30. máj 2020
Facebook
streda, 28 august 2019 23:00

Johnson požiadal o prerušenie rokovania parlamentu, kráľovná Alžbeta II. vláde vyhovela

Written by 
Rate this item
(0 votes)

28.8.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 28. augusta 21:42
Britská kráľovná Alžbeta II. vyhovela žiadosti vlády o prerušenie rokovania parlamentu. Schôdzu prerušia medzi 9. až 12. septembrom, len niekoľko dní po tom, ako sa poslanci po letnej prestávke vrátia do práce a zároveň len niekoľko týždňov pred termínom brexitu, ktorým je 31. október.

Zastavenie diskusie o brexite

Poslanci opätovne zasadnú 14. októbra. Vtedy sa podľa premiéra Borisa Johnsona uskutoční tradičný príhovor kráľovej v parlamente. Pozastavenie činnosti parlamentu do 14. októbra však znamená, že poslanci zrejme nebudú mať dosť času, aby schválili zákony, ktorými by mohli zabrániť brexitu bez dohody. Predseda dolnej komory parlamentu John Bercow, ktorý sa zriedkakedy vyjadruje k politickým oznámeniam, označil prerušenie "ústavným pobúrením". Podľa neho je cieľom tohto kroku zastaviť parlament "v diskusii o brexite a plnení si jeho povinností pri formovaní smeru pre krajinu".

Dostatok času na debatu

Líder labouristov Jeremy Corbyn zase vyhlásil, že prerušenie zasadnutia parlamentu je "neprijateľné" a avizoval, že opozícia sa bude usilovať presadiť legislatívu, ktorá by mala zabrániť konaniu premiéra, a neskôr aj hlasovanie o vyslovení nedôvery. Johnson žiada európsky blok, aby opätovne otvoril dohodu vyrokovanú jeho predchodkyňou Theresou Mayovou. Stále však trvá na tom, že Británia opustí úniu 31. októbra s dohodou alebo bez nej. Premiér sa skôr počas dňa vyjadril, že za návrhom pozastaviť činnosť parlamentu nie je snaha pretlačiť brexit bez dohody a poslanci podľa neho budú mať ešte dosť času na debatu o odchode Veľkej Británie z Európskej únie.

Viac k témam: Brexit, britský parlament
Zdroj: Webnoviny.sk - Johnson požiadal o prerušenie rokovania parlamentu, kráľovná Alžbeta II. vláde vyhovela © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 98 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner