19. január 2021
Facebook
sobota, 28 november 2020 19:00

Etiópska armáda spustila ofenzívu v hlavnom meste regiónu Tigray, ide po vodcoch rebelov

Written by 
Rate this item
(0 votes)

28.11.2020 (Webnoviny.sk) - Etiópska armáda začala ofenzívu v hlavnom meste oblasti Tigray v snahe zatknúť rebelujúcich vodcov tohto regiónu. Miestna televízia v sobotu informovala o ostreľovaní približne 300-tisícovej metropoly Mekele. Správy neskôr potvrdili aj predstavitelia mesta.

Miestne voľby zvýšili napätie

Etiópska federálna vláda tento krok zatiaľ nekomentovala, no obyvateľov Mekele varovala, že s nimi nebude mať zľutovanie, ak včas neprestanú podporovať Ľudový oslobodzovací front Tigray (TPLF). TPLF a etiópske federálne sily sa pred niekoľkými týždňami dostali do ozbrojených stretov po tom, čo etiópsky premiér Abiy Ahmed, inak držiteľ Nobelovej ceny za mier, obvinil vládu Tigray z útoku na vojenskú základňu. Uprostred politických reforiem navyše obe vlády, federálna aj regionálna v Tigray, považujú tú druhú za nezákonnú. Ešte v septembri sa v približne 6-miliónovom Tigray uskutočnili miestne voľby. Konali sa proti vôli federálnej vlády, čo ešte zvýšilo politické napätie.

Federálna vláda obišla regionálnu

Minulý mesiac sa federálna vláda rozhodla financovať tento región, no obišla regionálnu vládu a finančné prostriedky poskytla priamo tamojším miestnym samosprávam. Tento krok výrazným spôsobom rozhneval predstaviteľov TPLF, ktorý bol pred nástupom súčasného premiéra do funkcie v roku 2018 dominantnou súčasťou etiópskej vládnej koalície. Analytik Medzinárodnej krízovej skupiny William Davison nedávno vyhlásil, že "vzhľadom na relatívne silnú bezpečnostnú pozíciu regiónu Tigray môže konflikt trvať veľmi dlho a mať katastrofálne následky".

Viac k témam: rebeli, Tigray
Zdroj: Webnoviny.sk - Etiópska armáda spustila ofenzívu v hlavnom meste regiónu Tigray, ide po vodcoch rebelov © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 10 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner