb.

Každodenne dostávajú veľa tipov

Nórska spravodajská služba dostala pred rokom "nejasný" tip na muža podozrivého zo sobotňajšej streľby v mešite v Osle. Nebol však dostatočný na to, aby konali, pretože nemali žiadne informácie o "konkrétnych plánoch" na útok. V pondelok to na tlačovej konferencii oznámil šéf domácej spravodajskej služby Hans Sverre Sjoevold. Ako povedal, každodenne dostávajú veľa takýchto tipov od znepokojených ľudí a zmienené informácie nenaznačovali "bezprostredne plánovaný teror". Uviedol tiež, že nie je žiadny dôvod zmeniť celkový stupeň ohrozenia pre Nórsko. Podozrivého zatkli v sobotu po tom, čo vošiel do mešity na predmestí Baerum. Polícia uviedla, že mával so zbraňami, nešpecifikovala však s akými. Jedna osoba utrpela ľahšie strelné zranenia, než ho ľudia v mešite premohli a zadržali až do príchodu polície.

V dome našli telo nevlastnej sestry

Polícia následne prehľadala jeho neďaleký dom a našla tam telo jeho 17-ročnej nevlastnej sestry. Nórske médiá podozrivého identifikovali ako 21-ročného Nóra Philipa Manshausa. Noviny Dagbladet informovali, že Manshaus v deň útoku na internete napísal, že si ho vybral "Svätý (Brenton) Tarrant", útočník z Christchurchu. V roku 2011 nórsky krajne pravicový extrémista Anders Behring Breivik v Osle a na ostrove Utoya postrieľal 77 ľudí.

Viac k témam: mešita, teroristický útok, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Podozrivý strelec z mešity v Osle nechce vypovedať, polícia dostala tip na muža už pred rokom © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 66 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner