06. február 2023
Facebook
streda, 25 január 2023 22:00

Súd môže rozhodovať o žalobách voči Rusku pre zostrelenie letu MH17

Written by 
Rate this item
(0 votes)

25.1.2023 (Webnoviny.sk) - Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v stredu rozhodol, že môže rozhodovať o žalobách podaných Holandskom a Ukrajinou proti Rusku pre údajné porušovanie práv na východnej Ukrajine v roku 2014, vrátane zostrelenia letu MH17 Malaysia Airlines.

MH17 a vplyv Ruska

Rozhodnutie súdu predstavuje značný pokrok pre úsilie dvoch krajín vyvodiť právnu zodpovednosť Ruska za jeho činy na Ukrajine a mohlo by pripraviť pôdu pre príkazy na odškodnenie. Súd uviedol, že rozsudok vo veci žalôb bude nasledovať neskôr. Holandsko a Ukrajina sa na ESĽP obrátili ešte predtým, ako Rusko takmer pred rokom spustilo svoju inváziu na Ukrajine. Súd uviedol, že dôkazy predložené na pojednávaní v minulom roku preukázali, že od 11. mája 2014 boli oblasti na východe Ukrajiny kontrolované separatistickými povstalcami „pod jurisdikciou Ruskej federácie“ a že Moskva „mala významný vplyv na vojenskú stratégiu separatistov“.

Dotovanie separatistov

To zahŕňalo aj poskytovanie zbraní, vykonávanie delostreleckých útokov požadovaných rebelmi a poskytovanie politickej a ekonomickej podpory. Podľa ESĽP existuje dosť dôkazov na preukázanie prípustnosti väčšiny ukrajinských žalôb o porušení práv a súvisiaceho prípadu o zostrelení MH17, ktorý podalo Holandsko. Malý počet obvinení nie je prípustný, dodal súd. Hoci Rusko vlani pre vojnu na Ukrajine vylúčili z Rady Európy, ktorej cieľom je ochrana ľudských práv a ESĽP pod ňu spadá, súd môže rozhodovať o žalobách proti Rusku z obdobia pred jeho vylúčením. Holandsko vo svojej žalobe argumentuje, že Moskva zohrala kľúčovú úlohu v zostrelení MH17 a zlyhanie Ruska pri vyšetrovaní a nedostatočná spolupráca s holandskými prokurátormi spolu s popieraním účasti, ešte znásobili utrpenie priateľov a príbuzných zabitých.

Porušenie práv a slobôd

Ukrajina zase zažalovala Moskvu za početné porušenie Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, vrátane „nezákonných vojenských útokov proti civilistom, ktoré si vyžiadali mnoho úmrtí, vrátane zostrelenia letu MH17 a skrátenej popravy a ubitia civilistov a vojakov, ktorí odmietli bojovať, na smrť“, ako aj únosu 85 ukrajinských detí. Žaloby na súde v Štrasburgu sú separátne od trestného konania v Holandsku, kde súd vo štvrtok usvedčil dvoch Rusov a jedného promoskovského ukrajinského separatistu z vraždy 298 ľudí, ktorí zomreli pri zostrelení letu MH17 Malaysia Airlines nad Ukrajinou.

Viac k témam: Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd, let MH17
Zdroj: Webnoviny.sk - Súd môže rozhodovať o žalobách voči Rusku pre zostrelenie letu MH17 © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 26 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner