29. november 2020
Facebook
nedeľa, 22 november 2020 18:00

Lukašenko sa zrejme začne od západu odstrihávať aj ekonomicky, myslí si europoslanec Šimečka

Written by 
Rate this item
(0 votes)

22.11.2020 (Webnoviny.sk) - Keď sa Alexandrovi Lukašenkovi nedarilo protesty potlačiť v zárodku, stretol sa v Moskve s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Je teda možné, že sa k Rusku pripúta ešte užšie a od západu sa začne odstrihávať aj ekonomiky.

Malé geopolitické zemetrasenie

Pre agentúru SITA to uviedol europoslanec a podpredseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka. Západné spoločnosti totiž podľa neho v Bielorusku zabezpečujú najlepšie pracovné miesta. Ak sa však Lukašenkovi nepodarí udržať si moc, podľa Šimečku to bude, pravdepodobne, malé geopolitické zemetrasenie – Bielorusko by mohlo nastúpiť na cestu približovania sa ku krajinám Európskej únie (EÚ) a Putinova reakcia nebude pozitívna. Europoslanec zároveň pripomenul, že jedným z hlavných dôvodov odporu k Lukašenkovi je nepriaznivá ekonomická situácia v Bielorusku.

Bielorusko čaká recesia

Tá je podľa neho o to horšia, že Lukašenko napriek stúpajúcemu počtu prípadov nezaviedol dostatočné opatrenia na boj s pandémiou. „Podľa Svetovej banky čaká Bielorusko budúci rok recesia, čo nespokojnosť s režimom len prehĺbi. Európska únia musí byť pripravená Bielorusku finančne pomôcť – samozrejme pod podmienkou, že budú prepustení všetci politickí väzni a zabezpečené nové, férové voľby tak, aby peniaze v žiadnom prípade neposilnili moc skorumpovaného a agresívneho režimu,“ vysvetlil Šimečka. Líderka bieloruskej opozície Svetlana Cichanovská je aktuálne v Litve, jej manžel a ďalší opoziční lídri sú vo väzení v Bielorusku. V tejto súvislosti europoslanec uviedol, že líderky a lídri, ktorí sa rozhodli zostať v Bielorusku, končia vo väzení a podľa správ Amnesty International ich tam mučia. „Je obdivuhodné, že sa napriek tomu nevzdávajú, čo platí aj pre Svetlanu Cichanovskú, ktorej manžel je v dosahu Lukašenkových síl,“ dodal.

Viac k témam: bieloruský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Lukašenko sa zrejme začne od západu odstrihávať aj ekonomicky, myslí si europoslanec Šimečka © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 13 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner