27. február 2020
Facebook
nedeľa, 08 september 2019 22:00

V komunálnych voľbách hlasoval aj Putin, polícia tvrdo zasiahla proti demonštrantom

Written by 
Rate this item
(0 votes)

8.9.2019 (Webnoviny.sk) - Moskovčania v nedeľu hlasovali v komunálnych voľbách, ktoré zatienila vlna protestov proti vylúčeniu niektorých opozičných a nezávislých kandidátov. Tie zaznamenali najvyššiu účasť demonštrantov za sedem rokov a poznačilo ich policajné násilie. Práve to sú i dôvody, prečo zvyčajne nie príliš sledované voľby pritiahli celosvetovú pozornosť.

Desaťtisíce ľudí na protestoch

Polícia tvrdo zasiahla proti dvom nepovoleným protestom, kde viacero demonštrantov zbili a vyše 2400 ľudí zadržali. Na neskoršom povolenom proteste sa zúčastnilo asi 60-tisíc ľudí. Udalosti uplynulých týždňov však nezvýšili záujem voličov, pričom asi dve hodiny pred zatvorením volebných miestností svoje hlasy odovzdalo len 17% z nich. Predbežné výsledky by mali zverejniť v pondelok. Medzi hlasujúcimi sa objavil aj prezident Vladimir Putin, ktorý odmietol obavy v súvislosti s vylúčením kandidátov s tým, že nie je dôležité koľko ich je, ale ich kvalita a on dúfa, že poskytli vhodných kandidátov.

Aplikácia od odporcu Kremľa

Ľjubov Sobolová, ktorá sa stala líderkou protestov po tom, ako úrady odmietli jej kandidatúru, hlasovanie označila za "pohreb aj posledných náznakov demokratických volieb". Niektorí voliči sa pritom vyjadrili, že využili odporúčania aplikácie, ktorú spustil najznámejší odporca Kremľa Alexej Navaľnyj. Tá v jednotlivých obvodoch odporúčala kandidátov, ktorí majú najväčšiu pravdepodobnosť poraziť kandidátov podporovaných stranou Jednotné Rusko napojenou na Putina. Jednotné Rusko, ktoré má v súčasnom mestskom zastupiteľstve nadpolovičnú väčšinu kresiel, oficiálne do volieb nikoho nenominovalo, pričom kandidáti napojení na stranu vystupovali ako nezávislí.

Viac k témam: komunálne voľby, Moskva, ruský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - V komunálnych voľbách hlasoval aj Putin, polícia tvrdo zasiahla proti demonštrantom © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 115 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner