06. február 2023
Facebook
sobota, 26 november 2022 17:00

Poľský premiér Morawiecki navštívil Ukrajinu a uctil si obete hladomoru z tridsiatych rokov minulého storočia

Written by 
Rate this item
(0 votes)

26.11.2022 (Webnoviny.sk) - Poľský premiér Mateusz Morawiecki pricestoval v sobotu na návštevu ukrajinskej metropoly Kyjiv. Učinil tak v deň, keď si Ukrajina pripomína obete hladomoru umelo vyvolaného sovietskymi úradmi, pri ktorom v rokoch 1932 - 1933 prišli odhadom o život viac ako tri milióny ľudí. Referuje o tom web Kyiv Independent.

20 krajín hovorí o genocíde

Morawiecki v Kyjive položil „symbolickú kyticu“ k pamätníku obetiam hladomoru. Podľa Múzea hladomoru v Kyjive patrí Poľsko medzi 20 krajín, ktoré oficiálne uznali tento hladomor za genocídu. Tento týždeň sa k tomuto kroku odhodlali parlamenty v Írsku, Moldavsku a Rumunsku. Návšteva poľského premiéra prichádza takmer dva týždne po tom, ako zablúdená raketa dopadla na územie Poľska a usmrtila dve osoby v dedine Przewodów. Poľskí vyšetrovatelia zistili, že to bola raketa ukrajinskej protivzdušnej obrany. Poľský prezident Andrzej Duda však zdôraznil, že „toto bol tragický incident, ktorý sa stal vinou Ruska“.

Akademici sú nejednotní

Akademická obec zostáva nejednotná, pokiaľ ide o to, či hladomor predstavuje „genocídu“, pričom hlavnou otázkou je, či chcel Stalin úmyselne zabiť Ukrajincov pokúšajúc sa potlačiť hnutie za nezávislosť voči Sovietskemu zväzu, alebo či bol hladomor primárne výsledkom neschopnosti štátnych predstaviteľov v kombinácii s prírodnými podmienkami. Pápež František však v stredu prirovnal utrpenie Ukrajincov ku „genocíde umelo spôsobenej Stalinom“. Františkovo prepojenie ťažkej súčasnej situácie ukrajinských civilistov s tými, ktorí boli zabití hladom pred 90 rokmi, a vyhlásenie o „genocíde“ spôsobenej Josifom Stalinom, predstavovalo ostrú eskaláciu pápežskej rétoriky voči Rusku.

Viac k témam: Genocída, Hladomor, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Poľský premiér Morawiecki navštívil Ukrajinu a uctil si obete hladomoru z tridsiatych rokov minulého storočia © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 23 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner