19. september 2020
Facebook
streda, 11 december 2019 16:00

Kosovského predsedu parlamentu vypočúval súd v Haagu, vyšetrujú zločiny proti etnickým Srbom

Written by 
Rate this item
(0 votes)

11.12.2019 (Webnoviny.sk) - Končiaceho kosovského predsedu parlamentu vypočúval špeciálny súd v holandskom Haagu, ktorý vyšetruje zločiny proti etnickým Srbom počas a po vojne v Kosove v rokoch 1998 až 1999. Kadri Veseli v piatok v noci povedal, že ho tribunál vypočúval tri hodiny. Bližšie detaily však neposkytol a dodal len, že "ľudová vojna v Kosove bola pre spravodlivosť, slobodu a nezávislosť".

Boj proti režimu Miloševiča

Veseli bol jedným z vysokopostavených veliteľov separatistickej Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK), ktorá počas vojny bojovala proti režimu srbského lídra Slobodana Miloševiča. "Odporovali sme srbským etnickým čistkám, genocíde. Boj UCK bol konfrontáciou s etnickými čistkami," povedal Veseli novinárom. Či na súde v Haagu vypovedal ako svedok alebo podozrivý, nie je známe.

Vojnové zločiny

Osobitný súd pre Kosovo a Špecializovaná prokuratúra, ktoré sídlia v Haagu, no sú súčasťou kosovského súdneho systému, vznikli v roku 2015, aby prešetrili obvinenia z vojnových zločinov voči bojovníkom UCK počas a po kosovskej vojne. Súd zatiaľ nevzniesol žiadne obvinenia. Tento rok si napríklad predvolal aj odchádzajúceho premiéra Ramusha Haradinaja, ktorý vzápätí na to rezignoval, čo viedlo k predčasným voľbám.

Stovky masakier

Mnohí Kosovčania spomínaný súd považujú za nespravodlivý, pretože Srbsko počas vojny, ktorú ukončila až 78-dňová letecká kampaň NATO, spáchalo stovky masakier. Kosovo sa osamostatnilo od Srbska v roku 2008. Belehrad neuznáva jeho samostatnosť.

Viac k témam: Kosovo, Srbsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Kosovského predsedu parlamentu vypočúval súd v Haagu, vyšetrujú zločiny proti etnickým Srbom © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 46 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner