Print this page
pondelok, 16 september 2019 16:00

Foto: Prezidentka Čaputová vyjadrila podporu proreformným snahám Ukrajiny

Written by 
Rate this item
(0 votes)

16.9.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 16. septembra 15:11
Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila podporu proreformným snahám Ukrajiny. Urobila tak počas návštevy Kyjeva, kde rokovala s prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Zelenského pozvala na Slovensko

Ocenila jeho priority - posilňovanie právneho štátu, spravodlivosti, súdnictva a boja s korupciou. Ocenila tiež jeho konštruktívny prístup a jeho snahu o zmysluplný dialóg. Prezidentka o tom informovala na svojom facebookovom účte. Zároveň informovala, že ukrajinského prezidenta pozvala na návštevu Slovenska. "Som hlboko presvedčená, že každá krajina si môže slobodne vybrať, kam bude patriť a ako sa bude rozvíjať. Ukrajina pred piatimi rokmi ukázala, že chce patriť do euroatlantického priestoru a vyznávať naše spoločné hodnoty. Je potrebné, aby toto rozhodnutie bolo rešpektované. Na Ukrajine je viditeľný veľký pokrok, pozitívne vnímam, že medzi priority pána prezidenta patrí posilňovanie právneho štátu, spravodlivosti, súdnictva a boj s korupciou. Ocenila som tiež jeho konštruktívny prístup a jeho snahu o zmysluplný dialóg. Upokojenie situácie v okolí Stanice Luhanskej, nedávna výmena väzňov s Ruskou federáciou a pripravované obnovenie rozhovorov v Normandskom formáte sú dôležité signály, že prostredníctvom dialógu sa veci môžu meniť k lepšiemu," uviedla prezidentka s tým, že je smutné, že dodnes pri obrane mieru a bezpečnosti vlastnej krajiny prichádzajú o život ukrajinskí občania.

Zbližovanie medzi krajinami

"Úprimne mi záleží na dobrých a blízkych vzťahoch našich dvoch krajín. Pretože Ukrajina je nielen náš najväčší sused, ale aj blízky priateľ a partner. Prezidentovi Zelenskému som povedala, že úspech jeho krajiny podobne ako kedysi ten náš, závisí od toho, ako dôsledne sa im bude dariť presadzovať reformy, pretože mnohé z nich budú veľmi náročné. Verím, že v konečnom dôsledku budú cestou k prosperite Ukrajiny a tiež stimulom aj pre ďalší rozvoj našej spolupráce," uviedla slovenská hlava štátu, ktorá touto návštevou ukončila kolečko návštev po susedných krajinách. Čaputová zbližovanie medzi krajinami považuje za obzvlášť dôležité v období, keď Ukrajina prežíva ťažké časy. "Mrzí ma, že aj u nás o nej kolujú rôzne mýty a nepravdy. Aj preto chcem, aby naši občania vedeli a aby sme otvorene hovorili o tom, v akej zložitej situácii sa Ukrajina nachádza a aké vážne dôsledky má porušovanie pravidiel mierového spolužitia medzi štátmi," dodala prezidentka. Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentka Zuzana Čaputová na návšteve Ukrajiny (fotografie)

Viac k témam: prezident Slovenskej republiky, ukrajinský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Prezidentka Čaputová vyjadrila podporu proreformným snahám Ukrajiny © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 56 times
Super User

Latest from Super User

Media

NULL

Image Gallery

NULL