29. september 2023
Facebook
štvrtok, 01 jún 2023 15:00

Nahrávka s Trumpom naznačuje, že mal tajné dokumenty o potenciálnom útoku na Irán

Written by 
Rate this item
(0 votes)

1.6.2023 (SITA.sk) - Americkí federálni prokurátori majú zvukový záznam z leta 2021, v ktorom bývalý prezident Donald Trump uznáva, že mal dokument z Pentagonu podliehajúci utajeniu o potenciálnom útoku na Irán. Informuje o tom na svojej webstránke televízia CNN, ktorej to povedalo viacero zdrojov.

Trumpove tajné dokumenty

Nahrávka naznačuje, že Trump vedel, že mal tajné dokumenty po tom, čo odišiel z Bieleho domu, povedali nemenované zdroje oboznámené s vyšetrovaním. Trumpove vyjadrenia na nahrávke, ktorá je údajne zo stretnutia v golfovom klube v newjerseyskom Bedminsteri, naznačujú, že by sa rád podelil o informácie, ale uvedomuje si obmedzenie jeho schopnosti odtajňovať dokumenty, keď už nie je prezident. Zdroje pre CNN daný záznam opísali, pričom podľa jedného je relevantná časť o dokumente o Iráne dlhá zhruba dve minúty. Ďalší zdroj povedal, že diskusia je malou časťou dlhšieho stretnutia.

Zaobchádzanie so štátnymi tajomstvami

Špeciálny vyšetrovateľ ministerstva spravodlivosti Jack Smith sa sústreďuje na stretnutie v rámci vyšetrovania Trumpovho zaobchádzania so štátnymi tajomstvami. Nahrávka je podľa zdrojov dôležitý dôkaz v rámci prípadu s Trumpom, ktorý opakovane tvrdí, že by si mohol ponechať prezidentské záznamy a „automaticky“ odtajniť dokumenty. Prokurátori sa na nahrávku pýtali svedkov pred federálnou veľkou porotou. Celý tento incident pritom zaujal pozornosť vyšetrovateľov natoľko, aby o ňom vypočuli predsedu Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA Marka Milleyho, ktorého na post nominoval Trump.

Odhalenie o nahrávke

Odhalenie o nahrávke by Trumpovi mohlo priťažiť v čase, keď sa znova usiluje dostať sa do Bieleho domu. Trump previnenie popiera a hovorca jeho kampane povedal, že „únik“ nahrávky má za ciel zvýšiť napätie. „Pokračujúce zasahovanie ministerstva spravodlivosti do prezidentských volieb je hanebné a toto bezdôvodné vyšetrovanie by malo prestať plytvať peniazmi amerických daňových poplatníkov na politické ciele demokratov,“ vyhlásil hovorca.
Trump čelí vyšetrovaniu ministerstva spravodlivosti po tom, ako agenti FBI v jeho floridskom sídle Mar-a-Lago našli stovky tajných dokumentov, vrátane niektorých označených ako tajné a prísne tajné.


Viac k témam: Americký exprezident, Tajné informácie, utajované dokumenty, utajované záznamy
Zdroj: SITA.sk - Nahrávka s Trumpom naznačuje, že mal tajné dokumenty o potenciálnom útoku na Irán © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 23 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner