19. september 2020
Facebook
piatok, 13 december 2019 01:00

Britské voľby podľa prieskumov vyhrala Konzervatívna strana, Johnson má nečakane vysokú podporu

Written by 
Rate this item
(0 votes)

13.12.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 12. decembra, 23:31
Vo štvrtkových predčasných parlamentných voľbách vo Veľkej Británii nečakane vysoko zvíťazila Konzervatívna strana premiéra Borisa Johnsona. Podľa prieskumov, založených na odpovediach voličov pri východe z volebných miestností, by mali konzervatívci získať v dolnej komore britského parlamentu 368 kresiel. To je jasná nadpolovičná väčšina z celkového počtu 650 kresiel, a tiež o 50 kresiel viac, ako konzervatívci získali pri posledných parlamentných voľbách v roku 2017.

Voľná cesta k brexitu

S veľkým odstupom by mala podľa prieskumov skončiť na druhom mieste Labouristická strana Jeremyho Corbyna, ktorej by malo pripadnúť len 191 kresiel. Nasleduje Škótska národná strana (SNP) s predpokladaným ziskom 55 kresiel, Liberálni demokrati by mali obsadiť len 13 kresiel, Welšská strana (Plaid Cymru) tri a Zelená strana Anglicka a Walesu (GPEW) jedno. Prekvapením je aj to, že Strana brexitu kontroverzného politika Nigela Farageho by nemala podľa volebných prieskumov získať ani jedno kreslo. Podľa prieskumov to teda vyzerá, že premiérovi Johnsonovi nebude stáť nič v ceste k tomu, aby Britániu vyviedol z EÚ do 31. januára, čo bol jeho hlavný predvolebný sľub. Prvé čiastkové volebné výsledky začnú chodiť okolo polnoci miestneho času (okolo 01:00 SEČ), tie kompletné by mali byť k dispozícii v piatok okolo obeda.

Najdôležitejšie voľby od konca vojny

Voliči vo Veľkej Británii rozhodovali vo štvrtok o budúcom smerovaní svojej krajiny v parlamentných voľbách, ktoré sú považované za jedny z najdôležitejších od konca druhej svetovej vojny. Hlavnými rivalmi volebného súboja sú premiér a zároveň šéf konzervatívcov Boris Johnson, ktorý chce vyviesť krajinu z Európskej únie do 31. januára, a opozičný líder a predseda Labouristickej strany Jeremy Corbyn, ktorý sľubuje nové referendum o brexite. Johnson zvolal predčasné voľby v nádeji, že sa mu podarí prelomiť politický pat týkajúci sa plánovaného odchodu krajiny z európskeho bloku. Premiérovi totiž v októbri chýbala potrebná väčšina na to, aby v parlamente pretlačil svoju dohodu o brexite.

Vyberali poslancov dolnej komory

Štvrtkové parlamentné voľby v Británii boli v poradí už tretie za menej než päť rokov. Nasledovali po voľbách z rokov 2015 a 2017 a v decembri sa konajú prvýkrát za posledných takmer sto rokov. Volilo sa v 650 volebných obvodoch v Anglicku, Walese, Škótsku a Severnom Írsku. Volebné miestnosti sa otvorili o 07:00 miestneho času (08:00 SEČ) a zatvorili sa o 22:00 (23:00 SEČ). Občania vyberali všetkých 650 poslancov dolnej komory parlamentu. Sčítavanie hlasov začalo okamžite po zatvorení volebných miestností.

Viac k témam: Brexit, parlamentné voľby vo Veľkej Británii
Zdroj: Webnoviny.sk - Britské voľby podľa prieskumov vyhrala Konzervatívna strana, Johnson má nečakane vysokú podporu © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 54 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner