27. máj 2020
Facebook
utorok, 20 august 2019 23:00

Aktualizované: Taliansky premiér Conte odchádza z funkcie, dôvodom je rozhodnutie ministra Salviniho

Written by 
Rate this item
(0 votes)

20.8.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 20. augusta, 22:29
Taliansky premiér Giuseppe Conte v utorok v Senáte oznámil, že odchádza z funkcie.

Môže zvolať predčasné voľby

Conte už o svojej rezignácii oficiálne informoval aj prezidenta. Sergio Mattarella požiadal politika, aby viedol "dočasnú vládu", zatiaľ čo on v stredu začne s rozhovormi s ďalšími politickými stranami o budúcnosti krajiny. Informovala o tom kancelária prezidenta. Cieľom týchto rozhovorov je možnosť vytvorenia novej vládnej koalície, ktorá by získala podporu väčšiny parlamentu. Ak sa to nepodarí, prezident rozpustí parlament a vyhlási predčasné voľby. Dôvodom Conteho kroku je rozhodnutie ministra vnútra Mattea Salviniho stiahnuť podporu jeho vláde a žiadať hlasovanie o nedôvere. Salvini počítal s tým, že Conte dôveru nezíska a rezignuje, čo by viedlo na jeseň k predčasným parlamentným voľbám.

Salviniho nárast popularity

Matteo Salvini podľa vlastných slov vyvolal vládnu krízu uprostred leta, pretože sa nebojí predčasných volieb. Salvini uviedol, že by znova zopakoval všetko, čo spravil. "Som slobodný človek a nebojím sa mienky Talianov," vyhlásil. Salvini, ktorý sa už sám vidí v premiérskom kresle, chcel voľby čím skôr, aby využil rastúcu popularitu Ligy a zároveň zúročil klesajúcu podporu svojho koaličného partnera, Hnutia piatich hviezd. Salviniho nárast popularity sa pripisuje jeho tvrdým protiimigračným postojom. Liga získala v minuloročných parlamentných voľbách len 17 percent hlasov, zatiaľ čo v eurovoľbách na jar tohto roka to už bolo 34 percent.

Viac k témam: taliansky premiér
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Taliansky premiér Conte odchádza z funkcie, dôvodom je rozhodnutie ministra Salviniho © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 106 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner