30. máj 2020
Facebook
streda, 28 august 2019 23:00

Demokratická strana a Hnutie piatich hviezd sa dohodli na vytvorení novej talianskej vlády

Written by 
Rate this item
(0 votes)

28.8.2019 (Webnoviny.sk) - Talianska stredoľavá Demokratická strana (PD) a antisystémové Hnutie piatich hviezd (M5S) sa dohodli na vytvorení koaličnej vlády. Hnutie požiadalo prezidenta Sergia Mattarellu, aby zostavením vlády poveril dočasného premiéra Giuseppeho Conteho.

Vyskúšajú si to

"Povedali sme prezidentovi, že sme dosiahli dohodu s PD, ktorá by umožnila Contemu byť ďalším premiérom," vyjadril sa v stredu po stretnutí s Mattarellom predseda M5S Luigi Di Maio. "Domnievame sa, že stojí za to vyskúšať si túto skúsenosť," povedal zase po stretnutí s prezidentom na margo koalície predseda PD Nicola Zingaretti. Mattarella sa v stredu stretol s lídrami strán, aby s nimi našiel spôsob, ako sa vyhnúť predčasným voľbám, ktoré by musel zvolať, ak by nedosiahli dohodu. Vo štvrtok ráno sa stretne s Contem.

Zarytí konkurenti

Po tom, čo Conte predstaví zoznam vládnych ministrov, budú obe komory talianskeho parlamentu hlasovať o dôvere vláde. Ak ju podporia, vládnuť by mala do ďalších plánovaných volieb v roku 2023. Demokratická strana a Hnutie piatich hviezd, ktoré sú tradične zarytými konkurentmi, začali spolu intenzívne rokovať po tom, čo minulý týždeň padla predošlá vládna koalícia. Existuje však riziko, že nová koalícia bude veľmi nestabilná, keďže sa strany už v uplynulých dňoch škriepili pre záležitosti, ako je spoločná platforma a zloženie kabinetu.

Viac k témam: talianska vláda
Zdroj: Webnoviny.sk - Demokratická strana a Hnutie piatich hviezd sa dohodli na vytvorení novej talianskej vlády © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 102 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner