11. apríl 2021
Facebook
streda, 07 apríl 2021 21:00

Holandskú nákladnú loď unáša more k pobrežiu, hrozí náraz a environmentálne škody

Written by 
Rate this item
(0 votes)

7.4.2021 (Webnoviny.sk) - Holandskú nákladnú loď bez posádky, ktorú pri Nórsku unáša voda, sa pokúsia zachrániť vo štvrtok. Nórski a holandskí odborníci to plánovali urobiť už v stredu, museli to však odložiť pre zlé poveternostné podmienky. „Život a zdravie sú vždy našou prvou prioritou počas incidentu, ako je tento, a vykonanie záchrany musí byť bezpečné,“ vyjadril sa pohotovostný riaditeľ Nórskej pobrežnej správy Hans Petter Mortensholm.

Loď spoja s remorkérmi

Nórska tlačová agentúra NTB informovala, že podľa záchranného plánu by mali na lodi z vrtuľníka vysadiť štyroch holandských expertov. Tí by na lodi mali pripevniť laná, ktorými ju spoja s dvoma čakajúcimi remorkérmi. Loď Eemslift Hendrika, ktorá je registrovaná v Holandsku a určená na prevoz ďalších plavidiel, sa nekontrolovane plaví na zhruba 40 - 50 kilometrov od nórskeho pobrežia a mesta Alesund v oblasti, kde sa stretávajú Severné a Nórske more. V pondelok v noci na rozbúrenom mori lodi vypovedal hlavný motor a jej 12-členná posádka vyslala tiesňové volanie. Posádku neskôr evakuovali vrtuľníkom.

Nafta a olej v nádržiach

Loď sa nebezpečne nakláňala a hrozilo jej prevrátenie. Podľa nórskych predstaviteľov sa však počasie v oblasti trochu zlepšilo a lodi už prevrátenie nehrozí, hoci je naklonená o 40 až 50 stupňov. V utorok jeden z veľkých člnov na jej palube vypadol, čo pomohlo Eemslift Hendrika stabilizovať. Plavidlo pomaly more unáša smerom k pevnine a existuje riziko, že by v stredu v noci mohla naraziť na pobrežie. Loď má v nádržiach značné množstvo nafty a palivového oleja, čo by mohlo spôsobiť veľké environmentálne škody, ak by unikli do mora.

Viac k témam: loď Eemslift Hendrika
Zdroj: Webnoviny.sk - Holandskú nákladnú loď unáša more k pobrežiu, hrozí náraz a environmentálne škody © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 19 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner