Print this page
pondelok, 16 september 2019 13:00

Edward Snowden požiadal prezidenta Macrona, aby mu udelil azyl vo Francúzsku

Written by 
Rate this item
(0 votes)

16.9.2019 (Webnoviny.sk) - Bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden požiadal francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, aby mu udelil azyl. Snowden momentálne žije v Rusku, aby sa vyhol stíhaniu v USA, kde odhalil tajné programy sledovania internetovej a telefonickej komunikácie zo strany americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA).

O azyl žiadal aj predtým

V pondelkovom rozhovore pre francúzsku rozhlasovú stanicu Inter povedal, že "ochrana informátorov nie je nepriateľský čin" a že sa cíti byť oprávnený na získanie ochranného štatútu vo Francúzsku. Snowden sa neúspešne uchádzal o azyl vo Francúzsku už v roku 2013 za vlády Macronovho predchodcu Francoisa Hollanda. O azyl žiadal aj vo viacerých ďalších európskych krajinách.

Hrozí mu prísny postih

Snowdenove memoáre vyjdú v utorok v približne 20 štátoch vrátane Francúzska. Kancelária francúzskeho prezidenta sa k jeho žiadosti zatiaľ nevyjadrila. Podrobnosti o tajných programoch sledovania internetovej a telefonickej komunikácie v USA sa dostali na verejnosť v roku 2013. Snowdenovi, ktorý dostal politický azyl v Rusku, v súvislosti s únikom informácií hrozí v USA prísny postih.

Viac k témam: žiadosť o azyl
Zdroj: Webnoviny.sk - Edward Snowden požiadal prezidenta Macrona, aby mu udelil azyl vo Francúzsku © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 45 times
Super User

Latest from Super User

Media

NULL

Image Gallery

NULL