Print this page
pondelok, 16 september 2019 15:00

Netanjahu chce na Západnom brehu Jordánu anektovať aj mestá dôležité pre izraelské dedičstvo

Written by 
Rate this item
(0 votes)

16.9.2019 (Webnoviny.sk) - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondelok prisľúbil anektovať "všetky osady" na Západnom brehu Jordánu, vrátane enkláv hlboko v srdci najväčšieho palestínskeho mesta Hebron. Deň pred opakovanými parlamentnými voľbami sa chce týmito vyjadreniami podľa všetkého uchádzať o podporu nacionalistov.

Židia v meste Hebron

Netanjahuovi ide v tesných voľbách o politické prežitie a počas kampane sa uchádza aj o podporu voličov zastávajúcich tvrdú líniu. Nejde pritom o prvé takéto vyhlásenia izraelského premiéra, podobne sa vyjadril aj počas minulého týždňa. "Mám v úmysle rozšíriť suverenitu na všetky osady a bloky (osád) vrátane miest, ktoré sú dôležité pre bezpečnosť alebo izraelské dedičstvo," povedal Netanjahu v rozhovore pre izraelské Army Radio. Na otázku, či to zahŕňa aj stovky Židov, ktorí žijú pod prísnou vojenskou ochranou medzi desiatkami tisíc Palestínčanov v meste Hebron, Netanjahu odpovedal, že "samozrejme".

Hovoria o politickom triku

Ak by Netanjahu splnil svoje sľuby, podľa kritikov by to na Blízkom východe pôsobilo ako rozbuška a zničilo by to akúkoľvek zostávajúcu nádej Palestínčanov na ich vlastný štát. Politickí rivali hovoria o jeho vyjadreniach ako o politickom triku, pričom uvádzajú, že počas viac ako desiatich rokov pri moci sa Netanjahu zdržal anektovania akéhokoľvek územia. Izrael obsadil Západný breh spolu s východným Jeruzalemom a Pásmom Gazy počas vojny v roku 1967. Palestínčania však považujú tieto územia za súčasti svojho budúceho štátu. Parlamentné voľby sa v Izraeli konajú 17. septembra po tom, ako sa Benjaminovi Netanjahuovi nepodarilo po aprílových voľbách vytvoriť vládu.

Viac k témam: anexia, Blízky východ, Palestínčania, Židia
Zdroj: Webnoviny.sk - Netanjahu chce na Západnom brehu Jordánu anektovať aj mestá dôležité pre izraelské dedičstvo © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 41 times
Super User

Latest from Super User

Media

NULL

Image Gallery

NULL