29. november 2020
Facebook
nedeľa, 22 november 2020 09:00

Bielorusi vzdorujú vytrvalo a odvážne, podľa Šimečku strhávajú Lukašenkovmu režimu masku

Written by 
Rate this item
(0 votes)

22.11.2020 (Webnoviny.sk) - Bielorusi vzdorujú tak vytrvalo a odvážne, že prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi sa ich už štvrtý mesiac nedarí zlomiť. A to aj napriek tomu, že jeho zložky mlátia ľudí tak brutálne a svojvoľne, že by nikoho neprekvapilo, keby sa protesty zmenili na násilné. Pre agentúru SITA to uviedol europoslanec a podpredseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka. Ako ďalej priblížil, Bielorusi podľa neho vo svojej slušnosti nepoľavujú, protestujú naďalej pokojne a Lukašenkovmu režimu strhávajú masku. „Ak by sa mu aj podarilo odporcov umlčať obuškami, stráca podporu a v dlhodobom horizonte to jeho diktatúre zlomí väzy,“ tvrdí Šimečka.

Mladí pochopili, že v krajine nemajú budúcnosť

Europoslanec sa domnieva, že mladí ľudia v Bielorusku už dávnejšie pochopili, že v krajine nemajú budúcnosť. Až sedem z desiatich mladých Bielorusov bolo v roku 2014 pripravených opustiť krajinu a ich životné vyhliadky sa odvtedy nijako nezlepšili. Keď videli davy na mítingoch Svetlany Cichanovskej, no deň po voľbách sa od režimu dozvedeli, že Lukašenko vyhral voľby s 80 percentami hlasov, to bola pre nich posledná kvapka. „A keď ich začali policajti mlátiť, pridali sa k nim ženy, robotníci, aj staršie generácie. V Minsku sa napríklad každý pondelok koná protivládny protest dôchodcov,“ doplnil.

Lukašenko sa spolieha na podporu Putina

Ľudia v uliciach Bieloruska žiadajú o odstúpenie Alexandra Lukašenka z funkcie. Ten však dobrovoľne odstúpiť nechce. V tejto súvislosti Šimečka uviedol, že povestnou poslednou slamkou, ktorej sa Lukašenko drží „zubami-nechtami“, je podpora ruského prezidenta Vladimíra Putina. Ten vidí odvahu a demokratické hodnoty Bielorusov a bojí sa ich. „Preto musíme z Európskej únie (EÚ) do Bieloruska vysielať jasné signály, že ich v boji za slobodu a demokraciu plne podporujeme a stojíme pri nich,“ upozornil europoslanec s tým, že je potrebné podniknúť všetky kroky, ktoré by pomohli Bielorusom zvoliť si svoj osud v slobodných a férových voľbách.

Sacharova cena za slobodu myslenia

Šimečka podporuje iniciatívy, ktoré sa snažia o otvorenie dialógu medzi bieloruskou opozíciou a zahraničnými lídrami a o legitimizáciu opozície. „Aj preto sme v Európskom parlamente udelili Sacharovovu cenu za slobodu myslenia líderkám bieloruskej opozície, preto sme v EÚ odmietli uznať Lukašenka ako víťaza volieb. A v tomto úsilí musíme pokračovať, prípadne aj rozšíriť sankčný zoznam," dodal europoslanec Michal Šimečka. Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby v Bielorusku a protesty (fotografie)

Protesty po prezidentských voľbách

Protesty v Bielorusku aj napriek policajných zásahom a hrozbám trvajú od 9. augusta, keď v prezidentských voľbách podľa oficiálnych výsledkov získal Alexander Lukašenko 80 percent hlasov. Mnohí však voľby považujú za zmanipulované, pričom na stranu nespokojných Bielorusov sa pridali aj Európska únia a Spojené štáty americké. Od začiatku protestov úrady zadržali tisícky ľudí.

Viac k témam: bieloruský prezident, prezidentské voľby v Bielorusku, protesty v Bielorusku
Zdroj: Webnoviny.sk - Bielorusi vzdorujú vytrvalo a odvážne, podľa Šimečku strhávajú Lukašenkovmu režimu masku © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 16 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner