04. júl 2020
Facebook
utorok, 02 jún 2020 08:00

Sviečková spomienka masakry na Námestí nebeského pokoja zrejme nebude, hongkonská polícia ju zakázala

Written by 
Rate this item
(0 votes)

2.6.2020 (Webnoviny.sk) - Hongkonská polícia zamietla v pondelok požiadavku organizátorov o tohoročnú sviečkovú spomienku pri príležitosti výročia potlačenia protestov na Námestí nebeského pokoja (Tchien-an-men) z roku 1989, ktoré pripadá na najbližší štvrtok. Išlo by pritom o prvý prípad za posledných 30 rokov, keď by sa spomienka v Hongkongu nekonala. Udalosť pravidelne pritiahne do ulíc veľké davy ľudí. Tí si ňou pravidelne pripomínajú vojenský zásah proti prodemokratickým demonštrantom v Pekingu.

Obavy o obmedzenie slobody slova

Rozhodnutie nasledovalo po tom, čo čínsky parlament nedávno rozhodol o zavedení kontroverzného bezpečnostného zákona na poloautonómnom území. Demokratickí aktivisti a právni experti sa obávajú, že legislatíva obmedzí slobodu slova a opozičné politické aktivity v Hongkongu.

Masaker na Námestí nebeského pokoja

Masakra na Námestí nebeského pokoja sa odohrala 4. júna 1989 a znamenala koniec snáh demokraticky zmýšľajúcej časti čínskej spoločnosti o reformu komunistickej štátnej mašinérie. Zásahu predchádzalo šesť týždňov demonštrácií, počas ktorých nič nenasvedčovalo tomu, že režim voči demonštrantom zasiahne tak tvrdo. Rok 1989 znamenal koniec komunistickej diktatúry vo väčšine krajín vtedajšieho východného bloku. Čína však aj 30 rokov po týchto udalostiach zostáva verná komunistickým ideálom a rovnako ako vtedy ich presadzuje nedemokratickými metódami. Údaje o tom, koľko ľudí prišlo pri masakre o život, sa rôznia. Sovietske tajné služby počet obetí odhadli na približne 3000, oficiálne úrady v Číne to však odmietajú priznať.

Viac k témam: demonštrácie, Masaker na Námestí nebeského pokoja, protesty v Hongkongu
Zdroj: Webnoviny.sk - Sviečková spomienka masakry na Námestí nebeského pokoja zrejme nebude, hongkonská polícia ju zakázala © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 14 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner