26. september 2020
Facebook
sobota, 15 august 2020 12:00

Japonsko si pripomenulo kapituláciu v 2. svetovej vojne. Cisár Naruhito vyjadril ľútosť, ale Šinzó Abe sa neospravedlnil

Written by 
Rate this item
(0 votes)

15.8.2020 (Webnoviny.sk) - Japonsko si v sobotu pripomenulo 75. výročie svojej kapitulácie v druhej svetovej vojne. Cisár Naruhito počas ceremónie v Tokiu vyjadril "hlbokú ľútosť" nad konaním krajiny počas konfliktu.

Bude pokračovať v šľapajách svojho otca

Zároveň sa zaviazal k pripomínaniu si minulosti a vyjadril nádej, že sa podobná tragédia už nezopakuje. Prisľúbil tiež, že bude pokračovať v šľapajach svojho otca, ktorý venoval 30 rokov svojej kariéry snahám o nápravu škôd spôsobených počas vojny. Podujatie, na ktorom sa vlani zúčastnilo asi 6 200 ľudí, poznačili obavy zo šírenia koronavírusu a minútou ticha si mŕtvych pripomenulo len asi 500 účastníkov. Z úst premiéra Šinza Abeho však neodznelo žiadne ospravedlnenie. Poďakoval sa za obete Japoncom, ktorí vo vojne položili životy, no ani slovom nespomenul utrpenie susedných krajín. V príhovore sa sústredil prevažne na Japonsko, pripomenul zhodenie atómových bômb na Hirošimu a Nagasaki, masívne bombardovanie Tokia či bitku o Okinavu. Abe sa vyhol návšteve kontroverznej svätyne kam poslal len obetné dary, aby nerozhneval Čínu a Južnú Kóreu, ktoré považujú svätyňu Jasukuni za symbol japonského militarizmu a miesto uctievania vojnových zločincov. Štyria členovia jeho kabinetu však svätyňu navštívili, pričom tak spravili prvý raz po štyroch rokoch.

Južná Kórea nechala "otvorené dvere"

Juhokórejský prezident Mun Če-in zároveň ponúkol Japoncom rokovania na vyriešenie pretrvávajúcich sporov medzi krajinami v súvislosti s vojnou a koloniálnou nadvládou Japonska. V príhovore, ktorý vysielala televízia, sa vyjadril, že jeho vláda "nechala otvorené dvere" konzultáciám na urovnanie dlhoročných právnych a diplomatických sporov súvisiacich s kompenzáciami pre Kórejčanov, ktorí vykonávali nútené práce v baniach či továrňach. Vzťahy medzi krajinami sa pritom vlani dostali na najhoršiu úroveň za niekoľko desaťročí. Tokio zatiaľ na jeho slová nereagovalo.

Viac k témam: druhá svetová vojna
Zdroj: Webnoviny.sk - Japonsko si pripomenulo kapituláciu v 2. svetovej vojne. Cisár Naruhito vyjadril ľútosť, ale Šinzó Abe sa neospravedlnil © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 17 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner