31. máj 2020
Facebook
sobota, 07 september 2019 20:00

Záhadné ochorenie zabíja psy v Nórsku, uhynuli ich už desiatky a úrady nepoznajú príčinu

Written by 
Rate this item
(0 votes)

7.9.2019 (Webnoviny.sk) - Nórske úrady sa snažia zistiť príčinu zatiaľ neznámej choroby, ktorá v krajine podľa odhadov zabila už desiatky psov. Nórsky Úrad pre bezpečnosť potravín dostal informácie o ochorení ďalších šiestich psov, z ktorých dva už uhynuli, s rovnakými symptómami - zvracaním a krvavou hnačkou.

Dve baktérie

Väčšinu prípadov zaznamenali v hlavnom meste Oslo a jeho okolí, no vyskytli sa aj v mestách Bergen a Trondheim a oblasti Nordland. Ochorenie sa podľa hovorcu úradu Ole-Hermana Troneruda zdá veľmi vážne, no zatiaľ nevedia, "či je nákazlivé alebo je to séria individuálnych prípadov". Vyjadril sa tak v rozhovore pre verejnoprávneho vysielateľa NRK. Nórsky veterinárny inštitút v piatok informoval, že pri pitvách našiel dve nešpecifikované baktérie, no nedokázal objasniť, či boli príčinou ochorení.

Znepokojení Švédi

"To, že veľké a zdravé nórske psy tak rýchlo umierajú, je prirodzene vážne. Je to veľmi špecifická situácia, s akou som sa ešte nestretla," vyjadrila sa Jorun Jarp z inštitútu. Ochorenie vyvolalo znepokojenie aj medzi majiteľmi psov v susednom Švédsku, ktorí otázkami zaplavili tamojší veterinárny inštitút. Jeho zástupcovia sa však vyjadrili, že zatiaľ nemajú informácie, ktoré by ukazovali na epidémiu, ani nevedia o tom, že by ochorenie predstavovalo riziko pre psy vo Švédsku.

Viac k témam: ochorenie, psy
Zdroj: Webnoviny.sk - Záhadné ochorenie zabíja psy v Nórsku, uhynuli ich už desiatky a úrady nepoznajú príčinu © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 110 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner