06. júl 2020
Facebook
pondelok, 09 september 2019 12:00

Video: Tisícky študentov v Hongkongu vytvorili živé reťaze, aby prejavili solidaritu demonštrantom

Written by 
Rate this item
(0 votes)

9.9.2019 (Webnoviny.sk) - Tisícky študentov vytvorili pred školami v Hongkongu živé reťaze, aby prejavili solidaritu prodemokratickým demonštrantom. Stredoškolskí aj vysokoškolskí študenti sa už takto zišli druhý pondelok. Pred začiatkom vyučovania sa držali za ruky a vytvorili dlhé reťaze, ktoré sa kľukatili po hongkonských uliciach, pričom sa k nim pridali aj mnohí absolventi oblečení v čiernych tričkách a maskách. Niektorí vysokoškoláci svoju protestnú reťaz znovu vytvorili aj počas obednej prestávky a okoloidúce autá im trúbili na podporu, píše agentúra AP.

Žiadali Trumpa o pomoc

Tichý protest sa uskutočnil po násilných víkendových stretoch a v čase, keď hongkonská vláda odsúdila "nelegálne správanie radikálnych demonštrantov" a varovala USA, aby sa nestarali do ich záležitostí. V nedeľu totiž demonštranti pochodovali k americkému konzulátu a žiadali prezidenta Donalda Trumpa, aby pomohol ich mestu a zabezpečil, aby Kongres prijal návrh zákona, ktorý stanovuje ekonomické sankcie na hongkonských a čínskych predstaviteľov potláčajúcich demokraciu a ľudské práva. Vláda v Hongkongu v pondelok nad týmto návrhom vyjadrila poľutovanie a uviedla, že "zahraniční zákonodarcovia by nemali v žiadnej forme zasahovať do vnútorných záležitostí" mesta.

Polícia použila slzný plyn

Spomínaný pochod ku konzulátu bol pokojný, neskôr v nedeľu však vypukli násilnosti v obchodnej časti mesta, kde demonštranti poničili stanice metra, zakladali ohne a blokovali dopravu. Polícia proti nim použila slzný plyn. V pondelok tiež hongkonské úrady prepustili aktivistu Joshuu Wonga, ktorého deň predtým zadržali na letisku po pochybení na jeho osvedčení o kaucii. Wong, ktorý je poprednou osobnosťou študentských hromadných protestov v Hongkongu z roku 2014, bol minulý týždeň v Taiwane a vyjadril sa, že plánuje pokračovať vo svojich cestách do Nemecka a USA, aby zvýšil globálne povedomie o boji za demokratické reformy v Hongkongu.

Mesto sužujú masové protesty

Hongkong už celé mesiace sužujú masové protesty volajúce po demokratických reformách a nezávislom vyšetrovaní policajných postupov. Protesty sú namierené aj proti šéfke hongkonskej administratívy Carrie Lamovej, pričom ľudia žiadajú jej rezignáciu a nové voľby. Demonštranti pôvodne protestovali proti chystanému zákonu o vydávaní ľudí podozrivých z trestnej činnosti z Hongkongu do Číny, ktorý sa vláda už rozhodla stiahnuť, no neskôr sa zoznam ich požiadaviek rozšíril.


Viac k témam: polícia, protesty v Hongkongu, študenti
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Tisícky študentov v Hongkongu vytvorili živé reťaze, aby prejavili solidaritu demonštrantom © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 37 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner